Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   26 / 982
(#) wpetya válasza zoli_varga hozzászólására (») Ápr 20, 2009 /
 
Ezt írtam is, hogy nem szabad. Fesz alá kerülhet egy hibás készülék miatt. Én nem egy régi társasházzal találkoztam munkám során, ahol nem volt bekötve a vízcsőhálózat. Ahogy kicserélték a vízbetáp csövet műanyagra, biz jött a rázós csap. Viszont azt is ki kell deríteni, melyik készülékel van baj, mert attól még, hogy megjavul a védőföldelés, a készülék hibás marad, max levezetődik a szivárgóáram a földbe. Az a baj, hogy amíg nincs nagy baj belőle, nem csináltatják meg az EPH-t Nem kötelességük. Sőt! A Ferencvárosi önkormányzattal a Lenhossék u. 21 önk. bérház lakói (azóta felújították az épületet) Évekig vívtak, mert nem volt EPH az egész épületben, és nagyon magas volt a földelési ellenállás. Kijöttek az önkormányzattól, és nem csináltak semmit. Én lakóépületben is kötelezném az EPH ellenörzést, (Ott is, ahol nincs épületgépészeti berendezés-Az Épgép. nél kötelező.) mert a fizika nem válogat.
(#) Volt válasza VIM hozzászólására (») Ápr 21, 2009 /
 
Helló!
Már mint ez a három fázis akart lenni? Mondjuk egy 16os és két 8as? Ahogy már korábban írtam? Így értetted a 32 Ampert?
Nézd el nekem sötét vagyok hozzá

Pedig régen segítettem egy öreg szakinak, nála megtanultam csövezni, gipszelni, behúzni kötni, szerelvényezni…
De akkor még az ilyen részletkérdések nem érdekeltek. Sajnos. A kiselosztókról nem igazán esett szó, illetve egyszer kötöttem be egy áramvédőt, de már az is homályos
Az órától jövő nullát össze kell kötni a f szondán lévő zsárgával PEN
Majd a közösítés után értelemszerűen kell bekötni a fázist a nullát és a földelést.
Legalább is így rémlik. De lehet, hogy nagy baromságot mondtam.
Jobb az ilyet szakira bízni, csak elvben érdekel a dolog.
Sajnos az öreg már nem tud segíteni.
(#) VIM válasza Volt hozzászólására (») Ápr 21, 2009 /
 
Helló! A 32 az 32! Hogy mitől ennyi azt nem tudom. Ez lehet többféle megoldású amper elosztás. Fázisszámtól is függ. Ahogy a megrendelő (fogyasztó) parancsolja. De meggondolandó az amper igény elsődleges meghatározása (fixálása), mert később elég macerás rákérni a meglévő értékre és drágább is! VIM
(#) Volt válasza VIM hozzászólására (») Ápr 21, 2009 /
 
Meggondolom!
Amúgy amit az áramvédőről írtam az jó?
(#) Fonák válasza Dudus hozzászólására (») Ápr 22, 2009 /
 
Idézet:
„onnan 1,5-össel a 16A-s és 1 -essel a 10A-s áramkörökhöz.”


2,5 és 1,5
(#) zolika60 válasza karesz01 hozzászólására (») Ápr 22, 2009 /
 
Igen én pl. szétszedtem. No meg össze is raktam és működik is. De mi a kérdés? Olyan egyszerű szerkezet sima centrifugál szivattyú.
(#) Volt hozzászólása Ápr 23, 2009 /
 
Valaki tudna arra válaszolni, hogy jól írtam-e az áramvédő bekötését?
(#) Volt válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Ápr 23, 2009 /
 
KÖSZÖNÖM! Akkor elvben jó!

Mármint hogy így akartad írni, ugye? Frankye
(#) Volt válasza Volt hozzászólására (») Ápr 24, 2009 /
 
Hát persze!
KÖSZÖNÖM, hogy kijavítottad!
(#) buszos1 hozzászólása Ápr 27, 2009 /
 
Sziasztok!
Szeretném bővíteni a hálózatot egyről háromfázisra.
Jelenleg 1fázison 32 A elérhető.Kérdésem,hogy mennyit lenne érdemes 3x16 vagy 3x20A?
Nincs különösebb nagyfogyasztónk,ami van: bojler,mosogatógép,stb
Fázisonként osztanám szét.
Még egy kérdés:van egy "talált" FI relém de bárhogy kötöm test gombra nem reagál de nagyobb áramfelvételre azonnal old még kisebb zárlatra is.Ez kidobandó?
Előre is köszi a választ
(#) Dudus válasza buszos1 hozzászólására (») Ápr 27, 2009 /
 
Ha a tárcád bírja minél nagyobbra bővíts 3x20A-re, de egy átlag háztartást elvisz 3x16A is.

Azt a FI-t dobd ki!
(#) proba válasza buszos1 hozzászólására (») Ápr 27, 2009 /
 
Pedig csak fázist meg 0 kell rákötni ,ha lehet csak a tetejére ,vagy csak az aljára azután a test gombnak működnie kellene,ha nem valóban kuka.
(#) potyo válasza buszos1 hozzászólására (») Ápr 27, 2009 /
 
Az attól függ, hogy van-e valami olyan fogyasztó, ami szeret nagyobb áramokat rángatni. Ha eddig elég volt a 32A, akkor a 3x16A az olyan, mintha lenne 48A-ed, szóval gyakorlatilag másfélszerezed (persze ehhez el kell osztani a fogyasztókat, de amit felsoroltál, azok mennek külön-külön fázisra és kész). Nálunk 3x25A van, és egyidőben jött egy olyan, hogy kicserélnék 3x16A-re, és akkor kisebb lenne az ez utáni havi fix összeg. Nem hagytam, hogy kicseréljék, mert az elosztótáblánál levő 16A-es olvadóbiztosítékot lazán ki tudom égetni egy komolyabb hegesztéssel, és nem lett volna kedvem ki-be kapcsolgatni az óránál a kisautomatát, ha nekiállok hegeszteni. Azt ne kérdezzétek, hogy a szolgáltatónak ebben mi lett volna a biznisz, mert fogalmam sincs. Attól még a fogyasztásunk nem változott volna...

Azt megcsinálhatod, hogy 3x16A-t csinálsz most, de a hálózatot úgy készíted el, hogy a 3x25A se okozzon gondot később, ha szükség lenne rá.

Azt a FI relét lehet, hogy nem véletlenül találtad. Ha jól kötöd be, és nem úgy reagál, ahogy kellene, akkor inkább szedd szét és mehet a veszélyes hulladék közé.
(#) buszos1 válasza potyo hozzászólására (») Ápr 27, 2009 /
 
Egy hegesztőtrafót jó lenne ha elbírna más nagyobb fogyit nem terveztem bár ahogy számolgattam szerintem üzembiztosabb lenne a 3x20A. most egyfázison a 32A stabil mindent "visz" költségcsökkentés miatt kérdeztem.
Akkor a firelét kismegszakítóként használom mert a mosogatógépünk már mindent szétégetett (nem tudom miért???) összekötöttem direktbe mert így nem éget semmit. Csati:réz-alu sorkapocs ,réz:sodrott forrasztva és mégis szétégett (2,5-ös) ???
Azért köszi
(#) buszos1 válasza potyo hozzászólására (») Ápr 27, 2009 /
 
Azt még hozzátenném,hogy ha bent van a 3fázis akkor osztanám a terhelést fázisonként,gondolom érthető...
(#) potyo válasza buszos1 hozzászólására (») Ápr 27, 2009 /
 
Hegesztőből is mondjuk a kisebbeket elbirja a 16A. Az enyém ilyen 140A környékét tud ráborítani a pálcára, ezzel lazán lehet 3,5-ös pálcával is hegeszteni. Vékonyabb pálcánál lejebb tekerve az áramot azért nem harap annyira

A réz-alumínium nem szeretik egymás társaságát. A kötésükre létezik valami spéci cucc, de inkább hagyd ki az alumíniumot teljesen a buliból. Szinte biztosan a réz-alu kapcsolat miatt égett szét a drót, mert nagyon felmelegedett a csatlakozásnál, illetve ha a forrasztást beszorítod, akkor az idővel lapul, és meglazul (a tömör réz is, csak lassabban). A lazulás helyén pedig szintén melegszik.
(#) buszos1 válasza potyo hozzászólására (») Ápr 27, 2009 /
 
Nekem a hegesztőn 140A a max akkor elvileg elég a16A?
Valszeg a forrasztás lehet akkor a gond de akkor inkább megvárom az új bekötést és majd akkor az osztásnál alakítom ki a csatlakozásokat.
Akkor még egy kérdésem lenne:mi ez a 400V ami rákerülhet a hálózatra? Ezt nem igazán értem...
Volt a fórumban leírás,hogy motorhoz NE kössünk nullát... OK de ha pl.leold a nulla(bár nullára nem kötünk biztit) maradt a 3fázis+védőföld akkor nem igazán értem,hogy hogyan kerülhet 400V a fogyasztókra mert ugye fázisonként osztottam...

R=fürdő,konyha,szoba konnektor,stb
S=nem részletezném mert gondolom érted...
Ezt csak azért kérdem mert ebből egy valós helyzet alakult ki ugyanis a BKV őrs vezér téri végállomásánál (3fázis) kiírták hogy a nulla elszállt ezért semmit se használjunk mert 400V van minden fogyasztón...

Bocs,hogy bombázlak ilyen kérdésekkel de a 3fázissa csak most kezdtem el foglalkozni
(#) buszos1 válasza buszos1 hozzászólására (») Ápr 27, 2009 /
 
lehet,hogy nem jól írtam de motorról most nincs szó a 400V tekintetében
(#) buszos1 válasza buszos1 hozzászólására (») Ápr 27, 2009 /
 
odáig OK,hogy két fázis közt a fesz 400V de ha elszáll a nullám akkor mi köze ehez?
Mert ha osztom akkor elvileg konnektoronként van 1 fázisom és 1 nullám...
(#) Atis57 válasza buszos1 hozzászólására (») Ápr 27, 2009 /
 
Szia !
nagyon sok , ha több fázis jön be - a közös visszatérő ág a nulla . ez tartja meg a 230V-t .Ha ez megszakad akkor két fogyasztó sorba kötődik. Ez 2db 60W-s izzó esetén nem túl nagy gáz ,de ha 250W és 60W akkor a kisebbiken a nagyobb belső ellenállása miatt esik a többlett fesz. EZ KIÉG!!
(#) potyo válasza buszos1 hozzászólására (») Ápr 27, 2009 /
 
Az ív feszültsége 25-30V körül van, ez 140A mellett 3,5-4,2kW-ot jelent, ehhez jön a trafó meddőteljesítménye, ami nem kicsi a mágneses sönt miatt, tehát bőven túl vagyunk a 16A-en, és még más be sincs kapcsolva. Szóval ha ilyennel hegesztesz (és nincs rajta lehetőség két fázisról üzemeltetni - az enyémen van), akkor azért elkélne a 20A-es biztosíték, de inkább a 25A-es. Nagyszüleimnél még a 25A-es kismegszakítót is le lehetett billenteni a hegesztővel ha már rövid volt a pálca és jobban odaragadt - valószínűleg ott kicsit gyengébb lehetett a kismegszakító.

A nulla szakadása ott okoz problémát, ha még az elosztótáblai gyűjtősined előtt, valahol a sin és az utcai csatlakozás között szakad el. Mondjuk ennek az esélye eléggé csekély, ha elég vastag a kábel, illetve nem fúrsz a földbe a kábel nyomvonalánál. Bár olvastam már itt olyat, hogy a "szaki" a hálózatról a leválasztást a nullavezetővel kezdte, miközben minden áram alatt volt - de ugye a hülyeség ellen nincs orvosság.

Motorhoz meg azért nem kötünk nullát, mert nem kell neki. A vérbeli háromfázisú fogyasztó három fázissal működik+plusz természetesen a védővezeték.
(#) Atis57 válasza potyo hozzászólására (») Ápr 28, 2009 /
 
Szia!
az ilyen hegesztős problémán egyszerűen lehet segiteni --kondival. s akkor a 16 A kismegszakitóról is gond nélkül hegeszthetsz!
a trafók cos FI -je 0,3 környéki , ha ezt felviszed 0,8 felé ....már jó is . ehhez azért 60-100 µF kell- állandó üzemű 350-400 V -s kondiból. Ha több daraból rakod ki PL:60+10-20--5stb.könnyebb eltalálni ..az áram csökkenési pontot.
(#) buszos1 válasza potyo hozzászólására (») Ápr 28, 2009 /
 
Így már értem.
Gyakorlatilag a trafóm egyfázisú tehát mindenkép kell a bővítés után legalább 1x25A hogy elbírja bár nem tudom hogy az ELMÜ enged-e 2x16+1x25A -t, bár szerintem ezen már nem igazán érdemes spórolni,akkor marad a 3x25A.
(#) tilde hozzászólása Máj 2, 2009 /
 
Hello

Adott egy épülés alatt álló kétszintes családi ház, beépített tetőtérrel. Most épp a födém elkészítése előtt állunk, ami persze jócskán meg lesz pakolva vassal. Azt szeretném kérdezni, hogy ezt nem e kellene bevonni az ekvipotenciál hálózatba? Található két villám levezető az épület két sarkán, ehhez kössem hozzá a vasszerkezetet, vagy legyen inkább bekötve az ekvipotenciál sínre ami a földszinti elosztószekrényben lesz kialakítva?

u.i. A villámhárító földelése közös a ház elektromos hálózatának földelésével, és az alapban van elhelyezve.
(#) Atis57 válasza tilde hozzászólására (») Máj 2, 2009 /
 
Szia!
a villámvédelmi szabványban NEM találtam erre utalást, tehát az EPH csomópontba kösd be!
(#) potyo válasza tilde hozzászólására (») Máj 2, 2009 /
 
A födémben nincs érinthető, kiálló fémrész, nem lényeges bekötni a földelő vagy akár az EPH hálózatba. De persze belehet kötni.
(#) tilde válasza Atis57 hozzászólására (») Máj 3, 2009 /
 
Köszi

Akkor nem fogom forszírozni tovább a dolgot, nem lesz bekötve, de még én is átfutom a szabványokat.
(#) Atis57 válasza buszos1 hozzászólására (») Máj 4, 2009 /
 
Szia!
ma már bármit lehet, de amit irtál: az elég borsos árban leledzik.Mert 32 Aig "ingyenes" .efelett HFH-s ami Amperonként kb 4000 Ft.
(#) buszos1 válasza Atis57 hozzászólására (») Máj 4, 2009 /
 
Azt tudtam,hogy 32A-ig ingyenes és ez fölött kell a hálózatfejlesztési díj csak azt nem tudtam pontosan mennyi, de úgy emlékeztem,hogy 3000 körül van A-enként de ezek szerint megemelték,mint mindent
És ugyebár még erre jön az óra+minősített villszer aki megtervezi,felszereli+a doboz ára ha jól sejtem, kb.200.000 a 3x16A
(#) gg630504 válasza Atis57 hozzászólására (») Máj 4, 2009 /
 
Idegesítselek benneteket? Anyámnak egy szál TV-hez 3*25 A világítás + 3*25 A kapcsolt van telepítve. Igaz, nem mostanában volt a kiépítés.
Következő: »»   26 / 982
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem