Fórum témák

» Több friss téma
Cikkek » DCF77 óra készítése egyszerűen, PIC-el
DCF77 óra készítése egyszerűen, PIC-el
Szerző: Topi, idő: Márc 31, 2005, Olvasva: 64049, Oldal olvasási idő: kb. 2 perc
Lapozás: OK   3 / 4
Akkor kezdjünk is bele.
Hogy felkeltsem érdeklődésedet, beteszek egy képet a kijelzőről, hogy milyen profin fog kinézni a mi kis kütyünk...



Az áramkör elkészítése nem igényel olyan nagyon sok szaktudást, de viszont a PIC programozás az elkellhet, hogyha pl. saját animációt is szeretnénk kifejleszteni a készülékünkre.

A kapcsolás a következő ábrán látható:



Az áramkörhöz szükséges alkatrészeket most nem gyűjtöm le részletesen, de úgysem olyan sok alkatrész kell hozzá, hogy ne lehetne könnyűszerrel megszámolni...

A készülékünknek három lelke van.
Az egyik a PIC16F84 es Microchip által gyártott mikroprocesszor. A procit megvásárolhatjuk a ChipCAD-nél is.
A vásárlásnál figyeljünk nagyon oda, hogy milyen típust veszünk. Ebből a fajtából két típus is létezik. a PIC16C84x CSAK EGYSZER ÍRHATÓ, ellenben a PIC16F84x széria többször is.
Ha először foglalkozunk PIC-ekkel, akkor inkább vegyünk F típusút, mert akkor ha úgy döntünk, hogy meguntuk ezt a kijelzést vagy magyarosítani szeretnénk, akkor nem kell még egy PIC-et vásárolni, hanem bedobjuk az égető áramkörbe, és már át is tudjuk írni.

A készülék másik lelke pedig a 2×16-os LCD kijelző. Ilyen kijelzőt kaphatunk a Lomex-nél, kb. olyan 1500 forintért. Nem kell sajnálni rá a pénzt, látványos dolgokat tud még nekünk megjeleníteni.
Ő így néz ki:



Ezekhez a kijelzőkhöz majd egyszer írok valami cikket, hogy hogy is működnek valójában. Nagyon egyszerű őket vezérelni, a lényeg az, hogy 4 v. 8 biten beadott bináris kódban kell megadnunk az ő belső ASCII kódtáblájában szereplő karakter címét, és ő azt megjeleníti. Egyszerű és nagyszerű! Ő viszont kényes a feszültségre... Szereti a stabil 5V-ot.

És végül a készülék 3. lelke nem más, mint a DCF77 szignált venni képes kis áramkör. Ha mi akarjuk megépíteni azt is, akkor jó sokat fogunk vele szenvedni. Nem bonyolult az áramkör, csak sok olyasmit is kell az áramkörön mérni a pontos beállításhoz, amihez már nagyon drága rádiós műszerek kellenek, így maradjunk a vásárolt kis 3cm×2cm-es panelnál... Ezt a panelt megvásárolhatjuk a Conrad-nál.
Ez a kis kütyü valahogy így néz ki:



A feszültségre egyáltalán nem kényes. 1,2 - 15V-ig bármit lehet neki adni. Fogyasztása viszont rettenetesen sok: 3mA Kimenete nem invertáló nyitott kollektoros.

Ha ezekkel megvagyunk akkor már csak azt a maradék pár alkatrészt kell beszereznünk, aminek nagyrésze szerintem minden elektronika kedvelőnek a műhelyében megtalálható.
A BC547-es tranzisztort helyettesíthetjük BC182-vel is.
A másik fontos alkatrészünk a kvarc. Itt használhatjuk ezt a 3,2768 MHz kvarcot is, meg használhtjuk a PIC-ekhez sokszor használt 4 MHz-es kristályt is. Most nekünk nem lényeges, majd csak a beleégetett programnál kell kiválasztanunk a kristályunk frekvrenciáját.

Ha ezekkel megvagyunk, összeépítettünk valami panelra, akkor az áramkörön már módosítani nem is kell.

Következő cikkünkben a PIC-be égetendő programot nézzük át...
Folytatás következik...
A cikk még nem ért véget, lapozz!
Következő: »»   3 / 4
Értékeléshez bejelentkezés szükséges!
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem