Ebben a cikkben az SPI használatára mutatok két egyszerű példát. Először egy 74HC595-ös shift regiszterrel kibővítem a kimeneti I/O lábak számát és vezérelek 8 LED-et, majd egy MCP3202 12 bites ADC IC használatát mutatom be.
Bevezetés
Sokfajta soros adatátviteli interfész létezik, amelyet a mikrovezérlő gyártók támogatnak. Ilyen pl. az I2C, SPI, CAN, 1-Wire, USB és az RS-232/RS-485. Az első három interfésztípus rövid távolságú kommunikációra alkalmas, az utolsó három pedig nagy távolságú kommunikációra (az RS-485 akár 1000 méteres távolságig is működik).
A felsoroltak közül az SPI a leggyorsabb szinkron, full duplex, soros adatátviteli interfész amely akár több tíz MHz-es sebességgel is kommunikálhat. Ezért általában az SPI-t használják a nagy sebességet igénylő perifériákkal történő kommunikációra, mint pl. MMC flash memória, SPI soros EEPROM, különböző érzékelők stb...
Sok IC vezérelhető SPI-n keresztül, a cikkemben egy 74HC595 shift regiszter és egy Microchip MCP3202 két csatornás, 12 bites A/D átalakító ATMega8-as AVR-rel történő használatára mutatok példát.
A cikk még nem ért véget, lapozz!
Értékeléshez bejelentkezés szükséges!