Fórum témák
» Több friss téma |
Tegnap megépítettem, leteszteltem, kiválóan működik. Még egyszer köszönöm!
Oké! Használd egészséggel.
Sziasztok!
Újabb problémába futottam bele: összeraktam a hőfokszabályozó-555-ös astabil+ssr egységet. A tesztüzemben jòl működik, de a rákapcsolt fűtőtest teljesítménye kicsit nagy, ezért nem hozza a kívánt hiszterézist. A kapcsolt körbe (AC) betettem egy diódát, hogy csökkentsem a feszültséget, de így "meghal". Az SSR+dióda okozza? Köszönettel
Hello! Nem írtad meg, mit jelent az, hogy "meghalt". De ha az SSR nem kapcsolja a fűtést, az lehet attól is, hogy az SSR-ben van egy nullpont kapcsoló, ami csak a nullpont környékén kapcsolja a triac-ot. Lehet, hogy az sértődik meg a félhullámú jeltől. De kiderítheted, ha pld. egy izzót teszel még terhelésnek, ami nem a diódán keresztül kapja a feszültséget, hanem ahogy eredetileg volt a fűtőbetét.
Mellesleg egy astabil, nem hőfok szabályzó, csak a bevitt munka időbeli átlagát csökkenti a ki-be kapcsolással. De köze nincs a hőfokhoz. Vagy nem tudok valamit. Az SSR belső Led diódájával sorba tehetsz még egy Led-et is, amin látod, hogy az astabil működik-e. A hozzászólás módosítva: Jún 30, 2018
Szia!
Természetesen hőfokszabályozò+astabil, a hiszterézis javítása érdekében.A "meghalt" alatt azt értem, hogy nem műkódik a fűtőbetét, nem folyik át áram. Az ssr múködik, van rajta visszajelzó. A dióda OK, műszerrel ellenőriztem. A fűtőbetétben sincs szakadás. Szòval tanácstalan vagyok.
Nem vagy tanácstalan, mert javasoltam, hogy a dióda elé köss egy izzót, ami nem a dióda félperiódus jelét kapja, hanem a 230V-ot az SSR-en keresztül.
Egy 60W-os izzóval kipróbáltam, működik. Viszont az izzó valószínűleg nem fogja bírni a sok ki-be kapcsolást. Lehet valahogy kiváltani?
Gyanítom, hogy sokkal kisebb terheléssel is menni fog. Esetleg egy kisebb fűtőbetét, mint egy terrárium fűtés, vagy esetleg egy 22kohm 5W ellenállás. Jobb a diódával párhuzamosan kötve ez az ellenállás/izzót, mert akkor eleve csak félhullámot kap, mert a másik félperiódusban ott a fűtésed.
OK, köszönöm. A következő próba a 22k5w lesz.
Ha a diódával párhuzamosan teszed, akkor egy 10k/5W is megfelelő lehet.
22k5w-al működik, 5perc üzem után sem melegszik az ellenállás. Most már csak a beszabályozás van hátra, a megfelelő ciklusidők beállítása, hogy jó legyen a hiszterézis. Kószönöm a segítséget!
Sziasztok!
Miért hagyják el sokszor a gate ellenállást az 555-ös időzítővel való MOSFET meghajtásoknál? A gate kapacitás töltésekor kialakuló áramtüskék nem teszik tönkre az IC-t? Egy hagyományos 555-ös IC az adatlap szerint 200mA áramot visel el a kimenetén. A válaszokat előre is köszönöm! Szép napot!
Trehányságból. Hogy tönkre megy-e az IC, az nem biztos, de lehetséges. Soros ellenállással nem mehet tönkre az IC. Ez a különbség.
A CMOS változatok nyelő üzemmódban általában 200 mA-t, forrás üzemmódban 20 mA-t bírnak, az olcsóbbak az adatlap szerint bírnak 200 - 200 mA-t. Ami viszont minden adatlapból hiányzik az az, hogy impulzus üzemmódban hogyan lehet számolni a terhelhetőséggel, lévén egy kapacitás feltöltése - kisütése nem állandó árammal történik. A 200 mA-t, mint folyamatos terhelhetőséget adnak meg. Viszonylag kis frekvencián (200 - 300 Hz-ig) nagy gondot nem okozhat, nagyobb frekvencián is előbb sül meg a FET (tisztességes terhelés mellett) mint a Totem Pole kimenet valamelyik tranzisztora eldobja magát.
A Gate ellenállás ugyan védi az 555-öt, cserébe a FET lassabban nyit ki/zár le, jobban melegszik.
Köszönöm a gyors válaszokat! Gyakorlatban mekkora áramtüskét érdemes megengedni impulzus üzemmódban az 555-nél pár 10 kHz nagyságrendben?
A hozzászólás módosítva: Júl 22, 2018
Használj FET meghajtót, azok erre lettek kifejlesztve. Pl. TC4420.
Valaha azt olvastam, azért (is) kell a soros ellenállás, mert így gyorsabban csillapulnak a ki/be kapcsolási tranziensek.
Sziasztok!
Egy NE555-ös IC-vel hajtok meg egy MCR8SNG típusú tirisztort egy 1 kiloohmos ellenálláson keresztül, a tirisztor gate-je és katódja közé is elhelyeztem egy 1 kiloohmos ellenállást. 12 V a tápfeszültség. A kimeneti jel tirisztor nélkül 1 Hz frekvenciájú 1% kitöltésű. Tehát olyan 10 ms ideig szeretném kapcsolgatni a tirisztort 1 Hz-el. Mikor a tirisztort beforrasztottam az áramkörbe, a frekvencia megnőtt 4 Hz-re. Ez kb 10 V-os tápfeszültségig történt, mivel egy labortápról hajtottam meg és ahogy elérte a 10 V-ot újra visszaállt 1 Hz környékére viszont a kitöltési tényező 20 %-osra nőtt. A tirisztorral egyébként 110 V-os egyenfeszültség mellett 10 mA-t kapcsolok. Valakinek van ötlete, hogy mi lehet a probléma?
Szia!
Célszerű lenne, ha ezt le is rajzolnád. Elvileg az 555 kimenete után csak az 1 kohm van, mert a másik 1 kohm a g-k között úgyis lesöntölődik és furcsa lenne, ha ezért gyorsulna be az 555. A kivett áram is csak sacc 5 mA-t változik attól függően, hogy a helyén van-e a tirisztor vagy sem. Mi hatna vissza a 2-6, vagy a 7.lábra? A hozzászólás módosítva: Júl 28, 2018
Idézet: A gond eleve az, hogy egyenáramot nem lehet kapcsolgatni tirisztorral, már ha nem egyenirányított, szűretlen szinuszról van szó. Erre a feladatra mérföldekkel jobb egy tranzisztor vagy FET. „A tirisztorral egyébként 110 V-os egyenfeszültség mellett 10 mA-t kapcsolok.”
Közben megoldódott a probléma. Áramkorlátos tápról hajtottam az áramkört és szkóppal rámérve már látszott, hogy olyan 100 mikroszekundum ideig visszaesett a feszültség, persze a túláram visszajelző LED-en ez nem látszott. Feljebb tekertem az áramkorlátot és már nem volt probléma.
Köszönöm! Kicseréltem egy megegyező áram és feszültségtűrésű MOSFET-re és az áramkör tökéletesen működik. Az lehetséges, hogy a tirisztor a vezérlőjel ellenére nyitva maradt?
A tirisztornak, triaknak, diakknak megvan az a tulajdonsága, hogy begyújtás után nyitva is marad, amíg meg nem szűnik (határérték alá nem esik) a rajta átfolyó áram. Ezek a tpíusú félvezetők így működnek, egyenáramot nem lehet velük kapcsolgatni.
Sziasztok.
Vettem a kisfiam elektromos autójához egy ding dong DIY csomagot aliról. Azon kívül, hogy 1 ellenállás kimaradt a csomagból (amit pótoltam) nem egészen úgy működik ahogy terveztem. Az elekromos autóba dudaiként funkcionált volna, de ez most rövid ding és nagyon hosszú dong hangot ad. Melyik kondit vagy ellenállást kellene kicsrélnem, hogy jobban hasonlítson egy dudához? Előre is köszi a válaszokat. ilyen
Nem tudom milyen hangot szeretnél, de ha hosszabban nyomod a gombot, akkor az első hang is hosszabb lesz.
A 10µF kondi csökkentésével, a második hang rövidülni fog. Ha teljesen kiveszed, akkor csak az első hang fog szólni amíg a gomb nyomva van. Ha viszont D2 diódát veszed ki, akkor csak a második hangot fogod hallani pont úgy mint most. A hozzászólás módosítva: Aug 15, 2018
Üdv!
Egy jelhossz szűrőt szeretnék készíteni, és gondoltam 555-el. Nem biztos, hogy az 555 a legjobb hardweres megoldás. Tehát a kimenetre csak bizonyos hosszúságot meghaladó jelhosszt engednék át, esetemben kb 80ms. A lényeg, hogy a kimeneten is meg kellene maradjon az ennél hosszabb jel eredeti hossza. Megoldható ez 555-el?
Csak egy ötlet, amit át kell gondolni:
A jel megjelenésekor, pl. felfutó él, elindítasz egy 80msec-os monostabilt. Ha az időzítés letelt és a bemenő jel már nulla, akkor a kimenet 0 marad. Ha a bemenő jel ekkor még mindig 1, akkor pl. egy JK tárolót 1-be billentesz, ez lesz a kimeneted. Amikor a bemenő jel 0-ra vált, - lefutó él - elindítasz egy másik 80 msec-os monostabilt, aminek a lefutó éle fogja nullázni a JK tárolót. Így a bemenő jellel azonos hosszúságú jel lesz a JK tároló kimenetén. Az a 80msec, amit az elején levágtál, a végén hozzá lesz toldva.
Nem rossz, de valóban átgondolandó mivel az 555 azonnal indul tehát kellene kettő a SET-hez és 2 a CLEAR-hez. Gondolkodom rajta.
Nem biztos, hogy duplán kell. Ha a monostabil ciklusidőn belül újraindítható, mindig a legutóbbi felfutó élnél kezdődik az időzítés.
Ha a lefutó él mindig 80msec-en belül van, egy impulzus sem megy át. Ami hosszabb, átmegy. |
Bejelentkezés
Hirdetés |