Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » DC motor/lámpa PWM szabályzása
 
Témaindító: redcar, idő: Márc 3, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   105 / 152
(#) (Felhasználó 51715) válasza Sebi hozzászólására (») Aug 21, 2015 /
 
Köszönöm, akkor így fogom csinálni.
(#) proli007 válasza (Felhasználó 51715) hozzászólására (») Aug 21, 2015 /
 
Esetleg a potit sem kell cserélni, a frekvencia lesz alacsonyabb. Ha az nem megfelelő, csökkented a C2-es kondi értékét..
(#) zsozsoX hozzászólása Szept 17, 2015 /
 
Sziasztok! Csináltam egy pwm szabályzót dc motorhoz 555-el. De csak sípol a motor és nem forog, szabályozni szabályoz, mert a sípoláson hallani. Miért van ez?
(#) ferci válasza zsozsoX hozzászólására (») Szept 18, 2015 /
 
Szia!
Idézet:
„Csináltam egy pwm szabályzót dc motorhoz 555-el.”

1., motor adatok;
2., tápfesz;
3., vedd le a frekit 100-200 Hz-re és talán menni is fog.
Ha astabilban megy, akkor a 2,6 lábon lévő kondit növeld meg a szükséges mértékig.
(#) zsozsoX válasza ferci hozzászólására (») Szept 18, 2015 /
 
A motor egy autó fütőventillátor 12v-ról. A frekit számoltam 600-700Hz, ez lesz a baj.
(#) ferci válasza zsozsoX hozzászólására (») Szept 18, 2015 /
 
Remélem, elég komoly diódát is tettél a motorral párhuzamosan.
Mit hajt az 555? Fetet vagy tranyót?
(#) patkolttojas válasza zsozsoX hozzászólására (») Szept 18, 2015 /
 
Szia! Próbáld ki egy reflektor izzóval (12V 50- 100W) hogy egyáltalán működik e a PWM, ha teljesítményt is kell leadnia.
(#) Massawa válasza zsozsoX hozzászólására (») Szept 18, 2015 /
 
Az a motor "némi" áramot is igényel, ( nem is keveset) és az lesz a baj, hogy a kimenet nem tud leadni ennyi delejt....
(#) jihaad hozzászólása Szept 27, 2015 /
 
Üdv emberek. Lenne egy kis problémám.Meg épitettem ezt az áramkört de sajna nem működik. Valamit én rontok el vagy nem jó a rajzon valami? Egy szétszedett 12V akkus fúrónak szeretném a fordulatát szabályozni. Szerintetek ezzel a kapcsolással ez sikerülhet vagy másikat keressek?
A segitséget köszönöm mindenkinek.
(#) Ghoost válasza jihaad hozzászólására (») Szept 27, 2015 /
 
szia!
Ja az! DE A paralel diodat ne feled a motorrol.
Viszont a probakat vegezzd egy izzoval peldaul.
Ha azzal mar megy akkor tedd a motort a vegere.
A hozzászólás módosítva: Szept 27, 2015
(#) dokidoki válasza jihaad hozzászólására (») Szept 27, 2015 /
 
Mert ez egy rossz kapcsolás, el van kötve a 3 és 7 láb. Sajnos a topik tele van ezzel. Keres egy másikat, ahol a 3 lába hajtja a kapcsoló tranzisztort...
(#) Ghoost válasza dokidoki hozzászólására (») Szept 27, 2015 /
 
Dokidoki: nalam ez a kapcsolas megy ..... mukodik.
(#) dokidoki válasza Ghoost hozzászólására (») Szept 27, 2015 /
 
Hát könnyen lehet, hogy így van. Nem elemeztem ki, amit én régen építettem, ott meghajtásra a 3 output lábat használtam. A 7 lábbal és a felhúzóval is működhetne, igaz. Ránézésre rávágtam, hogy nem olyan mint amit működőképesnek használtam.
(#) ferci válasza jihaad hozzászólására (») Szept 27, 2015 /
 
Mérj rá a 7. lábra multiméterrel. Ha sima dc-t mérnél, 0 vagy tápközeli feszt, akkor nem megy.
Ha viszont valami köztes feszt látsz és a potival változtathatót, akkor mérj frekit ugyanott, párszáz Hz-et láthatsz és akkor a fetnél keresd a hibát. A szabadonfutó dióda hasonló áramú legyen, mint a motoré.
(#) Massawa válasza jihaad hozzászólására (») Szept 27, 2015 /
 
Az tény, hogy nem koser a kapcsolás, a 3-s láb sokkal jobb lenne a FET meghajtására. Azt se felejtsd el, higy az a motorr akár 10A-t is igényelhet ahhoz a 10kOhm nem lesz elég ( amennyiben a tápod birja).
(#) Bakman válasza Massawa hozzászólására (») Szept 27, 2015 /
 
Nem nem lesz elég, hanem sok. Ettől sokkal gyorsabban kell feltölteni a FET Gate lábát. Ezért kell a 3-as, kimenet lábat használni, az egy fél H-híd kimenet.
(#) ferci válasza Bakman hozzászólására (») Szept 27, 2015 /
 
Azért azt ne felejtsétek el, hogy a teljes bekapcsolás ideje a 10 kohm-mal is nagyon rövid a periódusidőhöz képest, tehát attól még működhetne a kapcsolás. Utána lehet számolni. A gond inkább az, hogy a bekapcsolási veszteség több lenne, mint teljes kinyitás ideje alatt. A kikapcsolás meg gyors.
(#) Massawa válasza ferci hozzászólására (») Szept 27, 2015 /
 
Nem értem ezt a vitát ( meg a kapcsolás alkotoját sem). Ha megnézed az 555-s felépitését, akkor nyilvánvalo, hogy a 3-s láb a kimenet - akkor miért használja valaki a 7-st, ami nem kimenet hanem a kondi kisütöje (DCH)?
A kalapács nyelével is be lehet verni egy szöget, mégsem ugy használjuk.
(#) ferci válasza Massawa hozzászólására (») Szept 27, 2015 /
 
Én ezen nem is vitáztam, bocs... az, hogy így is használják, az meg más téma.
Csupán a fet meghajtás miatt írtam be, hogy menne az így is, csak jobban melegedne.
Ez a kapcsolás nem 100 kHz-en megy, tehát nincs olyan nagy veszély a 10 k miatt.
Term. a normális meghajtás a 3. lábról menne és az 555 miatt egy 56 ohm-mal pl.
(#) jihaad hozzászólása Szept 27, 2015 /
 
Húúúúú emberek én azért nem vagyok ám benne annyira a dolgokban. Amit találok azt esetleg össze tudom rakni ha nem nagyon bonyolult rajz mint pl. ez de itt már el is fogyott a tudásom. Esetleg tudna valaki segiteni egy működőképes kapcsolásban?
(#) Massawa válasza jihaad hozzászólására (») Szept 27, 2015 /
 
A kapcsolás elvben müködhet, de jobb ha a Fetet a 3-s lábra kötöd, meg nézz körül az itteni oldalakon van egy külön 555-s rovat is, meg rengeteg jo megoldás.. Már itt is irtuk mit kéne megnézned.
(#) ferci válasza jihaad hozzászólására (») Szept 29, 2015 /
 
Nem az a gond, hogy ebben a szituban nem működik a kapcsolás, hanem szerelési hibát követtél el.
A másik az, hogy az nem jó, ha csupán annyi a hibajelenség, hogy " nem működik" !
Kértelek, mit mérj és hogyan de semmi reakció, eredmény.
"... működőképes kapcsolás.." - precíz kivitelezés a válaszom erre. Tele van a jobbik verzióval is az oldal, lásd felső sarok, kis nyilacska, "képek keresése".
Ugyanúgy elhibázhatod ezek szerint a jobban használható kapcsolás kivitelezését is, ha így csinálsz.
Az általad becsatolt kapcsolást is javítsd csak ki, ezen az alacsony frekin működni kell, aztán felejtsd el, mert nagyobb frekin már igencsak rossz fog lenni az egyre növekvő kapcsolási veszteségek miatt..- feljebb már a 10 kohm-ot nem csökkentheted nagyon, mert akkor az egész áramkör működése romlik egyrészt, ill. nem is lesz jó a legvégső esetben és nem jutsz el a legjobb meghajtáshoz sem.
Utaltam a számolásra is..- az elfogyott tudást ezzel is lehetne cseppet kompenzálni.
(#) jihaad válasza ferci hozzászólására (») Szept 29, 2015 /
 
Elnézést,hogy nem reagáltam a tancsokra eddig de elég húzósak a hetek mostanában a munkám miatt
és nem is tudtam foglalkozni a dologgal. Mivel nem sokat értek az elektronikához nekem sajna a számba kell
néha rágni a dolgokat. Mivel közel sincs a szakmámhoz és tanulni sem tanultam én már akkor is nagyon
örülök,ha egy ilyen egyszerü dolog is össze jön.Én az ne555 működését sem értem pláne nem a lábait,hogy mi mit csinál. Viszont mindenki kezde valahogy.Minden esetre köszönöm a segítséget,ha elakadok valahol remélem fordulhatok tanácsokért. Üdv.
(#) ferci válasza jihaad hozzászólására (») Szept 30, 2015 /
 
Semmi gond, de még mindig nem írtál semmi konkrétumot.
Ha nem tudsz mérni egy áramkörben, lehet az bármilyen egyszerű is, a "nem működik" beírásra nehéz tanácsot adni.
Olvass vissza, vasárnap, 19:35-kor mit kértem. Ha nincs semmiféle műszered, ill. nem tudsz mérni, mindig nagy az esélye, hogy vagy jól rakod össze az áramkört és működik, vagy csak nézel, mi a baj.
(#) q765 hozzászólása Okt 12, 2015 /
 
Sziasztok!

Adott egy 50W 230V DC motor egy BTA06 fordulatszámszabályzóval.
Ha leveszem a motor fordulatszámát, cca. 50r/m -re, akkor leesik a nyomaték is.

Eddíg oké. Lehet ennek a motornak a fordulatszámát csökkenteni frekiváltó nélkül is, vagy mindenképp áttétel kell hozzá?

230V; 50Hz; 50W; 0,6A; 440-1400r/m

Van ennél a szabályzónál jobb megoldás is szerintetek?

Amire szükségem volna, az 30-150 fordulat percenként.
A hozzászólás módosítva: Okt 12, 2015
(#) erbe válasza q765 hozzászólására (») Okt 12, 2015 /
 
DC motor az kefés motor, nem kell hozzá frekiváltó. Ellenben a motorok valamilyen üzemi fordulatszámra készültek, ez pl. szemre elég nagyra. Akár többezerre. Alacsony fordulatszámokra áttételes motort szokás használni, különösen ha nyomaték is kell. Nagyobb ablaktörlőmotor, kapunyitó áttételes motor megfelelhet a célra. Igaz, trafó kell(het) elé.
A hozzászólás módosítva: Okt 12, 2015
(#) Sebi válasza q765 hozzászólására (») Okt 13, 2015 /
 
Ha sosem kell a nagy fordulat, hanem inkább nagy forgatónyomaték az igény, akkor megfelelő áttétel a megoldás. A fordulatszám beállítása feszültség-csökkentés útján lehetséges, azonban ilyenkor a nyomaték is csökken. Rá kell szerelni a tengelyre valamiféle jeladót (opto-villa+lyuggatott tárcsa, hall-elem+egy-két mágnes, tekercs+mágnes), ami a fordulatszámmal arányos jelet (feszültség,frekvencia), szolgáltat. Ezt fel lehet használni visszacsatolásként a szabályzóban. Mikor a terhelés miatt esik a fordulat, akkor a szabályzó megnöveli a tápfeszültséget a motoron. Persze 50-es fordulaton sem lehet belőle kivenni sokkal nagyobb teljesítményt mint amire készült, ezért ésszel kell használni.
Az én Triplex kisfúróm hasonlóképp lett megoldva 30 éve és jól használható (igaz, hogy amikor a 3-as fúró áthatol a vaslemezen, akkor néha szaglik, de ilyenkor már 35A-t is felkapkod az üzemi 4-6A helyett).
(#) q765 válasza Sebi hozzászólására (») Okt 13, 2015 /
 
Szereztem egy ablaktörlőmotort. Labortáppal 1. fokozatban 1A. Második fokozatban kerek 2 ampert vesz fel. A fordulata pont megfelelő.
A második fokozatban használnám, és azt a fordulatot csökkenteném egy potival egyelőre.
Nézem az itteni szabályzókat. Azon töröm a fejem, hogy valami olyan kapcsolás (kész nyákterv)
kellene, amiben van kapcsolóüzem + pwm szabályzó hozzá. Annyi ember próbált már ilyet csinálni, biztos van valahol.
Van trafóm hózzá, nede ezt jobblenne kapcsolóüzemmel meghajtani. Kisebb helyen elférne. Hálózatról szeretném üzemeltetni.
Egyszerűbb lenne trafóval?
A hozzászólás módosítva: Okt 13, 2015
(#) mate1988 válasza q765 hozzászólására (») Okt 13, 2015 /
 
Nem tudom, hogy az ablaktörlő motor fordulatszámát lehet-e egyáltalán feszültséggel szabályozni, lévén, hogy ott már van egy elektronika. De ha igen, akkor azt buck kapcsolással lehet.
Bővebben: Link a doksi 7. oldalán van a kapcsolás, konkrét értékekkel.
A hozzászólás módosítva: Okt 15, 2015
(#) q765 válasza mate1988 hozzászólására (») Okt 13, 2015 /
 
Lehet, mert labortáppal tudom szabályozni. A leglassabb fordulaton is bővel több a nyomatéka, mint kellene. NIncs semmi elektronika.
A hozzászólás módosítva: Okt 13, 2015
Következő: »»   105 / 152
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem