Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » DC motor/lámpa PWM szabályzása
 
Témaindító: redcar, idő: Márc 3, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   152 / 152
(#) Remci válasza proli007 hozzászólására (») Aug 20, 2024 /
 
A kondi bent van. A PWM-et hogy tudom mérni szkóp nélkül? Multiméterrel csak annyit tudtam mérni,hogy az 1-es és 3-as láb között 3,6v van, valamint a frekvencia 970Hz. Ez a 8-as és 3-as láb között 9,27v és 1KHz
(#) proli007 válasza Remci hozzászólására (») Aug 20, 2024 /
 
Simán ráteszed a műszeredet DC állásban. Tekered a 10k potit és látod hogy a PWM változik. Mert a műszer átlagértéket mér, ami arányos a kitöltéssel.
Ja, és azt a potit tekered, aminek a közepe a 220 ohm-ra megy.
A hozzászólás módosítva: Aug 20, 2024
(#) Remci válasza proli007 hozzászólására (») Aug 20, 2024 /
 
A poti tekergetésére változik az érték, tehát akkor ilyen formán szabályoz? Viszont a 3-as lábról kivettem a kis tranzisztor bázisára menő 499 ohmos ellenállást és a motor kimeneten mérek 23v-ot, a lámpa világít. Bár az mindig világított, a poti tekergetésre a feszültség sem változott.
(#) proli007 válasza Remci hozzászólására (») Aug 20, 2024 /
 
Nem tudom mit követtél el. De ha az 555 kimeneti feszültsége változik a tekerésre, akkor a lámpának is kell változni a fényerejének.
De nem tudom minek ide a darlington elé akármi is. Ennek az áramerősítése 1000, tehát 10A kollektoráramhoz 10mA bázisáram elég. Tehát ha kihagyod a kistranyót, az 555 3-aslábáról a darlington bázisába kötsz egy 470 ohm-ot (vagy a 499-et amit kivettél, akkor működni fog.
Tehát átkötöd a 499 ohm jobb oldalát a darlington bázisába (kis tranyót meg kidobod) kész is vagy.
A hozzászólás módosítva: Aug 20, 2024
(#) Remci válasza proli007 hozzászólására (») Aug 20, 2024 /
 
Rendben, kipróbálom. A 499 ohm és a darlington közötti részt teljes egészében kukázzam ki? Gondolok az R-C tagra, diódára,220 ohmos ellenállásra.
(#) proli007 válasza Remci hozzászólására (») Aug 20, 2024 /
 
Mindet kikukázhatod. A darlingtonban még védődióda is van. Ha meg kollektor-bázis zárlat lesz, akkor meg úgy is kinyírja az egészet. Az RC komplexum azért lenne, hogy negatív bázisfeszültséggel zárja a tranyót, úgy gyorsabban kikapcsol. De 1kHz-nél ez még nem okoz gondot. De ahogy Gafly írta, a kistranyó csak növeli a maradék feszültséget.
(#) proli007 válasza proli007 hozzászólására (») Aug 20, 2024 /
 
Az a 220 ohm és 100nF RC tag, meg a motorra kell, nem a rövidzárra.
(#) Remci válasza proli007 hozzászólására (») Aug 20, 2024 /
 
Rendben, köszönöm. Azért felteszem a panel rajz képét,hátha talál benne valaki hibát. Én párszor átnéztem,de nekem nem tünt fel semmi.

panel.JPG
    
(#) Remci válasza proli007 hozzászólására (») Aug 20, 2024 /
 
A motor pozitív-negatív bemenetére a védő diódával párhuzamosan?
(#) proli007 válasza Remci hozzászólására (») Aug 20, 2024 /
 
Jónak tűnik. De nem illendő dolog a tápot kapcsolgatni. Elég lett volna a Reset is. De ha már így van, az 1-8 közé illett volna egy 100nF-ot tenni. És mekkora a nyers táp? Mert az 555 az zéner 1k-val nem megy messzire ha kicsi a táp..
(#) Remci válasza proli007 hozzászólására (») Aug 20, 2024 /
 
Jelenleg most egy dugasztápról járatom az asztalon, Ac 19,8v. Egyenirányítva picit több mint 24v Dc. Az Ic betápja 12,8v Dc. A Reset láb a 4-es,ugye? Tehát akkor ezt kellene megszakítanom,majd nyomógombal kapcsolni a működéshez? Viszont az eredeti vezérlés rajzán, amiről ezt rajzoltam, ott 2 db NE555 van és mindkettő a zénerről kapja a betápot.
(#) proli007 válasza Remci hozzászólására (») Aug 21, 2024 /
 
Kapcsolhatod a tápját is, csak akkor legalább tegyél az 1-8 lábak közé, egy 100nF-os kondit.
Igen, de az 555 áramfogyasztása itt kb. 6mA. Kettő-é 12mA. Viszont itt a kistranyó kiemelése miatt megemeltük a vezérlőáramot kb. 20mA-re (persze 100% kitöltésnél lenne ennyi), ezt is biztosítani kell. A zéner 1k ellenállását cseréld ki 470 ohm-ra és akkor biztosítani fogja.
(Ja, látom a kimeneti RC tag a tranyó kollektor-emitterén van, de az jó így, csak a rajzodon nem.)
(#) Remci válasza proli007 hozzászólására (») Aug 22, 2024 /
 
Szia Gábor!
Ma volt időm a kapcsolással foglalkozni. Nos a 499 ohm és a BDV65 bázisa közötti részt kiejtettem,meg megcsináltam az általad javasolt módosításokat. Izzóval próbáltam egyenlőre, motort majd hétvégén kötök rá, akkor több időm lesz. Az izzó fényerejét szabályozza, működik.Viszont van a kapcsolásban két trimmer poti, ami a max illetve a minimum értéket állítja be,ha jól gondolom. Viszont ezek beállításának mi a menete? A fő potmétert minimumra,majd maximumra tekerem és ezekhez állítom a két kis potmétert? Mármint beállítom velük,hogy mekkora legyen az általam megválasztott fordulat száma a motornak a min ill. max állásban?
(#) proli007 válasza Remci hozzászólására (») Aug 22, 2024 /
 
Hello! Igen ezt kell tenni. Arra tekered a potit, amerre a trimmer van és beállítod. Kicsit hatni fognak egymásra meg a frekvenciára is. De majd kitapasztald, hogy mi a jó sebesség tartomány és melyik freki tetszik a motornak. 0%-ra meg 100%-ra általában nem lehet beállítani, de szerintem itt nincs is szükséged rá. Alul, jóval kevesebbet tudsz állítani, mint felül.
A hozzászólás módosítva: Aug 22, 2024
(#) Remci válasza proli007 hozzászólására (») Aug 22, 2024 /
 
Rendben, hétvégén kipróbálom. Köszönöm a segítséget.
Következő: »»   152 / 152
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem