Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Digitális forrasztóállomás
Elnézést a modiktól, de nem tudtam elmenni mellette, hogy lehúznak egy "félprofi" forrasztóállomást. Peace!
A hozzászólás módosítva: Máj 8, 2016
A kapcsolási rajzot közzétennéd?
Ha azt mondod, hogy félprofi én kíváncsi lennék hátha van benne valami ötletes megoldás és tanulhatok valami újat.
Nincs rajz, én úgy vettem, le van kaparva róla minden.
De akkor mitől félprofi? Mit tudsz róla? Mikrokontrolleres szabályozás? Csak ki-be kapcsoló jellegű? Milyen páka is kell hozzá? Hőelem vagy ptc, ntc van a pákában? Ha hőelem akkor van hőkompenzálás?
Csak annyit tudok róla, hogy félprofi, úgy vettem, ergó nem értek hozzá.
Egy biztos, cégnek lett legyártatva nem kis darabszámban, ezért a 8 órás standby, többet nem tudok. A kifejlesztője meg biztos nem fogja itt közkinccsé tenni.
Akkor megtudtunk mindent.
Le kellett szedetnem az összes képet, illetve a videókat én töröltem, mert nem engedélyezte a gyártója, hogy fent legyen fórumokon, stb...
Elhiheted, hogy nem gagyi. Amúgy hőelemes pákára és mikroprocesszorra épül, kapcsolóüzemben, hosszú impulzusokkal fűt. Én csak használom egészséggel!
Játszottam PIC által szabályozott Buck konverterrel (nem pákához). Nem tudom a profik mit használnak, de ha az alacsonyabb feszültség tényleg hasznos, használható megoldás lehet.
Van több PIC, amiben van OPA és belső hőmérő is. Lehet a hőkompenzálás is megoldható lenne.
Sziasztok! Azt hiszem, hogy nagyjából két hónapja raktam fel képeket az alakulóban lévő áramkörömről, sajnos lassan haladok de itt van a most már (félig) összeépített verzió.
Valaki benyögte ezt az alacsony feszültségről járatást, de belegondoltatok már abba hogy lassabban fűt fel vagy lehet, hogy az egész hülyeség?
Még ha van is benne valami én inkább veszek 10 évente egy pákát ami tönkrement. Ja és az enyém 4000Ft-ba kerül.
Az egész ugy agyrém, mint sok más városi legenda. Feszültség nélkül örökéletü minden páka.
Érdekes modon hajdanában az izzokat is 300 V-ra tervezhették volna, akkor talán sosem égtek volna ki. Az uraság, aki ilyen tévhiteket terjeszt, jobb lenne ha visszaülne az iskolapadba és megtanulná teljesitmény képletének (P=U*I ) értelmezését és akkor rájönne, hogy mit is ér el, ha csökkenti a feszültséget.... A hozzászólás módosítva: Máj 8, 2016
Az a szomorú, hogy van aki elhiszi. Mint az iskolában dolgozatnál, ír valaki egy hülyeséget a többi meg lemásolja.
Söt levédi, mert feltalálta a spanyol viaszt.....
Szép munka!
Látom félreértitek, másképp kérdezek. Szerintetek élettartam növekedéssel járna-e ha a szabályozás 50% PWM helyett fele akkora DC feszültséggel történne. Tehát a szabályozó ugyanúgy 0-24V-os feszültséget adna, csak nem PWM formában (min.-max. árammal váltakozva), hanem szabályozott DC árammal. Így az idő nagy részében csak akkora áramnak kell folyni, ami a veszteséget pótolja. Ettől a páka "kívülről" nézve ugyanúgy viselkedne.
*moderálva* akkor tudnád, hogy a hö az a leadott teljesitmény kifejezöje, azaz ha kisebb teljesitményt adsz a pákába, soha sem éred el a kivánt höteljesitményt. ( nem höfökot, azt lehet, hogy pár ora melegedés után eléri).
A pákában meg pontosan a melegre van szükség, ami a felvett teljesitményt jelenti. Ha a kivánt höfökot a max teljesitmény 80%-an éred el (24 volt helyett 20V) akkor rendben van a dolog. A baj ezzel az, hogy a páka hökapacitása (hötartás) nagyon kicsi, igy ha hozzáér a pl onhoz vagy a NYÁK-hoz gyorsan lehül, amit nem tudsz a 20V-l kompenzálni. ( igy müködnek a legolcsobb elektronikus pákák - ezért azokon joval nagyobb höfokot kell beállitani - 360-380 C). Igy odafagy az on. Ezért találták ki évtizedekkel ezelött a kattogos pákát, majd késöbb az elektronikus ki-, bekapcsolos pákát, illetve ezek modern PWM változatát. Ezek amint lehül a hegy, azonnal teljes teljesitménnyel igyekeznek elérni a beállitott hömérsékletet ( ezért fontos, hogy kicsi legyen a hegy hökapacitása, hogy a vezérlés minél gyorsabban be tudjon avatkozni). Ezért döntö a páka teljesitménye, pl. erösitökhöz stb. nagyobb >50W-s páka kell, mert a teljesitmény tranzisztorok, diodák stb vastag lábait a kis páka (20W) fel sem tudja melegiteni. Lekezelő hozzászólásaidat nyugodtan hanyagolhatod! -moderátor- A hozzászólás módosítva: Máj 8, 2016
Értem az elképzelésed, de nem jelentene élettartam növekedést, mert a fűtőszál hőmérséklete ugyan az. Sőt inkább a bonyolultabb vezérlő elektronika jelentene élettartam csökkenést.
Pont az előző oldalon írtam: A feszültség és áram korlátozásával az a gond, hogy analóg megoldással jobban fog fűteni a vezérlő, mint a páka. Kapcsolóüzemű szabályzás pedig nem kis macera.
Itt egy videó és poszt utoljára: 24V/48W-os Solomon páka felfűtése 20V(38W)-on, impulzussal.
Erő, egészség! Sziasztok!
Itt a lényeg, 320 fokra 2 perc alatt melegedett fel a páka.
Az 50 W-s Weller 24V-tal kevesebb mint 1 perc alatt (47 sec). És ez a lényeg, mert ugyanilyen gyorsan reagál arra is ha az on vagy a NYAK lehüti. S mint már irtam 40 évet birt ki ... A hozzászólás módosítva: Máj 8, 2016
"Tartja szépen a hőfokot"
Legalábbis a a kijelzést tartja, mert az kizárt, hogy 1.5°C/sec emelkedésből hirtelen 0 emelkedés lesz. A valóságban a páka még szépen fűt tovább.
Azért sem érdemes "takarékoskodni" a feszültséggel, mert ugye a páka leadott teljesítménye rohamosan (négyzetesen) csökken. Csak egy PÉLDA Az oldal közepe táján található táblázat szerint, 20 V-nál már csak 50 W-ot ad le a páka.
Értem, mondjuk ha sehol nem alkalmazzák ezt a megoldást, annak biztos meg van az oka .
Azért egy buck konverter nem rettenetesen bonyolult, most egy 2V 40A-eset próbálok csinálni lézerhez. Hogy a hőfok túllendül-e, az a PID paraméterezésén múlik. Látszik Droot példáján is, hogy a gyors felfűtés bizonyos fokig be lett áldozva a minimális túllövés érdekében. Az pedig biztos, hogy az alacsonyabb tápfeszültség a szabályozás sebességét csökkenti.
Egy buck konverter is tud kihívás lenni, amint szeretnéd teljesíteni az EMC szabványokat is.
Fuss neki mégegyszer annak a diagramnak. 1 fok túllövése van. Bár ez a diagramból nem látszik, de az igen, hogy nagyon kicsi a túllövése. A szabályozás sebességét nem csökkenti... a felfűtés sebességét és a maximális hőmérsékletet csökkenti.
Pont ezt mondtam én is . A diagramokból azt látom, hogy kb. 63s a felfűtés ( szabályozás nélkül kb. 45s). A PID paramétereinek választásából az látszik, hogy Neked a minimális túllövés volt fontos. Én valószínűleg belementem volna nagyobb túllövésbe is a gyorsabb felfűtés érdekében, de ez mindenki személyes döntése, a Tiédet sem kritizáltam.
Az Edison féle izzók olyanok voltak! Volt, hogy 100- éveset találtak, amit sohasem oltottak le. Azután az izzógyártók egyesülete rájött, egy így nem bznic nekik, s 2000, majd 1500 órában maximálták az élettartamukat. A valóságban, jó ha az 1000-et kibírja.
Igy van csak Edison izzoja alig világitott (a mérce egy gyertya volt amit le kellett gyözni), elmentem megnézni azt a 100 éves izzot.
Ez sajnos a mai fogyasztói társadalom alappillére, nem csak az izzógyártók alkalmazzák.
Lásd laptop akkuk.
Na jo, akkukbol nem tudnak nagyon jobbat csinálni. Izzobol talán igen, de már nem aktuális.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |