Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   945 / 3976
(#) nagy_david1 hozzászólása Aug 1, 2010 /
 
Üdv!
Egy nagyon lökött kérdés. Akkumlátort tölthetek egy primitív ellenállás, zener együttessel? Inkább úgy kérdem, hogy jobb mint semmi? Zener képes lenne valamilyen szinten a túltöltést megakadályozni? Nem nagy áramokról van szó. Tudom nagyon végleteket súrolhat az ötletem és akkumlátor se fog hosszabb távon örülni neki, mert tisztába vagyok a dolgokkal, de valamekkora értelme lenne?
(#) nagy_david1 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Aug 1, 2010 /
 
Na ezt nem értem. Nem sorosan akarnám bekötni az ellenállással majd az aksival, hanem párhuzamosan az aksival a zénert és ezt sorosan az ellenállással. Remélem kicsit érthetőbb voltam, mert valamelyikünk féreérthet valamit.
(#) Lacko12 válasza kadarist hozzászólására (») Aug 1, 2010 /
 
Köszönöm szépen a kielégítő válaszokat!
Lacko12
(#) kadarist válasza Lacko12 hozzászólására (») Aug 1, 2010 /
 
Szívesen. A teljesítményértékhez még annyit, hogy Watt-szám természetesen az ellenállás maximális terhelhetőségét adja meg.
(#) MaTe193 hozzászólása Aug 1, 2010 /
 
Üdv!

Az lenne a kérdés,hogy az alábbi kapcsolás hány V-ról üzemel.

Köszönettel:Máté.
(#) nagy_david1 válasza MaTe193 hozzászólására (») Aug 1, 2010 /
 
The module operates from 12V DC
(#) MaTe193 válasza nagy_david1 hozzászólására (») Aug 1, 2010 /
 
Köszönöm! Gondoltam én,csakhát az IC nem 2 fillér és nehogy tönkre tegyem.(Kétszer mérj egyszer vágj.)És a 12V-ot hova kellene kötnöm(gondolom az X1-nek van köze hozzá)?

Máté.
(#) nagy_david1 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Aug 1, 2010 /
 
Akkor én értettem férre, gondoltam így lesz Valami a fejemben rosszúl állt akkor össze működését illetően pedig nemegyszer használtam. Valahogy szürkeálományomban azért fordúlt így meg, mert eddig mindig stabilizátor ként használtam, és gondoltam most is így fog viselkedni és "megeteti" az ellenállással a töbletet. Bár még mindig nem értem igazán. Nekem ha eléri a könyökfeszültséget akkor kinyit és nem nőhet a feszültség tovább mert átengedi magán. Köszönöm.
(#) nagy_david1 válasza MaTe193 hozzászólására (») Aug 1, 2010 /
 
Igen, az X1 a táp. Adatlapját elnézve + -13V a max amit elvisel.
(#) nagy_david1 válasza MaTe193 hozzászólására (») Aug 1, 2010 /
 
Remélem stabilizálva akarod neki adni a + - 12V-ot és nem egy szimpla egyenirányítós, pufferes táppal mert akkor fenn állhat a veszélye, hogy a puffer 13V fölé töltődik.
(#) MaTe193 válasza nagy_david1 hozzászólására (») Aug 1, 2010 /
 
Tehát akkor +-12V és GND kell neki?Tápon igazán még nem gondolkodtam,azt hittem dugasztáp is elég lesz neki Hogyan lehetne megoldani legegyszerűbben a tápellátást?

Máté.
(#) nagy_david1 válasza MaTe193 hozzászólására (») Aug 1, 2010 /
 
Dugasztápnál ez nagyon is fenn áll. Igen, duplatáp kell neki és én ajánlanám stabilizátor IC-k közül a 78xx és 79xx szériát.
(#) MaTe193 válasza nagy_david1 hozzászólására (») Aug 1, 2010 /
 
Fórumon kutakodva találtam ezt a néhány alkatrészes stabilizátort:Bővebben: Link Ez megfelelő lenne?Egy 12V-os dugasztápról kapná az áramot.Esetleg ez?Bővebben: LinkEgyébként Kb hány ampert eszik?Hogyan lehet "előhozni" a negatív feszt.?

Máté.
(#) nagy_david1 válasza MaTe193 hozzászólására (») Aug 1, 2010 /
 
Bár lehet tévedek jobban megnézve Elegendő szimplatáp is mivel ő magának kialakítja egy osztóval. Nem szükség szimmetrikus táp, csak megzavartak a rajzon való jelölések. Épp ezért áramfelvétele mA nagysegrendű. Ettől eltekintve még ajánlom a stabilizátor IC használatát. Dugasztápról is elmenne és az IC így 26V max feszültséget kaphat, szóval nem szállhat el. De egy okosabbat megvárhatsz még.
(#) MaTe193 válasza nagy_david1 hozzászólására (») Aug 1, 2010 /
 
A stab. IC mindenképpen marad.Tehát akkor 12V kell,de pontosan hova?

Máté.
(#) nagy_david1 válasza MaTe193 hozzászólására (») Aug 1, 2010 /
 
X1-1-re jön a + és X1-3-ra a -.
(#) MaTe193 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Aug 1, 2010 /
 
Köszönöm! Utalva a korábbiakra (kétszer mérj,egyszer vágj) tehát:X1-1:+12V X1-2:GND és megtesziez a kapcsolás egy 12 V-os DC dugasztáppal.De akkor mi legyen az X1-3 -al?

Máté.
(Bocsánat a sok kérdésért,de szeretek biztosta menni )

U.I.:Láttam módosítottál.Tehát akkor az X1-et ki is lehet hagyni vagy azon keresztül jusson a tápfesz?De akkor még mindig ott van az X1-3...
(#) proli007 válasza ECL82 hozzászólására (») Aug 1, 2010 /
 
Hello!
Ha a terhelés csak pár IC, akkor nem érdemes ennyit tökörészni. Két zéner sorba és egy előtét ellenállás bőven megteszi. Zénerek közös pontja a GND. Zénerekre esetleg egy-egy kondi..
Ha van legalább plusz 5mA zéner számára, az IC-k felvett áramán éás a terhelésen felül, akkor már is működik a kapcsolás. Védelem sem kell, mert a zénereknél jobb nem igazán van. Az IC-nek meg van tápoldalról elnyomása, így még oly kőkemény stabil feszültség sem kell.
üdv! proli007
(#) proli007 válasza Flasher hozzászólására (») Aug 1, 2010 /
 
Hello!
Ha ez megfelel..
üdv! proli007
(#) pucuka válasza proli007 hozzászólására (») Aug 1, 2010 /
 
Zénerre sohase tégy kondit, a differenciális ellenállása úgyis alacsony. Jártam már úgy, hogy nem volt az áramkörben az ellenálláson, a zéneren és egy kondin kívül semmi más, mégis szép fűrész volt a "szűrőkondin".
(#) MaTe193 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Aug 1, 2010 /
 
Köszönöm és elnézést az akadékosságomért.Tehát +az x1-1 és - x1-3.(Nem vagyok még profi és nem szeretnék semmit elrontani)

Máté.
(#) proli007 válasza pucuka hozzászólására (») Aug 1, 2010 /
 
Hello!
Az nem zéner, hanem egy TL431 volt.. :yes:
Ahhoz hogy valami oszcilláljon, negatív belső ellenállású szakaszának kel lenni, mint pld az alagút diódának, gáztöltésű stabilizátornak..
üdv! proli007
(#) pucuka válasza proli007 hozzászólására (») Aug 1, 2010 /
 
Ok. Csak mikor az ember egy egész tápot visszabont, hogy mi a bánat gerjed, a legutolsó hogy a zénerre gondol. Valami ZTK volt TU gyártmány.
(#) MaTe193 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Aug 1, 2010 /
 
Még annyi lenne,hogy hűtőborda kell-e a stab. IC-re?
(#) c27 hozzászólása Aug 1, 2010 /
 
Sziasztok.
Tönkre ment az antennaerősítő szétszedtem és mivel csak néhány alkatrészt tartalmazott leellenőriztem őket. A trafó jó nincs leégve se szakadás van 4db egyenirányító dióda szintén jó ellenállások rendben nincs szakadás se sehol vezetékben sem. Van egy kerámia és egy elektrolit kondi, sajnos ezeket nem tudom bemérni, de a kerámia biztos jó és az elko sincs kifolyva se nem púpos. Egy alkatrész maradt egy lm317-es. Én erre gyanakszok. Nem tudom miért ment tönkre, de esetleg érdemes mást tenni bele vagy elvileg jó? Az elektrolit kondit érdemes cserélni? Esetleg más lenne a hiba? (Érdekes kis erősítő, mert ha jól láttam 2-12V-ig lehet szabályozni a feszt rajta 100mA-t bír. Egy ilyen antenna erősítő csak egy mini tápegység lenne?)
(#) proli007 válasza c27 hozzászólására (») Aug 1, 2010 /
 
Hello!
Szerintem ez csak akkor erősíti az antennát, ha mellé támasztod.. Ez csak a tápegysége lehet - nem?
üdv! proli007
(#) SzervízMacska válasza vladcepes hozzászólására (») Aug 1, 2010 /
 
Szerintem nem teljesen reménytelen. Mindenképpen alacsony nyitófeszültségű leddel érdemes próbálkozni - célszerűen pirossal. Biztosat nem tudok mondani, mivel 3V környéki tápra eddig csak astabilt csináltam 555-tel. A linkeden is arról van szó. Dobd össze és szólj vissza.
(#) c27 válasza proli007 hozzászólására (») Aug 1, 2010 /
 
Helló.
Egy egy lepke vagy nem tudom hogy hívják antenna. Van egy antenna és hozzá ez a tápegység cucc. Akkor lehet magában az antennában lenne az a rész ami elromlott? Annyit tudok jön az antenna és a kébelét be kell kötni ebbe a tápegységbe és úgy megy a tv-hez. Holnap még megnézem ezt a tápegységet, hogy akkor ez a rossz vagy maga az antenna egysége.
(#) kadarist válasza c27 hozzászólására (») Aug 1, 2010 /
 
Szia!
Az erősítő fent van az antennafejben. Ami lent van az csak a tápegység, meg koaxcsatlakozóval egybeépített tápfeszültség-feladó. Leggyakrabban az adapterben lévő elektrolitkondenzátor megy tönkre, ilyenkor csíkozódik a kép. Ezen kívül a trafó is megszakadhat. Az erősítő (fent az antennánál) akkor szokott elpusztulni, ha egy szép kis villám megcsapkodja.
(#) c27 válasza kadarist hozzászólására (») Aug 1, 2010 /
 
Szia.
A kondi nem hiszem, hogy ellszállt, mert nem az a baj, hogy csíkos hanem: van egy poti rajta amivel lehet állítani a képminőséget azaz a kimeneti feszt, azt már nem tudom, hogy melyik állásnál volt jó a kép feltételezem ha 12V volt a kimeneten akkor volt jó a kép, viszont ha a másik állásban volt nagyon szemcsés volt sőt, letekerve semmit sem jelentett hogy be volt dugva vagy sem a tápja, de ekkor még jó volt. Most meg ha be van dugva nem csinál semmit akár hová tekerem. A potit is megnéztem jó. Olyan mintha be se lenne dugva, de semmi szakadás a nyákot is átnéztem ellenállásokat, diódákat a trafót is. Az antenna a padláson volt/van villám nem érhette. Így én csak az lm317-re tudok gondolni, nem mértem meg, de ha a kimeneti fesz 2V körül van mindig akkor meg is felelne a hibának, mert nem reagál a poti csavarására a kép úgyan úgy rossz. (Holnap többet tudok mondani, de ha van ötlet várom. Kösz a segítséget.)
Következő: »»   945 / 3976
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem