Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítő mindig és mindig
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd! I. A helyes tápfeszültségek megléte. II. A kimeneten van-e egyenfeszültség. Élesztés.
Lapozás: OK   924 / 2508
(#) Tibusz76 hozzászólása Okt 16, 2011 /
 
Na most új dolgokat mondtatok számomra!
Tehát lehet hogy az amper kevés a trafóban? Van nagyobb trafóm, csak kevés a hely az erősítőben...De kipróbálom.
Minden hangerőn torzít, de csak akkor ha pengetem a gitárt. Ha nem, akkor csend van, nincs brumm vagy zúgás.
Van 3300 mikrós kondim is, akkor azt rakom rá.
Amúgy az erősítő 1X 20 Wattos, ezért nem gondoltam, hogy nagy teljesítményű trafó kell.
(#) emersys válasza Tibusz76 hozzászólására (») Okt 16, 2011 /
 
Az 50W nem nagy neki, az valamivel illesztett terhelés felett viszi.
Ilyenkor ne csak a kimeneti teljesítményt vedd figyelembe, hanem csomó mást is, pl amit az ic menetközben eldiszipál, stb..
Viszont az már nem szép tőle, ha kis hangerőn is csinálja..
Pár dolog amit kéne tisztázni: A labortápoddal nem csinálja ezt kis hangerőn? tovább mennék: ha azzal nem akkor ott mekkora a beállított üzemi tápfesz?
(azért kérdem mert van az ic-nek egy minimum határ feszültsége ami kell neki)
Ha azzal is torzít akkor: vélhetőleg az előfok torzított hangot ad át, ez lehet attól, hogy nagyon feltekerd a hangerő szabályozóját, esetleg maguk a hangszínek vannak túl felerősítve.
Ha nem az előfok torzítja meg: akkor a bemeneti jelet kell vizsgálni.
(#) DenaturáltSas hozzászólása Okt 16, 2011 /
 
Sziasztok!

Egy csatornás, 2-3 sávos aktív hangszínszabályzóra lenne szükségem, lehetőleg nem túl nagy tápfesszel. Milyet tudnátok nekem ajánlani? Eddig nem találtam megfelelőt, vagy stereo volt vagy passzív:S

Előre is köszi!
(#) PrinceHerceg hozzászólása Okt 16, 2011 /
 
Sziasztok !

Új vagyok az oldalon, de múszály voltam bereggelni mert annyi a tévhit és a terjesztője az efféle témáknak, hogy Dunát lehet rekeszteni Velük.

Gondoltam hát, hogy itt teszem fel a kérdésem, mert eddig nem kaptam rá megfelelő választ !

Van 1 Logitech Z-5500 Digital Subwooferem, és ezzel kapcsolatban szeretnék Tőletek kérdezni néhány dolgot !

A mély jelenleg az LG HT503PH házimozimra kötve üzemel, mert megadta magát a beépített aktív erősítője, de passzívan még mindig jó a kicsike...

Csak sajna a házimozi erősítőmön a mély kimenete 3 Ohm-os 150Watt-os gyári értékek mellett dolgozik, és a Logitech ezzel ellentétben 8 Ohmon 188Watt-al teszi a dolgát illesztetten papíron, mondjuk az alap beépített gyári erősítő is csak kb 2X75Watt-al hajtotta meg a subot, de ez most nem lényeg ! Én csontra kiakarom hajtani, és ebben szeretném a véleményeteket kikérni.

Az látható hogy jelenleg nem olyan dinamikát ad le a sub mint amekkorát ténylegesen képes lenne, ezért gondolkozom azon hogy egy autóba való erősítővel hajtsam meg ezt a szörnyet, RCA kábellel adva a jelet, LP + HP szűrővel, stb aktívá téve, csak sajna nem árulnak 8 Ohm-os AMP-t, csak 4 Ohm-osat, ha jól láttam.

Végül is ebben a kategóriában nem kell több csatis amp, mivel bőven elég 1 2/1csatornás is, mert ezek már papíron képesek leadni RMS-ben 2x4 Ohm-on a kellő 90 Wattot, akkor az már összeadódik és az megfelel 1x180 Wattnak 8 Ohm-on ?

Köszi a segítségeteket, és kérlek nézzétek el ha vmit rosszul látok, ill írtam le, + a sok betűt...
(#) Tibusz76 válasza emersys hozzászólására (») Okt 16, 2011 /
 
A labortáppal eggyáltalán nem torzít. Tökéletesen szól kis és nagy hangerőn is. Bárhova állíthatom 6 és 24 V között, akkor is gyönyörűen szól. Nyílván nagyobb feszültségen hangosabb, ott adja la a 20wattot. De nekem csak szobába kell, ezért elég 9-12 volt is.
A bemeneti jel az maga a gitár, az szintén hibátlan. Úgyhogy a trafókkal lesz valami.
Amúgy kösz a türelmeteket!
(#) emersys válasza PrinceHerceg hozzászólására (») Okt 16, 2011 /
 
Hali.
A Logitech Z-5500 erősítőjének megjavításán esetleg nem töprengtél még el? -elképzelhető ,hogy így jönnél ki vele a legolcsóbban.
S mehetne, minden a régi kerékvágásában. :yes:
Vagy, ha annak sok lenne a felújítása, akkor érdemes lenne megnézni a trafóját és ahhoz építeni egy végfokot.
A kocsi erősítős téma tudod mért lesz bonyolult ?
Mert annak kell biztosítani egy 13-14V körüli stabil feszültségértéket kellemes 15-20A minimum. (és ezt egy akkumulátortöltő nem elégíti ki) és még egy 40-50A gratze is tisztességgel fog melegedni ha esetleg lenne is hozzá egy ilyen nagy mértékű trafód, tehát sajnos lehet drágább lesz a hús mint a leves eset lesz így.
(ha csak nincs egy 42Ah vagy afeletti aksid amit mindig töltögetsz)- feltételezem szobába van a project, és ez így már összebuherálva nem túl eredeti..
Ha még nem építettél, illetve nem is szeretnél, akkor Bővebben: Link találsz már készre szerelt modulokat aminek csak táp kell, és hűtőborda...
Remélem tudtam jó tanácsokat adni, de várd meg azért más kolléga tanácsát is, lehet sokkal jobbat mondanak.
(#) PrinceHerceg válasza emersys hozzászólására (») Okt 16, 2011 /
 
Köszönöm !

Sajnos javíthatatlannak mínősítette a szervíz, és kukát látot az alaplapja !

De vmit azért segítettél Te is

Lehet hogy vmi Stereo erősítővel kellene meghajtanom a mélyet, talán találok hozzá megfelelőt. Mindenesetre a 2 x 4 Ohm-os kérdésemre a válasz a végén az összeadódás lenne, ellenállás és teljesítmény téren ?
(#) emersys válasza Tibusz76 hozzászólására (») Okt 16, 2011 /
 
Értelek.
Akkor valószínű terhelésre leesik annyira a feszültségük, ill áramuk ezeknek a kis adaptereknek, hogy nem tudja biztosítani a végmodul számára a megfelelő stabil feszültséget.
Ezért akartalak sarkallani az illesztett terheléses táplálásra.
Igen a meghajtó fokozatoddal ( jelen esetben : gitár + az előfok) semmi gond nincs.
Én tanácsolnám a minimum 40-50W-os trafó használatát 12V ac pl.
Ahhoz egy 5-10A gratze nagyon megfelelő lenne, azt 2x3300µF felpufferelnéd (simítanád) majd még 10µF 100nF szűrnéd.
Ennél jobb tápot nem is biztosíthatnál neki szerintem.
Ha csak nincs elfekvőbe, egy notebook töltőd..azok 18V dc-t képessek leadni 80w körül
(#) emersys válasza PrinceHerceg hozzászólására (») Okt 16, 2011 /
 
Ez rengeteg dologtól függ..
Pl magának az erősítő felépítésétől, itt arra értem, hogy milyen : ic-s, fetes, tranzisztoros, ?
Az ic-sek adatlapjain fel vannak tüntetve a minimális terhelési határok, általában 4 Ohm, Stk esetében sokszor csak 8 Ohm lehet, mer a chip mire kiadná magából a hőt már el is szállt.
A tranyósak esetében van sokszor arra lehetőség, hogy hidald a kimenetüket.
Ilyenkor a 2csatorna komplementerben dolgozik és mindegyik a sinus egyik-eggyik félperiódusát erősítik.
A lényeg ez esetben az, hogy ha te a hidalt kimenetre, ráteszed a viszonylag alacsony 3 Ohm-s terhelésed, azt hogy fogják majd viselni a végtranzisztorok. (a melegedésükre értem ezt most elsősorban)
(#) emersys válasza Tibusz76 hozzászólására (») Okt 16, 2011 /
 
No de várjunk csak.
Feltételezem szimmetrikus tápfesz kapcsolásban van a tda-d.
Labortáppal oké , hogy megadod neki a +- x voltot , de a sima dc adapter csak 1x-es táplálást tud neki biztosítani ha ha csak nem kötötted őket össze mint két feszültséggenerátort a +-tápfesz eléréséhez..
Helyesen adtad meg neki a tápfeszt?
ez esetben már el is lehet felejteni a notebook töltőt is ha csak nincs 2ő ,, és a trafónak is ha készítesz hozzá ,minimum 2x xx voltosnak kell lennie.
(#) PrinceHerceg válasza emersys hozzászólására (») Okt 16, 2011 /
 
Szia !

Ez Nekem kissé magasabb szintű magyarázat volt, és csak részben értettem meg , de a LG erősítő 3 Ohm-ját felejtsd el, a hangszoró 8 Ohm-os és ezt szeretném meghajtani ! Az LGv-vel sem rossz, de nem dolgozza meg annyira a subot mint a gyári belsős erőlködője tette anno
(#) emersys válasza PrinceHerceg hozzászólására (») Okt 16, 2011 /
 
Értelek.
Igaziból pénztárca függő az egész
Ha van pénzed, akkor tényleg az a legegyszerűbb ha veszel egy erősítőt (akár az lehet nagyobb teljesítményű is , pl Pa végfok), hogy mekkora kell azt úgy is te érzed.
Viszont ha szeretsz barkácsolni akkor te is megépítheted magadnak.
(#) PrinceHerceg válasza emersys hozzászólására (») Okt 16, 2011 /
 
Szia !

A barkácsolás Nálam kifullad abban hogy szétkaptam a subot, lecsavaroztam az alaplapot amin az erősítő is volt és ennyi , nem vagyok egy nagy elektronikus, ezért is tettem fel ide a kérdésem, de most azon töröm a fejem, hogy levadásszak egy aktív erősítőt készen, hátha szerencsém lessz
(#) emersys válasza PrinceHerceg hozzászólására (») Okt 16, 2011 /
 
Okés.
Ha nem találnál olyat amilyet keresel akkor:
Hátha segítségedre lehetek: Ha veszel egy ilyet Bővebben: Link, ami 2-3e ft, akkor ehhez már csak egy erősítő kell ami meghajtja a szubbodat.
Mert ha erre rákötöd a jelet és adsz neki 12V-ot pl egy adapterről, akkor egy 3állású kapcsoló segítségével, 50-75-100Hz közt tudod a frekit változtatni, ha jól emlékszem.
Ennek a kimenete mehet a végfokra, s már is kész a subb hajtásod.
(#) emersys válasza (») Okt 16, 2011 /
 
Elnézést kicsit belemerültem én is, ez itt már valóban off
(#) PrinceHerceg válasza emersys hozzászólására (») Okt 16, 2011 /
 
Hangzatos ajánlás. Köszönöm a kitartó segítségedet

Már csak erősítő kéne, nem tud esetleg Vki segíteni, esetleg építeni 1-et ? SAL-ékról sok jót hallottam már.
(#) Moderátor hozzászólása PrinceHerceg hozzászólására (») Okt 16, 2011
 
(#) PrinceHerceg válasza (») Okt 16, 2011 /
 
Javítás, szerelés, mindegyikhez elő kell venni a szerszámokat nem ? , Én itt találtam meg a szakértelmet, köszöntem szépen

(#) Tibusz76 válasza emersys hozzászólására (») Okt 16, 2011 /
 
Nem, nem szimetrikus tápfesz. Sima monó kapcsolás, egy TDA-val. Tehát a tápfesz minusza maga a test, a plusz pedig megy ahova kell. Most találtam egy trafót amivel úgy néz ki, nem torzít. 6V, 700mA van ráírva, de 9,5voltot mérek rajta. Ennek saját gratze van rajta kondival együtt.
Ezzel most jól szól...Ha nem találok jobbat, akkor ez marad. Még egyszer köszönöm a válaszokat!
(#) emersys válasza Tibusz76 hozzászólására (») Okt 16, 2011 /
 
Akkor örülök , "hogy kezd az ic is viszább csippenteni az arcából"
De illesztett terhelésen lenne az igazi. :yes:
(#) storm hozzászólása Okt 16, 2011 /
 
Sziasztok!
Az alábbi kapcsolásnál elhagyható a 470 ohm 100µF páros a műv. erősítő invertáló bementéről? Ha jól sejtem, csak a magasabb frekvenciákat szűri ki.
(#) emersys válasza storm hozzászólására (») Okt 16, 2011 /
 
Szia.
Az a visszacsatolás mértékét állítja be a 47K-al osztót alkotva, s a 100µF-al hidegíti le.
az osztó határozza meg az egész erősítőnk feszültség-erősítését.
(#) reloop válasza storm hozzászólására (») Okt 16, 2011 /
 
Szia! A 470 ohm a 47k-val 100x-os erősítést állít elő. Ha elhagyod a 470 ohm-ot, akkor csak 1x-es erősítésed lesz.
A 100µF biztosítja a visszacsatolás DC stabilitását, és 3,3Hz töréspontú felüláteresztő szűrőt alkot a vele soros ellenállással. A hivatkozott két alkatrészt 1,5k és 22µF-ra cserélném.
Szerk.: a bemeneti 68k helyett 47k feltétlen!
(#) storm válasza emersys hozzászólására (») Okt 16, 2011 /
 
Szia!
Igen, mostmár én is látom, köszönöm a válaszokat.
(#) galzotya hozzászólása Okt 16, 2011 /
 
Sziasztok!
Kaptam ma egy 50 wattos sal erősítőt de nem tudom hogy hogy kell bekötni a jelet!
Ebben kérném a segítségeteket.
Előre is köszönöm!
Galzotya
u.i.:Képet mellékeltem!
(#) saraha válasza galzotya hozzászólására (») Okt 16, 2011 /
 
Szia,IC milyen típusú?Adatlap alapján könnyen vissza tudsz következtetni te is.
(#) galzotya hozzászólása Okt 16, 2011 /
 
Az IC-je: Toshiba TA8210AH
(#) saraha válasza galzotya hozzászólására (») Okt 16, 2011 /
 
Nos,ha nem rendelkezel kellő szakértelemmel akkor marad a próbálkozás nem de bár?
Adj neki tápot köss rá hangszórókat és finoman tapogasd körbe a bemeneti tüskéket akár egy kisebb csavarhúzóval is rövidre zárást kerüld...Amelyik érintésekor "zörög" valamelyik hangszóró már el is érted a célodat.A test pont meg gondolom nem okoz nagyobb gondot...(ha meg igen akkor olvasgass még itt...)
(#) galzotya hozzászólása Okt 16, 2011 /
 
Köszönöm, máris kezdem!
(#) saraha válasza galzotya hozzászólására (») Okt 16, 2011 /
 
Sok sikert hozzá csak ügyesen!
Következő: »»   924 / 2508
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem