Fórum témák

» Több friss téma
Fórum
Keresés
Lapozás: OK   93 / 96
(#) lesliewednesday hozzászólása Dec 3, 2010
A "Ki mit épített"-re már tettem fel képeket korábban az általam elkövetett "digit forrasztó állomásról". Többek között Masterfoxx is és Attila86 és mások is nagyszerűeket építettek. Ha gondoljátok, nézzétek meg a képeket: #722549 hsz-ben. Rövid technikai leírást is találtok. Szerintem nem érdemes túl cifrázni ezt a dolgot. Természetesen bármilyen bonyolultságú, tudású, méretű eszközt lehet alkotni, mindenkinek ízlése szerint (kezelő szervek, kijelzés, komfort funkciók). Azzal maximálisan egyet értek, hogy egy uC (bármilyen gyártmány) pákavezérlőben alkalmazása ide teljesen jó és kivált némi egyéb hardvert is, ha kijelzőt és egyéb komfortot akartok beépíteni. A kapcsolóüzemű táp pedig helyet és tömeget spórol meg. A vezérlés, illetve szabályozás, ahogy írtátok is, szerintem sem kell, hogy túl precízen "megkomponált" legyen. Még a nagyon precíz hőfoktartás, sem egy életbe vágó, hiszen a páka csúcsa nem feltétlenül tartja úgysem forrasztás közben 1-2C fokon belül a hőfokot a változó hőelvonás miatt. Inkább az alkalmazkodó képesség a fontos: kisebb alkatrészekhez, vékonyabb ónhoz, illetve vastag hegyű, durvább munkákhoz legyen hozzá idomítható. Tapasztalatom szerint az élettartamot nem befolyásolja (érdemben), hogy DC vagy AC a fűtés módja.
(#) t0bi válasza shield hozzászólására (») Dec 3, 2010
Valószínüleg a nagyobb stabilitás végett van több stabkocka. Igazuk van, ha jobbat csinálunk, mint ami kell, akkor abból soha nem adódik már problémánk. Az elmélet kialakítása, a program is profi munka.
Az LCD kevesebb, mint 100 mA-t vesz fel. Hiányolom az ékezetes betüket, de az a progi kis változtatásával könnyen megoldható. A kapcsolás nem a legegyszerűbb, biztos hosszú kisérletezés eredménye - tehát megbízható.
(#) shield válasza mate_x hozzászólására (») Dec 3, 2010
Szia!

Miért tartottátok szükségesnek 3x5V (7805) alkalmazását? Egy jól hűtött 7805-nek 1A áramot ki kell bírnia. Ilyen nagy lenne a '3 fogyasztó' áram felvétele?
Azért utána nézek most pl. az LCD fogyasztásának is.
Tanulni,tanulni,tanulni.

Én csak most kezdtem ismerkedni a PIC világával és jó ötletnek tartom, hogy Mikro Basic-es programot 'kiterítve' felraktad. Úgy látom ez a program nyelv számomra könnyebben elsajátítható. :yes:

Azt hiszem megtaláltam a nekem tetsző "digiforráll"-t.
(#) mate_x válasza shield hozzászólására (») Dec 2, 2010
Szia!

Először is köszönöm az érdeklődést a forrasztóállomásról .
A gombot folyamatosan benyomva pörgeti az értéket, tehát nem kell a kezünket folyamatosan mozgatni.
Ha a két gombot(fel+le) egyszerre nyomod le, akkor pedig kikapcsolja a fűtést, és a kijelzőn a kikapcsolva felirat jelenik meg, de természetesen a valós hőmérséklet érték látszani fog.
A képeket a kérésre pótolni fogom!

Üdv.: mate_x
(#) vicsys válasza shield hozzászólására (») Dec 2, 2010
Az miért fontos, hogy léptet vagy pörög? Szerintem nem fogsz szélsőséges értékeket használni.
(#) shield válasza t0bi hozzászólására (») Dec 2, 2010
A PIC-es megoldás nekem is jobban tetszik. A cikkben hiányolom a képeket, de talán mate_x pótolja, azért mégis csak ott az egy leírás.
Arra lennék kíváncsi, hogy a hőfok állításánál minden gomb nyomásra léptet vagy pörgeti míg benyomva tartjuk a gombot?
Jó lenne ha többi guru is kicsit kitárgyalná a kapcsolást.
(#) t0bi válasza shield hozzászólására (») Dec 2, 2010
Rengeteg jó munkát találhatsz itt, vzoole, Attila86 és mate_x forrasztóállomásait, amik kipróbált, jól működő darabok. (Én aztán nem tudnék ilyen szemléletes, alapos leírást készíteni.) Szerencsére a szabályzásban óriási pontosság nem szükséges, ezért kevesebb alkatrészből is meg tudtam építeni. Számomra az LCD kijelző nem csak a mért értékek kijelzésére volt jó, hanem sok előlapi feliratot is pótolt (az összeset ). A PIC-es megoldást is azért javaslom, mert egyszerűbb az elkészítése - aki ilyen állomást akar készíteni, annak valószínüleg van valamilyen elektronikai tudása.
(#) shield hozzászólása Dec 2, 2010
Mi a véleményetek a kedden felrakott kapcsoláshoz?
"Digitális forrasztóállomás (Video pályázat) "

Akarok építeni én is egy "digiforrállomás"-t, csak nem tudom melyik verzió legyen. Tetszik a PIC-es megoldások,de ezt is jónak találom.Bővebben: Link
(#) t0bi válasza bgsf hozzászólására (») Nov 27, 2010
Azt hiszem, nem az a lényeg, hogy analóg, vagy digitális forrasztóállomás legyen, hanem az, hogy lehessen, vagy ne változtatni a hőmérsékletet. Volt egy pákám, mint szervizes, oszt soha nem állítgattam semmit, mert nem is tudtam. Ahogy olvasgatom a topikokat, más se nagyon. Jelenleg egyszerűbb a PIC-es megoldás, mert a PIC-ben megtalálható pl. a műveleti erősítő is, tehát alig kell hozzá más alkatrész. Ráadásul displayt is meg tud hajtani, láthatod a beállított és a mért hőmérsékletet. Aztán tovább lehet fejleszteni: gyors felfűtés, PWM szabályozás, automata kikapcsolás, fütyülő póniló, stb. Ha meg kapcsoló üzemü a táp, akkor az egész a fél tenyeremen elfér.
(#824931) Van ennél egyszerűbb?
(#) herzsolt válasza sirály12 hozzászólására (») Nov 20, 2010
Teljesen egyetértek veled!
De ez a topic a digitállomásról szól, így maradjunk meg az építő jellegnél.
(#) herzsolt válasza guliver83 hozzászólására (») Nov 20, 2010
Hát panelszinten, de nincs dobozolva.
(#) sirály12 válasza bgsf hozzászólására (») Nov 20, 2010
Idézet:

Idézet:
„Az analóg vs pic dologra pedig csak annyit mondanék, hogy egy összetettebb dolgot azért ttl ic-kkel és analóg ic-kkel megoldani kicsit rossz ötlet manapság,”
Ebben igazad van! Analóg IC-vel csak két potin tekerek egy kicsitt, addig egy PIC-et teljesen át kell programozzak!



A mondat itt még nem ért véget! Ez a teljes mondat:
Idézet:

Az analóg vs pic dologra pedig csak annyit mondanék, hogy egy összetettebb dolgot azért ttl ic-kkel és analóg ic-kkel megoldani kicsit rossz ötlet manapság, amikor egy a4-es panel helyett mindezt megteheted egy 5*5cm-es panellel,amin van egy pic. és nem utolsó sorban, ha valamin változtatni kell, akkor nem kell az egészet szétszedni és újra tervezni, hanem elég a programot lecserélni, ami lássuk be gyorsabb, és olcsóbb módszer.


Én azt mondtam, hogy ugyanazt a feladatot sokkal kissebb helyen és kevesebb alkatrésszel, gazdaságossabban lehet megoldani!
És a teljes programot kevesebb mint 1 másodperc alatt tölti le a letöltő. :yes:
(#) guliver83 válasza herzsolt hozzászólására (») Nov 20, 2010
Hol is van az a páka?
(#) herzsolt válasza bgsf hozzászólására (») Nov 20, 2010
Hát az lehet, hogy egy TV javításhoz sok minden kell, de a kattogós wellernél sok pákahegy kell, a különböző hőfokhoz, menetközben cserélni nem veszélytelen. Nekem a pákám több hőfokot jegyezz meg, és csak egy gombnyomás, és már ott is az alacsonyabb vagy magasabb hőfok.
(#) bgsf válasza bgsf hozzászólására (») Nov 20, 2010
Javítva: neurális!
Kösz dpeti!
(#) dpeti válasza bgsf hozzászólására (») Nov 20, 2010
biztosan neutrális hálózat a neuRális hálózat?
(#) bgsf válasza sirály12 hozzászólására (») Nov 20, 2010
Idézet:
„Az analóg vs pic dologra pedig csak annyit mondanék, hogy egy összetettebb dolgot azért ttl ic-kkel és analóg ic-kkel megoldani kicsit rossz ötlet manapság,”

Ebben igazad van! Analóg IC-vel csak két potin tekerek egy kicsitt, addig egy PIC-et teljesen át kell programozzak!
Csak gondolj bele egy neutrális hálózatba! Az nem úgy működik: I/N
Az analóg hálózat köztes jelekkel is dolgozik és az analóg és digitális hálózat közötti elektronika fogadja el hogy a digitális kimeneten esetleg mi legyen az I! De! Egy neutrális hálózatban egy logika dönti el hogy mi legyen az igen, bizonyos logikai szempontok alapján.De ott van egy talán is... És egy nem.....
Akkor itt már témát is válthatunk! Egy neutrális hálózat akár tanulhatna is és lehetne programozni is... Ahova érintem a páka hegyét annyi a hőfok.
De ha egy igazi neutrális vezérlést szeretnél akor igen csk bele kell vágnod!
(#) sirály12 válasza bgsf hozzászólására (») Nov 20, 2010
Ez is igaz, de szerinted, aki ide jár, az mind lcd tévéket javít?
Szerintem a fórumon nagyobb számmal a hobbisták vannak. Ahhoz pedig nagyon is jó egy ilyen páka, meg merem kockáztatni, jobb mint a kattogós.
(#) bgsf válasza sirály12 hozzászólására (») Nov 20, 2010
Idézet:
„Így könnyebben tudod magaddal vinni bárhová. Nagyobb funkcionalitás, kényelmesebb.”

Ez igaz, de hová? ha kell még szkóp és net is a javításhoz... A régi tévéknél így volt és elég volt egy pillanatpáka! De manapság már nem tudsz semmit javítani egy pákával... Program kell az EPROM-hoz meg laptop.....szervízkód a menűhöz...vagy esetleg komplett ServiceManual! és persze komolyabb fejlesztői környezet a laptopon és igen csak hekkelt programok...
Kíváncsi lennék hogy egy ITT LCD TV-n mit tudnál javítani ha szoftverhibás, vagy a ram hibás!
(#) sirály12 válasza bgsf hozzászólására (») Nov 20, 2010
Bár nekem még nincs digitális forrasztó állomásom, de megpróbálok válaszolni neked.
Nem attól jobb, hogy jobban tudsz vele forrasztani, hanem abban, hogy több mindent tud kisebb méretben. Így könnyebben tudod magaddal vinni bárhová. Nagyobb funkcionalitás, kényelmesebb.

Az analóg vs pic dologra pedig csak annyit mondanék, hogy egy összetettebb dolgot azért ttl ic-kkel és analóg ic-kkel megoldani kicsit rossz ötlet manapság, amikor egy a4-es panel helyett mindezt megteheted egy 5*5cm-es panellel, amin van egy pic. és nem utolsó sorban, ha valamin változtatni kell, akkor nem kell az egészet szétszedni és újra tervezni, hanem elég a programot lecserélni, ami lássuk be gyorsabb, és olcsóbb módszer.
(#) bgsf hozzászólása Nov 20, 2010
Lehet hogy kötekedős leszek, de mire jó ez a "digitális forrasztóállomás"?
Forrasztani egy adott hőfokkal.... Ezt a Wellerék már 20 éve megoldották és olyan pákákkal forrasztanak ma is kézzel a legtöbb gyárban... Nem digitálisan...És én is...
Megjelentek az AVR-ek meg a PIC-ek és több ezer forintért 4 LED-es villogót építenek belőle pár száz(?) forint helyett mikor egy rossz rádióból annyi alkatrész van hogy a házat be lehet villogtatni... Sajnos ipari környezetben rossz tapasztalataim vannak a mikrovezérlőkkel... lefagyás, indulási problémák...Tiltásokban hiba.... Zavarérzékenység...
Lehet hogy kimoderálnak, de az első esztergát reszelővel csinálták... a másodikat már az új esztergával... a CNC vezérlést a legújabbakkal... és ha a legújabb CNC elromlik akkor megint csak egy régebbihez nyúlnak ha alkatrész kell bele...
Ilyen a forrasztás is... Tudni kell mekkora hegyhőmérséklet kell és mekkorát lehet alkalmazni.
Mellesleg napi 8 órát forrasztottam be paneleket kézzel is és géppel is a Telefongyárban...és nem sokat kellett javítani! Aztán mint minőségellenőr néztem a forrasztásokat.
Nem csak a páka a lényeg, hanem a gyakorlat és a tapasztalat! Tapasztalat nélkül nincs gyakorlat... anélkül meg nincs tapasztalat... Senki sem fog tudni egy digitális forrasztóállomással tökéletesen forrasztani ha nem tudja mit kell tennie... És sajna a legtöbb tévét forrasztási hibával javítottam...
Ui.: a hibák kiküszöbölésére a 20 éves forrasztási tapasztalatom (bár már több mert 10 éves korom óta melegítem a pákát és most 42 vagyok...). Kerülni kell az IC foglalatot, csak jó minőségű ónt kell használni és a használt alkatrészek lábáról a régi ónt csipesszel lehúzni (anatómiai csipesz)!
Amúgy az SMD cuccokkal nem is foglalkozok csak ha a melóhelyen tönkremegy... Fél milliméteres akármin akar 16A átküldeni a gyártó... Gondolom csak áramfigyelő volt....de annak kevés!
Szóval bocs ha offoltam a témát, de szerintem a forrasztás nem abból áll hogy tekergetem a páka hőfokát és disszipálok el akkora teljesítményt amit a páka is felvesz...
Csak egy péda.....galván üzemben dolgozom... Mikrokontrolleres hőmérők vannak.. szól a dolgozó hogy nem jó az áru, kérdezem! a hőfok
ott van? és tényleg ott van, csak közben a fürdő változott!
És erre mondom azt hogy nem mindegy milyen ónnal és milyen pákával forrasztanak! mert a forrasztóón olvadási hőfoka adott és a páka leadott hőfoka és a teljesítménye is.
Bocs ha kicsit hosszú lett...
(#) herzsolt válasza vzoole hozzászólására (») Nov 19, 2010
Ez csak egy példa volt. Lehet más erősitő is benne.
Nálam egy OP07-es el működő pákavezérlés ment.
Speaker jelzésnek van benne.
(#) herzsolt hozzászólása Nov 19, 2010
Ja és a hex file

SS.hex
    
(#) vzoole válasza herzsolt hozzászólására (») Nov 19, 2010
Szerintem...
-felesleges az atmega16
-felesleges felhúzó ellenállások a kapcsolóknál
-speaker??? minek bele
-jobb lenne egy normálsabb erősítő IC
(#) herzsolt hozzászólása Nov 19, 2010
Lamaradt a panelterv
(#) herzsolt hozzászólása Nov 19, 2010
Itt van egy encoderes pákavezérlő!
Mit szoltok hozzá?

01.gif
    
(#) t0bi válasza p_istvan hozzászólására (») Nov 1, 2010
Ez így elég kacifántos, tökéletes mérést csak a páka nyelébe utólag berakott hömérséklet mérővel lehet megvalósítani.
Azért szerintem lenne egy közelítő megoldás: ha a pákát felfűtjük egy adott hőmérséletre, jó sokáig várva, hogy a hőmérséklet állandósuljon, majd egy hőmérő segítségével elvégezzük a kalibrálást. Ha a páka fűtéséből adódó hőterjedés nagyságához képest elhanyagoljuk a környezeti hőmérséklet-változást és a fogdosás során adódó melegítés nagyságát, akkor jó közelítéssel tudjuk a külső hőmérsékletet kompenzálni.
Ezáltal megmaradna a készülék egyszerűsége.
(#) p_istvan válasza t0bi hozzászólására (») Nov 1, 2010
Így már másképp hangzik.
De nem is az abszolút pontosság az igazán érdekes, hanem a beállított érték állandósága.
A hőelem hideg pontja a páka nyelében van, ami nem igazán szoba-hőmérsékletű és nem is állandó. Ezért a pákahegy hőmérséklete a bekapcsolás és felfűtés után folyamatosan fog melegedni, ahogy a páka nyele is melegszik lassan, 10-30 fok körül, nem vészes de nem is elhanyagolható.
Az igaz, hogy nem a vezérlésben, (vagy a környezetben) hanem a páka nyélben a hőelem csatlakozásainál kellene mérni a hőmérsékletet, másképp valóban nincs túl sok értelme.
(#) zozz12 válasza t0bi hozzászólására (») Nov 1, 2010
Ja, bocsi, én csak azt néztem, hogy nekem volt címezve a honlap szerint. ("t0bi válasza zozz12 hozzászólására").
Következő: »»   93 / 96
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem