Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » NYÁK-lap készítés kérdések
A témában nincs helye a nem szakmai indíttatású vitáknak, ezért a szabályszegést elkövetők azonnali figyelmeztetés nélküli kitiltásban, vagy némításban részesülnek. Ugyan így járunk el azokkal szemben, akik "blog"-nak nézik a fórumot. Ezt mindenki tartsa szem előtt!
Sok éve már vasalok, így megkoptak az emlékeim a fotózásról. Vettem akkoriban pauszpapírt is, de hogy azzal volt jobb vagy a sima papírral azt meg nem mondom. A pausklarnak és hasonlóknak kell 1-2 perc míg elpárolog a felesleg a papír felületéről, utána ami visszamarad a papírban attól olyan üveges kinézete lesz, lehet fotózni. Az UV nyilván lassabban fog átmenni rajta mint az átlátszó fólián, de nem nő meg számottevően a levilágítás ideje.
Mondjuk én csak a napfényhez tudok viszonyítani, mivel én napfénnyel világítottam, mert az egyéb UV-s vacakok nem igazán váltak be.
Akkor a fóliának nincs is sok értelme ezek szerint?
Lehet kisérletezni, de a fólia a legjobb.
Nincs, ugyanis jó drága, és egyik nyomtatóval (tinta, lézer) sem lehet a saját fóliájára átlátszatlan nyomatot csinálni. Ez a "tegyünk kettőt egymásra" dolog meg viccnek is rossz...
Igen.
Idézet: Érdekes felfogás egy olyan dologról, amit évek óta többen is használnak, sikerrel. „Ez a "tegyünk kettőt egymásra" dolog meg viccnek is rossz...”
Köszönöm szépen a sok jó tanácsot! Azt hiszem megpróbálom ezt a sima papíros változatot. Kinyomtatom a nyákrajzot a lehető legjobb minőségben hogy a papír megfelelően be legyen itatva és próbálok fotózni egyet. Majd jelentkezem a tapasztalataimmal
Minden fóliám itthon készül, szóval nincs is ami ne lenne dupla
Nálam nem megy a kettő egymásra, mert a rendelkezésemre álló nyomtatók nem nyomtatnak újra geometriailag pontosan azonosat, még a következő nyomtatást azonos helyre pozicionálva sem pld. mindkettő a lap közepére. Ez finom rajzolatoknál probléma.
Én is fóliára nyomtatok, tintasugarassl.
Úgy állítom be a nyomtatót, hogy mind a négy színt használja nyomtatáskor. Ezt a Sprint Layout-ban be lehet állítani. Így egy sötét zöldes színű nyomatom van, ami átlátszónak tűnik mégis jól fed az UV fénnyel szemben. Persze ez sem abszolut fedés, ezért ki kell hozzá választani a megfelelő levilágítási időt. Korábban amikor nyomdatechnikával is foglalkoztam, készítettem nyomólemezeket pauszról. Ez jól működött szöveges oldalaknál, de passzer igényes oldalaknál egyáltalán nem, a pausz mérettartási problémái miatt.
Pontosan úgy van ahogy írod, nekem sosem tudott a nyomtatóm két annyira egyformát nyomtatni, hogy azok tökéletesen fedték volna egymást. Hagytam is a fenébe az egész fotózásos dolgot. Amióta vasalok azóta beköltözött a nyugalom a nyákgyártásba.
Én pont úgy vagyok ezzel mint te, csak én inverzben
Nekem a vasalás pontosabban laminálás nem megy. Új lézernyomtató tintával tökéletes, másik tintával viszont használhatatlan, bárhogy is variálok hőfok és egyebekkel. Másik nyomtatónál ugyanez volt, maradtam a fotózásnál az mindig tökéletes nekem. Jól takaró filmet tudok nyomtatni -lézer.
Akkor ezek szerint te egy réteg maszkot használsz a fotózáshoz, ami fed is rendesen? Én úgy csinálom, hogy egy másolópapírra kinyomtatott rajz fölé ragasztok fel celluxszal egy az ábra széleitől 1-1,5 cm-rel nagyobb kivágott fóliadarabot. Ebből kettőt nyomtatok és ezeket egymásra téve már megfelelő fedést nyújt az így kapott maszk a levilágításhoz.
Egy réteget, fed nagyon jól, lézernyomtató és hozzá való fólia papírboltból. A megvilágítási idő van pontosan belőve úgy, hogy a gyengébben fedő részen ne legyen túlvilágítva. De a gyengébben fedő részek is eléggé jól fednek. És a nyomtatón maximális sötétség tintamennyiség van beállítva.
Nyomtass egy időben egyszerre kettő rajzot a fóliára.
Kivágod mind a kettőt és úgy rakod egymásra. Gondolom így értették a kettőt egymásra dolgot. Én így szoktam csinálni ha nagyon nem akar takarni a nyomat. Volt még régebben egy Epson Stylus tintasugaras nyomtatóm, na az mm pontosan ugyan oda nyomtatott akár 3x is ahova az elsőt. Idézet: „Gondolom így értették a kettőt egymásra dolgot.” Nem. Nyomtass kétszer ugyanoda,vágd ki és a két rajzot illeszd össze. De nagym6 értette, csak az ő nyomtatója nem alkalmas. A hozzászólás módosítva: Dec 27, 2018
Idézet: „Nyomtass kétszer ugyanoda,vágd ki és a két rajzot illeszd össze.” Ha kétszer ugyan oda nyomtatsz akkor milyen két rajzot illesztesz össze? Csak azért értetlenkedek mert én vagy úgy csináltam, hogy kétszer vagy akár háromszor is ugyan oda nyomtattam és akkor elég volt és nem kellett egymásra illeszteni a két rajzot. Vagy úgy csináltam, hogy egyszerre nyomtattam ki kétszer vagy háromszor ugyan azt, kivágtam és azokat illesztettem egymásra.
A rajz helye egy pozició, két külön fóliára nyomtatva.
Nem egy fóliára kettő külön,mert az geometriailag nálam sem egyforma. Van a két rajz között torzulás. Ugyanarra a rajzra 2x nyomtatni nehéz szellemkép nélkül. Legalább is nekem,mert az üres papír poziciója nem stabil a tárolóban.
Pontosan ahogy niedziela írja.
Tehát két külön fóliára külön nyomtatva pld.: középre mindkettőn, ezek kivágva egymásra illesztve a kettőn eltérő geometriai torulás van. A rajz egyik része pontosan fedi egymást, másik része már nem pld.: 10x10cm méretnél. Idézet: „Tehát két külön fóliára külön nyomtatva” Ez érdekes, én ha külön nyomtattam akkor sose volt egyforma. Én úgy szoktam, hogy a Sprint Layoutba a tervet kijelölöm és megkétszerezem és nyomtatásnál egyszerre nyomtatom ki a két rajzot. Így mindig tökéletesen fedték egymást és nem volt eltérés a kettő között. Az egymásra nyomtatás nálam sem működik, csak annál az egy nyomtatónál sikerült amit írtam fentebb.
A torzulás nyomtatófüggő, nálam pl egymás alá nyomtatáskor az alsó rajz hosszabb úgy 1mm
Egy adott pozicióban viszont tökéletes minden nyomtatás. Ezeket átvilágítva pontosan egymásra lehet illeszteni.
Lézernyomtatónál fóliára nyomtatásnál a torzulás betudható annak is, hogy a meleg hatására a fólia zsugorodik.
Nálam azért is nem sikerült külön nyomtatva két teljesen egyformát nyomtatni. De ha egymás mellé és egyszerre nyomtatom ki ugyan azt a rajzot akkor tökéletes. Itt is látszik, hogy akinél az egyik módszer beválik és foggal körömmel ragaszkodik hozzá, az a másiknál más nyomtatóval, tonerrel, stb már nem úgy működik Idézet: Nem zsugorodik, megmértem pontosan. „a meleg hatására a fólia zsugorodik.”
Akkor az én fóliám valami nagyon gagyi lehet mert ez tuti zsugorodik.
Már rég csináltam fotózással nyákot, mostanság ráálltam a laminálásra. Majd előbányászom a fóliát, az is lehet, hogy az még a tintasugaras fólia és azért zsugorodott nekem
Egyszerűen nem is értem ezeket a problémákat, amiket itt felsoroltok. Lásd melléklet (egy lapra, két példány). Mindig passzolnak a fóliák. Akkor sem volt soha gond, ha egy A4-es lapra csak egy példány fért ki.
Persze, ezért szép, mert mindenkinek máshogy jó.
Én pl mégcsak nem is lézer fóliára nyomtatok, hanem lamináló fóliára.
Fóliából is több féle létezik. Nekem még valami régi (15+ éves) Bosch van, lézerhez és tintáshoz való is. A lézerbe inkább nem tenném bele a tintásat, de az tuti, hogy még egyik se zsugorodott nyomtatáskor/lamináláskor.
Nekem egyébként inkább az a bajom, hogy kísérletezni kell ahhoz, hogy egyszer végre sikerüljön eltalálni a megfelelő időket, de utána egy másik darabnál már ugyan az a módszer nem feltétlen működik. Vasalással is lementem 0.3mm-es vezetékig fotópapírral, de azóta vettem sárga transzfer papírt, amit még persze nem próbáltam ki A dry fóliás megoldásnál izgalmat csak az jelentett, hogy megtapadjon a fólia a nyáklemezen. Végül a laminálón többször átengedve, előmelegítve megoldás vált be, aztán meg az előhívóval kellett vacakolni. Szerény véleményem szerint sajnos ez az otthoni nyákgyártogatás nem annyira egzakt tudomány, hogy mindig tökéletesen sikerüljön. Pláne akkor nem, ha egy évben csak pár darabnak áll neki az ember. A hozzászólás módosítva: Dec 27, 2018
Idézet: „Egyszerűen nem is értem ezeket a problémákat” Pedig világos, az én nyomtatóm hosszában torzít, valaki más nyomtatója minden irányban torzít, és van aki nyomtatója semelyik irányba sem torzít. Ez nyilván nyomtató minőség, milyenség probléma. Ha mindenkik ugyanaz az egy nyomtatót használná akkor tényleg érthetetlen lenne. De mindenkinek saját nyomtatója van. Megkockáztatom, még azonos tipusban is van eltérés. |
Bejelentkezés
Hirdetés |