Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » LED-es világítás
 
Témaindító: xodak, idő: Aug 6, 2007
Témakörök:
Lapozás: OK   8 / 181
(#) paleszka hozzászólása Ápr 8, 2008 /
 
Sziasztok.

Először is még új vagyok itt, de nagyon sok okos dolgot tanultam mire a téma végére értem.
Viszont lenne egy kérdésem. Mégpedig ezeket a nagyteljesítményű ledeket ugye hűteni kell. Elég lehet nekik egy p1-es proci hűtőbordája vagy komolyabb hűtés kell nekik? Üdv mindenkinek.
(#) DiveZ válasza paleszka hozzászólására (») Ápr 8, 2008 /
 
Helló!
Meg vagyok nyugodva, hogy nem csak én tudok elmebeteg időpontokban a net elé ragadni...

Szerintem elég! Ha mégsem akkor meg a led ég el...

Én egyszerű bordázott aluminium lapokat használok amik meg vannak marva (bordázva)
Eddíg még bevált.
(#) paleszka válasza DiveZ hozzászólására (») Ápr 8, 2008 /
 
Ezáltal akkor én is megnyugodtam....

Reméltem, hogy elég lesz, mert van egy jópár darab belölle még itthon.

Ja amúgy emil is ment.
(#) DiveZ válasza paleszka hozzászólására (») Ápr 8, 2008 /
 
Már válaszoltam is.

Milyenek vannak a tarsolyodban?
(#) Sir-Nyeteg válasza paleszka hozzászólására (») Ápr 8, 2008 /
 
Üdv!
Ezeknek a CREE ledeknek ajánlott üzemi tartományban (350mA) elég pár négyzetcentiméteres felület.
Elég a nyákon alárakni egy kis felületet.
Bővebben
(#) Palmaster hozzászólása Ápr 12, 2008 /
 
Sziasztok!

Érdeklődnék,hogy valakinek van-e tapasztalata a LUXEON
K2 ledekkel?
Hogyan lehet korrekten megoldani a hűtését?Elég a nyák-ból kialakított sziget,vagy nem?
Köszönet: Peter
(#) fotomen32 válasza Palmaster hozzászólására (») Ápr 12, 2008 /
 
Szia
Ha összehasonlitod a K2 és a rebel hatásfokát a K2 magasan elmarad a rebel mellet. Szerintem rebel vagy cree q5 a legjobb jelenleg.
A hütáse hát a nyák nagyon kevés ehez elég méretes borda kell főleg ha az adatlapszerinti 1,5A rel akarod halytani a lényeg hogy folyamatos üzem mellet sem haladhatja meg a led talp hőfoka a 80 c fokot ha meghaladja akkor a led életartama rohamosan csökken az adatlap szerint 150 c fokot enged meg ez szép és jó de ezen a hőfokon szerintem az 1000órás életertem sem garantált
(#) szoto hozzászólása Ápr 15, 2008 /
 
Sziasztok!

Vettem 5db Marsway 12 V-os 36 ledes lámpát. Halogének helyére kell berakni. Elvileg 2.3W-os és 40W-os halogénnek felel meg. Gondolom akkor ezeket 12V AC-re tervezték, tehát van benne graezt-híd, ezért ha egyenről hajtom akkor polaritás független?(mert az)
Tehát számítógép tápra tervezem rákötni őket, jó fényük van, de nem az igazi. Gondolom a 2dióda levesz 1,2V-ot a 12-ből. Kipróbáltam 14V-ról is akkor a fényereje megduplázódott. 50W-os halogénnel mértem össze és így tényleg kb 40W-nak látszik.
Ha érdekel valakit rakok fel képet róla.

A kérdésem az az, hogy mehet-e 14V-ról?
Ja, és azt írják, hogy chip vezérli, tehát gondolom áramgenerátorral hajtják.

(Kipróbáltam 12V AC-ról is, de az a táp is kb 14V-ot adott le, nem tudom egy sima halogén trafó mennyit ad le, nem akarom tönkretenni)

12V DC-ről 1,8W-ot evett
14V DC-ről pedig 3,8W-ot
(#) szoto hozzászólása Ápr 16, 2008 /
 
Sehol senki?

Na mindegy hátha benéz valaki.
Szóval azért gondolom számítógép tápról, mert így az áramingadozások miatt biztos nem mennek tönkre.
Vagy ha áramgenerátoros akkor bírnia kell? Általában ezek az áramgenerátoros IC-k mennyi fesz változást viselnek el?
A gondom így az, hogy a sz.táp 12V-ot ad az meg kevés. A ~14,5V az +3,3 -12V-al jött ki, de ez csak kipróbálásra jó. +ha a házat ezzel akarom ellátni akkor lesznek veszteségek is. Lehet maradnom kellene a sima trafós megoldásnál, csak meddig fog világítani?
Megpróbáltam szétszedni egy lámpát, de az üveg megrepedt rajta, de a ledek meg sem mozdultak.
(#) Sir-Nyeteg válasza szoto hozzászólására (») Ápr 16, 2008 /
 
Üdv!
Az az áramgenerátor amit én használok, az bírja az 5V-ot is, meg a 40-et is katalógus szerint, max jobban melegszik. Nem tudom milyenek lehetnek a tiedben.
Ha vetted, akkor kérdezd meg az eladótol, hogy váltóra vannak-e tervezve?
Ha tényleg áramgenerátor van benne, és meg van adva a hivatalos áramfelvétel, akkor egyenről is annyira hajtsd meg, hogy ugyanannyi legyen az áramfelvétele... Azaz teljesítménye. Szerintem legegyszerűbb, ha egy 12Voltos váltó adapterről üzemelteted... hisz arra van tervezve, és kisebb, mint egy pc táp.
Képet rakhatsz.
(#) szoto válasza Sir-Nyeteg hozzászólására (») Ápr 16, 2008 /
 
Tehát ha áramgenerátoros, akkor használhatom nyugodtam váltórol, nem halálozik el hamar?

Itt vannak a képek.
1. halogén 50W-os
2. a ledes lámpa

mindkét kép azonos zársebességgel, blendével,ISO-val lett lőve. A led fénye kicsit zöldes, így kapott utólag egy narancs szűrőt a kép, hogy jobban össze lehessen hasonlítani őket.
(#) szoto hozzászólása Ápr 16, 2008 /
 
A következő 2 képen a 2 égő világítási szögét, fényét láthatjátok.
(#) Sir-Nyeteg válasza szoto hozzászólására (») Ápr 17, 2008 /
 
Na!
Attól hogy áramgenerátor, attól még tönkremehet a váltórol nem függ össze. Meg kéne kérdezni az eladót, hogy mire van tervezve. Esetleg rá van írva.
Mindig érdemes a katalógusadatokkal üzemeltetni. Ha csak egyent bír, akkor ne adj neki váltót. De ha váltóra van tervezve, akkor ne szenvedj az egyentáplálással, hanem váltót adj neki, egyszerűbb.
(#) szoto válasza Sir-Nyeteg hozzászólására (») Ápr 17, 2008 /
 
Gondolom váltóra van tervezve mert a halogének helyére kell betenni. Van 230-as meg 12V-os kivitelben is. Sokat hallani, hogy a led lámpa kb 100 óra után tönkremegy az áramingadozás miatt. Emiatt szenvedek. Bár 12V-on az ingadozás nem olyan nagy mértékű mint 230V-on.
Na , lehet szétszedem (töröm) az egyiket.
12V váltóról üzemeltetve sem az előírt 2,3W-ot veszi fel, hanem a dupláját(gondolom azért mert a gyakorlatban 14V-ot ad le) .
Kisérletezgettem:
12V egyen P=1,7W
14V egyen-váltó P=4W
12,3V egyen P=1,9W
13,3V egyen P=3,2W
gondolom akkor 12,6V körül lenne a 2,3W
fényerőben nincs változás ha 13-14V-ot kap
(#) Sir-Nyeteg válasza szoto hozzászólására (») Ápr 17, 2008 /
 
Bocsi, de én továbbra is csak azt tudom mondani, hogy ha 12V váltóra van tervezve, akkor a legegyszerűbb, ha 12V váltóról üzemelteted. Nem?

Illetve egy vmit nem értek...
szoto írta:
Gondolom váltóra van tervezve mert a halogének helyére kell betenni.

Az hogy halogén, még nem 100%, hogy csak és kizárólag váltóra van tervezve... (Motor, autó, biciklilámpa!)
Mi lenne ha megkérdeznéd az eladót? Ő csak tudja!
(#) szoto válasza Sir-Nyeteg hozzászólására (») Ápr 17, 2008 /
 
Ez igaz de, ha ilyennel akarom az épülő házamat bevilágítani, tehát ehhez igazodva csinálom meg a világítást és 100óra után tönkremegy akkor iszonyat mérges leszek.

Ez egy led lámpa GU5,3 foglalattal. ua mint egy rendes halogén lámpa amit lakás világításra használnak. Ezért gondolom hogy akkor 12V váltó. Csak azt nem tudom még akkor, hogy ezeknek a 12V-os halogéneknek a trafója hány V-ot ad le, mert ha 12-őt akkor ok, de ha 14V-ot akkor duplája lesz a fogyasztás. Gondolom terhelve 12V, de ez a led szinte semmennyire sem terheli le a trafót így szinte az üresjárási feszt lehet mérni rajta.
(#) szoto hozzászólása Ápr 19, 2008 /
 
Na!
Szétszedtem!
IC -Chip kontrollierte Technik MI?!
4Dióda+1 kondi azt csókolom.
3led sorba ez párhuzamosan másik 3 leddel +ellenálláás 750Ohm és ez 6x

kivettem a diódákat és rákötöttem a lámpára a 12V-ot így tényleg 2,3W-ot "evett"
így 1ledre 16mA jut , 15V-on pedig a max 20mA papíron


De ha váltórol üzemeltetem ami nálam 14V akkor 1 ledre 26-28mA jut. és ha ingadozik az áram akkor akár 35mA is lehet.
Sajnos 12V AC-ról még nem tudtam kipróbálni.
(#) brenko hozzászólása Ápr 27, 2008 /
 
Sziasztok!
lehet olyan tablat kapni ami mondjuk 30x30cm es sok kis lyuk van rajta amibe a ledeket konnyeden be lehet allitani? +probalok kepet csatolni a vegtermekrol amit szeretnek megcsinalni. semmi extra...

R+Bboard2.jpg
    
(#) paleszka válasza brenko hozzászólására (») Ápr 28, 2008 /
 
Szia.

Asszem ezt "próbapanel" -nak nevezik amire te gondolsz.

Mellékelem a képet, hogy talán ez az, és a lenti linken elég sokfélét találhatsz.

Bővebben: Link

12074HQ.JPG
    
(#) brenko válasza paleszka hozzászólására (») Ápr 28, 2008 /
 
Oh tenyleg! Koszonom! Most mar csak a "hogyan" a kerdes. Nem vagyok szakmabeli (nagyon nem). Miutan betuzdeltem es rogzitettem a ledeket, hogyan kossem ossze? sorba vagy parhuzamosan? Vagy ez a ledek darabszámátol is fugg? miket kell hozza/hoze forrasztani? egy kapcsolasi rajzot esetleg tudna valaki rajzolni nekem? egy olyat amit meg en is megertek? )
(#) paleszka válasza brenko hozzászólására (») Ápr 28, 2008 /
 
Ez így nem túl konkrét kérdés. Milyen ledet szeretnél, mire akarod használni, stb...... Ezek nélkül nehéz segíteni.
(#) brenko válasza paleszka hozzászólására (») Ápr 28, 2008 /
 
csatolom a kepet
ez elvileg novenyeknek a megvilagitasara jo 225 db ledet tartalmaz. azt,hogy milyet azt nem tudom, csak azt, hogy a fotoszintezishez megfelelo. (2. kep)
egyeb kerdes? javaslat?
tenyleg jo ez a novenyeknek? eleg hihetetlenul hangzik de ha nem tul draga az osszeallitasa akkor egy probat meger...
(#) paleszka válasza brenko hozzászólására (») Ápr 29, 2008 /
 
Hát szerintem ez túl nagy befektetés növényvilágításhoz, bár biztos hatásos. Én normál fénycsövet használok akvárium, és növény világításhoz is. Ha megnézed a mellékleteket, ott mutatom, hogy én milyet használok. Nekem bevált. Ugyan nem olyan takarékos mint a ledek, de jól működik.
(#) brenko válasza paleszka hozzászólására (») Ápr 29, 2008 /
 
Hmmm... ebay-en talaltam 4 panelt 80 euro-ert
a szallitas meg 40. Ennel akkor sem lenne olcsobb ha barkacsolnam... Azert koszi!
Fenycsoveket akartam levaltani. most 144W osszesen...
2 panel meg lenne kb 30W Igaz nem is boztos,h tenyleg mukodik, igy napolom a kerdest.
Koszonom meg 1x
(#) paleszka válasza brenko hozzászólására (») Ápr 29, 2008 /
 
Értem. Növénytermesztéssel foglalkozol netán?
Azért ilyen könnyen ne add fel. Nézz utána, hogy mennyi lenne a ledek ára, ...stb, és egy kisebb szektorban próbáld ki, hogy működik-e. Ha a fentebb köldött kép igaz a fény hullámhosszáról, és szinéről, akkor csodálatos hatása is lehet. Én szivesen kipróbálnám, de nincs rá sajnos időm.
(#) brenko válasza paleszka hozzászólására (») Ápr 29, 2008 /
 
nem termesztek csak van 1-2 palma aminek nem tudok eleg fenyt adni. De azt mondjak, hogy nincs meg az a atasa amit a gyartok mondanak. tana szamoltam es ugy,hogy esztetikus is legyen nem jonne ki annyibol mint amennyiert ez ebay-en lattam. erdekes. Ez a kinai tomegtermeles hatasa
(#) fotomen32 válasza brenko hozzászólására (») Ápr 29, 2008 /
 
Szia
Nézegettem a képeket és azt néztem ki belölle hogy neked uv és piros fényre lenne szükséged ha igen a chipcadnál vegyél egy uv és egy piris XR7090 es ledet
a kettő kb 2eft felrakod egy hütőbordára a 2 ledet és 2 db LM317 es ic 2db ellenállást és adsz neki legalább 5v ot és kész a cumó nemkell panel a ledek 90fokos nyillás szöggel világitanak és nagyságrendekkel többet mint ami a fotón van mindent megkapsz ithol.
Én már láttam ilyet de ott simán a 6500k ledeket használták az van legközelebb a napfényhez ez a szines miért jobb?
(#) Noel Ryyka hozzászólása Máj 30, 2008 /
 
Szevasztok!

Haverom felvetette, hogy biciklire kellene csinálni egy led sor világítást. Tanácsot szeretnék kérni abban, hogy hogyan lehetne ezt megcsinálni. Lenne 5 db led sorba kötve(5 mm-es, viszonylag nagy fényerejű, nem "reflektor", csak pl este jól lehessen látni). Elemről menne, de nem tudom hogyan. Mivel ugye biciklire lenne ezért elemhegyek nem jöhetnek számításba.(egy ledes, kapcsolós áramkört, 9v-ról már csináltam)

(#) dension hozzászólása Máj 30, 2008 /
 
Sziasztok!

Rég voltam erre. de most nagyon érdekes dologgal találkoztam és érdekelne a véleményetek.
Minap betévedtem megint a sógor boltjába (Orfeusz) és nagyon érdekes dolgot láttam. Két baromi erős led egy reflektorba ágyazva házi barkács módszerrel. Nappali fény mellet is meglepően jó fénye van, A led adatai (forrás: hutira.hu):
Némi technikai adat:

Hullámhossz (nm): 6000°K
Fényáram (lm) :700 !!!!!!!!!!!!!!! (kb. megfelel egy 100 W-os hagyományos izzó, vagy egy 20 W-os energiatakarékos lámpa fényerejének!)
Munkapontifesz. (V) : 14
Sug.szög 2 θ 1/2: 120°
Munkaponti áram: 700 mA /14V
Munkaponti áram: 350 mA /12V

Munkaponti áram: 700 mA /14V
Munkaponti áram: 350 mA /12V

Azt mondja létezik belőle még 20 W-os meg 50 W-os és igyelj 100 W-os is. Bár egyelőre nála csak a 10W-os létezik mivel ennek emberi az ára.
No ezek már alkalmasak szerintetek lakás bevilágítására?
Jaj lényeg megkérdeztem az árát is: bruttó: 3990 forint/darab
Itt egy kép is:
Kép: Hivatkozás
(#) DiveZ válasza dension hozzászólására (») Máj 31, 2008 /
 
Helló!

Nagyon tutinak látszik a dolog.
Mekkora az üzemi hőmérséklete?
Hány mA-ig terhelhető?
Mekkora az élettartama?

(Jó lehet, ha valakinek ilyen sógora van...)
Azért megnézném, hogy mekkora watt/lumen érték hozzá véve az élettartamot is...

Nem kardoskodok semmilyen márka mellett de nekem eddíg a luxeon termékei nagyon beváltak.

Csütörtökön voltam az expón ahova kaptam egy meghívót a Future Lighting Solutions egyik szemináriumára...
Láttam az új fejlesztések egy részét... Huhh!

Feltettem én is a kérdést ami benned is felmerült evvel a leddel kapcsolatban. Erre megmutatták a konkurenciával kapcsolatos kimutatásokat és a piaci felméréseket, valamint azokat az adattáblákat amik komoly összehasonlítást mutat a különböző termékek között.
Számomra meggyőző volt...

Jelzem használtam már más gyártó termékét is. Nem mondom, hogy rosszabb vagy jobb. Egyszerűen nekem ezek váltak be.

Üdv
DiveZ

Következő: »»   8 / 181
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem