Fórum témák
» Több friss téma |
WinAVR / GCC alapszabályok: 1. Ha ISR-ben használsz globális változót, az legyen "volatile" 2. Soha ne érjen véget a main() függvény 3. UART/USART hibák 99,9% a rossz órajel miatt van 4. Kerüld el a -O0 optimalizációs beállítást minden áron 5. Ha nem jó a _delay időzítése, akkor túllépted a 65ms-et, vagy rossz az optimalizációs beállítás 6. Ha a PORTC-n nem működik valami, kapcsold ki a JTAG-et Bővebben: AVR-libc FAQ
Még 1x köszönöm a segítséget!
Sikerült felprogramozni az égetőmet, bár nem volt sétagalopp. Az örömöm viszont nem felhőtlen mert, most ez a gép nem akarja észlelni sem, de a lakásban lévő többi gép azonnal észleli. Valakinek volt ilyen gondja? (mellékletben az égetőm fotói)
Ertelmes fotokat sikerult csinalnod..
XRAM mukodik. En M128-ra raktam rá.
Viszont a Waitstatevel játszani kell... Ha mindenképp "barominagy" RAm kell, akkor én a belső SRAMra szavazok. A külső SRAM: 1, foglalja a nyákot 2, illesztőIC is kell neki az alsó 8bitre (adat/cim) 3, jó sok nagysebességű láb a chipen kívül... ATMega88-l megoldva.... (1K SRAM)! Bővebben: Link A videót 1:08-tól érdemes meglesni.... Tipp: RGB+sync jelek -> AD781 chippel Composite videójel... De: http://www.serasidis.gr/circuits/AVR_VGA/avr_vga.htm
Nem kell feltétlenül mindent az SRAM-ba tenni. Ott a Flash és az EEP is.
Persze, ezek nagyon látványos dolgok, de azért az az 1k elég kevés. Ha pl. csak szöveges konzolt akarsz, akkor éppen elég lehet, de ha pl. bitmap grafikában gondolkodik az ember, akkor kellhet az a külső RAM. Nem tudom, miért tartod olyan nyűgnek, régebben egy mikroszámítógépben csak ilyen volt
Ha pl. valahogy össze lehetne hozni egy valamikori ZX spectrum felbontását, ami ha jól emlékszem 192x256 képpont volt, az fekete-fehérben is 6kByte memóriát igényel. Nekem már jutott eszembe olyan, hogy egy AVR mellé tenni egy memóriát, csinálni hozzá valami videomeghajtást, billentyűzetnek egy mai PS2 bill. használható, aztán tenni bele egy BASIC interpretert - a 80-as évek BASIC számítógépeit egy AVR-be össze lehetne zsúfolni. Ha még valami mazochista ember megír egy Z80 emulációt is hozzá, akkor akár Primo-t vagy Spectrum-ot is lehetne belőle építeni. Ez is szép projekt lehetne.
Nem nyűg. csak ha a chipben ez belül megvan, akkor minek külső SRAM-mal bűvészkedni?
A ZX és a C64 korban a CPUnak egy dedikált része és/vagy külön videóchip-rész gondoskodott a képről. A mindent egyben megoldások az AVR konstrukciókban nincsenek. Erre ott pl. a Parallax paralell chipje, vagy a Sony konzol rendszermagja... Itt valamelyik processzorból csinálsz videóchipet és a többi rész a programot végzi... Esetleg külső videóchip (akár jó lehet teletextIC is, az rákeveri a bejövő videójelre pl.). Ha már emuláció kell akkor az ARM chipek valók erre (is). A spectrum a maga 4-5 MHzjével (és a segédULA-val), illetve a C64 a maga SID és egyéb kiegészítő chipjeivel nem zsúfolható a 20 MIPS-es AVR-be... A külső memóriaillesztés helyigényessége az ami nekem nem tetszik.... Ha már mellé kell rakni, akkor a területe egy nagyobb ARM-l vetekszik amiben belül 1-4 MB SRAM, 8-16 MB Flash is lehet....
Szereny velemenyem szerint nem VGAra talaltak ki az AVRt. Persze jatszani lehet ..( 8 bitesre gondoltam )
Hello!
Az lenne a kérdésen, hogy csinált-e már valaki olyat attiny2313 mal, hogy futás közben átállítja az órajel típusát. konkrétan nekem az kéne, hogy bekapcsol a cucc akkor megy az attiny a belső órajelről aztán spi-n keresztül beállítok egy külső órajelet, és ha beállítottam átáll a tiny arra az órajelre. köszi
Visszakérdeznék: futás közben mi fogja átállítani a FUSE biteket?
Hát ez a kérdés, hogy azt átlehet-e állítani valahogyan, mert adatlapban nincs szó ilyenről és gondoltam hátha valahogyan lehet.
Ezekszerint akkor ez nem oldaható meg olyan egyszerűen. Az értelme annyi lenne,hogy megspóroljak egy kvarcot. köszi
Lehet, hogy ez még senkinek sem jutott az eszébe. Ennek szerintem nem sok értelme, de lehet csak én értelmezem félre.
Egyébként amikor programozod, az AVR (PIC-el ellentétben) ugyanúgy órajelet használ. Vagyis amikor átállítod a fuse biteket, nem áll le a proci. Így át lehet kapcsolni futás közben, de hogy mindezt SPI-ről, nem programozási módban....
Arra gondolsz, hogy az SPI modulból kijövő órajelet majd megkapja az AVR, mint külső órajelforrást? Ez azért sem fog működni, mert az SPI modul órajele is az AVR órajeléből áll elő, amolyan róka fogta csuka lenne és megállna az egész. Arról nem is beszélve, hogy a fuse biteket, amik a külső órajelet meghatározzák, tudtommal nem lehet programból átírni. Miért nem jó a belső órajel, ha már kvarcot akarsz megspórolni?
Siasztok!
megépítettem a Topi féle USB-s programozót, és jól is működik az AVR Studioval. Viszont a kapcsolási rajzon a 3. ISP kimenetre elvileg ki van vezetve egy órajel, de én ahogy néztem nem jelenik meg az én kapcsolásomban ott semmi, fixen 0V-on van. A kapcsolás lényegi részén nem változtattam, beraktam még 1 ledet, meg két jumpert, a többi ugyan az, mint a honlapon, a nyáktervet meg kicsit átalakítottam az én dobozomhoz. Meg tudná nézni valaki a sajátját, hogy azon megvan-e a segéd órajel? Köszi
Nekem a HEstoreből vásárolt darab van. Alapban nincs rajta órajel, csak ha aktivitás (olvasás vagy írás) van. (Amikor világít a LED.)
2 MHz-es jelet mérek rajta.
Oké, akkor majd megnézem úgy is
Azt hittem, hogy folyamatosan kint van... De a fuse bitek visszaállításához ez is teljesen megfelelő
Szerintetek van esély rá, hogy egy AVR-el használni lehessen egy DRAM-ot?
Beleolvastam az adatlapjába nekem úgy tűnik működhet hacsak ez a frissítéses dolog be nem kavar. Azt írja 16ms-enként kell frissíteni, de hogy ez pontosan hogyan és miért azt nem tudom. (tudtam, hogy meg kellett volna tanulnom angolul). Mellékelem az adatlapját annak amim van. (Amúgy 486-os gépből szereltem ki) A másik (As7c164) ha jól látom más fajta lehet, hogy azzal jobban járnék? (nekem elég a 32k is, de ha meg tudnám hajtani a fentit az sem lenne rossz)
Semmi értelme a DRAM-nak AVR-el. A DRAM megkívánja a folyamatos frissítést. Erre a célra vannak DRAM controller IC-k, amik ezt megtesik automatikusan. Én a helyedben elfejelteném a DRAM-ot. AVR-hez SRAM illik. Egyszerű és olcsó (már ha régi alaplapból bontod) de még úgy sem drága ha meg kell venni az SRAM IC-ket, mivel akkor sem több darabja 300Ft-nál kb.
Azthiszem a következő publikus projektemben használok majd SRAM-ot, hogy megkedveljétek a használatát. Nem egy ördöngösség.
Utána olvastam és tényleg nagyon leterheli a procit a folyamatos frissítés. Viszont meg lehet csinálni! Még C forráskódot is találtam hozzá.
(amire nekem kell sajnos nem jó így). Találtam Sram-ot is a Trident kártyán így először valószínűleg azzal próbálkozom. 700 Ft-ért találtam 128Kbyte-osat. Ajánlom figyelmedbe a videó versenyt Kezdő AVR-eseknek kiváló téma az SRAM használata.
Nem terveztem videó készítését. Egy cikk is elég sok idő, ha normálisan meg akarom csinálni. Csak kell találnom valami egyszerü témát amihez kell SRAM. 700Ft meg nagyon sok egy 128KByte -os SRAM-ért. Keressél másik boltot.
Szerintem is drága, ez a SOS-ban volt máshol nem is találtam. (Vidéki vagyok itt még az AVR-re is néznek a boltokba egy nagyot és azt mondják hát talán meg tudja rendelni jöjjek vissza 1 hét múlva. Ja, ha nem lenne egy út 60kmx20Ft vagyis 1200 Ft. Szóval maradt a webshop és a futár).
Miért nem kérsz meg egy havert aki jár a budapesti boltok valamelyikében, hogy vegye meg neked ami kell? Azt elküldi levélben, vagy ahogy jólesik... Futár elég drága. Ha ajánlott levélben küldi akkor szinte kizárt hogy "elvesszen". Bár pár száz Ft-os cuccnál én nem szoktam vacakolni feladom sima levélként is. Vidéki boltok pofátlanul drágák is ráadásul a Budapesti árakhoz képest.
Vállalnám
ATtiny, nagyon jó a ledmátrix leírásod!
Örülök, hogy tetszik. Jók az ilyen visszajelzések, mert legalább látom, hogy van értelme ezeknek a cikkeknek. Amúgy a 3 szinű LED mátrix vezérlés egy spektrum analizátor projekthez készült. 24db 3 szinü 8x8 -as LED mátrix van a tervben. Azaz 1536 LED képpontos. Ez egy szép nagy projekt nem tudom mikor lesz kész...
Sziasztok!
Van egy Displaytech 162b típusú kijelzőm és a gtk féle driverrel szeretném küldeni egy ATMega32-n. Szerintem jól kötöttem össze a dolgokat, felprogramozom az eszközt de nem pont az történik amit várok. Konkrétan az LCD első sora teljesen "fekete" karakterekből áll. Vajon hol lehet a hiba?
Első körben vegyél vissza a kontrasztból. Az inicializálás sem történik meg.
csavargattam a kontrasztot, de attól csak halványabbak lettek a kockák..
Nekem az volt a gond a driver-el, hogy programozás után mindig áramtalanítani kellett mindent, majd újbóli bekapcsoláskor működött csak rendesen.
De kiegészítettem a kódot, a kijelző inicializálásnál először 8 bitesre kapcsolom, és csak aztán 4 bitesre, így programozás befejeztével mindig jól kapcsol be az LCD.
nekem ez sem hoz megoldást. Mármint az áramtalanítás.
Lehet rosszul vezetékeztem össze? Igazából úgy csináltam ahogy a simple_driver.h elején van írva a kommentben. Amúgy valamit nem értek: miért állítja a példaprogram elején inputra a port D-t? A port D nem is játszik ahogy néztem. |
Bejelentkezés
Hirdetés |