Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » FM adó kapcsolások kérdések
Lapozás: OK   45 / 107
(#) Novak válasza dbase hozzászólására (») Nov 30, 2009 /
 
ferzoo a sajátos beszédkészségével a "telo" antenna alatt nem telefon antennát értett, hanem teleszkóp antennát.
A kapcsolási rajzokat már régebben feltöltötte, tessék megkeresni.
(#) Frodo94 válasza Novak hozzászólására (») Nov 30, 2009 /
 
Szerintem ferzoo erre a rajzra gondolt, vagy erre.
Ami egy kicsi lehangoló, hogy Novak ezt írta erre a rajzra:
"Ma volt egy kis szabad időm, megépítettem az általad feltöltött kapcsolást (a kvarcoszcillátort az erősítővel).
3 V-os tápfeszültségről próbálgattam, és működik szépen. 92,15 MHz-en be tudom fogni. Viszont ami kicsit lehangoló, hogy a hatótáv az kb. 8-10 méter. Ami nem is csoda, mert rámértem egy teljesítménymérővel, és bizony a kimenő teljesítmény az 3-4 mW között mozog (a kimeneten lévő trimmerkondik állásától függően).
Teszi ezt úgy, hogy elméletileg 30 mW volt a rajzra írva".

Én a közeljövőben ezt a kapcsolást szándékozom megépíteni. Erre a kapcsolásra voltak pozitív tapasztalatok.
Üdv!
(#) ferzoo hozzászólása Nov 30, 2009 /
 
A kvarc oszcillátoros rajz fent van,+kell keresni,nekem bevált 3tranzisztorral hf.előerősítő nélkül is.
Ami a kimeneti P-t illeti Bfr96 tranzisztor munkapontját ill.kollektoráramát 3V-ról is belehet áll.ni 20-40mA ra.
Csak multiméter kell hozzá,92Mhz,166Mhz,de még Uhf sávon is szépen erősít.Ezt a típust ugyanis Rf.erősítőnek szánták.
Behangolás sem nagy ügy,Fm vevőt térerősség mérővel,pár ez.ft.ért kapni.
Aki az antenna méretet kevesli,talán nézzen meg,2m.sávra gyártott Yaesu kézi rádiót,kb.12,5cm antennája van.
Vagy inkább olvasson utána,hogyan kell 1/4ed,1/8ados antennát illeszteni az adott sávra.
(#) Panhard válasza ferzoo hozzászólására (») Nov 30, 2009 /
 
Kvarc oszcillátorral normális rádióadót nem lehet csinálni. Mégpedig azért, mert az FM-nek a lényege Frekvencia Moduláció, a bemeneti hangfrekivel módosítják a vivőfrekvenciát, amit egy kvarc oszcinál nem tudsz megtenni, mert az nagyon pontos és nem engedi. (tapasztalatból mondom, hogy nagyon kicsit lehet módosítani, nagyon halkan és tompán fog szólni, és csak a mély hangokat visz át)
Ezért az adókban mindig valamilyen LC rezgőkör van. Igaz magában ez a rezgőkör nagyon pontatlan, a frekije függ a hőmérséklettől, tápfesztől, stb. de ezért használnak hozzá PLL-t (frekvenciaszintézer) ami úgy működik, hogy méri az adó frekijét, és módosítja, ha kell.
(#) ferzoo válasza Panhard hozzászólására (») Dec 1, 2009 /
 
Már hogy ne lehetne modulálni a kvarc oszci jelét?
Nézz már +1986-88 kiadású rádiótechnikát,jó pár rajzot találsz bennük fm.adót is.
Ilyen hülyeséget ne írjál,mert mi köze 1stabil frekin működő Pll.szintézernek az Fm.vagy netán Am.modulációhoz?Semmi.
én amikor kvarcos adót építgettem pár éve,18,43Mhz kavicsot használtam,azért mert könnyen ellehet húzni a frekijét 0,5-07%al,bármelyik felharmonikusra ki tudtam hangolni az rf.erősítöt, és beszerezhető volt 170ft.Nem nagy ügy.
Na és varicap diódás kapcsolással,igy elérhető a szükséges frekvencialöket,és tiszta moduláció lesz vételi oldalon is.
Arról nem tehetek hogy nem ismeritek az alapkapcsolásokat,és adókvarcról un.felhang kvarcról sem olvastatok szakirodalomban.
A számítógép na meg 1-2panel legyártva,otthon talált valamilyen kvarcal,alkatrésszel ,nem hoz sikert.
(#) ferzoo válasza Panhard hozzászólására (») Dec 1, 2009 /
 
Egyébiránt +található a topicban,előrébb 3és 4tranzisztoros adórajz,+található a modulátor erősítő Tlc271c,valamint a varicappal sorban a modulátor tekercs,kvarc oszcinál.
Ezek biztosítják az fm.modulácóhoz szükséges freki elhúzást,hf.bemenő jeltől függően.
(#) Panhard válasza ferzoo hozzászólására (») Dec 1, 2009 /
 
Idézet:
„Ilyen hülyeséget ne írjál,mert mi köze 1stabil frekin működő Pll.szintézernek az Fm.vagy netán Am.modulációhoz?Semmi.

ezt hogy érted? minden komolyabb adó így működik, PLL tartja frekin az adót. arról nem tehetek, hogy nem ismered
A kvarcos adóról még annyit, hogy oldod meg, hogy pl: 103.3Mhz-en szeretnél sugározni, akkor legyártatsz hozzá egy kvarcot, vagy hogy? Ezért mondom azt, hogy a kvarcos adó csak játszani jó, de nem rádióadóba, ha megépíti valaki, hamar rá fog jönni.
(#) toto válasza Panhard hozzászólására (») Dec 1, 2009 /
 
Nyilván egy egyszerű kvarcos adóval nem fogsz az FM sávban bármilyen frekvencián adni, csupán a kvarc felharmonikusain.
Egy rezgőkvarcnak pedig nem csak egy paramétere van ( a frekvencia), ezen kívül szokás soros és párhuzamos rezgési frekvenciáról beszélni, ez a két frekvencia nem teljesen egyenlő, így egy kiegészítő varikappal, tekerccsel lehet kissé eltolni a rezonancia frekvenciát.
Egy kvarcot a gyártás során alakítanak ki úgy, hogy mihez akarják felhasználni. Ezekkel a filléres kvarcokkal, amiket a boltban kap az ember és mondjuk mikrokontrollerekhez használunk, valszeg nem fogsz egy remekbe szabott FM-es adót építeni (PLL nélkül!).
(#) ekkold hozzászólása Dec 2, 2009 /
 
Kvarcoszcillátort lehet ugyan FM-ben modulálni, de csak relatíve kicsi az a frekvencialöket az amíg nincs jelentős torzítása. Kislöketű, néhány csatornás FM adóvevőkben használtak régen ilyen megoldásokat. A műsorszoró sáv 50....75kHz-es frekvencialöketét ilyen módon nem igazán lehet megvalósítani (bazi nagy lesz a torzítás, és nem is biztos, hogy sikerül +-75khz-et elhangolni)

Kvarcstabil PLL-t, vagy inkább FLL-t viszonylag könnyű megvalósítani, és stabil frekvenciájú, jól modulálható adót lehet vele készíteni.
(#) Oscillator hozzászólása Dec 6, 2009 /
 
Sziasztok!

Van valakinek egy egyszerű VCO-s oszcillátor kapcsolási rajza 440-450Mhz-re?

Köszönöm.
(#) ferzoo válasza Panhard hozzászólására (») Dec 6, 2009 /
 
A szakmámból adódóan ismerem a szintézeres PLL technikát,és azt is tudom hogy jobb mint 1 egyszerű 2-3tranyos ketyere.
Én speciel régi 50Mhz Fm,modulációval+kvarccal működő,vez.nélküli telefon adórészét koppintottam,amit viszont te nem ismersz.
Ez tranzisztoros +varicap diódás modulátorból,oszci-ból és Rf fokozatból állt.
Úgy 20éve használták de mai napig működik,csakúgy mint a
Maros B kézirádió,ami keskenysávú Fm-et használ 4-6db.kvarcot lehet beletenni csatorna/igény szerint.
Azt már leírtam anno 130-176Mhz re áthangolt kisrádiókat használok,nem véletlenül.Mert a CCIR sáv igencsak zsúfolt,ráadásul nem hiányzik,hogy valamelyik szomszéd feljelentsen.
Ha ezt nem érted hogyan lehet egy kvarc alapfrekijét kis mértékben elhúzni,mint a gyári rádiókban,+ hogyan kell 5-7-9felharmonikusra hangolni a következő fokozatot,akkor nincs miről beszélni.
(#) ferzoo válasza ekkold hozzászólására (») Dec 6, 2009 /
 
Üdv.50Khz es löketű Fm.et meg lehet valósítani arra alkalmas adókvarccal.
Az más kérdés honnan tudod beszerezni.
Az általam +épített adók nem hifi-re készültek,nem is műsorszórásra,hanem mikrofonhoz és beltéri egységhez.
Ami azt illeti az átvitele 50Hz-13Khz azért erre alkalmas,a zajszintje minimális.
Amúgy ami a kézi rádiókat illeti keskenysávú Fm-et használtak régen is ma is.12,5Khz,25Khz,50Khz,csatornatávolság raszterközzel.
De láttam már 7Khz,kiosztást is,távol keleti rádiónál.
Itt persze nem a hangminőség hanem a biztos összeköttetés a lényeg,adóteljesítményhez,terepviszonyokhoz mérten.
(#) Oscillator hozzászólása Dec 6, 2009 /
 
Üdv!

A csatolt, megépített oszcillátort hogyan tudnám begerjeszteni?

Köszönöm.

osc.JPG
    
(#) kadarist válasza Oscillator hozzászólására (») Dec 6, 2009 /
 
Szia!

Talán kapcsolj az áramkörre tápfeszültséget.
(#) toto válasza Oscillator hozzászólására (») Dec 6, 2009 /
 
Úgy látom, az alkatrészek kilóra megvannak.
A bázis-ellenállás hova van kötve? Mintha a képen a földre kötötted volna, bár ezt nehéz kivenni. (a + tápfeszültségre kell)
Honnan tudod, hogy nem rezeg?
Rádióval próbáltad? Esetleg húzd szét/nyomd össze a tekercset, így változik a frekvencia. Mérj áramot, néhány milliampernek kell lennie.
És tényleg nem hátrány, ha van rajta táp.

(#) ferzoo válasza Oscillator hozzászólására (») Dec 7, 2009 /
 
Talán úgy hogy panelra kellene +építeni,beszerezni 1 olcsóbb ccir/fm vevőt pl.használtat térerőmérővel,no és megmérni a tranzisztor B-E, C-E,fesz.geit kollektor áramát multiméterrel .My64 mastech a legolcsóbb,beszerezhető tranzisztoros Ic-s kapcsolásokhoz,teljesen +felel.
A többit neked kell +tanulni.
(#) gubi hozzászólása Dec 10, 2009 /
 
Sziasztok!
Kis segítségre lenne szükségem.
Szóval adott egy smd osci aminek a neve KXO-97 adatlap szerint 1,8-50mhz-ig megy na de mindig 50mhzt mérek
akár mit is csinálok vele.
Hiába a barátom a google nem találtam semmi haszna vehető rajzot amiből kivehető lenne a szabályzás +-0,5v nem tesz semmit a vezérlö lábon ja a +2,4 sem (a táphoz képest).
Nekem 47,75mhz kellene.
Köszi.

KXO-97-V1.pdf
    
(#) kadarist válasza gubi hozzászólására (») Dec 10, 2009 /
 
Szia!

Ezek nem hangolható öszcillátorok. Ez a meghatározás annyit jekent, hogy 1,8MHz-től 50 Megahertzig kaphatóak
Bővebben: Link
(#) pucuka válasza gubi hozzászólására (») Dec 10, 2009 /
 
Üdv!
Ahogy kadarist írta, nem hangolható oszcillátorok, egy meghatározott frekvenciára készülnek, viszont nagyon stabil, pontos, hőkompenzáltak.
Amit néztél szabályzó fesznek, az a CMOS ill TTL kimenetek feszültségszintjei, és annak tűrései.
Ha neked a 47.75 MHz kell, akkor azt PLL ármkörrel származtathatod, viszonylag bonyolult módon.
A frekvencia mértékegysége a Hz, ennek a milliószorosa a MHz, és nem mhz!
(#) gubi válasza pucuka hozzászólására (») Dec 10, 2009 /
 
Ok köszi.
Bocs a kis betűkért.
(#) gubi válasza pucuka hozzászólására (») Dec 10, 2009 /
 
Adott egy Fm301-450d amiben a vevő oldali kristályt szeretném kiváltani hangolhatóra oscira ami persze stabil is legyen (felszoroz ugye mindent) és valójában 47 és 49 MHz között kéne mozognia tip? vagy esetleg konkrét kapcs?
(#) kadarist válasza gubi hozzászólására (») Dec 10, 2009 /
 
Keress rá a PLL szintézer vagy VFO, VXO kulcsszavakra.
Bővebben: Link
(#) kadarist válasza gubi hozzászólására (») Dec 10, 2009 /
 
Itt egy konkrét megoldás 301-re:Bővebben: Link
(#) gubi válasza kadarist hozzászólására (») Dec 10, 2009 /
 
És még egyszer :Köszi.
(#) kadarist válasza gubi hozzászólására (») Dec 10, 2009 /
 
Szivesen!
(#) gubi válasza kadarist hozzászólására (») Dec 10, 2009 /
 
Igen de ez VHF.
(#) kadarist válasza gubi hozzászólására (») Dec 11, 2009 /
 
Itt van néhány szintézer ic adatlap:Bővebben: Link
És itt is nézz szét:Bővebben: Link
(#) ferzoo válasza gubi hozzászólására (») Dec 11, 2009 /
 
Márpedig ez a órajelet előállító smd.ák.változtatható frekvenciájú,1,8MHz-50MHz ig.
+hozzá a leírás szerint a bemenetre kapcsolt,TTL jellel vezérelhető -0,5V,+0,5V-+2,5V,vagyis 1/2Vcc-ig.ami a tápfeszt.jelenti 4-es láb.
Tristate vagyis hőkompenzált kivitel,bárhol használhatod,az előre beállított értéket +tartja stabilan.
(#) Medve válasza gubi hozzászólására (») Dec 11, 2009 /
 
Hello, a Rádiótechnika 2002-es januári számában indult egy ezzel foglalkozó cikksorozat. Megmutathatom a VCO-t, ha érdekel.

(F.: A tristate nem azt jelenti, hogy hőkompenzált)
(#) ferzoo hozzászólása Dec 11, 2009 /
 
Bocs tényleg nem hangolható,csak többféle változatban lehet kapni/rendelni.Elnéztem adatlapot.
Következő: »»   45 / 107
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem