Fórum témák
» Több friss téma |
Cikkek » Egyszerű PIC-es digitális, tárolós oszcilloszkóp Egyszerű PIC-es digitális, tárolós oszcilloszkóp
Szerző: bbatka, idő: Jún 29, 2007, Olvasva: 48550, Oldal olvasási idő: kb. 2 perc
A digitális panel kétoldalas nyákon, míg az analóg panel egyoldalas nyákon van kialakítva. Nemérdemes elkapkodni az elkészítésüket, mert utána esetleg a hiba megtalálása sok időt fog igénybe venni. A forrasztások minőségére különösen ügyelni kell. A nyákokat maratás után érdemes zárlat illetve szakadás szempontjából alaposan átnézni.
Az analóg panel beállításához szükség van 1db. függvénygenerátorra és 1db. oszcilloszkópra. Az analóg panel beállítása sok órát fog igénybe venni, türelmesen kell elvégezni. Állítsuk a trimmereket és állítható kondenzátorokat középállásba. K1 kapcsoló legyen kikapcsolva. S1 kapcsoló 1/1 állásban. S2 kapcsoló x2 állásban. Adjunk a bemenetre 700mVcs-cs 1-2khz frekvenciájú szimmetrikus négyszögjelet. Az analóg panel kimenetén figyeljük egy oszcilloszkóppal a négyszög formáját. Tekerjük addig a C7 kondenzátort amíg szép négyszögjelet látunk. Ezután állítsuk az S1 kapcsolót 1/10 állásba. Adjunk a bemenetre 7Vcs-cs 1-2khz frekvenciájú szimmetrikus négyszögjelet . A C8 kondenzátor tekergetésével állítsunk be szép kimeneti négyszögjelet. A következő lépés hogy kapcsoljuk az S1 kapcsolót 1/100 állásba és adjunk rá 20Vcs-cs 1-2khz frekvenciájú szimmetrikus négyszögjelet. A már korábban beforrasztott C3 1nF kondenzátor lábaira forraszunk rá egy 680pF-os kondenzátort. A kimeneten szép négyszögjelet kell látni. Ha mégsincs így akkor cserélgetni kell a kondenzátort. Minden egyes forrasztás után 10 percet várni kell, mert a kondenzátorok értéke függ a hőfoktól. Természetesen a négyszögjel feszültségbeállításáról nemszabad megfeledkezni. Látni fogjuk, hogy bizony a C7,C8 és C3 kondenzátorok egymásra hatással vannak. Ha a négyszögjeles beállítás megtörtént, akkor jöhet a szinuszjellel való beállítás. Állítsuk az S1 kapcsolót 1/1, az S2 kapcsolót x2 állásba. Adjunk a bemenetre 1Vcs-cs 1khz frekvenciájú szinuszjelet. A műveleti erősítő erősítését sajnos nem lehet kétszeres értékre beállítani. Állítsuk be az Rpot4-et úgy hogy a kimeneten 2,6Vcs-cs jelet lássunk. Ezután következik az offset beállítása. Az elméleti értéket (1,6V) korrigálni kell az erősítés különbséggel. Tehát (2,6V/2V)*1,6V=2,08V. Az x5 és x10 állásokban is elvégezzük a műveleti erősítő erősítésének beállítását természetesen a korrekciót figyelembe véve. Azaz (2,6V/2V)*400mV*5=2,6V és (2,6V/2V)*200mV*10=2,6V. Ez mégcsak az analóg panel dúrva beállítása volt.
Kössük össze az analóg panelt a digitális panellel. Kössük be az oszcilloszkópot a PC-re az RS232-ön keresztül. Adjuk rá az oszcilloszkópra a tápfeszültségeket. Indítsuk el a PC-s programot . Állítsuk az S1 kapcsolót 1/1 az S2 kapcsolót x2 állásba. Adjunk az oszcilloszkóp bemenetére 1Vcs-cs 1khz szinuszjelet. Indítsuk el a PC-s programból a mintavételezést . Ha nem megfelelő a képernyőn látható jel offsetje, akkor a digitális panelen lévő trimmerrel állítani kell. Ez így nagyon egyszerű lenne, csakhogy nagy valószínűséggel az erősítés értéke sem lesz megfelelő, ezért a digitális panelen lévő trimmert és az analóg panelen lévő Rpot4,Rpot5 és a végső finombeállításhoz az Rpot3 A cikk még nem ért véget, lapozz! Értékeléshez bejelentkezés szükséges! |
Bejelentkezés
Hirdetés |