Fórum témák

» Több friss téma
Cikkek » Egyszerű PIC-es digitális, tárolós oszcilloszkóp
Egyszerű PIC-es digitális, tárolós oszcilloszkóp
Szerző: bbatka, idő: Jún 29, 2007, Olvasva: 48550, Oldal olvasási idő: kb. 2 perc
Lapozás: OK   5 / 6

A digitális panel kétoldalas nyákon, míg az analóg panel egyoldalas nyákon van kialakítva. Nemérdemes elkapkodni az elkészítésüket, mert utána esetleg a hiba megtalálása sok időt fog igénybe venni.  A forrasztások minőségére különösen ügyelni kell. A nyákokat maratás után érdemes zárlat illetve szakadás szempontjából alaposan átnézni.
A teljes oszcilloszkóp egy 150mm*150mm*60mm-es alumínium műszerdobozba pontosan belefér. Találtok néhány képet is az építés részleteiről, amik nagy segítséget fognak jelenteni. Az oszcilloszkóp működtetéséhez két, egymástól független tápegységre van szükség. 1db. 5V-os és 1db. 5V-os szimmetrikus tápegységre. Természetesen a tápegységeknek jól szűrteknek kell lenniük.

Az analóg panel beállításához szükség van 1db. függvénygenerátorra és 1db. oszcilloszkópra. Az analóg panel beállítása sok órát fog igénybe venni, türelmesen kell elvégezni. Állítsuk a trimmereket és állítható kondenzátorokat középállásba. K1 kapcsoló legyen kikapcsolva. S1 kapcsoló 1/1 állásban. S2 kapcsoló x2 állásban. Adjunk a bemenetre 700mVcs-cs 1-2khz frekvenciájú szimmetrikus négyszögjelet. Az analóg panel kimenetén figyeljük egy oszcilloszkóppal a négyszög formáját. Tekerjük addig a C7 kondenzátort amíg szép négyszögjelet látunk. Ezután állítsuk az S1 kapcsolót 1/10 állásba. Adjunk a bemenetre 7Vcs-cs 1-2khz frekvenciájú szimmetrikus négyszögjelet . A C8 kondenzátor tekergetésével állítsunk be szép kimeneti négyszögjelet. A következő lépés hogy kapcsoljuk az S1 kapcsolót 1/100 állásba és adjunk rá 20Vcs-cs 1-2khz frekvenciájú szimmetrikus négyszögjelet. A már korábban beforrasztott C3 1nF kondenzátor lábaira forraszunk rá egy 680pF-os kondenzátort. A kimeneten szép négyszögjelet kell látni. Ha mégsincs így akkor cserélgetni kell a kondenzátort. Minden egyes forrasztás után 10 percet várni kell, mert a kondenzátorok értéke függ a hőfoktól.
Ha a négyszög alakja megfelelő, akkor ellenőrizzük vissza az előző két S1 kapcsoló állásban is a négyszögjel alakját.

Természetesen a négyszögjel feszültségbeállításáról nemszabad megfeledkezni. Látni fogjuk, hogy bizony a C7,C8 és C3 kondenzátorok egymásra hatással vannak. Ha a négyszögjeles beállítás megtörtént, akkor jöhet a szinuszjellel való beállítás. Állítsuk az S1 kapcsolót 1/1, az S2 kapcsolót x2 állásba. Adjunk a bemenetre 1Vcs-cs 1khz frekvenciájú szinuszjelet. A műveleti erősítő erősítését sajnos nem lehet kétszeres értékre beállítani. Állítsuk be az Rpot4-et úgy hogy a kimeneten 2,6Vcs-cs jelet lássunk. Ezután következik az offset beállítása. Az elméleti értéket (1,6V) korrigálni kell az erősítés különbséggel. Tehát  (2,6V/2V)*1,6V=2,08V. Az x5 és x10 állásokban is elvégezzük a műveleti erősítő erősítésének beállítását természetesen a korrekciót figyelembe véve. Azaz (2,6V/2V)*400mV*5=2,6V és (2,6V/2V)*200mV*10=2,6V. Ez mégcsak az analóg panel dúrva beállítása volt.

Kössük össze az analóg panelt a digitális panellel. Kössük be az oszcilloszkópot a PC-re az RS232-ön keresztül. Adjuk rá az oszcilloszkópra a tápfeszültségeket. Indítsuk el a PC-s programot . Állítsuk az S1 kapcsolót 1/1 az S2 kapcsolót x2 állásba. Adjunk az oszcilloszkóp bemenetére 1Vcs-cs 1khz szinuszjelet. Indítsuk el a PC-s programból a mintavételezést . Ha nem megfelelő a képernyőn látható jel offsetje, akkor a digitális panelen lévő trimmerrel állítani kell. Ez így nagyon egyszerű lenne, csakhogy nagy valószínűséggel az erősítés értéke sem lesz megfelelő, ezért a digitális panelen lévő trimmert és az analóg panelen lévő Rpot4,Rpot5 és a végső finombeállításhoz az Rpot3
trimmert is állítani kell. A sárga képernyőn a legfelső vékony szürke csík a +0,5V-ot a legalsó pedig a -0,5V-ot jelzi. Ha a kétszeres erősítésnél sikerült beállítani az oszcilloszkópot, akkor még ezután az ötszörös(400mV) és tízszeres(200mV) erősítésnél is el kell végezni a beállítást az Rpot2 és Rpot1 trimmerrel.


A cikk még nem ért véget, lapozz!
Következő: »»   5 / 6
Értékeléshez bejelentkezés szükséges!
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem