Fórum témák
» Több friss téma |
Hellósztok!
én nem foglalkozok elektronikával,de most kéne légyszi segítsetek vettem egy 4n25-ös optocsatolót,és a bekötése úgy lenne,hogy az 1és -és a 2-es lábra kell kötnöm az 5 voltot,a 4-es és az 5-ös láb szakítja meg az áramkört,nyitja meg honnan kezdődik a lábak sorszámozása,mert van rajta egy lyuk,az alul,vagy felül kell lenni? bocsi a hülye kérdésemért
Az a sarok az 1-es láb, ami jelölve van, lukkal, vagy ahol bemarás van. A bal oldalon haladsz lefelé és alulról fel a jobb oldalon.
Az 5V nem simán megy rá, kell egy előtét ellenállás is! Üdv Inhouse
adatlap itt minden le van irva, de sztem nem kellett volna ezért uj témát nyitni. Igen ahol a pötty van az az egyes láb. mellette a 2es 3as a 3assal szemben a 4es és igy tovább lábkiosztás: 1es anód 2es katód 3 as nem használt 4es emitter 5ös collector 6os bázis! Remélem érthető, de az adfatlapban minden le van irva. Jah az anódra 1k-s ellenállást szoktam tenni!!!! meg amugy is kell különben megfexik az alkatrész
és még annyi lehetne,hogy a fotódióda része,pontosan annyit csinál,hogy zárja az áramkört?
hogy mondjuk 12 voltos áramforrás /--o+ -o--\ *****************|********| *****************|********| *****************|********\---o- +o---------------\ *****************\---------------------------------\***| LPT + --> 1k r --> 1-es láb 4n25 || 4 --> 12 volt +***| LPT - -------------> 2-es láb 4n25 || 5 --> 12 volt +-----/ így menne?
A "fotodióda" az fototranzisztor. Olyan sok ampert nem enged ez ám át magán pár 10 mA-t. Bár meg kell nézni.
Szal jönnek a fotonok, és kirugdossák a kristályrácsból az elektronokat. azok meg mivel nincsenek kötve, képesek vezetni. Lyukak maradnak az elektronok helyén. ide meg a szomszédok ugorhatnak bele. Tehát pár 10 mA-t tudsz vele "kapcsolni". Ha kapja az 5V- + néhány mA-t a LED része akkor engedi a tranyó része folydogálni az áramot. 1. LPT barna vagy piros (1k) 2. Föld (gépház, vagy árnyékolás) egyik áramkör _________________________________ 4 - 5 + (ellenállás azért ide is) 6-t meg lehet be kell állítani... vagy szabadon hagyni (ellenállásokkal a tápfeszek közé. Másik áramkör
attól függ mit akarsz vele kapcsolni.... az LPT-s része az odáig működőképes...
Ha valami nagy dolgot akarsz véle kapcsolni, kösd darlingtonba egy power tranyóval
hol lehet beszerezni 2501-es optocsatolót,esetleg helyettesííthető e valamivel?
Sziasztok!
FET-et hajtanék meg optokapun keresztül, de nem tudom hogyan kössem és hogy kell-e ellenállás az opto és a FET közé? Segítségeteket előre is köszönöm.
Tudna valaki esetleg abban segíteni,hogy mit lehet kezdeni a 6. lábbal? Ott a bázisa van,és sajnos érdekes dolgokat produkál. Ha hozzáérek,akkor kapcsol. Ez még nem lenne gond (ne érjek hozzá és kész),de olyan vízhatlan helyen van,ahol be kell önteni műgyantával és a beöntés után folyamatosan vezet.
Valaki találkozott már ilyen jelenséggel? Már próbáltam földre kötni különféle ellenállásokkal,de ha lemegyek 220k alá,akkor meg nem működik.
Én is sokat szívtam ilyesmivel. A Optocsatoló tranzisztorának bázisa nem volt sehova sem bekötve, de mégis vidáman összeszedte a környező zajokat és teljesen random módon hajlandó volt bekapcsolni a tranzisztort. Nekem nagyon egyszerű volt a megoldásom. Olyan opto csatolót raktam be helyette ahol nincs kivezetve a tranzisztor bázisa. Egyből megszűnt az összes probléma.
Igen.
Ez lesz velem is, csakhát most örültem hogy megjött 30 db 4N25. Csak érdekesség: már letörtem csumára azt a lábat, bekentem sziloval (ez valami szürke), és most folyamatosan vezet. Letöröltem,de még mindig. Már mérgesít a dolog. A fene gondolta volna,hogy kinn az áramkör tökéletes, beöntöm műgyantába és rossz. Az elsőnél még gondoltam valami rossz, így megmentettem még belőle a relét. De most a 2. panel is ugyanazt csinálta és most vettem észre hogy elég ha csak hozzáérek a 6. lábhoz,már kapcsol a kis vacak.
Szia!
Rossz tapasztalat, hogy egynéhány sziloplaszt (főleg a szinezet) vezetésre hajlamos. De ez csak későn szokott kiderülni. S a letisztítása már elég macerás. De nem lehetetlen. Valószínűleg beöntés előtt nyomtad körbe az OPTOT... Mert a jóminőségű kiöntő műgyanta biztosan nem okoz ilyen jelenséget. Nekem az F.BSŽ szilikon bázisú tömítőanyag (100 % szilikon) vált be! Nagy.fesz.trafó. átütését is sikeresen gyógyítottam meg általa. ( Pedig bekapcsolva a készüléket, igen szép ívet húzott... ) ( Utána egy kósza szikra sem volt. )
Az FBS-t évek óta használom én is, annál az a probléma hogy rézfólia közelébe ne kerüljön,mert a sav megeszi a fóliát.
Amúgy simán csak műgyanta beöntés volt,akkor még nem kísérleteztem sziloval. Engem valami olyan megoldás érdekelne,hogy valaki tud-e megoldást ezzel az optoval. Lehet-e kezdeni a bázissal valamit,vagy tényleg csak más opto a megoldás?
Helló!
Próbáltad-e már úgy, hogy "becsomagolod" ragasztószalaggal. Az opto beültetésekor felfelé legyen a szalag ragasztós felülete, majd a lábaival átdöfve azt, a helyére rakhatod (a nemkívánatos lábakat eltávolítva). A szalag széleit pedig ráhajtod az alkatrészre, mint egy csomagolást, persze a mennyiségre ügyelve. Ezután már ki is öntheted s később ki is mentheted az alkatrészt. Ha a ragszalag nem ér hozzá a letört lábhoz, biztosan jól fog működni. VIM
Köszi,hogy rajzoltál is.Most annyit változott a téma,hogy a kiöntött holmit szárítottam rátéve a radiátorra 2 órát, és most már nem működik egyfolytában.Annyi van most,hogy ha ujal közelítek az opto lábaihoz úgy hogy közben van 2mm műgyanta akkor kapcsol az opto.De ez már erdmény.
Azért kipróbálom amit írtál.Most még megvárom hogy megszáradjon a szilo,kipróbálom azzal is hátha...
Kicsit másképpen csináltam,de a csomagragsztó bevált.
Érdekes.Mostmár jó. Zseni vagy! /a sziloplaszt-FBS dolog nem jó/
Örülök, hogy bevált, de én nem műanyag alapú ragszalagra "gondoltam", ha nem festéskor használatos papír alapúra. Azzal próbáld meg legközelebb.
VIM
Kipróbáltam.Nekem a csomagragasztó vált be.
Amik nem váltak be: szigetelőszalag, az a bizonyos festéshez használt ragasztószalag,fbs,sziloplast. Azt tapasztaltam még,hogy az opto 6. lábát nem kell közvetlenül megérintened, úgy is kapcsol sajnos. A műgyanta ugyan szigetel,de a kb.1,5mm-nyi réteg a láb és az ujjam között sajnos működésre készteti az optot. A csomagragasztó használatával ez a probléma megszűnik. Ha másnak is hasonló gondja van, akkor CSOMAGRAGASZTÓ!
... Igaz nyáknál én is először alaposan lakkoztam és száradás után ment az F.BS. ...
Eddig miden probléma nélkül használtam a fent említett optocsatolót. Sajnos műgyantás kiöntésével nincs tapasztalatom.
Üdv mindenkinek! Most ismerkedem az optocsatolókkal jelenleg a 4N25 típussal. proli007 segítségének hála eljutottam odáig, hogy felvázoljam a nekem szükséges kapcsolást. A kérdésem az, hogy ami a rajzon szerepel az helyes? (Az áramerősségekre gondolok)
Ha 44 mA-t kap a LED akkor a tranzisztor 30 mA-t fog átengedni? Ebben az esetben nem kell az R?, mert a BD139 kibírja, de ha nem 30 mA folyik át akkor kell az R?, különben a BD meghal. Kérem aki tud segítsen.
Nagyon nagy áramokkal számolsz, töredéke is elég.
Mondjuk ötször nagyobb ellenállások, például...
Értem, konkrétan mit javasolnál? A cél az, hogy a BD139 teljesen nyitva legyen, mert kapcsolónak használom.
Hello!
- Nem szükséges az optot nyüstölni. Mert a lényeg, hogy a "sok-sok led" hány mA-t kér. Mert az optocsatolónak, csak a tranyó bázisáramát kell "szolgáltatnia". Ahol Ib=Ic/béta (béta a tranyó katalógusából, adott kollektor áram mellet kiolvasható) - A BD139-el, maximum 1A- illik kapcsolni. Ahol a éa még kb. 50-es. Így kb. 20mA bázisáramra van szükség. De azt egy ellenállással, és nem az opto CTR-el bizonytalan adatával beállítani. - Egyébként az optotranyó maximális disszipációja 150mW. Ha 12V van rajta, és 30mA áram, az már 360mW lenne. - Ha nagyobb áram szükséges, a Led-ek meghajtásához, akkor mód van darlington tranzisztor, vagy Fet alkalmazására is. üdv! proli007
Üdv! Azt hiszem a legjobb, ha leírok mindent, hogy mit alkotok. Egy LED-es stroboszkópot tervezgetek már hosszú ideje, az ő LEDjeit kapcsolná a BD139. A LED-ek és a vezérlő áramkör külön tápról működne. Ezt a kettőt választanám el egymástól az optocsatolóval.
Hello!
Semmi gond, csak gondold át, amiket írtam, és hogy a Led-eknek mi a célszerű (vagy lehetséges) tápfeszültség igénye. Ebből már el lehet dönteni a bekötésüket, típusuk szerinti áramigényüket. És akkor számolgatni kell a leírtak szerit. De opto elválasztás csak akkor kell, ha szükséges is. (pld. PC vagy processzor vezérli, vagy egy érzékeny áramkör. Hogy véletlenül se "költözzön be" a Led-táp a vezérlőbe.) üdv! proli007
Hello! Igazából már minden meg van tervezve, akár meg is építhetném a cuccot, de tegnap merült fel a kérdés, hogy mi van a két külön táppal? A vezérlés egy NE555, egy 5W-os NYÁK trafóval épített tápról működne, a LEDek pedig egy másik erősebb trafóval alkotottról. Valószínűleg helytelenül, én azt hittem, hogy a kettőt el kel választani egymástól. A mostani kérdés: A BD bázisára érkező áram nem arról a tápról jön, amelyiknek a GND-ja van a BD emitterén. Ebben az esetben kell valamilyen elválasztás? Remélem nem túl idegesítő a sok kérdés amit felteszek.
Hello!
Ilyen egyszerű áramkörnél, nem szükséges semmiféle elválasztás. Az 555 tápját, a nagy trafó feszültségéből is könnyedén előállíthatod akár egy stabilizátorral, akár egy zénerrel. Ha még is külön tápon lesznek, akkor a két negatív feszültséget közösíteni kell, és az 555 egy ellenálláson keresztül is simán meghajthatja a végtranzisztort. (Túlbonyolítod, de legalább megismerkedsz az optocsatolókkal is.. ) Nézd meg itt hogyan oldottam meg hasonló problémát. A Led-eknek, még tápfeszültség szűrése sincs, mert felesleges. Természetesen ha a villogás túl gyors, akkor az egyenirányító utáni 100Hz-es jel interferálni fog a villogó jellel. (De lehet ettől még érdekesebb lesz, mert gondolom ez csak egy bulivillogó, és nem egy tényleges stroboszkóp.) üdv! proli007
Köszönök mindent! Optocsatoló nélkül építem, azaz maradok az eredeti tervemnél. Ha elkészült és működik talán írok róla egy cikket.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |