Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » CNC vezérlő elektronika és progi
Lapozás: OK   28 / 115
(#) jeges válasza tbence3 hozzászólására (») Ápr 13, 2010 /
 
szia!
Hát mindig a gép mérete szabja a határ vonalakat it gondolog a (fioksines megoldásra) jo de korátozot a legyártot hossza!
Egy tengely megvezetésnél ara kel törekedni hogy merev legyen és stabil minden iránybol terhelés alat!
Vagyis végig alátámasztás a vezetöknek a legjobb megoldás merevség szempontbol!
kép1
kép2
kép3
kép4
Mindenféleképen a huzot acél legyen a vezetö szár pontosabal kör átmérö szabályoságban mit pl csö!
(#) Barty hozzászólása Ápr 18, 2010 /
 
Sziasztok!

Megcsináltam az új nyákot a Vref-es szabályzóval, és a tápomat is felemeltem 30V-ra.Beüzemeléskor ampermétert rákötöttem a tápra és be akartam állítani a motor áramot a Vref segítségével, de nem reagált arra hogy én csavaratom és az áramfelvétel beált 3A-ra.A sense lábakon az ellenálás értékét is végigpróbáltam 0.5-10R-ig és semmi javulás! Nem értem,hogy miéret! Valakinek ötlete?
Köszönöm előre is.Üdv.:Barty
(#) mutatvanyos válasza Barty hozzászólására (») Ápr 18, 2010 /
 
Szia!

Nézd csak meg a rajzot amit belinkeltem neked! Az L297 IC 13-14 lába elött nekem van egy-egy 10K ellenállás, meg egy-egy 220pf os kondi! Hátha ez a gond!

Üdv mutatvanyos..
(#) Barty válasza mutatvanyos hozzászólására (») Ápr 18, 2010 /
 
Szia!
Köszi választ ezt még megpróbálom, remélem ez segít!

Üdv.:Barty :kalap:
(#) robing16 hozzászólása Máj 9, 2010 /
 
Sziasztok!

Most kezdtem el én is foglalkozni ezzel a témával, és egyenlőre megvan az ötlet, hogy nézzen ki a szerkezetem. Apám nekifogott megvalósítani, így rám maradt a program, és az elektronika. Nem sok mindent csináltam mechanikában, úgyhogy rábízom, de máris jó, hogy ide tévedtem, hisz találtam egy-két jó képet, amit azonnal fontolóra is veszek

Kérdésem viszont az lenne, hogy ezek a CNC gépek valójában hogy működnek? Vektoros rajzolást tudok elképzelni. Az lenne a kérdésem, hogy egy Windows FONT betűt hogy tudok átalakítani Vektoros rajzolássá?

És a vezérlőelektronika soros kapcsolatban álna a PC-vel.

A másik, hogy a következő link egy videó a Youtube-on. Kegyetlen az a lézer, és eredetileg arra fogok hajtani, de a végén lévő kép égetést totál nem értem, hogy csinálja
Bővebben: Link

Köszi mindenkinek...
(#) Sir-Nyeteg válasza robing16 hozzászólására (») Máj 9, 2010 /
 
Jáj, belekezdtél, sőt beleugrottál a málnás közepébe.
Kezdjük az elején, főleg ha nem is láttál még ilyet.
Van a mechanika, amit motorok mozgatnak. A motorokat egy vezérlő elektronika vezérli, vagy szabályozza.
Az elektronika több-száz féle lehet. Ezt manapság már megéri megvenni, mert többet ölhetsz a fejlesztésébe, mint egy profi ára. Viszont cserébe megvan az élvezet, hogy saját.
Az hogy a vezérlőt mi vezérli, avagy inkább hogyan, az megint rengeteg féle. Szerintem párhuzamos, azaz lpt portra tervezz, na meg PC-re, az a legjobb, legelterjedtebb, és azt a Mach3 is kezeli.
Szoftver:
pl: Mach3: ő a vezérlés szoftver oldala, azaz a mechanikától függő beállításokat ő tartalmazza. Ö g-kódot kezel. Ez a legáltalánosabb.
A g-kódot programok állítják elő. Rengeteg, akár többezer program van, amely G-kódot tud létrehozni.
Szerintem ismerkedj az eddigiekkel.
Van olyan program, amibe rajzolsz és létrehozza a marópályát, azaz a g-kódot belőle. Van amelyikbe betöltesz egy képet, és azt alakítja értelmezhetővé.
Van, amely kimondottan gravírozásra van kitalálva.
Lehetőség: Autocadban rajzolsz, és pl Vectric progival létrehozod a g-kódot belőle, és betöltöd a mach3-ba, és indíthatod is a gyártást.
De addig még sok száz órányi tanulnivalód van hozzá :yes:
(#) robing16 válasza Sir-Nyeteg hozzászólására (») Máj 9, 2010 /
 
Igen, aláírom, hogy beleugrottam. Barátom a hobbycnc oldal

Nah, de azért szeretném saját magam mecsinálni, mert egyrészt a mechanika elkészül, akkor az elektronika egy PIC 18F87X valamelyikével fogom összekötni, és az tartja a kapcsolatot a PC-vel! Ebben az lesz a vicc, hogy egy átlagos Terminal ablakban képes vagyok pozícionálni a fejet!

mondjuk így -> 200,130, 0
És így a fej elmegy az adott helyre. Hobby szinten elég jó időtöltés lesz, de ezen felül gravírozásra használnám még, amit már PC és Delphi programozási tudásomat fogja mozgatni... Ezért kérdeztem, hogy a FONT hogy használható fel!!

Viszont megnézem ezt a G kódot. A vezérlő PIC-en viszon lesz egy nyomtatóból kiszedett helyzet számláló. Pontosan nem tudom, hogy hívják, egy vékony szallag, sok kis apró vonal van rajta, és az optocsatoló ezeket számolja meg. Így fogja tudni, hogy épp hol jár...

Egy érdekesség. Van egy informatika tanárom, nagyon sok mindenhez ért, ami számítógép, és program, de nem konyít az elektronikához, vagy a mechanikához. Kérdeztem tőle ezt a FONT kérdést, említette, hogy ő egy PostScript nyomtatóval kezdene bele

Nem tudom, mennyire használható, azt írta, hogy értelmes szöveget kapok, tényleg el tudom olvasni, de fogalmam sincs, melyik sor, mit csinál...

És olyan programot, viszont fogok készíteni, ami követi az egér mozgását, vagy felveszi az adott mozgást, és utánozza a CNC gépen.


Ha van még ilyen ötleted, szívesen várom

Köszi mindent!
(#) Sir-Nyeteg válasza robing16 hozzászólására (») Máj 9, 2010 /
 
Nem muszáj mindenhova két enter-t nyomni!
Két dolog:
Vagy saját rendszert hozol létre, ami mókás, de nem kompatibilis semmivel, így nem tudnak neked fájlokat, kódokat átadni.
Vagy bevált, ezrek által használt rendszert használsz, amikre vannak kész komplett g-kódok is, amiket csak be kell tölteni a programba (Mach3) és startot nyomni neki.
Mókás a saját, de nem tudom mire mennél vele...
Enkódernek nevezik a szalagot, de léptetőmotornál nem sok értelme van, max ellenőrzésre jó, de beavatkozni akkor már késő lesz.
Egér mozgás: én is ilyenekről álmodoztam, aztán joystick-re váltottam álmomat, aztán rájöttem, hogy nincs értelme...
Mókás, de olyan, mintha képernyő nézés nélkül egereznél, vakon.
Játékra viszont nagyon jó az ötleted, de a kompatibilitás :no:
(#) robing16 válasza Sir-Nyeteg hozzászólására (») Máj 10, 2010 /
 
Ugyan, nem látod benne a fantáziát
Én kihívásnak hívom, és bőven elég, hogy pl a suliban megmutassam a legovodásabb játékot! Fúrófejjel kövesd az egeret xD

Amúgy árban megnéztem mind a meghajtást, mind a programot, és hát nincs annyi pénzem erre. Gondolom, van free vagy más módon megszerezhető programok, de ha céges éleben is lesz értelme a használatának, akkor az már gond lehet.

Amúgy nekem a HOGYAN a nagyon fontos. Elsősorban ez mozgat meg, hogyan csinálom meg a vezérlést. Másodrészt, ha sikerül valami értelmeset összehozni, akkor jönnek azok a nézőpontok, amit ezrek használnak, működik, és kész. Használom.


Köszi a választ.
(#) jeges válasza robing16 hozzászólására (») Máj 10, 2010 /
 
szia!
Amint az elözö koléga is elmonta a cnc szabványt kel követned hogy meg is érsd ez egésznek a müködését!
te hiába alakitasz ki egy saját vezérlést ha nem tudja értelmezni a szabványba lévö g kodokat csak az általad kitalált parancsolak tudod a gépedet utasitani ez csak tényleg idötöltésre tudod használni vagy saját szorakoztatásodra maximum!
Adig is itt van egy cncs tananyag bele kell merülni teljesen hogy ne legyen sok hogy meg miért!

Link1
Link2
Link3
hobbycnc forumot javaslom hogy keres fel sokat okosodhatsz ott is cncs témában és kérdezni is lehet!

A másik ha ilyen lézert akarsz valaha a gépedre mint a videot linkeltél 300..500E zsebe kel nyulni persze ez csak a lézert takarja minimum!
Ez durván igy néz ki 40W CO2 csö.. tápegység..lézervezérlö.... controler interface.. vezérlö program!
(#) vilmosd válasza robing16 hozzászólására (») Máj 10, 2010 /
 
Hali
Van azert ingyenes SW is. Igaz linux ala. A Linuxcnc oldalon talalsz szabadon letolttheto live CD-t. Csak be kell bootolni es mar probalhato is a CNC mechanika. Esetleg van meg dos ala is. Ha van valami oreg 486-os geped a padlason, vagy talasz az utcan kidobva, felteszel ra egy frredost, es mar probalhatod is a mechanikadat. A DAK oldalan van szabdon letoltheto SW, doksi, egyeb programocskak. Mint azt elottem leirtak a kollegak lehetoleg felejtsd el a sajat kulon vezerlo nyelvet. A RS-274D g-code eleg szabvany, es sok program talahato ami general kepbol, vektoros grafikabol g-code-t. Ha ertesz a uC-hez es az elektronikahoz akkor inkabb fekudj ra a step/dir vezerles elkeszitesehez. Ebben a topikban volt mar szo sok jo vezerlorol amit a kollegak megepitettek. Vegig kell olvasni, nem sok az 56 oldal. Van meg masik CNC-s topik is a forumon. Talan lesz 1-2 otlet amit hasznosithatsz. Ha egyszer elindul a gepetek es lehet vele dolgozni, utana lehet gondolkodni egy komoly SW vasarlasan.
Udv Vili
(#) jeges hozzászólása Máj 10, 2010 /
 
Ez még le marat az elözö fel sorolásbol optika... tükrök!
co2 laser gépek és alkatrészek árak
ha vágni is akarsz co2 lézerel 100w minimum ez is csak müanyag...fa....gumira jo maximum!
fém vágásra több száz W kell ez is csak tized miliméternyi fémeket tudsz átváhni vele oxigén rásegitésével is!
több mm fémeknél már kW lézerek és fogyo gázas rendszerü kiépitésel tudnak ekora teljesitményt elöálitani gázlézereknél!
(#) tbence3 válasza jeges hozzászólására (») Máj 10, 2010 /
 
Elég drágán adják a CO2 lézereket. Még szerencse, hogy tudok szerezni olcsóbban ha szükségem lesz rá :-]

Meg sem merem nézni, hogy a több kW-osak mennyibe kerülnek... :S
(#) jeges válasza tbence3 hozzászólására (») Máj 10, 2010 /
 
Hát még a kevert gáz és a vákumszivatyu azokhoz a csövekhez..... :eek2:
(#) Sir-Nyeteg válasza robing16 hozzászólására (») Máj 10, 2010 /
 
Még egy kis megjegyzés:
Vannak többszázezer soros g-code-ok is, melyek még csak nem is 3D-s munkák. Ezt azért nehéz lenne megvalósítani saját szabványban. Emiatt mondja azt mindenki, hogy használd azt, amit már feltaláltak. Nagyon jó ötlet amit kitaláltál, de nem egyszerű. És nem sok értelme van spanyol-viaszozni
(#) balogh válasza Sir-Nyeteg hozzászólására (») Máj 10, 2010 /
 
Nem kellene ezt a dolgot túllihegni.
Egy ciklus valóban lehet többsoros. Ez bizony a G után írt számokból azonnal kiderül. Egyszerűen, csak erre kell felkészíteni az írandó parancsértelmezőt. Nem egy világrengető dolog.
Kb 10 évvel ezelőtt írtam hasonlókat. Pedig nem vagyok programozó.
Egyszerűen, csak ez volt a hobbim. Más kérdés, hogy már kicsit sem érdekel a dolog.
(#) robing16 válasza Sir-Nyeteg hozzászólására (») Máj 10, 2010 /
 
Sziasztok!

Köszönöm a link-eket, és az ötleteket, már nézegettem a Jegyzeteket. Kár, hogy nem vettek fel az első helyen megjelölt suliban, ott láttam egy KUKA nevezetű gépet, gondolom az is CNC egyik ágába tartozik...

Mint hobbi szinten, megpróbálom a G-kódos rendszert megérteni. Ha sikerül megérteni a Linux-os változatot, akkor szerintem hagyom is a "saját szabvány"-t, bár azok a vezérlők, amiket láttam, pl a HobbyCNC oldalon, mind LPT porton végfokkal ellátott motormozgatást végeznek, vagyis így minden számítást a gép készít el.


A CO2 tényleg drága, de jó ötlet és álom lett volna

Köszi szépen az infót mindenkinek, most elbújok az állományokban
(#) jeges hozzászólása Máj 10, 2010 /
 
hay
winfosra: mach3
linux: EMC2
vezérlö szoftvereket használunk LPT potos vezérlö kártyákhoz!
(#) balogh hozzászólása Máj 10, 2010 /
 
Van egyszer egy parancsértelmező és van a végrehajtó rész. Ha ezek külön modulok, teljesen mindegy, hogy egy mozgást G02-nek nevezünk el, vagy mákos tésztának, ha minkét „utasítás” egy kör pontjait számolgatja és adja a koordinátákat a vezérlésnek.
Olyan nincsen, hogy cnc nyelv.
Van Fanuc, Sinumeric, Heidenhain. Hogy csak a legismertebbeket említsem.
De mindenek előtt ott van a Hunor, amit érdemes megemlíteni.
Szóval. Az említett nyelvekben vannak különbségek, de attól mindegyik egyeneseket és köröket „rajzolgat” az anyagba, anyagra.
(#) balogh válasza jeges hozzászólására (») Máj 10, 2010 /
 
„winfosra”

Ezzel a szakmai színvonaladat lényegében meg is jelenítetted.
(#) jeges hozzászólása Máj 10, 2010 /
 
De ezeket általába DIN szabványba szokás sorolni!
általába elfogadot legtöbb vezérlönél a DIN 66025 kod szabvány!
Egyenlöre nekünk hobbysoknak megfelel a fanuc vezérlö is amibe a mach3 és emc2 G és M kodszabványt jol értelmezik!
persze lehet egyedi macro kodokat is irni a vezérlönek vanak szabad G parancsok ere G100 fel felé ere vanak kitalálva!
persze vanak más rendszerü cnc gépek is amik nem nc kodbol értelmezik a vektoros paraméterezést hanem ploter alapu szabvány szerint !
de ezek csak 2.5D általába vagyis nygrésze gravirozásként elterjet inkább!
(#) jeges válasza balogh hozzászólására (») Máj 10, 2010 /
 
köszönjük de ilyen kritikára nincs szükségünk aki csak ezt figyeli mibe is köthet bele más hibáit kémlelve!
(#) balogh válasza jeges hozzászólására (») Máj 10, 2010 /
 
„Egyenlöre nekünk hobbysoknak megfelel a fanuc vezérlö is”…

Nekem aztán édes mindegy, hogy mely vezérlést preferálod. Arra reagáltam, hogy nem esélytelen egy egyszerű vezérlés „megalkotása”.
Mint ahogy sem lehet hátrány, ha egy vezérlés „több nyelvjárást” is megért.
Lényegében matektudás kérdése az egész. Programozás szempontjából nem egy nagy esemény egy ilyen.

Szerintem, te kezdted leszólni egyik fórumtársunk kezdeményezését. Nem megvédeni próbáltam, mert biztosan meg tudja magát védeni.
Te akarod itt a színvonalat a tiedhez igazítani.
Ami valljuk be, nagyon szerény.
Javasolnám, hogy maradj a kész programok használatánál. Kizártnak tartom, hogy ennél többre futná.
(#) jeges válasza balogh hozzászólására (») Máj 10, 2010 /
 
Minek veszödni ilyesmivel amikor van készen program és vezérlö is!
Egyenlöre nem kell ipari szintü elvárásokal öszehasonlitani a hobby szintet!
Külön nem fog szerintem több ezer soros kodokat irkálni senki sem hisz ere vanak olyan programok amik ezt megoldják a 3d modelböl és hozárendelt szerszámokbol!
Én probálok segiteni akinek még teljesen ismeretlen a cnc fogalma is ezt több féleképen lehet érteni jo vagy rossz szándékbol is!
(#) balogh válasza jeges hozzászólására (») Máj 10, 2010 /
 
„Minek veszödni ilyesmivel amikor van készen program és vezérlö is!”

Mert cnc az nincsen készen?
(#) jeges válasza balogh hozzászólására (») Máj 10, 2010 /
 
van az is de az a legtöbb pénz! meg az mindenki a saját igényére fejleszti ki milyen munkára is akarja használni!
ez igy van iparban is a megadot munkafázisokra választanak megfelelö gépet de a vezérlö az lehet több fajta is ugyan azon a gépen kinek mi a szimpatikus a célnak mindegyik ugyanugy megfelel !
(#) robing16 hozzászólása Máj 12, 2010 /
 
Sziasztok

Megnéztem a G-kódot, és mikor olvastam, nem értettem, hogy mire jó! Most értem kb, hogy mire jó, ám nem tudom elképzelni, hogy a CNC programban ez hogyan zajlik le.

De van egy tippem, és ezt szeretném, ha kijavítanátok, hogy ha rossz.

Tehát, van egy olyan kódrészlet, amit egy PDF-ből emelek ki.
  1. Beszúrások ismétlése koordináta transzformációval. A végrehajtás során a profilkés öt azonos beszúrást hajt végre egymástól 15mm távolságra.
  2.  
  3. N0005 G42 X367 Z20 F.3 M3 M94 T101
  4. N0010 G01 X345
  5. N0015 G01 X367 W1
  6. N0020 G60 ZI15 FR5 TO15 Q4
  7. N0025 G60 Z0
  8. N0030 G40 X400 Z200


Nah, most az első sor kezdődik elég furcsán, azzal az F.3 meg M3-assal, nem tudom még, hogy mire való, ám ha tovább megyek, akkor a 0010-es sor gondolom valami egyenest húz az X tengelyen?

Vagyis úgy értem, hogy lefutáskor ezek a sorok addig maradnak figyelembe, míg nem történt meg a végrehajtás?
Fogja az első sort, mondjuk pozícionálás a parancs, szépen elmegy arra a pozícióra, és utánna a következő sort veszi, és azt hajtja végre?!

Azt sem értem, hogy miért 5-el kezdődik, és 5-ösével növekszik.

Köszi a segítséget...
(#) nemgyuri válasza robing16 hozzászólására (») Máj 12, 2010 /
 
Autómatikus mondatszámozás beállítható a vezérléseken általában.
G42 szerszámsugárkorrekció figyelembevételével pályára állás (ehhez a vezérlésnek 2 mondatot előre kell olvasnia, G40 kikapcsolja)
F.3 főorsófordulatonként 0,3 mm-es előtolással menjen
M3 főorsó jobbra forogjon (itt illet volna "S"-el a fordulatszámot is megadni)
1 sor - 1 mondat. Mindig 1 mondatot hajt végre.
(#) robing16 válasza nemgyuri hozzászólására (») Máj 12, 2010 /
 
Most már kezdem érteni

Az lenne a kérdésem, hogy hol lehetne megtekinteni, milyen algoritmus van a G-kód alatt? Mármint, egy kód alatt milyen mozgásokat tesz meg a CNC fej...


Köszi szépen.
(#) pipi válasza robing16 hozzászólására (») Máj 12, 2010 /
 
egy oldallal visszább középtájt ott van 3 link, ha ez sem segít...
Következő: »»   28 / 115
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem