Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   1329 / 3972
(#) blackdog hozzászólása Máj 13, 2011 /
 
Sziasztok!

A Schottky dióda egészen pontosan mire jó, hol a legjobb az alkalmazása?
Olvastam róla,de nem igazán értem.
(#) kendre256 válasza blackdog hozzászólására (») Máj 13, 2011 /
 
A schottky gyorsabb, mint a szokásos diódák, ezért magasabb frekvenciákon kényelmesen használható (pl. a kapcsolóüzemű tápok elterjedése többek között ennek is köszönhető). Kisebb a nyitófeszültsége, ez sokszor jól jöhet, ha nagy áramot kapcsolunk vele (kisebb teljesítmény veszik el rajta). Jellemzően kisebb a zárófeszültségük, mint a szokásos diódáknak (100V körül van maximum, míg az egyéb diódák sokszáz voltosak is lehetnek).
(#) Gyusze hozzászólása Máj 14, 2011 /
 
Hello! Lenne 1 trafom,de nemtudom, hogy melyik vége a 220~ és melyik a 12/24 volt azt se tudom pontosan,hogy menyi, ezért is szeretném betenni, és lemérni hátha jol jön az épitendö erösitömhöz. fent 3 szál huzodik, ugyanugy lent is. Fent van az 1,3 közt egy 100nf-os +-10% 400 VV-s kondi. Ez azt jelentheti hogy az a 220~ ? Mellesleg ha sipolásra teszem a méröt akkor az 1,2 nél sipol de 1,3 vagy 2,3 nál nem, lent mindegyiknél sipol. Esetleg képet is tehetek fel ha muszály.Ja, és még kicsit kezdö vagyok. Köszi
(#) tomcsi válasza bankimajki hozzászólására (») Máj 14, 2011 /
 
Huuu...kicsit bonyolult nekem. Esetleg nem tudnál egyszerűbb megoldást, vagy egy kapcsolást küldeni az elképzelt ötletről?
(#) PPetya hozzászólása Máj 14, 2011 /
 
Sziasztok!

Szeretnék egy tápegységet építeni, transzformátor nélkül.
Az elvárt teljesítmény: Input: 230 VAC; Output: 12VDC 50A. Lehetséges ez?

Üdv.: Petya
(#) proli007 válasza PPetya hozzászólására (») Máj 14, 2011 /
 
Hello!
Persze, ahogy hason csúszva is el lehet menni Rómába..
üdv! proli007
(#) PPetya válasza proli007 hozzászólására (») Máj 14, 2011 /
 
Szia!

Itt a számítógép tápegységekben alkalmazott technika érdekelne jobban. Toroid transzformátort vagy lemezes nélkül szeretném ezt megoldani.

Üdv.: Petya
(#) proli007 válasza PPetya hozzászólására (») Máj 14, 2011 /
 
Hello!
A számgép tápban is transzformátor van, csak éppen nem 50Hz-en jár, hanem tíz kHz-eken. Ezért mérete kisebb, és nem lemezelt vas van benne, hanem "porvasmag". De trafó, az trafó..
De akkor a kapcsolóüzemű tápot szeretnél építeni. Ahhoz van külön topik pld. itt. (De ennek építéséhez kicsit nagyobb felkészültség kell, mint amilyent a kérdésed mutatott.)
üdv! proli007
(#) PPetya válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Máj 14, 2011 /
 
Szia!

12V -os autó erősítőt szeretnék üzemelni róla a szobámban. Az erősítő 300W -ot tud.
(#) qvasz2 válasza PPetya hozzászólására (») Máj 14, 2011 /
 
Egy ilyen tápegység anyag árából kb. 3db szobába tervezett erősítőt lehet venni. És akkor még nem beszéltünk az elkészítéséről.
(#) PPetya válasza qvasz2 hozzászólására (») Máj 14, 2011 /
 
Értem. A másik lehetőség amire gondoltam, hogy üzemelem PC tápegységről, az tud 12V/30A -t. Ha Finoman tekerem a hangerőt akkor el fogja viselni?
Az erősítőbe 30 A -es biztosíték van.
(#) qvasz2 válasza PPetya hozzászólására (») Máj 14, 2011 /
 
Jobban hangzik. Amúgy sem hiszem, hogy 300W kell neked otthonra.
(#) PPetya válasza qvasz2 hozzászólására (») Máj 14, 2011 /
 
Köszönöm. Akkor marad a PC táp, csak addig üzemelem a szobába még nem veszek kocsit.
Kaptam egyébként az erősítőt, hogy rossz és nekem adja az illető, mert ő nem ért hozzá és csináljam meg ha jó akkor az enyém lehet, ha nem akkor szemét. Csak a biztosíték volt benne kimenve... Így jutottam hozzá egy M.N.C. autóerősítőhöz ami tökéletesen működőképes.
(#) qvasz2 válasza PPetya hozzászólására (») Máj 14, 2011 / 1
 
Azt tudod, ugye, hogy a PC táp csak akkor működik, ha az 5v-ot leterheled?
(#) ujfalusi válasza Gyusze hozzászólására (») Máj 14, 2011 /
 
Ugye szerinted ez egy 220V-os trafó. Ellenállás mérővel megméred a kivezetéseket, és a legnagyobb értéket mutató pár, a 220V. Ez valószínű a legvékonyabb vezeték is.
(#) vicsys válasza ujfalusi hozzászólására (») Máj 14, 2011 /
 
Bocsánat... És ha felfelé transzformál...? (Pl.: 230V/360V)
(#) blackdog hozzászólása Máj 14, 2011 /
 
Sziasztok!

Tud valaki ajánlani IC-t ami tízes számrendszerből kódol kettes számrendszerbe? (decimal To BDC)
Én eddig csak ezt találtam ami jó nekem csak ez dióda temető.
Bővebben: Link
(#) ujfalusi válasza vicsys hozzászólására (») Máj 14, 2011 /
 
Húha. Ha a legnagyobb menetszám a primer akkor hogy transzformálna felfelé? Ha jól tudom van műszered. Mire használod?
(#) ujfalusi válasza ujfalusi hozzászólására (») Máj 14, 2011 /
 
Ha trafód 220/360-as és a 360 voltos lesz a primer akkor mi baj lesz? Persze ez nem valószínű. Mérni kell.
(#) vicsys válasza ujfalusi hozzászólására (») Máj 14, 2011 /
 
Két dolog lesz:
1, Nem azt teszi, amire tervezték. A feszültség és terhelhetőség sem stimmel.
2, Ha úgy van megtekerve, az "új primer" kívülre kerül, ami életveszélyes is lehet.

A pontos méréshez kellene egy második trafó, aminek a kimenete biztonságosan ráköthető a vizsgált trafó bármely tekercsére. Ebből már méréssel lehet áttételt és feszültségeket számolni. (Arról már nem is beszélve, ha ez nem hálózati trafó...)
(#) ujfalusi válasza vicsys hozzászólására (») Máj 14, 2011 /
 
Itt éppen nem erről van szó hamem....
(#) vilmosd válasza blackdog hozzászólására (») Máj 14, 2011 /
 
74LS147, 148. 10-LINE-TO-4-LINE AND 8-LINE-TO-3-LINE PRIORITY ENCODERS. A legkisebb helyerteku "L" szint kodjat adja vissza.
(#) vicsys válasza ujfalusi hozzászólására (») Máj 14, 2011 /
 
Ne haragudj, hogy ennyire láma vagyok, de akkor miről van szó? Nem egy ismeretlen trafó bekötését kell kisilabizálni? Nem erről van szó? Bővebben: Link
(#) ujfalusi válasza vicsys hozzászólására (») Máj 14, 2011 /
 
De igen. Csak a leírtakból ez egy 220V-os trafó. Na most ahogy látod igen kezdőnek szeretnénk segíteni. Az általad leírtak után inkább eldobja. Ezért próbáltam viszonylag egyszerű megoldást ajánlani.
(#) vicsys válasza ujfalusi hozzászólására (») Máj 14, 2011 /
 
Már miért dobná el? Szerintem még fogják páran olvasni rajta kívül is. Ha meg valaki veszi a fáradságot és nekiáll kimérni egy trafót (vagy bármilyen alkatrészt), akkor legyen alapos és pontos. A hálózati feszültség meg nem gyerekjáték. Azon kívül, hogy gyorsabb mint a "versenyző", még nagyobbat is üt... Te is tudod, hogy egy kezdő esetén (amit ki is hangsúlyozott!), nem lehet egyszerűsíteni. (Csak halkan jegyzem meg, hogy az a 220, már 230V hivatalosan...)
(#) ujfalusi válasza vicsys hozzászólására (») Máj 14, 2011 /
 
Tulajdonképen igazad van. A 220 meg még a meg szokás.
(#) vicsys válasza ujfalusi hozzászólására (») Máj 14, 2011 /
 
Mellesleg díjazom a segítőkész embereket (így hát téged is) és nem akarom senki kedvét elvenni. Csak így tovább!
(#) blackdog válasza vilmosd hozzászólására (») Máj 14, 2011 /
 
Akkor pontosítok.
1-12 kellene a számokat konvertálom -> 0001 - 1100 -ig.
Létezik erre CMOS IC?
(#) proli007 válasza blackdog hozzászólására (») Máj 14, 2011 /
 
Hello!
De van, úgy hívják, PIC vagy AVR.
Viszont arra nem gondoltál, hogy fordítva is meg lehet oldani? Tehát egy bináris számlálót (pld. 4060 ) forgatsz körbe, és a decimális bemenetet egy-két multiplexerrel (pld. 2x4051 vagy 4067) olvasod be. Ha megtalálja, akkor ott van a bináris szám a számláló kimenetén, már csak tárolni kell (pld. 4076). (De tárolónak és számlálónak a 4029 egyaránt megfelel)
De a procit nem véletlenül írtam, arra felé tartasz..
üdv! proli007
(#) janikukac hozzászólása Máj 14, 2011 /
 
Sziasztok, innen melyikek kellenek ide?

Az lpt-s csatlakozásról van szó. Sajnos nem minden láb ugyan az...erről ide
Következő: »»   1329 / 3972
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem