Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   601 / 3973
(#) _JANI_ válasza Mumtaz hozzászólására (») Aug 20, 2009 /
 
... Meglehetne próbálni optocsatolóval az eredeti funkció "erősítését" és elválasztását! Két előnye is van. Egy: Az opto LED-je közvetlen csatlakoztatható az eredeti LED helyére. Kettő: galvanikusan elválassza a két áramkört, így nem hathatnak egymásra. Talán a 4N25 közvetlen is elég lenne a kívánt áram leadására.

Opto bróbakapcsolás

Opto bróba-darlingtin kapcsolás. (OPTO+külső telj.tranz.)

S ha kérdésed lenne az optocsatolókkal kapcsolatban. > Optocsatolók. <

(#) vicsys válasza _JANI_ hozzászólására (») Aug 20, 2009 /
 
JANI
Egy kicsit túlbonyiztad (Bár igazad van!)
Szerintem ez bőven elég.
(#) Mumtaz válasza _JANI_ hozzászólására (») Aug 20, 2009 /
 
Igen. Vaciláltam optocsatin is, de a kapcsoló, amiben a lednek "világítania" kell, egy kész kapcsoló, amit egy üres kapcsolóhelyre tettem a műszerfalon (tehát olyan, mint a többi a műszerfalon). Eredetileg persze nem erre szánták és fix lábak vannak a hátulján. A belsejében túl kicsi a hely és nincs lehetőség extra szálak behúzására.
(#) Mumtaz válasza vicsys hozzászólására (») Aug 20, 2009 /
 
Ez jól néz ki. Mennyi különbség van a BC546 és BC337 között? BC546-om nincs és azért szerettem volna most megcsinálni, mert most vagyok szabin és szerintem pénteken nem lesz nyitva semmi, ahol 546-ot tudnék szerezni.
Megoldható ez 337-el?
(#) vicsys válasza Mumtaz hozzászólására (») Aug 20, 2009 /
 
Szerintem simán.
A bázisköri R2 lehet csökkenteni 100 ohm -ig. Ha lehet értéke minél nagyobb legyen, úgy, hogy még üzembiztosan nyissa a tranyát. R1 értékét én speciel 1k ohm -ra választanám.
(#) Mumtaz válasza vicsys hozzászólására (») Aug 20, 2009 /
 
R1. Nagy fényű ledeket tettem már a kapcsolókba ikonvilágításnak és mind 470 Ω-os ellenállásokkal. Fasza, mert elvileg a kapcsolókat rizsszem izzókkal csinálták meg forrasztva, hogy cserélhetetlenek legyenek, így kiégés esetén a kapcsolót kell cserélni, de ez más tészta.

Akkor ez lesz a megoldás.
Köszönöm vicsys, és neked is _JANI_.
(#) Lalle hozzászólása Aug 20, 2009 /
 
üdv mindenkinek !
Van egy equalizer, aminek nincs meg a vezérlő része.
Kellene valami megoldás amivel tudom vezérelni az összes funkciót. Infrás kapcsolat van a készülék és a vezérlő között képet mellékeltem

(#) brato hozzászólása Aug 20, 2009 /
 
Üdv!

Hogyan lehet sérülés nélkül szétszedni ferritmagos trafó összeragasztott magját?
(#) vicsys válasza brato hozzászólására (») Aug 20, 2009 /
 
Imával, csodával. Van aki esküszik a mikróban történő melegítésre, van aki tűzhelyen csinálja. Szerintem nem érdemes kínlódni vele. Viszonylag olcsón lehet vasat venni.
(#) gtk válasza brato hozzászólására (») Aug 20, 2009 /
 
Forralt vizben, folyamatosan "fozve"
(#) slave557 hozzászólása Aug 20, 2009 /
 
Ha a kondenzátor áram alatt van, és kihúzom, és utána zárlatot csinálok, akkor még működik ugye?
(#) vicsys válasza slave557 hozzászólására (») Aug 20, 2009 /
 
Nagy valószínűséggel igen.
(#) palika hozzászólása Aug 21, 2009 /
 
Sziasztok!

Abban szeretném a segítségeteket kérni, hogy hogyan lehetne egy ismeretlen áramú led maximális áramát meghatározni. Van itthon pár nagy fényerejű led-em és szeretném a maximális fényerőt kivenni belőlük károsodás nélkül.
Arra gondoltam, hogy egyre növelem az áramot, és figyelem a led hőmérsékletét. Ha elég lassan csinálnám talán a led-ek se mennének tönkre. Jó ez az elgondolás?
(#) Vacok hozzászólása Aug 21, 2009 /
 
Sziasztok!

Meg tudná nekem mondani valaki, hogy a komparátor kimenetén miért csak akkor mérhető a feszültség változás, ha az meg van terhelve? Terheletlenül bármelyik állapotban volt mindig 0V-ot mértem.
(#) slave557 hozzászólása Aug 21, 2009 /
 
Üdv Miért nem működik a ledes lámpám?
Tehát gy kezdődik, hogy van egy átalakító 230ACV-30ACV.
Utána pár egyenirányító és kondenzátor, eddig működik.. multiméterrel megmértem 41DCV, de utána nem működik a ledes lámpám, amibe sorba van kötve 8db 5 V-os led, mi lehet a baj?
A ledes résznél az ellenállás véletelenül a negatív részre raktam, ez a probléma?
(#) mammut válasza slave557 hozzászólására (») Aug 21, 2009 /
 
Gondolom fehér ledes. Végig kellene ellenőrizni az összes ledet, valamelyik nyílván nem akar működni, vagy elmászott a nyitófeszültsége, sajnos a fehér ledek nagyon érzékenyek.
Kapcsolási rajzod nincs?
Hány ohmos ellenállások vannak előttük?
(#) nagy_david1 válasza Vacok hozzászólására (») Aug 21, 2009 /
 
Szia!
Nézd megy egy komparátor ic felépítését az adatlapján, a kimenet egy tranzisztor kollektora és lényegébe a kimenetet vagy lehúzza a testre vagy nem. De van téma is erről, azt nézd át ha nem volt érthető a magyarázatom.
(#) Vacok válasza nagy_david1 hozzászólására (») Aug 21, 2009 /
 
Szia!

Érthető volt, köszi szépen.
(#) googa hozzászólása Aug 21, 2009 /
 
Hali! Ha egy olyan LCD kijelző SPI vonalát szeretném mikrovezérlővel meghajtani, aminél muszáj lesz feszültségosztót használnom, akkor terhelt vagy terheletlen feszültségosztóként kell számolnom?
A mikrovezérlő és a modul között tápfeszültség-különbség van, meg ugye órajel és adatvonal buszokról van szó. Köszönöm a lehetőséget.
(#) slave557 válasza mammut hozzászólására (») Aug 21, 2009 /
 
A ledek kivétel nélkül működnek, kapcsolási rajzom sajnos nincs, de úgy van hogy:

41V(+)----led---led(8x).... --- ellenállás (10Wr22J)---- -(neg)

Tehát van 8db led sorosan kötve
Azért van 22-es ellenállás, mert úgy számoltam, hogy 42V-t lesz, de a ledeket megnéztem és már 3 voltnál világítottak, de ha egybe kötöm rá a 41V-os hálózatra, akkor egyáltalán nem világítanak...
(#) mammut válasza slave557 hozzászólására (») Aug 21, 2009 /
 
Ez szokott lenni a baj, hogy soros kapcsolásnál elmegy valamelyik led nyitófeszültsége és az már többé nem fog a többi leddel együtt működni.
(#) lapose válasza slave557 hozzászólására (») Aug 21, 2009 /
 
Szia!

Rajzold le!

41V 8db LED-nek nagyon sok..
(#) mammut válasza slave557 hozzászólására (») Aug 21, 2009 /
 
Na ez már durva azért, ezek SM LED-ek?
Evvel a segédprogival kikalkuláltam nagyjából az értékeket:
Ha 8db led van sorosan kötve, akkor:
tápfesz 42v
leden eső fesz 3,4V
Leden átfolyó áram 675mA
Ledek száma 8db.
Így jön ki a számított ellenállás 21,926ohm-ra
szabvány ellenállás 22ohm-ra
Ellenállás szükséges teljesítménye 9,99W.


Ekkora árammal csak SM ledek tudnak működni szerintem!!!
(#) slave557 hozzászólása Aug 21, 2009 /
 
És igen... működik kontaktos volt egy kábel..
(#) slave557 hozzászólása Aug 21, 2009 /
 
Amúgy ilyen ledek...
(#) NickE hozzászólása Aug 21, 2009 /
 
Hogy lehet könnyen kommunikációkat bemutató ábrákat csinálni, mint amilyenek pl. a PIC vagy AVR adatlapjában vannak az SPI, I2C, UART résznél. Vagy bármilyen más adatlapban, pl. memória IC-k írását, olvasását bemutató ábrákat mivel csinálják?
(#) NickE válasza NickE hozzászólására (») Aug 21, 2009 /
 
ilyenekre gondolok, mint amit csatoltam

spi.jpg
    
(#) proli007 válasza palika hozzászólására (») Aug 21, 2009 /
 
Hello!
A tapasztalat azt mutatja, hogy van egy áram határérték, aminél a Led fényereje már nem növekedik arányosan az árammal. Ettől az értéktől kell vissza venni kb. 10%-ot. De sajnos igazán jó megoldást a Led adatlapja adja.
üdv! proli007
(#) proli007 válasza googa hozzászólására (») Aug 21, 2009 /
 
Hello!
Tekintve, hogy a vezérlőnek vélhetően CMOS bemenete van, Terheletlen osztóval célszerű számolni. De figyelembe kell venni a sebességet és a terhelő parazita kapacitásokat is az osztó áramának számításánál.
De szintillesztő IC-n kívül más megoldások is léteznek. (Diódás határolás, Inverter tranyó..)
üdv! proli007
(#) _JANI_ válasza slave557 hozzászólására (») Aug 21, 2009 /
 
Az adatlap ismeretében érdemes lenne újra számolni az előtét ellenállás értékét!

Nyitóáram:
Idézet:
„Forward Current: IF; ----; MAX:30 mA

Impulzusáram:
Idézet:
„Pulse Current: Ipeak; Duty=0.1mS, 1kHz;----; MAX:100 mA
Következő: »»   601 / 3973
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem