Fórum témák
» Több friss téma |
Sziasztok, törpeáramon üzemelő, fémtestű, festetlen lámpákhoz szeretnék a lámpatest minden pontján érzékelő kapcsolót. Tudom hogy van ilyen, de nem találok.
Érintő kapcsoló, 3 fokozatú fényerő állítás
A hozzászólás módosítva: Aug 6, 2020
Ha tudsz mikrovezérlőt programozni akkor piskóta, ha nem akkor problémás. Az emberi test által összeszedett hálózati zajjal működtetett kapcsoló a legegyszerűbb szerintem. A fámfelületet rákötöd egy darlington bemenetre, a kimenetet meg a mikrovezérlő AD-jére, utána már csak program kérdése.
Mi az, hogy törpeáram? Törpefeszültségre gondolsz?
Mekkora ez a feszültség és mennyi az áramfelvétele a kapcsolni kívánt lámpának? AC, vagy DC? Ha hálózati trafóval kezdődik a táplálás, akkor egyszerűen megoldható, de akkuról, elemről táplált készüléknél nehézkesebb.
Sziasztok,
kicsit megsüllyedtem egy érintős lámpa kapcsán. IKEA-s lámpáról van szó: IKEA állólámpa A lámpát hibásan vettük. Én előre nem tudtam, hogy ez érintős, mivel a párom intézte és ment el érte8én nem értem rá). Gondoltam simán megcsinálom. De kicsit megsüllyedtem. Ha megnézitek, a lámpa közepén van egy ezütös csík. Ez egy krómozott műanyag. Elvileg itt lehet kapcsolni (és gyakorlatilag is, mert Budaörsön megnéztem). Érintésre kapcsol és változtatja a fényerejét. Nos szétszedtem. DC24V megy be, amire rámértem és oké. Két vezeték megy tovább a LED-ekhez, illetve van egy egyszálas vezeték, ami a korábban említett műanyag alá megy be egy rézszalagra, ami a műanyag alatt van körbe. Erről lejött a forrasztás, de visszatettem. Semmi változás. Úgy tudom bekapcsolni, ha hozzáérek a 24V + kivezetéséhez és ehhez a ponthoz. Nincs ötletem, milyen elven működhet a dolog, illetve, hogy hiányzik-e valami belőle (nagy a gyanűm). A műanyag gyűrű kívül krómozott, de az egyszálas vezeték villamosan nem ér hozzá a külső krómozott gyűrűhöz. Esetleg kapacitív úton működhet? Egy IC van a nyákon, talán BF6952a (nagyon apró, nehéz elolvasni). A nyákról van fotó (nem saját, egy külföldi fórumon akadtam rá: IKEA lámpa javítás fórum Ha valakinek van ötlete, szívesen venném. Köszönöm előre is!
A butoriparban használt elektronika a világ szennye, ahol kéksárga márkabolt legalul van.
Az anyosnak a belsöépitész egy designes lámpát vetettet az étkezö asztal fölé, ahol még a fehér fény szinét is gesztusokkal lehettett állitani kb. 6 honapig, azota már nem, és a boltban ahol vették sem javitani, sem cserélni nem tudják. Én haza már nem engedek semmi elektronikát be a svédektöl. Ami volt meg ki lett vágva, mert mindent zavartak vagy tönkre mentek. A legjobb volt amikor egy 24V 4 A-t igénylö LED lámpába 230V/1 Amperes kapcsolot épitettek és a nejem csodálkozott, hogy 1 honap alatt összeégett a kontaktus..
Javasolnám: köszönd meg Massawa fórumtársnak a minden kérdésedre választ adó segítőkész válaszát. Sokkal előbbre jutott vele ismét minden kíváncsi fórumozó, ezért vagyunk itt, hogy ezt olvassuk.
Igen, kapacitív úton működik. Az IC felirata valószínűleg stimmel, létezik ilyen, olyan feladatra is betanítható, mint amilyet a lámpában ellát (I2C vonalon).
Szerintem nem hiányzik belőle semmi. Az érzékenységét tudod növelni: az érzékelő szalag felületét, már ha lehetséges, növeld meg valahogy, pl. alufóliával. Azt nem javaslom, hogy direkt érintésre faragd át, nem tudni, mennyire biztonságos a lámpa tápegysége.
Szia, köszönöm a hasznos segítséget. (:
Azóta már olvasgattam a kapacitív szenzorokról, hogy hogyan működnek. Eddig nem volt dolgom hasonlóval- Ami számomra fura: rendben, hogy "üzemszerűen" nem működik, de ha leveszem a műanyag gyűrűt, és közvetlenül érintem meg a rézszalagot, akkor sem történik semmi. Ennyire kicsi a kapacitásváltozásom? Mert elvileg a szenzor a változást érzékeli. Ha teszek rá fóliát akkor a referencia kapacitás nem változik? Ahogy írtam, ha megfogom a 24V pozitív felét, és az érzékelő vezeték végét tökéletesen működik. @szs: Hozzászoktam már ehhez, de igen. Sajnos előbbre nem lettem a dologgal. Nyilván azért írtam ide, mert ha valaki már szenvedett hasonlóval, akkor nekem egyszerűbb lesz.
Könnyen lehet, hogy az IC újraprogramozásával helyreállítható lenne a jó működés. Persze az sincs kizárva hogy nem, mert elromlott.
Bővebben nem tudok segíteni, az ilyen IC-k felépítése kész rémálom a rengeteg, egymással összefüggő paraméterrel. A referenciát illetőleg jó a kérdésed csak a választ nem tudom. Tégy egy próbát némi alufólával, hátha... Nagyon halvány remény, de próbáld ki úgy is, hogy a konnektorba fordítva dugod be a lámpát.
Azért köszönöm a tippeket. Alufólia nem működött.
Azt hiszem megmérem a LED-ekre kerülő feszültség és áram értékeket, keresek egy kapacitív elven kapcsoló IC-t és tervezek bele egy új áramkört. Nincs jobb ötletem.
Megoldódott a dolog (a miért még részben ködös marad).
Leírom, hátha valaki hasonlóba botlik: a külső réz gyűrű egy vezetéken keresztül kerül a nyákra, jobban mondva két soros ellenállásra (korábbi rajzon R0 és R1). Megfigyeltem, ha ennek a két ellenállásnak az IC-hez közelebi lábához érek hozzá, működik a kapcsolás. Egyszerűen söntöltem az ellenállásokat és a vezetéket közvetlenül az IC lábra forrasztottam. Köszönöm mindenkinek a segítséget. (: A hozzászólás módosítva: Jún 13, 2022
|
Bejelentkezés
Hirdetés |