Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Kapcsolóüzemű tápegység
Témaindító: Rendszer, idő: Feb 18, 2006
Témakörök:
Több tényezős a dolog. IC-ket azokat például egyáltalán nem kellett volna cserélni, ellenben az elkókat és a diódákat egyenként végig kellett volna nézni (a kondikat ESR-re a diódákat meg esetleges visszáramra). Nekem a primer izzó kicsinek tűnik, olyan mintha ott masszív zárlat lenne, hiszen folyamatosan világít, és a puffer is csak 180V-ra tud töltődni, arról lehet hogy el sem indul a táp. A szekunder izzó meg túl nagynak, annak a hideg ellenállása lehet hogy csak 2-3 ohm, ami nagy terhelés, lehet hogy azért nem indul, vagy azért virít a primer izzó.
A primerre 40W körüli izzó kellene, a szekunderre meg inkább ellenállás, de az izzónál mindenképpen kisebb terhelés.
Szia! Igen, azok diódák.. kiforrasztottam őket,teljesen jó a nyitófeszültségük (0.3V), előtte a kimenetükre is rámértem, feszültség mérővel, ott is ugyanaz a probléma, mint a az áramkör saruin. Tehát ez a problémakör kilőve. Optocsatolónál mit nézzek? Q1-et nem látok, ha az IC2-re gondoltál (3.képen szépen látszik), valószínűleg az egy TL431-es, vagy valamilyen rokon programozható Zener... (LM431, stb...). Szóval az ellenállatok, ultragyors Schottky-diódák a trafó után rendben vannak. Ezért gondoltam, hogy a szabályzás részben lesz a probléma... Vagy maga a trafó? Bár a kimeneten levő led akkor sehogyan sem villogna...
A hozzászólás módosítva: Dec 1, 2018
A diódák után, úgy, hogy a diódák egyik kivezetését kiforrasztom, gondolom ezt úgy értetted... Ilyet te már próbáltál?
A szekunder oldali diódák hibájának tipikus esete, amikor magas tápfesznél képtelen indulni a táp, viszont a tápfesz esésével magához tér. A magas feszültség mellett túl nagy a viszáram, vagy akár ideglenesen rövidzárba is mehetnek a didódák a szekunderen, azokat cseréld.
Kondihibát azért nem tudok elképzelni, mert nem hidegindításnál ment tönkre a táp, hanem folyamatosan dolgozott, majd egyik pillanatról a másikra leállt.
Mindig ezzel a módszerrel élesztem a tápokat és sose volt gond. Azt elhiszem, hogy valami túlterheli magasabb fesznél, de, hogy masszív zárlat lenne, azt nem mondanám. Ilyen hibával még nem találkoztam. Üdv
A pirossal bekarikázott 3 db smd alatt kb 2cm-re és kissé balra van egy pötty a két vezetősáv között nem azzal van gond, hogy nagyobb feszültségen áthúzhat.
Holnap kipróbálom, küszi, ez nagyon logikus lehetőség.
Üdv
Az csak gyanta, de egyébként is kisfesz rész.
Üdv
Az optocsatoló tipikusan el szokott romlani kapcsoló üzemű tápegységeknél....?
Oké, egy lehetséges hiba forrásnak tünt, akkor a video alapján, a következő tipp a max feszültség figyelő résszel lehet valami gond, valamelyik ellenállás ami az IC, valamelyik bemeneti blokjára megy meghibásodott, vagy nem megfelelően érintkezik.
A hozzászólás módosítva: Dec 1, 2018
Az összes diódát kitermeltem, kimértem, kicseréltem másik tipusra, semmi változás.
Ha az egyik irányból mérem ohmérővel, akkor 40-50 kOhm mérhető, úgy tudom, ez shotky diódákra jellemző, tehát valahol máshol van a hiba. Azt nem tudom, hogy lehetne leegyszerűsíteni, hogy beindulna, mert most valami megváltozott és már nem megy az előtét izzóval, csak ha lekapcsolom, pulzálva megjelenik a 24/5 volt. Üdv
Ez az uc3845-ös ic 3-as lába?
Én nem erre az Ic-re gondoltam, hanem a hátoldalon van egy . Nagyon sok tápban ez egy LM324 IC , amelynek A, B, C, vagy D blokja figyeli a max feszültséget, a másik blok a minimumot a 3 - 4 üres vagy van rajta pl hőszenzor vagy valami még. A tiédben nem tudom milyen ez az IC és mi a szerepe, amit írtam általánosságban írtam. Nem tünik egy egyszerü kapcsolásnak a nyákod, visszafejteni sem lesz egyszerü, ha nem találsz kapcsolási rajzot hozzá nehéz dolgod lesz.
Szereztem kölcsönbe egy ugyanilyen panelt, ami jó.
Az összes félvezetőt összehasonlítottam, ellenállások értékei, kondenzátorok megtoldva... semmi eredmény, semmi külömbséget nem találok. Lehet, hogy igazad van és a lm324 körül lesz a gond. Találtam egy Bővebben: Link először azt hittem tranzisztor, megmondom őszintén gőzöm nincs mi lehet, de valami programozható... Lehet, hogy azon kéne agyalni, hogy lehetne átverni. Üdv
Azt sehogy sem kellene átverni, ugyanis általában azzal csinálja a stabil feszültséget. Nem más mint egy állítható feszültség referencia, amolyan programozható zéner dióda. Ha az nem jó, nem fog működni a táp, már ha benne van a szabályozó körben, nagy eséllyel igen.
Nem, értem, miért ne lenne LM324? Rá van írva
Bocsi a képről nem tudtam leolvasni, ha az van ráírva akkor az. Az optók adó oldalát egyértelmü és könnyü leellenőrizni hiszen gyakorlatilag egy led. Viszont a vevő oldala beforrasztva már félrevezető lehet, de ha jónak gondolod akkor legyen ugy, akkor keresni kellene tovább a hibát ???
Igen, ugyanazokat a feszültség értékeket mérem a jó panelen is, gyakorlatilag mindenhol, de valahogy a táp észre veszi ha kiiktatom a előtét izzót (220V60W)
Logikus lenne, hogy az lm 324-nek kellene figyelnie és szabályoznia ha arról van szó (pl zárlat) Az a TL431, amivel még soha nem találkoztam, hogy értve programozható? Akkor ez olyasmi mint egy DS18-as szenzor? Üdv
A TL431 három lábú alkatrész, aminek az alap feszültsége 2,5V. Vagyis egy 2,5 voltos zenerrel azonos. Ha viszont a ref lábára egy osztótagot teszel, akkor a nyitófeszültség az osztás arányával megnövekszik. De az adatlapján minden részletesen le van írva, ábrákkal illusztrálva.
Mérd az IC tápfeszét, lehetőleg szkóppal és lehet kiderül, hogy miért is ál meg. Vagy túl magas, vagy túl alacsony fesz miatt.
oké, köszi.
Kipróbáltam azt is, hogy külső tápfesszel megtápláltam.
üdv
És mérted is közben, vagy legalább leválasztottad addig a sajátját? Csak meg úgy aztán pláne túlmehetett a max feszültségen.
A TL431-et és az egész szabályzókört úgy tudod tesztelni, hogy labortáppal a kimeneten emeled a feszültséget a névleges értékig, közben méred az optocsatolót a primeren multiméterrel szakadásvizsgálat módban. Névleges feszültségnél sípolnia kell a műszernek. A mérés közben magának a tápnak nem szabad üzemelnie persze. A hozzászólás módosítva: Dec 5, 2018
mármint úgy értettem, hogy az lm324-et tápláltam külső stabil 12v-al és akkor is leállt, most lehet, hogy az én logikám rossz, de akkor ezek szerint ennek nem sok köze van a hibához.
Nem választottam le. Üdv A hozzászólás módosítva: Dec 6, 2018
Nem az IC tápellátása a lényeg. Ez az IC 4 blok modulból áll. Az 1, 7, 8, 14, a blokkok kimeneti lábai, ezek közül feltehetőleg az egyik a max, a másik a min feszültségnél ad olyan jelet ami tiltja a vezérlést, a másik kettő lehet üres, de lehet rá van kötve hőszenzor, vagy bármi.
Ha nincs kapcsolási rajzod, vissza kell fejteni, de elég bonyolult. Amit leírtam ez csak feltételezés általában ez a szerepük. Kapcsolási rajz hiányában nehéz lesz rájönni a hibára. Nekem volt olyan tápegység amin hetekig görcsöltem, aztán feladtam. Elég egy megnyúlt ellenállás, rossz forrasztás, dióda, kiszáradt kondi stb.
Ne az LM 324-el foglalkozz. Ha alacsonyabb betáppal megy és a kimenő feszültség is jó, akkor a szabályzás rendben van, a tápvezérlő IC környékén kell vizsgálódni primeren, ha jól rémlik valami UC IC van benne.
Az alacsony betáp esetén, igen, de az is csak úgy van, ha megterhelem a kimenetet.
UC3845 IC, cseréltem is, a környéke minden oké (nak tűnik) cseréltem a kondiját. Üdv
4db optocsatoló van, ezek szerint valami mást is figyel, hőszenzort nem láttam, összehasonlítva a jó panellal egyforma értékeket mérek az optok kimenetein, amíg működik...Persze amikor már leáll akkor már nem tudok mit mérní, így nem is tudhatom miért állt le
|
Bejelentkezés
Hirdetés |