Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Mikrofon
 
Témaindító: fortuna, idő: Aug 8, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   12 / 16
(#) bogika hozzászólása Máj 19, 2013 /
 
Sziasztok ! A laptopomba szeretnék karaokézni , mindenem megvan de az erősítőre csak a hang megy át az én hangom nem, pedig érzékeli a mikrofon t . Vista van a gépemen . Tud valaki segíteni ?

Köszi
(#) villanyipi hozzászólása Aug 21, 2013 /
 
Üdvözletem!
Remélem még nem írtam meg ezen a fórumon ezt a kérdésem, mert nem akarok szemetelni, de szükségem volna egy tippre hogy a gégemikrofonban található mikrofont hol tudnám beszerezni, mert motoros átbeszélőhöz kellene egy kis szabályozható előerősítővel megspékelve, amit lehet táplálni akár digitális kapucsengőbe való elemről akár a motorról is lényeg a 12 volt!
Az átbeszélő eleve rendelkezik elemmel, de a gerjedést kellene kiküszöbölnöm a megemelt hangerő függvényében, valamint elektret mikrofon sem jó mert 90-130 km-nél abszolute semmit nem lehetne hallani a beszédből.
(#) kissi hozzászólása Szept 23, 2013 /
 
Sziasztok!

Szeretnék csinálni egy "hangosságmérőt", amivel diákok körében tesztelnénk az autók relatív hangosságát egy verseny keretein belül ( tehát nem lényeg az abszolút pontosság és szabványnak történő megfelelés ! ). Kérdezném a tapasztaltabb kollégákat, hogy a boltokban kapható általános mikrofonok ( pl. elektret ! ) mennyire alkalmasak a nagy hangnyomás érzékelésére (sajnos a rendelkezésemre álló típusoknál az érzékenység esetlegesen még megtalálható, de a "kopphoz" tartozó maximális hangnyomás nem ! ) ?
Előre is köszönöm az építő jellegű hozzászólásokat!
(#) elektrorudi válasza kissi hozzászólására (») Szept 23, 2013 /
 
Szia.
Talán ez?
Bővebben: Link
Elkell végezni a módosításokat rajta, és a leírás szerint, 130dB felett is jól működik.
(#) kissi válasza elektrorudi hozzászólására (») Szept 23, 2013 /
 
Köszi, nézem majd... Viszont zavar, hogy a mikrofon adatlapján nem látom ezeket az értékeket ( csak ő állítja ! )!?
(#) elektrorudi válasza kissi hozzászólására (») Szept 26, 2013 /
 
Milyen értékeket? A max. hangnyomást?
Egyrészt: Ez egy gagyi, filléres elektret mikrofon, ami véletlenül olyan jól sikerült, hogy aki nem tud Neumann-t venni a méréseihez, annak egy jó alternatíva lehet. Ezeket olcsó rádiómagnókba vagy PC mikrofonokba szánták. Miért adnának meg max. hangnyomás értékeket? Szerintem ebben a kategóriában bőven elég az, ami az adatlapján olvasható. Megjegyzés: más mérések szerint, a frekvencia átvitele nem olyan jó, mint az adatlapján szerepel (10-11kHz körül kiemel). De miért hinnék jobban egy "akármilyen körülmények között mérő" embernek, mint a gyári adatlapnak...?
Másrészt: azt írtad, hogy relatív hangnyomást akartok mérni. Ha nem bírja az autók "iszonyú" hangnyomását, akkor messzebb kell vinni a mikrofont 1 méterrel (vagy 10-el vagy 100-al) és már is tudja kezelni a hangnyomást.
Harmadrészt: csak segíteni akartam, nem rábeszélni.
(#) kissi válasza elektrorudi hozzászólására (») Szept 28, 2013 /
 
Szia!

Köszi a segítő szándékot, nem kételkedtem benne !

A hangnyomást az autóban kell mérni legjobb tudomásom szerint, zárt nyílászárókkal ( így a biztos ). Tehát itt extrém hangnyomás is kialakulhat, amit nem igazán tudok lekezelni azzal, hogy "messzire viszem"( mert a kormány közepére szeretném rögzíteni a mikrofont ). Nincs lehetőségem kipróbálni ilyen eszközöket ( nekem nincs, mert nem igénylem az ilyen hangerősséget ! ) és nem szeretnék majd belefutni egy olyan helyzetbe, hogy a mikrofon tartománya miatt két füllel jól hallhatóan ( külsőleg! ) különböző hangerőt egyformának mér.
Eszembe jutott még a "ronggyal történő csillapítás" is, de ezt ameddig lehet, mellőzném...

Ha van ötleted, köszönettel veszem, mert tényleg egy kis érdeklődésfelkeltésnek szánjuk, de jó lenne minél jobban objektívnek lenni!
(#) pucuka válasza kissi hozzászólására (») Szept 28, 2013 /
 
Nos, az elektret mikrofon látszata ellenére egyáltalán nem gagyi. A kondenzátor mikrofon az egyik legjobb tulajdonságú mikrofon, így az elektret is az.
Tekintsd meg ennek a hangnyomás mérőnek a műszaki adatait, ebben sincs akusztikus csillapítás a méréshatár váltáshoz, és a 130 dBA csak elég lesz. (a szivacsbugyi a szélzaj csökkentésére való)
A hozzászólás módosítva: Szept 28, 2013
(#) elektrorudi válasza kissi hozzászólására (») Szept 28, 2013 /
 
Szia,
Bocs, totális félreértés volt. Te ezt írtad:
Idézet:
„amivel diákok körében tesztelnénk az autók relatív hangosságát egy verseny keretein belül”

Ebben a szövegben szó nem volt arról, hogy gépkocsi belsejében, valószínűleg valami hangsugárzó által gerjesztett hangnyomást akartok mérni. Sőt, ezt most sem írtad, csak találgatok a zavarosban... (képzavar).
Tehát, egy gépkocsi hangja belül (csak saccolok) max. 100dB lehet leszakadt kipufogóval. Ezt javarészt a motor termeli.
Ha viszont valami ilyesmit akarnak csinálni a szerencsétlen diákok Bővebben: Link a maga 147dB-es hangnyomásával, akkor erre sajnos nem tudok semmi okosat mondani.
(#) elektrorudi válasza pucuka hozzászólására (») Szept 28, 2013 /
 
Nem szapulni akartam a "gagyi" kifejezéssel, csupán rámutani, hogy a pár száz forintos árával, ez a típus nem tartozik a professzionális mikrofonokhoz, tehát ne várjunk tőle olyat, amit nem tud. Egyébként én is ezt használom, ezért ajánlottam.
Persze nem arra, amire kissi szeretné....
(#) kissi válasza elektrorudi hozzászólására (») Szept 28, 2013 /
 
Bocsi, igazad van, félreérthető voltam ( bár jellemzően nem a kipufogó hangosságával szoktak versenyezni, mert az a rendőr számára is feltűnő, de igazad van, nem kizárt ! ).

Tehát a gépkocsi belsejében, hangrendszer segítségével kialakítható maximális hangnyomást akartam mérni, valami "gagyi" rendszer segítségével, aminek nem kell, hogy megfeleljen a szabványnak, viszont valami összemérhetőséget kell biztosítania!
A hozzászólás módosítva: Szept 28, 2013
(#) kissi válasza pucuka hozzászólására (») Szept 28, 2013 /
 
Köszi, fogalmam sincs milyen technikát tudnak bemutatni a "süketség eléréséhez" !?
A kondenzátor mikrofon jó tulajdonságairól én is tanultam ( bár az igazi, studiómikrofonoknak külön tápja van, nem előre felvitt töltések, mint az elektretnek ), de az sehol nem volt megemlítve, hogy az ELKÉSZÍTETT mikrofonok milyen dinamikát tudnak lekezelni, pontosabban, mekkora a maximális hangerő, amit képesek feldolgozni ( mert ez azért függ a mechanikai kialakítástól, anyagtól, stb., önmagában az, hogy jó minőségű, még nem jelenti az extrém nagy dinamika tartományt ).
(#) pucuka válasza elektrorudi hozzászólására (») Szept 28, 2013 /
 
Hát, azért abban a hangnyomásmérőben amit linkeltem is ilyen van, és 2% pontosságot ír, ha hinni lehet az adatlapnak. Igaz a frekvencia tartomány is szűkebb, mint egy professzionális kondenzátor mikrofoné. Viszont az árakban is jelentős a különbség.
(#) kissi válasza pucuka hozzászólására (») Szept 28, 2013 /
 
A "nagy piacon" egész jó áron van és szerintem is egy "sima" elektret lehet benne valami logaritmikus erősítővel Bővebben: Link !
Köszi az ötletet, lehet, hogy megveszem, lehet, hogy építünk egyet jó nagy kijelzővel !
A hozzászólás módosítva: Szept 28, 2013
(#) hackerfish hozzászólása Szept 28, 2013 /
 
Sziasztok!
Tudtok mutatni valami egyszerű kapcsolást, amivel fejhallgatók és headsetek (elektrét) mikrofonjait tudom tesztelni? Azt kellene kimutatni ha a mikrofon sérült, vagy ha egy elszakadt vezeték miatt nem is érintkezik.
A mikrofont nem mindig lehet a burkolat sérülése nélkül kiszedni, ezért induljunk ki abból hogy azt nem méricskélhetem, csak a jack dugót.
Korábban már tönkretettem egy USB-s hangkártyát egy rossz készülékkel, ezért szeretnék építeni valami egyszerű áramkört a teszteléshez.
Az mondjuk jó volna, ha egy ledsor jelezné a hangot.
(#) Gafly válasza hackerfish hozzászólására (») Szept 28, 2013 /
 
Első körben egy 4k7 ellenállás, lapos elem és egy multiméter?

Egyébként nem kellene hogy tönkremenjen a hangkártya sem szakadás sem rövidzár esetén.
- Szakadás esetén nem történik semmi.
- Rövidzár esetén észleli az eszközt, de jelet nem kapsz.

Nyugodtan dugdosgathatod a hangkártyába...
Hacsak nem iparszerűen csinálod a dolgot
Akkor meg tényleg kitalálunk valamit.
(#) hackerfish válasza Gafly hozzászólására (») Szept 28, 2013 /
 
Hát én sem értem, hogy mi okozta a bajt. Esetleg ha a hangszrókon átfolyó áram érintkezik a mikrofon vezetékeivel?
A multiméterrel az ellenállást mérjem? A mikrofonnal sorbakössem a 4K7-et?
Azért jobb volna valami látványosabb és komplettebb megoldás. Amire csak rádugom a készüléket és mutatja vagy nem mutatja a "hangot".

Valami egyszerű erősítő például? Ha megveszem a mikrofon előerősítő HEkitet, arra rá tudok csatlakoztatni egy hangszórót és abból hallom hogy működik-e a mikrofon, nem? Persze hogy ne legyen sípolás inkább egy fülest kellene rátenni...
(#) Massawa válasza kissi hozzászólására (») Szept 28, 2013 /
 
Ilyet sok mai modern szerkezetben használnak, csak azok nem "sima" electret kapszulák, hanem un. Black electret mikrofonok, illetve azokbol válogatott egyének. Ezek gyártási technologiája eltért a simátol, és nagyon jo hanguak ( sok profi és félprofi mikrofonban ilyen van) vagy nagyon nagy dinamikát tudnak. Érdekesség, hogy csak valamivel drágábbak az egyszerübb társaiktól.
(#) kissi válasza Massawa hozzászólására (») Szept 28, 2013 /
 
Idézet:
„Black electret”
--> Back electret !
(#) Massawa válasza kissi hozzászólására (») Szept 28, 2013 /
 
Bocs elirtam.....
(#) elektrorudi válasza hackerfish hozzászólására (») Szept 29, 2013 /
 
Szia,
Egyetértek Gaffy-val. Nem tartom elképzelhetőnek, hogy egy rossz mikrofon hazavágjon egy hangkártyát. Ott valami más lehetett.
Szerintem is egyszerűbb venni egy olyan készüléket, amin van mikrofon bemenet (pl egy kazettás magnó 1000,- körül), mint építeni valamit. A "LED soros" kijelzés is meg van oldva, és akár rögzítheted is a "mérés" eredményét.
(#) Gafly válasza elektrorudi hozzászólására (») Szept 29, 2013 /
 
Mondjuk hacsak valaki nem PC mikrofonok gyártásával/szervizelésével foglalkozik, nem látom be hogy mi értelme van egy célműszer készítésének...

Amit én javasoltam, az egy 3.5 mm-es sztereo jack aljzat, aminek a test pontja megy a 4.5 V-os zseblámpa (3RL12) elem negatív (hosszabb) kivezetésére. A pozitív kivezetése megy egy 4k7 ellenálláson keresztül a jack aljzat két középső (összekötött) kivezetésére. A lehetőleg analóg multiméter egyenfeszültség mérési üzemmódban (ha van 5 VDC, az a legjobb) a jack két pontjára kapcsolódik.

Ebben a helyzetben nagyjából (zsebtelep állapotátol függően 5.6...4 V feszültséget fogsz mérni). Ekkor ha csatlakoztatod a mikrofont, akkor három eset lehetséges:
- Semmi nem változik -> szakadta a mikrofon (kábele, nagy valószínűséggel). Ekkor lehet mozgatni a jack dugónál és mikrofonnál a bekötést, általában ott szokott eltörni/megszakadni. Levágva, újrakötve rendszerint javítható. Huzal "folyóban" ritkán szakad...
- Feszültség leesik gyakorlatilag nullára. Zárlat (ritkán, de lásd fentebb).
- Valamennyire leesik a feszültség és ott stabil -> örülés, jó a mikrofon (az is nagyon ritka, hogy egyenáramúlag minden rendben, vagy csak nem "szól"). Ezek után simán rádughatod a hangkártyára. Mondjuk szerintem egyébként is, hiszen a 3.5 mm Jack rendeltetés szerű használat során is adhat rövidzárat (dugdosás), nem beszélve arról, hogy szinkódot eltévesztve bárki bármikor összekeverheti a mikrofon/line/phone csatlakozókat...
A hozzászólás módosítva: Szept 29, 2013
(#) hackerfish válasza elektrorudi hozzászólására (») Okt 12, 2013 /
 
Végül arra jutottam, hogy építek egy kis dobozt pár csatlakozóval a különféle eszközök tesztelésére. A kimeneti részén egy USB-s hangkártya lesz, amit a PC-be lehet dugni és ha tönkremenne, ki lehet cserélni. A doboz tetejére szerelhető jack aljzatokat teszek hogy egy 4 pines mobilos headset és egy 2 * 3 pines jack csatlakozós mikrofonos headset is tesztelhető legyen az alaplapi hangkártya esetleges meghibásodása nélkül. A mikrofon bemenetem azt hiszem hogy egy hibás eszköz miatt ment tönkre és már mástól is hallottam ilyen történetet, bár még mindig nem tudom, hogy ez pontosan mitől lehet. Teszteléshez az Audacity nevű szoftvert használom majd, ami egyszerű és alkalmas felvéte meg lejátszásra.
Már csak az új 4 pines aljzatokra várok. Egy boltban vettem a mostani kettőt, az eladók figyelmeztettek is korrekt módon hogy nem ajánlják ezt a típust, de más nem volt. Amikor kipróbáltam, a jack dugó vége bennemaradt az egyikben.
Conradban találtam egy másik típust, az talán beválik majd.
A hozzászólás módosítva: Okt 12, 2013
(#) teddysnow hozzászólása Dec 11, 2013 /
 
Sziasztok!
Vettem régebben egy dinamikus mikrofont, aminek kicseréltem a belső drótocskáit árnyékolt vezetékre. A kapszula forrlécén volt egy piros pont, így nem foglalkoztam, hogy megnézzem melyik vezeték a hideg/meleg. Most vettem egy ugyan olyan mikrofont és az gyári állapotában ellenkező fázisban működik. Tehát valamelyik elvan kötve (valószínűleg a piros pont nem a meleg pont volt).
Az a kérdésem, hogy ha akkora egyenfeszültséget kötök a kapszulára, hogy a membránon látszódjon a kitérés, akkor az lesz a melegpontja a mikrofonnak ahol pozitív feszültséget kapja?
(#) Gafly válasza teddysnow hozzászólására (») Dec 11, 2013 /
 
Idézet:
„Most vettem egy ugyan olyan mikrofont és az gyári állapotában ellenkező fázisban működik.”

Ezt meg hogyan állapítottad meg?
Idézet:
„Tehát valamelyik elvan kötve”

Akkor a gyárinak megfelelően kösd be a másikat...
Idézet:
„Az a kérdésem, hogy ha akkora egyenfeszültséget kötök a kapszulára, hogy a membránon látszódjon a kitérés,”

Másképpen fogalmazok: Ha sokat játszol vele ilyet, akkor szerintem le fog égni (nem olyan vastag az a huzal amivel meg van tekercselve
(#) Inhouse válasza Gafly hozzászólására (») Dec 11, 2013 /
 
Vagy 25 évvel ezelőtt ismertem egy családot, újgazdagok voltak, a 2 fiúnak mindene meg volt, csak az agyi muníció nem...olyan cuccaik voltak, hogy még csak újságban láttunk olyat. Amikor ott voltam épp egy óriásmagnóval játszottak, dupla kazetta, kisTV!, rádió, óriás hangszórók, körülötte zenére villogó gyűrű... és volt egy dinamikus mikrofonjuk is hozzá. Azzal szórakoztak, hogy a fejhallgató kimenetbe dugták és arról hallgatták a zenét.
A hozzászólás módosítva: Dec 11, 2013
(#) teddysnow válasza Gafly hozzászólására (») Dec 11, 2013 /
 
Idézet:
„Ezt meg hogyan állapítottad meg?”

Úgy, hogy a két mikrofon erősített hangját a két különböző helyen lévő füleimhez vezettem, így az ellentétes fázisú hangokat nem hallom egyformán, gyanúsan térbelivé válik.
Idézet:
„Ha sokat játszol vele ilyet, akkor szerintem le fog égni (nem olyan vastag az a huzal amivel meg van tekercselve”

"akkora egyenfeszültséget kötök a kapszulára, hogy a membránon látszódjon a kitérés"
2,1 Voltnál láthatóvá vált a kitérés... Nem égett le, remélem nem késtem el a válasszal és egyben van a fejed

Valószínűleg én kötöttem el. De akkor sem világos, mert ha a mikrofon membránja befelé mozog, akkor a hangszórónak kifelé kell, tehát ellentétes polaritású. Vagy nem?
(#) norb23 hozzászólása Dec 17, 2013 /
 
Sziasztok
Lenne egy kérdésem, van nekem, egy "krokodil" disco lámpám, no most egy utazás során benyomódott ( tönkrement ) a mikrofonja ezt szeretném cserélni, mit tudnátok ajánlani hozzá ? Lényegében ütemre villogna, ha működne a mikrofonja.

fény
A hozzászólás módosítva: Dec 17, 2013
(#) mraulajos hozzászólása Jan 18, 2014 /
 
Hali!
Nagyon régen van egy ilyen mikrofonom. Most a kezembe került, és kivettem belőle az XLR aljzatot, hogy megnézzem hogy van bekötve. A fejből/elektronikából jön a vezeték az elem negatív pontjára, onnan az XLR 1-es lábára. A másik vezeték is jön a fejből/elektronikából az XLR 3-as lábára. Az XLR 2-es lába üres. Ez jól van így?
(#) pucuka válasza mraulajos hozzászólására (») Jan 18, 2014 /
 
Az XLR csatlakozó bekötése:
az 1-2 láb a szimmetrikus érpár, a 3 -as az árnyékolás. Asszimetrikus bekötésnél az 1 -es a meleg, a 3 -as a hideg (árnyékolás). Általában igy jó, de szimmetrikus bemenetű keverőnél nem fog működni. A jobb variáció ha a mikrofonban levő XLR csatlakozóban a mikrofon kapszula az 1, és 2 láb közé van kötve, akkor kéteres árnyékolt mikrofon kábelt kell használni, és a fogadó készülék XLR csatlakozójában van összekötve a 2 és 3 láb. Így mindenhova alkalmas lesz.
Következő: »»   12 / 16
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem