Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Muzeális készülékek-alkatrészek restaurálása
Témaindító: Kutyuli, idő: Márc 29, 2008
Témakörök:
Visszarakás előtt össze kellett volna húzatni a kiskereket. Valamint áttétel számolással kiderült volna, hogy volt-e ott fog. Szerintem nem volt.
Valóban a kis lemez tartja, emlékezetből próbáltam segíteni.
Sziasztok. Kis találós kérdés:
Kinek ismerős ez a rádió? Milyen típus lehet? Kicsit furán néz ki, és gyenge minőségű a kép de hátha valaki ismeri.
Beszereztem egy masik rádiót ennek jo a forgókondija meg a sáv váltó gombjai, viszont az URH tuner rész hangoló mechanikája nem teker, a menetes fém rúd kiugrik a vezetö drótból, és el is van törve a rúd tartó műanyag.......felrémlettek képek hogy kb 40 éve epokittal próbáltam ilyet otthon javítgatni....
Most viszont az URH egységet átrakva a másikból megjavult az RH is, és az URH- n megjelent a zaj. Rendeltem egy 3 kristályos oirt/ccir konvertert, remélem azzal működni fog. https://www.tme.eu/hu/katalog/zsm-288-ccirt-oirt-konverter-9-12vdc/...b.html Ja és a furaság , hogy az előzőtől eltérő, kisebb, műanyag hátas forgókondi van az újabb szerzeményben.... A hozzászólás módosítva: Jan 4, 2021
Hát nekem úgy tüŰnt, ha megpróbálnám összenyomni, akkor a fogak sínylenék meg a nyomást. Meg eléggé passzentosan megy bele a tengely, nem nézem ki belőle, hogy annyit össze lehessen nyomni. Bár akármi lehet...... De most_már, hogy van egy másik , működőkáÉpesebb rádió lehEt hOGY bátrabban kiÍsérletezgetek vele.
A hozzászólás módosítva: Jan 5, 2021
Moderátor által szerkesztve
A képről nem lehet jól megítélni, de számolással, próbálással kiderül.
Sziasztok!
Egy kérdésem lenne. Nem tudjátok hogy ezek az epoxi gyantával kiöntött kondik mennyire hajlamosak tönkremenni? Illetve ezek a fémtokos Remixek?
Eléggé hajlamosak meghibásodásra. Áteresztenek vagy zárlatosak lesznek. Epoxis általában mind megadja magát. Az aluházasok között volt több is ami jót láttam, de ezeket is ajánlott kicserélni. Egy ilyen "műszerrel" szoktam zárlatot, vagy átvezetést ellenőrizni kondiknál, de ehhez ki kell forrasztani előtte: http://users.atw.hu/mesterfogasok/szerzok/herczegistvan/002kondiviz...lo.htm
Sziasztok!
Egy retró MÁV-os csengőt kaptam. Tudja valaki, hogy ennek hogy is kellene működnie? Szét lett kapva, mechanikája (a bronz harangokat verő nyelv már újra mozog), az a beforasztott kondi nem teszik nekem, se sorosan se párhuzamosan nincs kötve, mintha valaki mókolta volna. Csatolok pár képet.
Ha már ennyire szétszedted, akkor drótkefézd le és a korhű jellegű (szürke olaj) festékkel fesd le (vékonyan).
A tengelye a gyenge pont, azt ki kell venni, megtisztitani, műszerolajjal kenni. A tiszta azt jelenti, hogy kiveszed, beteszed akkor "suttyan", és lerakódást már nem tudsz letörölni a tengelyről, csak sima olajat. Akkor jó. A kondenzátor nem igazán belevaló, 1 µF olajpapir (vagy hasonló) szokásos hozzá sorban. Működéshez igazán nem kellene, de CB telefonhoz azért kell, mert ha nincsen, akkor olyan mintha mellé tetted volna. LB telefonnál meg keresi a műszerész a zárlatot. 50 Hz-ről nem nagyon szeret dolgozni, hiszen induktoros/kurblis/LB telefonhoz készült. Harangjai szándékosan "csámpásak/nem szimmetrikusak", tekergetéssel tudod beállitani hogy jól szóljon. Sok sikert, irigyellek érte.
Aha, köszi tengelyt megtisztítom a harangok jelenleg tisztítás alatt.
Fiatal vagyok úgy néz ki, utána kellett néznem az LB CB telefonoknak, ennek a kütyűnek köze sincs a telefonhoz, ez egy csengő, de lehet a működési elve ugyanaz mint azokon a csengőnek. Ennek a harangjai szimmetrikusak és a csengő nyelv köztük van és veri azokat, ahogy a bal vagy a jobb terkercs behúz. holnap lehet összerakom, hogy jobban látszódjon mi is ez.
Akkor szakirodalomként.
Ez egy (általában) bakterház falára szerelt telefoncsengő.
Köszi!
Elolvastam párszor, meg még puszban pár dolgot. Akkor kondit kidobhatom belőle, mert csak csengőkénk szeretnénk használni. Valamint a meghajtására valami kisfrekvenciás váltóáram lenne a jó, van manapság erre valami vagy kurblis induktoros megoldás az egyedüli? Köszi az eddigi segítséget, hogy képben legyek
50 Hz-el is szól, amihez be kell állitani a harangokat.
Jól 16...25 Hz között érzi magát, olyan 70...100 Volt magasságában. Kapucsengőnek lehet vele "barbárkodni". Tengely és rozsda fontos tétel.
Az ilyen barna kondikból egy sincs mert mind hibás. Ami a tesztert illeti: most is méregetem a kondikat egy áram mérővel kombinálva. Ami jónak tűnik annál a glimm kialszik. De itt már nem akar.
Szia!
És mekkora feszültséggel méred? Mert az a 18uA szivárgási áram nem rossz érték. Ennyit adnak meg egy mai elkóra. Gyártó: NICHICON Üzemi feszültség: 400V DC A kondenzátor típusa: elektrolit Élettartam: 3000h Kapacitás: 270µF Szivárgási áram: 0.98mA A hozzászólás módosítva: Jan 5, 2021
Mikrofarados elkóknál sajnos nem működik. Ez a glimmlámpás teszter piko és nanofarados kondikhoz jó csak.
290 körül. 200V váltakozó egyenirányítva és kondizva. A régiek között sok jó van de a bontottak egy része kuka.
Ha gondolod, egy tesztre kölcsön tudom adni az AM transzmittert.....
A hozzászólás módosítva: Jan 5, 2021
Közben eszembe jutott, hogy a baterok kezének kimélése céljából, felénk 90 V-ra áttekercselt csengőreduktort használtunk.
Kapucsengőnek teljesen korrekt egy másik csengőreduktor beépitése. Senkit nem ráz meg, és semmi nem megy tönkre. Azaz a meglévő reduktornál a a szekunder oldalt 3 V-ra kötöd, a csengőnél meg 8 V-ra. Természetesen a két szekunder van összekötve, közöttük a csengőnyomó. Ez a csengő pedig második reduktor primerjére megy. Megjegyzésem lenne még: - Találsz majd egy furatot, ahol lehet műszerolajjal kenni a tengelyt. Azt érdemes kitakaritani, és azon keresztül olyan anyaggal kenni, ami nem "kövül" bele. - Durva beállitáshoz, kézzel billegtetve éppen ne érjen hozza a nyelv a haranghoz. Finomhoz meg "fül alapján" a harangokat kell tekergetni. - Olyan helyre kell tenni, ahol nem éri csapadék (például eresz alá). Sokkal többet szerintem ehhez már nem lehet hozzátenni. Sok sikert!
Köszi az eddigi segítségedet.
Valószínűleg dísz lesz, após szerezte 2000 FT-ért, ő meg a máv-nak dolgozik, szóval neki emlék, persze azért egyszer meghallhgatjuk a hangját, de nem lesz állandó csengő. A tengelyt nem sikerült kiszedni, mert belülről a csúcs kijött, de elől a nyelv nem mozdult nem akartam eltörni. WD40-nel a tengely olyan szépen jár jelenleg mintha sose szorult volna meg. Az általad említett furatot a teljes szétszedés hiánya miatt nem találtam meg. Köszi a segítséget! Ha elkészül teszek fel róla valamit.
Végül elért hozzám a rádiócska.
Hát a kérdésem nem talált mivel ez olyan minden típus, a skálaüveg orion, a doboz Standard, a belseje meg ki tudja.... Csövezete: AZ1 , ECH3, EF9 , EBL1
Innen lesz szép nyerni. Gratulálok szép darab. Sok sikert a helyreállításához.
Remélem sikerül is nyerni.
Kicsit egérrágta, kicsit mindenféle van benne, de a miénk szokás szerint.
Baj ha az én Orionom kívül jól néz ki de amúgy nem működik? Soha nem hallgatom amúgy sem.
Nemtudom, kinek mi, én szeretem hallgatni is és javítani is. Bár ez nem tudom miből született, sajnos sok helyen kapott is rendesen, de menthetőnek ítélem meg, így megmentem.
Mint valamikor a VHS hős korában ... angol nyelvű film , cseh felirattal ... magyar alá mondással ...
Nem baj. De az sem baj, ha a helyreállított régi rádió szól is. Igaz, nem való már napi rádióhallgatásra, de jó érzés, ha be lehet mutatni másoknak, hogyan szóltak a rádiók 80 vagy 60 éve. És ezek sokaknak gyermekkoruk hangjait idézik fel. (Én például - kiegészítve az itteni azonosítómat - fgyj1943 vagyok.)
A még kHz-es sávban működő adásokban is gyakori a kormánypárti híradás (tudom no politika) és pont ezért nem szeretem hallgatni. Dísznek még kiválóan megfelel.
A tévékben , meg a Pacsirta rádióban is kicseréltem minden epoxy-t, meg kátránypapírt. S az aluházast is (REMIX az is epoxy). Az addigi összes működési bizonytalanság, és anomália eltűnt. Ilyen idős korukra ezek elromlottak. A stryloflex érdekes mód meg mind jó, de ezek.. A kis 25/30V-os aluházas MM-eket is rosszak szoktak lenni.
A hozzászólás módosítva: Jan 9, 2021
|
Bejelentkezés
Hirdetés |