Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Muzeális készülékek-alkatrészek restaurálása
Témaindító: Kutyuli, idő: Márc 29, 2008
Témakörök:
Sziasztok!
Mostanában sikerült újra működőképes állapotba hoznom egy kb kilencven éves EMI ("His Master's Voice") gramofont. Már nem a kurblis verzió, tehát elekromos motor hajtja, és a klasszikus "tölcsér" is "hiányzik", zsinór jön ki a tű mögül is. Az lenne a kérdésem, hogy - bár így önmagában is hallatszik valami a tű rezgéséből - milyen hangszórót/erősítőt tegyek rá, hogy hallható is legyen, meg ne is csináljak kárt a lejátszóban. Vagy egyáltalán mit tudok mérni a kimeneten, és hogyan, hogy legalább valami "tudományos" támaszpontom legyen, hogy mit is keresek. Ugyanis semmilyen technikai adat nem áll a rendelkezésemre. Az esetleges tudástalan, buta kérdésekért/mondatokért elnézéseteket kérem, ugyanis tökéletesen amatőr vagyok a témában. Ha valaki tud ebben segíteni, azt nagyon megköszönném.
Én a helyedben megvizsgálnám a tűt, hogy tönkre teszi-e a lemezeidet, ha egyáltalán ilyen lemezek valók hozzá mint amilyet ma használunk. (fordulatszám, barázdamélység, gramm beállítás? stb)
A hangszedőkről nem találtam adatot, de gondolom nem piezzó hanem mágneses elvű. Vagy esetleg egy jó nagy tölcsért kellene szerezned hozzá... Bővebben: Link
Nem a hagyományos bakelit való bele, azt tudom. Még a régi, valójában nem is bakelit, hanem sellak, 78as fordulatszámú lemez. Kipróbáltam, mert van hozzá ilyen a szekrényben, nem bántja a lemezt, szól is, csak épp annyira, amennyit a tű rezgéséből hallani. Tehát nagyon halkan, süketcsendben hallani.
Bocs én nem tudok segíteni de tudnál feltenn egy képet? nagyon érdekel hogy hogyan is nézett ki ez az ős régi technika...
szia!
képet nem tudnál feltenni a szerkről? nagyon érekelne üdv!
Milyen zsinor jön ki a tű mögül? esetleg vezeték? Hány eres?
A tű vezetéke úgy néz ki, hogy egy kb 1 miliméter átmérőjű szigetelt kábel, és spirálisan rá van tekerve egy széles (1,5-2mm), lapos másik ér, ami nincs szigetelve. Azt hiszem tényleg nem értek hozzá, de talán ezt hívják kéteresnek (?)
A fényképezőgépem épp lemerült, de mihelyst feltöltődtek az akksik, küldöm a képeket.
Forraszd rá valamilyen csatlakozóaljzatra (din, rca, csek stb) a két eret. Amelyik rá van tekerve az a föld, a jel meg a középső. Aztán csatlakoztasd egy keverőhöz, vagy valamelyik erősítődhöz aminek van lemezjátszó bemenete, és írd le hogyan szól! ha végkép nincs más kösd rá valamilyen mikrofon bemenetre. Elvileg ezeken a lemezeken még nem alkalmaztak hangkorrekciót, így a hangszint magadnak kell kikeverned
A LEGJOBBAN akkor jársz ha egyáltalán nem KÓKÁNYOLOD össze e régi szerkezetett.
Az úgy jó, és egyben érték ahogy anno gyártották. A hozzászólás módosítva: Márc 18, 2015
Kárt nem tudsz tenni a lejátszóban.
Az a hangszedő az ún. "pick-up". Ilyeneket a harmincas években kezdtek használni,és házilag is építettek olykor az "ámátőr"-ök. Azidőtájt kezdtek megjelenni a rádióvevőkön a PU-bemenetek;ide volt szokás kötni a gramofont. Ha a tekercse (kivezetése)nem szakadt,akkor szólnia kell egy akármilyen erősítőn. A korabeli vágási karakterisztikákat nem ismerem.
Íme néhány kép. Még szétszedett állapotban van a jószág, a gép maga az első kéen látható "szekrény" felső egy harmadát foglalja el, az ott látható lenyíló ajtó vízszintesen előhúzza, ha kinyílik.
Meg még néhány
Ha valakinek van még valamilyen részletre kiterjedő kép-kívánsága, szívesen küldök még.
Nem semmi ! Rajta van a gépen vagy a lemezen az eredeti logó ? Amin egy ülő kutya a tölcsérbe néz. "His Master's Voice", A Gazda hangja
Ha jól látom a DSCF6634.JPG képen jobra fenn egy potméter van a hangerőszabályzásra, elég furcsán bekötve. Szerintem onnan leveheted a hangfrekis jelet. Lejjebb középen mintha el lenne vágva valamelyik vezeték lehet, hogy oda is forraszthatsz, de gondolom ennek megoldása már nem jelent problémát... Egyébként ezeken a lemezeken még nem használtak hangszínkorrekciót, tehát a hangszint állítsd be az erősítőn ahogy neked jó. Egyébként vigyázz nehogy a 220-as részt kösd be
És ne kókányold össze, csak vezesd ki a hangfrekis jelet!
Igen, vannak olyan lemezek is, kutyás logóval. De ami a képeken nincs rajta, a szekrény gombja, amivel le lehet nyitni a felső ajtaját, ami mögött a lejátszó van, azon is ez az embléma van, dombornyomással
Nagyon szépen köszönöm a segítséget, de egyelőre nincs erősítőm...
És lehet olyat, hogy nem kötöm le a hangerőszabályzót? Mert azért mégiscsak van egy hangulata egy majd' 100 éves gombot tekergetni Tudom, hogy ez technikátlan dolog, inkább hangulatos legyen, mint "jólszóló".
Kérhetnénk arról is egy szép tiszta képet/közelképet ?
Pont most gondoltam arra, hogy elmulasztottam erről képet küldeni, mert valóban komplikáltnak tűnik, remélem így két szemszögből átlátható.
Félreértettél, én a logós hozzászólásodra válaszoltam. A logóról kértem képet
Köszi Nagyon király egy ilyen régi dolog az ember tulajdonában
Az elvágott vezeték helyére forraszd egy másik kábellel a csatlakozót és kész vagy! (Te hogyan hallgatsz zenét, ha nincs erősítőd?)
Hát, tudom, elég snassz dolog, de jelenleg, és persze ideiglenesen egy "minitorony"ra vannak rákötve a hangfalaim. Nem egy etalon, de szól. De mostmár nagyonnemsokára lesz egy valamirevaló erősítő is.
Sziasztok !
Mint tapasztalhattátok napjainkban egyre inkább megnött az érdeklődés a Old timer (régi) elektronikai dolgok iránt. Így elérkezett az idő, hogy a fórum olvasói maguk is egy kis "Fórum múzeumot" alapítsanak. Ezért szeretném, hogy ha megosztanátok a kedves fórum tagokkal azoknak a veterán készülékeknek, alkatrészeknek a leírásait, fényképeit amikre büszkék vagytok. Vagy csak egyszerűen meg akarjátok mutatni , hogy korábban az elektronikát kedvelő emberek milyen alkartészekkel, mérőkészülékekkel milyen csodákat hoztak létre. Továbbá aki régi múzeális készülékek restaurálásával foglalkozik azokat megkérem szépen, hogy osszák meg velünk a restaurálások során szerzett tapasztalataikat. Köszönöm a figyelmet.
Hello.
Van egy veterán ellenállásmérőm 0,09ohm-tól 110kilohm-ig mér. Híd alapú. Itt van róla egy kép. Sajnos csak telóval tudtam lefényképezni és a mutató és a skála nem látszik a fényvisszaverősés miatt.
Szerintem méltán híres magyar mérőkészülék volt az Orivohm. Jelenleg is rendelkezem egy ilyennel, és használom is. No, ezzel bártan méricskélhetünk mindent, ugyanis a bemeneti kapcsokkal semmilyen kapcsolatban nincs az alapműszer. 15MOhm-os bemenőellenállása jobb, mint a DMM-é.
Egyet kell értenem veled jobb mit a DMM, (nekem is van)de ne feledkezzünk meg a többi jó Orion müszerröl sem.
Csak most kapcsolok, hogy milyen jó is ez a topik. ORIPONS 1432-höz kellene nekem kapcsolási rajz.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |