Fórum témák
» Több friss téma |
Sziasztok!
Szeretnék csinálni egy Tranzisztoros Rádiófrekvenciás erősítőt, aminek a kimenetén min. 1000V, és kb. 400W van. Szerintetek megoldható? Plazmahangszórót akarok, de nem akarok nagy tekercset, + a csövek is elavulóban. A képen lerajzoltam hogy képzelem el, szerintem így a legkissebbek a zavarok. Hogy hogy oldjam meg, nem tudom. Ti mit gondoltok? Egy nagyfeszültséges oldalon olvastam, hogy valaki Marx-generátorral csinált szikrákat, és 60kV, az kb. 6cm volt. Olvastam egy plazmahangszórós oldalt, ahol azt írták, hogy a PL509-es csővel 3cm-es plazmát lehet csinálni Egy régi könyvben találtam PL509-es RF erősítő kapcsolást 3 cső van benne párhuzamosan kötve, és Ua=1200V. Ami érdekes mert az adatai szerint Ua=160V de ez más kérdés. Mindenesetre úgy gondolom hogy a kimenettől függ hogy a plazma mekkora. Úgy értem, hogy a., és b., képen pl. ha a távolság mindkettőnél =, akkor b.,-n kb. 2x akkora lessz. Remélem nem csak engem érdekel ez a téma, és tudtok valami jó ötletet. :nemtudom:
Talán ha feltennéd azt a rajzot, jobb lenne.... nem biztos, hogy az ottani freki megfelel neked. Az illesztéssel is sok gondod lehet még.
A környék meg fog őrülni. Ez pedig : adatai szerint Ua=160V impulzusüzemre nem érvényes... TV-sorvégfokban jópár kV a booster-fesz pl.
egyik
másik (csöves) Azért most írok, mert elszállt a modemem, és így csak suliból tudok netezni. Ahogy eddig olvastam, a csöves alapjáraton zúg, és csak magas hangot ad le torzításmentesen, ezért van az elején a HF szűrő. Gondolom az alapzúgás a táp miatt lehet. Ha minden igaz, a tranzisztoros kiadja a mélyebb hangokat is. Úgy tudom, minnél nagyobb a plazma, annál jobban ki tudja adni torzításmentesen, és minnél magasabb frekvencián üzemel, annál jobb.
A hangvisszaadásához nem tudok hozzászólni, még nem próbáltam...
![]() Mindenesetre az egyenirányítás felettébb érdekes első látásra. Mit szól a C3 elkó, amikor a C2 töltésekor (+) lökést kap a negatívja... valamint össze van keverve a kétszerező verzió... közös (-) elkó pollal még nem láttam. Vedd fel a kapcsolatot a rajz készítőjével és magyaráztasd el vele, hogyan gondolta. Így hogyan lesz pl. 600 volt, nem tudom... tévedések vannak minden szinten. Inkább csináld meg graetz egyenirányítással, soros ellenállás kellene a bejövő ágba ( pl. 10 ohm 10W), aztán próba. A csövön a rajz szerint is csak 300 volt lehet, ha megnézed.... C2 (-): katód, anód meg DC-ben a C2 (+)-on... ezután R3-R5 közös pontja szintén C2 (+)-ra mehet. A csőnek fűtés is kell..
Üdv! Azt a csöveset én megépítettem. Az eredeti rajzzal több hiba is van: Az egyik a tápban: a C2 kondi 450V-osnak van írva, és 600V van rajta... Én ezt az egész táprészt kiváltottam egy sima kétszerező kapcsolással. A másik hiba, hogy lehagyták a hang bemenetet a végfok részről, ezt én a BU508-as tranzisztor bázisára kötöttem rá egy kondenzátoros csatolással. Ja, és ennél a kapcsolásnál mindenképpen kell leválasztó trafót használni, és a kész szerkezetet nem árt nagyon jól leárnyékolni!
Hi!
Nekem az lenne a kérésem, ha valaki épített már ilyen a hangszórót és működött is, akkor a kapcsolási rajzot feltenné?Esetleg némi magyarázattal. köszi
Itt a kapcsolásom! Érdemes kerámia csévetestet használni, mert a tekercs nagyon melegszik. Csúcsnak pedig valami hőálló fém kell (Pl.:wolfram). Nekem most sima rézcsúcs van rajta, de azzal csak pár percig megy. A bemenetét egy síma hangerősítővel lehet hajtani, de csak akkor érdemes rákötni egy jobb erősítőt, ha jól le van árnyékolva a szerkezet, mert az a nagyfreki csúnyán tönkre tud tenni dolgokat! Egyébként csak magashangokat érdemes rávezetni, mert a mélyektől nagyon torzít!
Ja, és az anódfesszel nagyon vigyázzatok!!!
Szerintem, ha az IC-s megoldással van megoldva a szikraköz, akkor nem ég le annyira a hegye.
De nagyfeszültségű tranzisztorokkal nem lehet megoldani a RF erősítést? Valaki tud kapcs. rajzot az 1. kérdésre? (tömbrajz) ![]()
Köszi szépen a kapcsolási rajzot, nagyjából meg is értettem de a legvégén a tekercses részt nem tudom hogy hogy néz ki, esetleg valami ábrát tudnál még mellékelni.Pl a vissszacsatoló hurok hogy helyezkedik el, meg a csúcs.Igazából az a problémám hogy még soha nem foglalkoztam ezzel a témával, ha esetleg tudnál valami linket hogy pontosan hogy működnek ezek a szerkezetek az jó lenne!
Plazmahangszóróhoz nem kell ám feltétlen tesla kialakítás. Akármilyen plazma megteszi, a lényeg, hogy legalább néhány MHz-en üzemeljen a cucc. Pl. sorkimenővel iszonyat egyszerű az egész, és eléggé hangos tud ám lenni. Itt egy jó példa (majd ennek én is nekiállok valamikor):Bővebben: Link
Szóval nem?
Azért ez sem semmi, szerintem sok embernek megkönnyítettétek a dolgát, és bár nem az amit én akartam, de ha nem írtok, akkor én is a csöves 1. verzióját csináltam volna meg, és csodálkoztam volna, hogy miért nem jó. Köszönöm mindenkinek, de azért nem zárom le a témát, hátha tud valaki olyat is, amilyet én akarok.
Meglestem a linket, meg egy-két ott található videót, de én majdnem beájultam. Gondolom ront a kamera is a hangminőségen, de ez áááááááá.....
Nagyon szépen szól! :yes:
Üdv! csináltam egy rajzot a tekercs felépítéséről! Egyébként én egyenlőre egy sima, 40mm-es PVC csőre készítettem el a tekercset, mert így is megy egy-két percig, de nem tovább, mert a PVC megolvad... Éppen ezért nem ajánlom senkinek a PVC csöves megoldást! Valamilyen kerámia csévetestet érdemes szerezni hozzá, mint ahogy azt az eredeti cikk is írja. A tekercset az áramkőrrel érdemes minél rövidebb vezetékkel összekötni, és kerülni kell a vezetékek éles meghajlítását is!
Megtetszett ez a plazmahangszóró, na meg amiket neten láttam... Van egy félbemaradt Tesla-tekercsem. Csak a szekunder készült még el hozzá, akkor ezt nyugodtan felhasználhatom erre a célra?!
Köszi szépen, azt hiszem ezekből az infókból meg tudom építeni aztán majd meglátjuk mi jön össze.
Amúgy még az jutott eszembe, hogy a tesla elrendezéssel, a szekunder oldalt kihangolva, teljesen tükörsima toroid felülettel, lehetne néhány méter távolságra sugározni a hangot, és a hangszóró egy darab drót lenne, és onnan jönne a hang
![]() A sorkimenős cuccot meg először bőven jó AM-ben modulálni. Most sajna majdnemhogy éjjel nappal dolgozom, meg vizsgák stb, egy jódarabig az alkatrészeket sem tudom megvenni. De ha valaki vállalkozó kedvű, elkezdhetné próbálgatni ![]()
Üdv mindenkinek !Szeretnék csinálni égy csöves plazmahangszórót! Van itthon egy hálózati trafóm ami tud 320V-ot ,azt szeretném beleépíteni! Lehetőleg elég egyszerű legyen .
![]()
Szia,
Használtad a Google-t? Elektroncsöves Plazma-Hangszóró, és egy cső nélküli: Plazma hangszóró. És a fórum keresőjét? ![]()
én találtam egy ilyet szerintem kezdetnek remek ötlet!
http://www.szgti.bmf.hu/~gyorok/GyGy_publikaciok/Cikkek_PDF/F_1.pdf
Bővebben: Link
Itt talál magának az ember sok jó rajzot, lehet válogatni. Modulálni mindegyiket lehet.
Üdv mindenkinek! Kicsit tervezgettem, és végül is összehoztam egy egyszerű IC-s plazmahangszórót! A szerkezet impulzusszélesség modulációval megy 80KHz-en, és egész jól szól! Még szükség van némi finomításra a kapcsoláson, de már működőképes, ezért felrakom. A kapcsoláshoz bármilyen TV, vagy monitor sorkimenő megfelel, aminek a vasmagjára lehet bújtatni azt a 6menetet. A tekercseléshez célszerű 1,5mm-es merev rézdrótot használni (amit a villanyszerelők is használnak), mert ez gumi sigetelésű (a zománc szigetelés a tekercselés során könnyen megsérülhet)! A sorkimenő negatív kimenetét úgy lehet azonosítani, hogy a pozitív kimenetet odatartjuk a lábaihoz, és ahol a legnagyobb az ív, az a kimenet! Ezt az azonosítást NAGYON ÓVATOSAN kell csinálni, mert az a sorkimenő nagyot üt+jól megéget!!!!
Videó van? Ha mélyet nem nyom, akkor a teljesítményt érdemes kicsit megküldeni, minél nagyobb legyen a plazma. Még azt érdekes lenne kipróbálni, hogy a szikraköz közé gyertyát raksz, és az elektródákat olyan távolságra rakod, hogy éppen ne legyen átütés. Elvileg a lángból fog jönni a hang.
Üdv! Videó még nincs, majd ha ráérek csinálok! Egyébként a mélyeket is adja(egy bizonyos teljesítményig)! Azt a gyertyás dolgot ki fogom próbálni! Egyébként azt felejtettem el, hogy ehez a kapcsoláshoz nem kell erősítő, egy discmannel is megszólaltatható!
Igen, ezért tanácsoltam, hogy sorkimenővel sem szégyen próbálkozni
![]()
jó a te kapcsolásod ha működik, de valahogy nem lehetne egy tesla tekercsel összekötni, mert akkor lenne egy zenét lejátszó tesla tekercsünk
![]() ![]()
Az 1-2 centis korona hidd el, nem túl látványos
![]() Amúgy 50Hz-en használva a GU81-es teslám nagyon szép mély hangokat ad. Most a problémám az, hogy nem tudom mi ![]()
Ja és arról nem beszélve, hogy a korona plazmában mindegy, milyen nagy frekin megy, mindíg lesz plazmazörej! Azaz, sisteregni fog, még ha alig hallhatóan, akkor is. Ha egy földpont van közel helyezve, hogy a tető kitörési pont és a földelt tárgy közt legyen egy stabil ioncsatorna, akkor megszűnik a plazmazaj, de akkor ott vagyunk, ahol a sorkimenővel, azaz két pont közt egy ív, és belepumpálunk nagyjából 50x akkora teljesítményt, és akkor még egyáltalán nem biztos, hogy jobban fog szólni. Szóval összegezve a sorkimenős vs tesla kialakítást, a hátrányok a sorkimenővel szemben:
-Nagy teljesítményigény -Nagy frekvencia igény -Pontosabb számítások kellenek -Jobb kialakítás, több munka -Több pénzbe kerül, több időbe -Minőségben nem jobb, korona esetén plazmazaj Most ennyi jutott eszembe.
kösz a választ, hát látom tényleg sok az ellen érv
![]()
Igazából, attól függ, mit szeretnél játszani rajta. MIDI hangokhoz nem kell nagy igény, a felsorolt hátrányok közül a teljesítmény, és frekvencia igény megszűnik. Itt az a lényeg, hogy egy félvezetős, vagy csöves teslát a megfelelő ütemben szaggatsz a megfelelő hanghoz. Azaz kb olyat képzelj el, mint régebben a polifóniukus telefonokon a megszólaltatható hangok száma (16-32-64). Pl az 'A' hanghoz 440Hz-en kell megszaggatni az alap frekvenciát, hogy kiadja a tekercs. Erről 2 videót tudok mutatni :
Bővebben: Link Bővebben: Link Ja, és ez nevezhető látványosnak is, nem két centis a plazma. A zörejről nekem is van videóm, sajna elég hangos, igaz csak 200kHz körül van a freki, az RF-be pumpált teljesítmény 800W körül van (a vége a videónak már nem az) Bővebben: Link |
Bejelentkezés
Hirdetés |