Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Szélgenerátor építési problémák
Lapozás: OK   483 / 507
(#) gaspa válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Júl 10, 2015 / 1
 
Helló
Nem is tudtam,hogy ilyen képgaléria is létezik.Kifejezetten örülök neki,pár hónapja a CTB-Locker vírus minden képemet és mérésemet titkosította,de itt sokat megtaláltam.Szuper.
(#) lancelica63 válasza joco21 hozzászólására (») Júl 15, 2015 /
 
Szia! Köszi hogy foglalkoztál a problémával, és tippet adtál. Ellenőriztem amit javasoltál. Az 1. , 2., és 3. tekercs kezdete van a csillagpontba bekötve. 1. tekercs vége a 4. tekercs kezdetével, a 4. tekercs vége a 7. tekercs kezdetével van összekötve. A 7. tekercs vége az 1. fázis. A többi tekercsnél is ugyanez a kötési sorrend.

Van egy olyan érzésem, hogy ott lesz a baj, hogy a tekercsek külső átmérője 48 mm, a belső átmérője 32 mm, a mágnesek pedig 40 mm átmérőjűek. Megpróbálom 2 mágnessel csökkenteni a számukat (figyelve arra, hogy 120 fokra azonos polaritásúak legyenek a tekercsek felett egy időben), és megint méregetek. Kíváncsi leszek mi változik.
(#) gulyi88 válasza lancelica63 hozzászólására (») Júl 15, 2015 / 1
 
Szia!
Azonos menetiránnyal tetted fel a tekercseket?
Ha az egyik tekercset megfordítva tetted fel véletlenül, akkor annak a többivel azonos eleje (legyen az eleje a tekercs belsejéből kijövő drót) tulajdonképpen a többihez képest a vége lesz, mert fordított menetirány miatt a feszültég is fordítva indukálódik benne.
A hozzászólás módosítva: Júl 15, 2015
(#) lancelica63 válasza gulyi88 hozzászólására (») Júl 15, 2015 /
 
Szia! Köszi a tippet, ezt is ellenőrzöm holnap!
(ezt ma nem figyeltem az ellenőrzés során).
(#) lancelica63 válasza gulyi88 hozzászólására (») Júl 15, 2015 /
 
Nem bírtam várni, megnéztem a menetirányokat, a 8., 9. tekercs fordítva van felrakva...
(#) kila válasza lancelica63 hozzászólására (») Júl 16, 2015 /
 
Szia!
Ha rendbetetted, és újra teszteled, kíváncsi lennék az eredményekre!
Köszi!
(#) lancelica63 válasza kila hozzászólására (») Júl 16, 2015 /
 
Szia!

Megfordítottam a 8., 9. tekercset a "menetirányok" mindenhol stimmelnek. kb. 60 ford/ perc-nél 3 voltot mértem már mindhárom fázisnál. Az egyenirányított oldalon lévő teszt LED-ek eddig villogtak egy kicsit, most már gyönyörű egyenletes a fényük. Egyúttal köszönetet mondok gulyi88-nak. Nélküle nem sikerült volna a hibára rájönnöm.
(#) lancelica63 válasza gulyi88 hozzászólására (») Júl 16, 2015 /
 
Szia! Nagyon hálás vagyok a tippedért, bejött az volt a hiba amit sejtettél!
A hozzászólás módosítva: Júl 16, 2015
(#) gulyi88 válasza lancelica63 hozzászólására (») Júl 16, 2015 / 1
 
Szia! Nagyon szivesen máskor is. Sok sikert és kitartást a továbbiakban...
(#) lacza89 válasza lancelica63 hozzászólására (») Júl 17, 2015 /
 
Szia!

Ugye csak én látom rosszul, hogy nem záródik a mágneses kör?
A tekercsek alá tegyél egy legalább 2mm vastag vaslemezt, hogy a mágneses vonalak a tekercsekre merőlegesen záródjanak!
(#) lancelica63 válasza lacza89 hozzászólására (») Júl 19, 2015 /
 
Szia!

A mágnesek majd vaslapra lesznek felrakva (most csak vaslemezen vannak). A tekercsek alá is tegyek vaslapot?
(#) lacza89 válasza lancelica63 hozzászólására (») Júl 20, 2015 / 1
 
Igen, különben a mágneses erővonalak a mágnesek közt fognak záródni és nem mennek keresztül a tekercseken. Ráadásul a tekercsek alatti vaslapnak együtt kell forognia a mágnestárcsával, különben örvényáram keletkezik benne, kivéve, ha lemezelt vasmagot teszel az alsó tárcsának.
(#) gergo55 válasza lacza89 hozzászólására (») Júl 20, 2015 /
 
Üdv, ez az elrendezés engem is érdekel! Kaphatnánk egy vázlatot?
Kösz.
(#) lacza89 válasza gergo55 hozzászólására (») Júl 21, 2015 / 1
 
Szia, itt van egy leírás a lemezelt vasmagosról:

Link
(#) joco21 válasza lancelica63 hozzászólására (») Júl 27, 2015 / 1
 
Alakítsd ki így.

Vihar10.JPG
    
(#) legmag hozzászólása Szept 12, 2015 /
 
Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni légmagos generátor építéséhez.
pl. 24db tekercshez, hogy tudom meghatározni a mágnesek számát?
A mágneseim 50mm átmérőjű 8mm vastag neodymium mágnesek.80db van összesen. Ebből szeretnék összehozni 220Vdc 20A /200RPM teljesítményt.

Köszönöm előre is!
(#) joco21 válasza legmag hozzászólására (») Szept 13, 2015 /
 
Szia.
24db tekercs esetén a tekercseid 15 fokonként vannak elhelyezve. Három fázisú generátor esetén az azonos fázisú tekercsek 3x15=45 fokonként követik egymást. Tehát 360/45=8. Minimum 8db mágnest kell elhelyezned az egyik oldalon és vele szemben szintén 8-at. Természetesen ennek az egész számú többszörösét is felrakhatod. Pl. 5x8=40db az egyik oldalra és vele szemben is ennyit. Így éppen elég lesz a 80db mágnesed. A mágneseket váltakozva kell felraknod (É-D; É-D stb.) Az egymással szemben levők ellenkező polarításúak legyenek. Köztük pedig a tekercsek lesznek.
(#) legmag válasza joco21 hozzászólására (») Szept 18, 2015 /
 
Köszönöm a segítséget.
70cm átmérőben 4x8 azaz 32db mágnes fér el, így viszont nagyobb fordulaton lesz meg ugyan az a teljesítmény, mint pl 40db-nál?
Meddig érdemes növelni a többszöröst?
A tekercs belső átmérőjét 50mm, külső átmérőjét 80mm-re terveztem, és 5mm vastagra, a légrés csökkentés miatt.
(#) cimopata válasza legmag hozzászólására (») Szept 18, 2015 /
 
Miért használtok dupla mágnest? Nem hinném hogy erősebb lesz. Az erővonalakat metsző felület ugyan az és "sorosan" is csak 1-1,3T körül jön ki belőle. Az indukciót csak úgy lehetne növelni ha egy jól vezető fémmel de nem mágnessel 2 mágnes indukciója Y formában közösítve lenne. De ez szintén értelmetlen mert 1T felett a sima vas telítődik.

Sokkal fontosabb inkább a polaritás szerint rendezni a mágnesek irányát mert rossz elosztással csak gyengítik egymást.
A hozzászólás módosítva: Szept 18, 2015
(#) cimopata hozzászólása Szept 18, 2015 /
 
Csak azért írom mert gondolom nem mindegy mennyit költ az ember mágnesre.
A hozzászólás módosítva: Szept 18, 2015
(#) joco21 válasza legmag hozzászólására (») Szept 18, 2015 /
 
Szia.
Igen, ha kevesebb mágnest raksz fel, akkor nagyobb fordulaton jön ugyan az a teljesítmény. Azért írtam a 40db-ot, mert neked van bőven mágnesed. A 80db éppen elég volna két oldalra. Persze az átmérő rendesen megnőne. Jó lesz a 32-32db mágnes is. Viszont az 5mm tekercs szélesség kevés lesz. Abban igazad van, hogy a mágnesek közelsége miatt a légrésed igen kicsi lesz, kb. 8mm. De így az általad tervezett 50/80mm tekercs átmérők mellett kb. 30 meneted lesz. Ez nem fog adni 220V-ot. Vagy nagyon nagy fordulat kell hozzá. Milyen lapátokat tervezel? Mekkora átmérővel? Mekkora fordulatszámra?
(#) legmag válasza joco21 hozzászólására (») Szept 19, 2015 /
 
Szia, értem, a menetszámot még nem tudom hogy fog alakulni, úgy terveztem előbb a 2 forgórészt csinálom meg, aztán próbára közé dugok 1db tekercseket és megnézem mit ad adott fordulaton.Ebből már számolni lehet merre kellene elmozdulni.
5,5m átmérő lenne 3db fából faragott lapát, persze ez biztosan nem fog gyorsan forogni,talán max 200-at, ezért is terveztem nagy átmérőjű generátort.
(#) joco21 válasza legmag hozzászólására (») Szept 19, 2015 /
 
Szia.
Én is hasonló logikával jutottam el a célig. 3,2m rotor átmérő, 3x5 tekercs deltába kötve, ehhez van 20-20 mágnes két oldalon, ez fűti az 1800W-os bolyler betétet.
(#) legmag válasza joco21 hozzászólására (») Szept 20, 2015 /
 
Akkor a tiéd gondolom dc 220V-on működik. Mekkora fordulaton van meg terheletlenül?
Mennyi menetet tekertél fel és mekkora huzalból?Persze ha nem titok
(#) legmag válasza joco21 hozzászólására (») Szept 20, 2015 /
 
Mennyire fontos a mágnes átmérőjét kihagyni a tekercs közepén?
(#) joco21 válasza legmag hozzászólására (») Szept 20, 2015 /
 
350-es fordulaton jön le a 220V terheletlenül. Nekem 40m átm.1-es huzal van feltekerve, ami 230 menetet jelent. A tekercs 40mm-ről indul, és 70mm a külső átmérője. 20mm széles. A légrés kb. 23mm. Ez a mágnesek közti távolság. Lehet, hogy keskenyebb tekercsek kellettek volna, kevesebb menetszámmal és kisebb légréssel. Ez még vissza van. Lesz ilyen tekercsem is, csak idő kell hozzá. Ezért hobbi, sohasem érünk a végére.

Az, hogy a tekercs közepe üres legyen, és kb. akkora mint a mágnesek átmérője, nem tudom megmondani, hogy fontos-e. Láttam olyan generátort, ami kiválóan működik, és a tekercsnek nem üres a közepe.

A mai és a tegnapi szélsebesség mellett 80-100V jött le folyamatosan, ami a 50ohmos betéten kb. 200W-ot adott. Az eddigi maximum feszültség, terheléssel 162V volt. Ez 520W. Persze ez csak néhány percig volt. Az előbbi a jellemző a nálunk előforduló szélsebességek mellett.
(#) joco21 válasza legmag hozzászólására (») Szept 22, 2015 /
 
Szia.
Egy fotó a gépről.

P1080191.JPG
    
(#) sziriusz válasza legmag hozzászólására (») Szept 23, 2015 /
 
Szia Legmag!
70 cm-es átmérőjű légmagos generátor? Én elgondolkodnék inkább egy nagyobb fordulatú, ékszíjjal hajtott önálló generátoron. Ha nem tetszik az ékszíj használata, akkor meg (egy eretnek gondolat): két átmérőre felrakni a mágneseket, egymásra koncentrikusan.
Szerintem a generátor elkészítése előtt be kell mérni a mágneseket, hogy egy adott elrendezéssel és változó légréssel mekkora fluxust hoz létre. Ennek módját feltettem a fórumra is. Ha érdekel, elküldöm.
(#) Iszkakof István válasza sziriusz hozzászólására (») Szept 23, 2015 /
 
Az 5,5 méter átmérőjű szélkerékről mi a véleményed? Szerintem elég meredek vállalkozás.
(#) sziriusz válasza Iszkakof István hozzászólására (») Szept 23, 2015 /
 
Szia István!
Ha nem változtak volna meg a körülményeim, most már lenne egy 4,5 méter átmérőjű szélkerekem. A kicsi szélkerekem mintájára, amit ismersz. Azért ez a méret, mert a PVC cső 2 méter hosszú. PVC, mert ha fából van egyesével faragva, akkor a gyártási pontatlanság miatt előfordulhat a kerék rángatása, volt erre utalás itt a fórumon. Fából csak a Hind által elkészített igen egyszerű másoló marón érdemes nagyobb lapátot készíteni.
Az átmérő szerintem nem gond egy gondos munka, és erős oszlop esetén.
Következő: »»   483 / 507
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem