Fórum témák
» Több friss téma |
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal! - Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni! - És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Bocsi, az csak 3V (csak a program rakott be automatikusan 12-t). Most akkor azért nem vezet a Q2-es tranzisztor mert túl nagy feszültséget kapott a bázisa? A tranzisztor még működik...ez tuti, hisz leteszteltem. Ugyanakkor a Q1-es is tönkre kellett volna, hogy menjen hisz ugyancsak 3V-os feszültség van rákapcsolva.
Igen, a +3-ra (a rajzon 12-re) van kapcsolva, de gondoltam, hogy a jelölésből látszik. Szóval akkor ha raknék egy pár ellenállást a Q2 bázisához akkor lenne arra esély, hogy beinduljon?
Hello!
Erre is lehet magyarázat. Egy tranyó normális üzeme mellett, a kollektor-bázis dióda zárófeszültséget kap, a bázis-emitter dióda nyitót. Ha megfordítod a kollektort a emitterrel, akkor ez megfordul. Csak épen kollektor-bázis zárófeszültség maximuma pld. 60-100V, addig a bázis-emitteré 6-7V. A tápfesz pedig 12V. Ha a bázis-emitter 7V-nál nagyobb feszültséget kap "belavinázik" mint egy zénerdióda. Vagy is amikor az IC bekapcsolj a tranyót, majd a kimenete visszatér a GND-re, akkor áram tud folyni, a tápfesz, relé, bázis-emitter, 1kohm, IC kimenet, GND felé. Ha ez nagyobb mint a relé tartóárama, a relé húzva marad. üdv! proli007
Hello!
- Elsőként el kellene sajátítanod a tranyók működését, majd a tranyó három alapkapcsolását és azok tulajdonságait. Ez után lehet áramkör tervezéssel foglalkozni. - De egy áramkört úgy kell lerajzolni, hogy az értelmezhető is legyen. (A szimulátornak mindegy, de neked nem, mert így nem látod a hibákat.) Tehát pld. a telepet a baloldalra, a fogyasztókat pedig a jobboldalra egymás alá, hogy látható legyen, hogy melyik feszültség lesz magasabb a másiknál. - De egy tranyó áramerősítő eszköz, ami a bázisáramát erősíti fel kollektor-emitter árammá. - A bázis-emittere közt egy nyitóirányú dióda van, amire ha a küszöbfeszültségnél (ami kb.0,6V innen az infód) nagyobb feszültséget kapcsolunk, akkor a bázisáram kb. négyzetesen nőni fog. - Ezért a bázisáramot mindig korlátozni kell. Vagy a bázisban, vagy az emitterben lévő soros ellenállással. - Feszültséggel soha nem vezérelünk tranyót, csak feszültségről, de ott is a bázisáram a lényeg. - Kivételnek néz ki a közös kollektoros kapcsolás, ahol lehet a bázisra feszültséget adni. De csak azért, mert a fogyasztó itt az emitterben van, és ez testesíti meg az említett "korlátozó emitter ellenállást". - A tranóknak polaritáshelyes feszültséget kell adni. NPN-nél a kollektor pozitívabb az emitternél, míg PNP-nél a kollektor negatívabb. Ez alapszabály. üdv! proli007
Csak egy gomb van a végébe, amit vagy ki , vagy be kapcsolok. Úgy nézem ez kapcsolja a lámpatestre a negatívot.
Elképzelhető, hogy valamilyen memóriás elektronikája van?
Kipróbáltam, de sajnos ez nem működik így.
![]()
Hellosztok!
Megbízásból kéne csinálnom egy robogó féklámpát! Szóval szerrintetek hány ledet raknék be Jobb az SMD vagy Dip 5mm használjak? ![]() ![]()
Hello!
PIC32-t kezdek programozni, és ezzel kapcsolatban van egy kérdésem: FRC-t használok órajelnek. Ez 8MHz-es (legalábbis a dokumentációkból erre lehet következtetni). Ez azt jelenti, hogy ha van egy számláló a programban (és az számol), akkor 1 másodperc alatt 8 000 000-t ér el. A számolóm ez úttal a timer1-hez tartozó TMR1 regiszter. Ha azt akarom, hogy a ledem egy másodpercig égjen, egyig ne, akkor csinálok egy osztást a 8 000 000-ra, 256-tal. Így 31250-et kapok. Ez azt jelenti, hogy a számláló értéke csak minden 256-dik órajel rising edge-re növekszik eggyel. Tehát jöhet a while(TMR1<31250) {} PORTA = 0xFF; TMR1 = 0; //0-zás stb... és még sem működik. Vagy túl gyorsan villog van túl lassan. Attól függően, hogy az OSCCON-ban csinálok-e visszaosztást vagy nem. 2-3 napja szenvedek miatta. Mi lehet a baj? Köszönettel: piadex2>
Sziasztok!
Lehet egy fémvázat használni testnek 2 külön áramforráshoz? Egy 6V-os generátorú motor egyik pontja a vázhoz van testelve gyárilag. Erre kerülne egy külön áramkör ami 12V-os és egy 12V 4Ah-ás ólom-sav akku táplálja. A generátor mellett használhatom a motor fémvázát az akku testeléséhez is? Nem fog gondot okozni? Köszi szépen!!
Üdv.
0805 SMD polarizált kondiról hogyan lehet megállapítani hogy melyik vége a + ?
Mikroszkóppal megnézed, hátha látszik.
Üdv.!
Az ilyen nyákba ültethető érintkezőnek mi a neve? Hogy szoktátok kérni a helyi elekrto-s boltban az ilyen nyákcsatlakozót és a hozzá való másik felét ami a kábelen van? Köszi szépen!
Sziasztok!
Egy régi Blaupunkt autósrádióból csináltam itthon "hifit" amit egy szintén ősrégi "mobilteló" táppal hajtok. A rádió 1,2 ampert vesz fel, a táp 12,5 volton max. 6,2 ampert ad le. Belülről hasonló felépítésű mint egy PC táp. A kérdés csak annyi hogy rakjak-e be egy pufferkondit és mekkorát? Előre is köszi!!! ![]()
Hello!
Valaki meg tudná mondani, hogy a TV készülékekben a kép illetve a sor fűrészjelek előállításához miért blocking oszcillátort használnak, miért nem oldható meg a fűrészjel létrehozása egy sima RC integráló taggal?
Mert az RC oszcillátor szinuszos vagy ahhoz hasonló jelet ad, esetleg 1-2 felharmónikussal.
A szinusz integráltja pedig koszinusz. Most én kérdezek mindenkitől Van egy kertilámpa, amiben LED-et cseréltem. Kicsit szeretnék emelni a LED fényerején. A szerzekezt kb 800kHz-en megy. Van benne két tekercs. Ha egyiket vagy mindkettőt -értékét- növelem akkor erősebben fog világítani? (kapcs. rajzot mellékelek)
Sziasztok.
Építettem egy két ledes villogót, az NE555 ic-ből(aminek változtatható a frekije, az órajel egy CD4027-be megy. A problémám az, hogy ezek a ledek, mintha egymással egy időben villannának fel, aztán kialszanak több időre. Szóval nem olyan felváltott villogás, hogy mind a két led felváltva megegyező ideig van bekapcsolva és mihelyst kikapcsol az egyik, bekapcsol a másik. ![]() Mi lehet a baja?
Nem értelek. A kép ill. sorszinkronjelek négyszög impulzusok, és ami kapcsolásokat láttam, azzal vezérlik a blocking oszcillátort, ami előállítja a fűrészjelet. A négyszögjelet integrálva meg szintén fűrészjelet kapunk. (Lehet hogy a fáziseltolódás kiküszöbölése miatt van így?)
Várj csak!
A háromszögjel, ami a tv-ben van, az nem szimmetrikus. Ha pedig négyszögjelet integrálsz, abból szimmetrikus jel lesz. Jobban mondva: a TV-ben fűrészjel lesz, a négyszögjel integráltja pedig háromszögjel, és nem fűrész!
Hello!
Feltételezve hogy az 4027-nek Q és Q-negált kimenetét használtad. Lassítsd le a villogás frekijét (tegyél az 555 kodijával párhuzamosan egy nagyobb kondit). És mérd meg stopperórával, igaz-e a feltevésed. De ha egy Led felvillan, vagy kialszik egy azonos de rövid időre, akkor a kialvás időt sokkal rövidebbnek észleljük, mint a felvillanást. A szemnek is van integráló képessége, pont ezért nem látjuk villogni a multiplexelt kijelzőket. (De a perifériás látás sokkal gyorsabb, mert mozgásra orientált. Ezért szemből nagyobb az integrálási idő, mint, ha csak a szemünk sarkából nézzük a Led-et.) üdv! proli007
Sziasztok!
Ha egy 5-6voltot igénylő egyenáramú fogyasztó (jelen esetben egy régi külső vakuról van szó) az áramforráson igen nagy feszültségesést produkál az milyen problémának a jele lehet? (5voltról rögtön leesik 1-2voltra az áramforrás kimenete méréseim szerint ahoyg rákapcsolom, pedig próbálom elemről és tápegységről is. ) Köszönöm a válaszokat!
Valóban, a négyszögjelet integrálva háromszögjelet kapok, de a szinkronimpulzusok nagyjából 10% os kitöltési tényezővel érkeznek, ezt integrálva fűrészjelet kapok. Ezzel nincs is gondom, de akkor megvan a konkrét kérdés: Az RC integráló rendszer mekkora fáziseltolódást okoz? Ezért használnak a gyáriak blocking oszcillátort a fűrészjel előállítására?
És az nem lehet valamilyen hatással az áramkörre, hogy az időzitő 5-ös lábán nincsen ott a 10nf-os kondi?
Hello!
Ebben az esetben az 555 zavarérzékeny lehet a tápfeszültség változása felől. De akkor a villogási sebesség változik. Ha a Led rángatja a tápot, az viszont visszahathat. Főleg, ha nem egyforma a két Led (v. Led-csoport) áramfelvétele. De ezt a kérdést magad is eldönthetted volna egy kondival. Még rövidebb ideig is tart beforrasztani, mint leírni. ![]() üdv! proli007
Nem, a blocking oszcillátor, önrezgő oszcillátor, és a szinkronjelek csak ezt szinkronizálják. A jel, amit előállít, az egy keskeny impulzus, amit ha integrálsz, akkor megkapod a fűrészjelet. Ez a régi csöves készülékekben volt így, modern IC -s áramkörökben nincs blocking oszcillátor. Mivel csak szinkronizáció van, ami a fűrész kezdetét határozza meg, így fázistolásról sem beszélhetünk, mert az integrálást maga az eltérítő tekercs végzi.
az a baj, hogy én nem tartok itthon készletet semmiből.
![]() ![]() ![]() |
Bejelentkezés
Hirdetés |