Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Li-Po - Li-ion akkumulátor és töltője
 
Témaindító: yokesz, idő: Máj 30, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   43 / 323
(#) gaben62 válasza KTobi hozzászólására (») Máj 10, 2012 /
 
Értem én, hát ez utóbbi dologban lehet hogy igazad van.
(#) gaben62 válasza Jax hozzászólására (») Máj 10, 2012 /
 
Így igaz, egyszerű példával élve, van egy 1200-1500mA, BP. 4L, Nokia telohoz való akkumulátorom.2db.
Nem akarom a gyári töltőjével töltögetni, mert akkor a jelenlegi E71-ből mindig ki kellene venni a saját akkuját, ráadásul az utángyártott Bp 4L. már forrasztva lett a kivezetése, mivel jeladóhoz használom, töltőállványt talpat készítgetni, pedig időigényes munka.
Tehát a legegyszerűbb megoldás, az akkura forrasztani, egy kis Dc. tápdugót, 3,5x1,2mm. rövid rugalmas dróttal, majd ezt bedugni, egy kis töltő ák.be, aljzatba, ami egy 7805, stab. Ic. ből. +egy +ágba sorba kötött 0,8ohm/3W, ellenállásból áll.
A töltő adapter bármilyen 6-9V-12V-os 600mA-1,2A adapter lehet, a lényeg hogy Dc. adapter legyen.
Az akku áramfelvétele töltés kezdetekor kb. 0,6-0,75A, a vége felé, ahogyan eléri a 4,1-4,22V.ot lecsökken az áram, majd az akkuban lévő reg. áramkör, ritkábban adja az impulzusokat, és le is kapcsolja a töltő ák.ről a Li-ion akkut.
Tehát az annyi áramot vesz fel, amennyire szüksége van, kis túlzással kvázi megállja a helyét.
Ilyen töltő áramkör, regulátor ma már minden gyári Li-ion akkuban van, legyen az laptop, netbook, E-book, 11,2V okos telefon, de az olcsóbb pár ezer Ft.os Lithium akkukba is be van építve.
Anélkül nem is forgalmazhatnák.
(#) nedudgi válasza gaben62 hozzászólására (») Máj 10, 2012 /
 
Te a védőelektronikára bízod a töltésszabályzást? Robbanni, kigyulladni nem fog, de az élettartamát csökkenti ez a megoldás.
(#) Novak válasza nedudgi hozzászólására (») Máj 10, 2012 /
 
Teljes mértékben egyetértek Veled.
Mint az áramkör nevében is benne van, amit beépítenek a cellákba, az nem töltő-, hanem védőelektronika. Végszükség esetén menti meg az akkut (és/vagy a felhasználót).
A semminél jobb, de az igazán korrekt megoldástól meglehetősen távol áll.
De való igaz, ha nem cél az élettartam maximalizálása és a fokozott biztonság sem, akkor egy megoldásnak elmegy.
(#) Jax hozzászólása Máj 10, 2012 /
 


Akkor szimplán elég ez az MC34063 IC. A szaki akivel beszéltem is ezt ajánlotta a boltban.
Köszi mindenkinek a segítséget Megint tanultam valamit

Üdv.: Jax
(#) nedudgi válasza Jax hozzászólására (») Máj 10, 2012 /
 
Nem!
Csak akkor, ha nem teljesen akarod feltölteni az akkut. Ne sajnáld az a 100 forintot egy MCP73832T-2ACI/OT töltő IC-re!
(#) Jax válasza nedudgi hozzászólására (») Máj 10, 2012 /
 
Na most már kezdek belekavarodni..
Most akkor elég, ha az MCP73832T-2ACI/OT alapkapcsolását megépítem?
Ezen hol tudom beállítani, hogy stabil 5v-legyen a kimeneten?

Üdv.: Jax
(#) nedudgi válasza Jax hozzászólására (») Máj 10, 2012 /
 
Tisztázzuk először is, hogy mit akarsz. Lítium akkumulátor cellát szeretnél tölteni, vagy pedig egy telefon ( GPS, PDA, navigáció és ilyenek) számára akarsz töltési lehetőséget?
Ha egy cellát szeretnél tölteni, akkor kell mindkettő. Az MCP73832 analóg LiIon töltőáramkör bemenő feszültsége ajánlás szerint 5V, legfeljebb 6V lehet. Emlékeim szerint egy 12V akkumulátorról biztosítanád a tápellátást. Erre két megoldást javasoltunk, az egyik a TS2576, a másik az MC34063. Mindkettő kapcsoló üzemű tápegység, tehát jobb hatásfokkal biztosítja az 5V előállítását, mint egy 7805 analóg feszültségszabályzó.
Ha egy töltőáramkört is tartalmazó készüléket akarsz csatlakoztatni akkor elég a feszültségszabályzó, amit az előbb említettem. Analóg megoldást ott érdemes alkalmazni, ahol csak hálózatról biztosítod a tápellátást, tehát nem sokat számít az elfűtött több mint kétszeres(5-7W) teljesítmény.
(#) nedudgi válasza Jax hozzászólására (») Máj 10, 2012 /
 
Sajnálom, ha megzavartalak, a topik címe, és Gaben62 hozzászólása elterelte a figyelmemet az első hozzászólásodról.
(#) Jax válasza nedudgi hozzászólására (») Máj 10, 2012 /
 
Kezd tisztulni.
Én, speciel, magát a telefont szeretném tölteni.
Annyi lesz az egész, hogy csinálok a ládikámra, egy USB portot, ahol bármilyen telefon megkapja azt az 5V-os töltőfeszültséget, mint a számítógépen.
Tehát magát a hálózati töltőt szeretném helyettesíteni, hogy ha például a szabadban vagyok, nincs hálózat, akkor a ládáról is feltudjam tölteni a telefonom 1-2 óra alatt.
Nem magát az akksit akarom zargatni.
Mivel már bevásároltam az MC34063-ra, és az LM 317T-re, fogom a fejem, hogy nem lesz jó, vettem egy csomó semmit, de akkor remélem csak jó lesz

Akkor tehát, 2 töltő áramkört építek be.
Az egyik, univerzálisan, bármilyen telefonhoz jó lesz, sima USB port, és kész, egy adatkábellel fellehet tölteni. Ez az MC34063.

A másik áramkörrel, a napelemet szabályozom le. Azt azért választottam, mert szabályozható, és beállíthatom saját magam, hogy 13,5V-on szabályozzon. Ezentúl, Teljesen engedi az áramot is, nem korlátozza, ami csak jó, mert nem áll szándékomban a 1A-nél nagyobb napelemet venni.
Beállítom, és már működik is. (Ez az akkumulátor, egy sima, 12V/9Ah-s zárt ólomakksi, amit 13,2-13,8V-al lehet tölteni, és maximum a kapacitása 33%-ával, tehát kb 2,5A-el. Minden esetre, a tanáraim ajánlásával, 0,8A-fölé nem akartam menni, ezért, egy egyenirányító diódával lekorlátoztam a töltőáramot 0,5A-re, amivel 3 legyet egycsapásra. (Nincs visszáram, ha a tápegységet kihúzom, de elfelejtem lekapcsolni a kapcsolót, csak akkor világít a töltést jelző led, amikor tényleg tölt, és ugye áramkorlátozás)
Na mind 1, elkanyarodtam a lényegtől, még én kavarlak meg a végén

Akkor, mivel én telefonokat akarok tölteni, elég simán csak az MC34063?
(#) nedudgi válasza Jax hozzászólására (») Máj 10, 2012 /
 
Igen.
Azt azért nem értem, hogy egy diódával hogyan korlátozol töltőáramot... De ez itt nagyon off,
(#) Jax válasza nedudgi hozzászólására (») Máj 10, 2012 /
 
Csak annyi, hogy kb 0,5-1A-t bír a dióda. 1N4007 asszem. A lényeg, hogy bevált, mert tényleg nem megy 500mA fölé. Amikor elkezdem tölteni, felugrik 500mA-re, aztán ahogy töltődik, ez szépen lecsökken. 20óra után már csak kb 100-200mA, aztán 30-40 fölött, már csak 20-30mA. 48 óráig szoktam tölteni, akkor éri el azt a teljesítményt, hogy 98 óráig folyamatosan üzemel, ha csak az erősítő működik.
És köszönöm a választ, akkor mostmár nyugodtan belekezdek
Mire érted, hogy nagyon off?

Üdv.: Jax
(#) nedudgi válasza Jax hozzászólására (») Máj 10, 2012 /
 
Ez a LiIon töltés topik. A savas akku nem tartozik ide...
(#) Signal válasza Jax hozzászólására (») Máj 10, 2012 /
 
A dióda nem korlátoz áramot. Specifikációt meghaladó túláramtól először is zárlatos lesz. Ha nagyon durva a túláram, akkor pedig szén lesz.

Talán az téveszt meg, hogy esik rajta kb. 0,8 V, emiatt csökkenhet közvetve az áram is. De áramkorlátozó képessége nincs, ez mindenképpen felejtős, szakmai fórumon ilyet nem lehet leírni.
(#) Jax válasza Signal hozzászólására (») Máj 10, 2012 /
 
Értem.. Akkor a feszültség esés miatt van.
Én még csak tanulgatom ezt az egészet, mindenre magamtól próbálok rájönni, vagy ha valaki segít.
Köszi a felvilágosítást
(#) zoka hozzászólása Máj 14, 2012 /
 
Sziasztok!
Mégis arra jutottam, hogy a MCP73832T-2ACI/OT IC-t használnám töltőnek. 10db kellene, mert egyszerre 10 akkut töltenék. Ha az akkumulátorok nincsenek egymással kapcsolatban (például sorosan összekapcsolva), akkor elvileg elegendő nekem 1 szekunder-es trafó?
5VDC stabilizált táp elegendő tápfeszültségnek?
Egy 40W trafó elég is lenne szerintem.
(#) nedudgi válasza zoka hozzászólására (») Máj 14, 2012 /
 
Igen, elég egy szekunder. Az üresjárási feszültség nem lehet több, mint 6V. Az adatlap szerint 550mA-tud, tehát 5V/5.5A tépegység kell.
(#) zoka válasza nedudgi hozzászólására (») Máj 14, 2012 /
 
Köszi! Lehet, hogy több darab feszültség stabilizáló IC-t fogok használni, például 5db mehetne 1,1A-el. A töltő IC-t kell / lehet valahogy hűteni ?
(#) nedudgi válasza zoka hozzászólására (») Máj 14, 2012 /
 
A rézfelület a hűtése. Az adatlapban van ajánlott elrendezés/nyákterv.
(#) zoka válasza nedudgi hozzászólására (») Máj 15, 2012 /
 
Köszönöm a segítséget! Ha elakadnék vele, vagy sikerül összehoznom valamit, itt beszámolok róla
(#) nedudgi válasza zoka hozzászólására (») Máj 15, 2012 /
 
Szívesen, sok sikert!
(#) Koncsar hozzászólása Máj 16, 2012 /
 
Sziasztok Kedves Műszerészek! Én csak olvasgatom a fórumot, és amikor időm van egy egy kapcsolási rajz alapján építek magamnak egyszerübb dolgokat. Így jártam pár napja. Megépítettem ezt http://www.bhabbott.net.nz/lion.html a kapcsolást, és az a bajom vele, hogy a led amikor már csak pár mili A az akku áramfelvétele parázslik. Valaki nem tudja megmondani, hogy ez a kapcsolás áramilag nem bontja le magát a celláról. De lehet, hogy valamelyik alkatrész nem pontos értéke csinálja velem ezt. A kimenő feszültség 4.2V , és azt tartja stabilan. A segítséget előre is köszönöm szépen.
(#) Novak válasza Koncsar hozzászólására (») Máj 16, 2012 /
 
Szia! A linkelt kapcsolást én is megépítettem, tökéletesen működik. Töltés közben rendes fényerővel világít a LED, és a töltés végéhez közeledve halványodik, végül teljesen kialszik. Ha végigköveted a kapcsolás működését, ennek így is kell lennie. Tehát nem fog egyik pillanatról a másikra teljes fényerőből átmenni kikapcsolt állapotba.
Ahogy az akku feszültsége közelít a beállított végfeszültséghez, úgy csökken a töltőáram is, amivel arányos a LED fényereje.
(#) Signal válasza Koncsar hozzászólására (») Máj 16, 2012 /
 
Kicsit félreérthetően fogalmaztál, ráadásul pontot tettél egy kérdőmondat végére, így nem csoda, hogy az előző hozzászóló sem értette pontosan, mi a gondod. De nekem sikerült kihámozni a problémád lényegét.

Szerintem az lehet a gondod, hogy nem alszik ki teljesen a LED. De ha megnézed a cikk leírását:

Idézet:
„...so LED brightness reduces until it is almost extinguished.”


Almost = majdnem. (...így a LED fényereje csökken, míg majdnem kialszik).

A töltés legfontosabb kritériuma egyébként a pontos kimenőfeszültség, amit a TL431 precíziós sönt-stabilizátor biztosít, ez a lényeg, hogy több ne legyen.
(#) Koncsar válasza Novak hozzászólására (») Máj 16, 2012 /
 
Köszönöm Nektek a gyors választ. Úgy csinálja a dolgokat ahogyan kell, a led fénye fokozatosan csökken. Amikor leveszem az akkuról a töltő egyik vezetékét halványan világít a led, kb úgy mint amikor már feltöltötte teljesen a cellát. Remélem érthetően fogalmaztam,bízom benne. Akkor még várok Tőletek erre egy választ. Köszönöm.
(#) Koncsar hozzászólása Máj 16, 2012 /
 
Még valami, volt egy olyan kérdésem még, hogy ez a töltő kapcsolás a töltőáramot a végén 0-ra leveszi, és rajta hagyhatom az aksit? Kösz.
(#) Novak válasza Koncsar hozzászólására (») Máj 16, 2012 /
 
Amikor az akku feszültsége eléri a töltőn beállított értéket, akkor az áramod értelemszerűen közel 0-ra csökken, hisz nincsen feszültségkülönbség, aminek hatására áram folyhatna...
A lényeg, hogy nyugodtan rajta hagyhatod, túltölteni nem tudod az akkut.
Egyébként nekem a LED kialszik teljesen, halványan sem világít.
(#) zoka hozzászólása Máj 26, 2012 /
 
Sziasztok!

Az MCP73832-nél milyen típusú/méretű alkatrészeket célszerű használni? Bővebben: Link
A 2db 4,7µF kondi, 470R és 2k ellenállások milyenek legyenek?
Köszönöm!
(#) Novak válasza zoka hozzászólására (») Máj 26, 2012 /
 
Különösebb jelentősége nincsen az egyes alkatrészek méretének. Olyannal építsd, ami neked jó, vagy amilyet venni tudsz. Ha akarod, nagyon apró méretben is megépítheted, 0805-ös méretben is kapható hozzá minden, beleértve a LED-et is. Az egész elfér egy fél négyzetcentiméteren.
(#) zoka válasza Novak hozzászólására (») Máj 30, 2012 /
 
Lehet, hogy smd-vel próbálom, de csak akkor, ha kapok. Ha nem, akkor maradnak a sima alkatrészek.
Következő: »»   43 / 323
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem