Fórum témák
» Több friss téma |
Üdv Mindenkinek!
Szeretnék építeni egy i8080 procira épülő áramkört! Kívancsi vagyok, hogy épített-e már valaki ilyet, vagy foglalkozott-e már valaki i8080 processzorral?! Tudom, hogy a google-ban sok leírást lehet találni, de én élményekre, tapasztalatokra vagyok kíváncsi és esetleg olyan leírásra vagy doksira, ami alapján már valaki épített ilyen áramkört! Szép napot Mindenkinek !
Én 8085-tel építettem. Az már nem bipoláris, csak RAM és ROM kell hozzá, és már működik is. Amúgy nagyon baba. Csak kissé idejétmúlt.
Szia,
harom kerdesem van: - mit szeretenel epiteni? - miert? - konkretan milyen segitsegre van szukseged hozza? Ha a harom kerdesbol kettore kapok valaszt, akkor szivesen segitek. Arra ezert keszulj fel, hogy a 8080 elegge maceras (mar csak a harom tapfesz miatt is). Ugyanakkor majdnem minden ott kezdodott Udv, G.
Nagyon happy vagyok, hogy van valaki, aki tudna segíteni! Oktatási célból szeretnék építeni egy ilyen gépet! Először is egy pic bekéri a programot ps2 billentyűzetről és lementi egy eepromba, amit majd a 8080 végrehajt! Legalábbis így képzeltem el! A hallgatók megírják a programot, aztán, ha úgy villognak a ledek, ahogy kell, akkor átment a vizsgán, ha nem, akko rnem
Nem vagyok tanár, csak besegítek egy ismerősnek! Tehát: 1.) A user bepötyögi a programot ps2 billentyűzeten (lcd kijelzőn látszódik a leütött kód) 2.) A programot a pic lementi egy olyan eepromba, amit spi bus-on és párhuzamosan is lehet kezelni; A pic spi bus-on lementi az eepromba a programot, és a 8080 párhuzamosan kezelve kiolvassa a programot 3.) A 8080-hoz kapcsolunk egy io egységet és a program alapján az io egységre kapcsolt ledeken látszódik az eredmény! A 2.) lépésig azt hiszem menni fog a dolog, de még nem volt szerencsém 8080-hoz! Ha egyszer elkészülne, akkor sokkal gyakorlatiasabb lenne az oktatás és feltennék ide egy cikket, hogy bárkinek lehessen egy ilyen programozható 8080 gépe! Szóval ez a terv! Az lenne a kérdésem, hogy szerinted kivitelezhető e ez az elgondolás? Idézet: „Először is egy pic bekéri a programot ps2 billentyűzetről és lementi egy eepromba” Milyen programra gondolsz??
Milyen programra?
Nos, olyan utasításokra, amiket a 8080 végrehajt! A user, a 8080 utasításkészletéből összerak egy programot, amit aztán begépel és a 8080 végrehajtja! - De gondolom a 8080 nem tud pl. egy JNZ utasítást végrehajtani, ezért talán a usernek kellene az adott utasítást átalakítania hex-ba, és a hex-t betöltenie az eepromba!
Tobb problemam van az elkepzelessel kapcsolatban:
Tulajdonkeppen te egy regen kitalat es mindenfele processzora kaphato cuccot szeretenel ujra nullarol elkesziteni: http://en.wikipedia.org/wiki/Microprocessor_development_board Ha nem pont 8080-hoz kellene, akkor bemegy a boltba es megveszed... Mondjuk a 8080 mulhatatlan erdeme hogy az ujabb procik nagyresze ide vezetheto vissza... Ugyanakkor bele akrasz meg keverni ey PIC-et is, ami kezel egy PC billentyuzetet es LCD kijelzot. Akkor mar inkabb odatennek egy akarmilyen PC-t... A PC-re pedig radugnek egy EPROM emulatort: http://www.futurlec.com/EPROMEmulator.shtml Vagy ha nem ragaszkodsz a 8080-hoz, akkor egy pici PIC (par portjan LED, kapcsolo, hangszoro, stb), PC-rol letolthetoen a program. Pedagogiailag biztosan hasznos ha legalabb egy LED villogtato programot kezzel gepi kodban megir a tanulo es hezaban kezzel bepotyogi... Miert pont 8080 kell??? G.
A pic-et azért keverem bele a dologba, mert hogy néz már ki, hogy pc szükséges ahhoz, hogy egy másik "pc" működjön!
S, hogy miért ragaszkodok a 8080-hoz? Az oktatási rendszer úgy van kitalálva, hogy az alapoktól kezdve megtanulja az illető a bináris számokat, a minterm táblát, szinkron/asszinkron hálózat tervezést, majd eljut a 8080-hoz, amikor megérti, hogy miért kell pl.: ROM és RAM is egy gépbe, majd ezután jönnek a mikrovezérlők! Szóval a 8080 megértésére alpszik a mikrovezérlők tanulmányozása és használatának elsajátítása! Nem szeretnék semmilyen PC emulátort és hasonló pc összeköttetést ahhoz, hogy az általam elképzelt mikrogép programozható és működőképes legyen!
Esetleg a PIC-ben emulálni a 8080 utasításkészletét? Vagy legalábbis azt a részét, ami a LED villogtatáshoz kell?
Kizárva!!! Nem akarom kikerülni a 8080-at! Milyen 8080-as mikrogép az, amiben nincs 8080 proci?!
Egyébként nem rossz ötlet! De nem!
> Nem szeretnék semmilyen PC emulátort és hasonló pc
> összeköttetést ahhoz, hogy az általam elképzelt > mikrogép programozható és működőképes legyen! Nem ertek veled egyet, de mindegy.... Akkor ahhoz mitszolnal ha a program egy ketportos RAM-ban csucsulne: http://de.wikipedia.org/wiki/Dual-Port-RAM http://www.idt.com/?genID=7005&source=products_genericPart_7005 Az egyik felen a PIC toltogeti be a programot, a masik felen pedig a 8080 olvassa, de ez mehet oda-vissza is Egyebkent 8080 helyett 8085 praktikusabb lenne, mar csak az egy tapfesz miatt is. Utasitaskeszletben meg sok kulonbseg nincs... Vagy a masik lehetoseg: irni kell egy kis progit magara a target (8080) procira ami kepes soros adatot fogadni, a memoriabe betolteni es raugrani... Haslado esetben akar o maga is lekezelheti a billentyuzetet, kijelzot Idézet: „Vagy a masik lehetoseg: irni kell egy kis progit magara a target (8080) procira ami kepes soros adatot fogadni, a memoriabe betolteni es raugrani...” Ez nem is rossz. De akkor már az LCD-t, meg a bill.-t is rá lehetne bízni. Csinálni egy kis keretrendszert, ami ezeket kezeli, és mondjuk x KB memóriát fenntartani a user programnak. Majd ha kész, egyszerűen odaugrani. És ha nem fagy ki utána, hanem rendesen visszatér a program az már kettes.
Húú, na ezek az ötletek már nagyon tetszenek , mert a pic-hez igazából nem ragaszkodok, csak ahhoz azért jobban értek, mint a 8080-hoz! Konzultálok a tanár ismerősömmel, hogy megfelel-e a 8085 is, vagy nagyon ragaszkodnak a 8080-hoz! Köszi az ötleteket! Átgondolom, konzultálok, aztán kiderül, hogy hogyan tovább!
Köszi mindent mégegyszer!
Nos meg egyszerubb a helyzet mint gondoltam:
http://www.datasheets.org.uk/datasheet.php?article=629515 A HOLD labbal nagyimpedanciara lehet kapcsolni az adat es cim buszt, ekkor a PIC-el fel tudod tolteni a RAM-ot, utana a PIC-et teszed nagyimpedanciaba es futhat a program Ugyanezt a 8085 is tudja, bar a ad0...7-ben nem vagyok biztos: http://www.datasheets.org.uk/datasheet.php?article=629559 http://digilander.libero.it/rar2k/TRS80/Intel8085A.html Udv, G.
Szoval jol sejtettem, hexaban a program begepelese. Hmm..
Egyebkent meg PIC es billentyuzet
sem kell. Nagyon jol el tudnek kepzelni egy sor DIL kapcsolot, amelyen a tanulok binarisan allitjak be a kodot...
Igen, éppen a téma nyitása után gondoltam bele, hogy ha a felhasználó nem assembly utasításokat gépel be, hanem hex kódot, akkor nem is kell ps2 billentyűzet, hanem egy mátrix billentyűzet is elég, amit sokkal könnyebb a picben leprogramozni is. De a bináris számok bepötyögése valahogy nem tetszik, a hex jobban!
> De a bináris számok bepötyögése
> valahogy nem tetszik, a hex jobban! Pedig annak is lennenek hatalmas elonyei, raadasul meglehetosen gyorsan keszen lehetnel vele... Pedagogus mit szolt??? OFF: Voltak egyebkent regen ilyen kesz kutyuk, ha csak egy kell, akkor lehet hogy lehetne vanni egy urasagtol levetett peldanyt...
Az elképzelés az az lenne, hogy egy 44780 lcd-n látszódjon az éppen lenyomott hex szám, aztán amikor lenyomja a # gombot, akkor íródjanak be a memóriába a begépelt hex-ák és a proci hajtsa végre a programot!
Ragaszkodok a hex-hoz! Aztán ha esetleg nem sikerülne megcsinálni, vagy túl sok időt igényelne, akkor váltok át binárisba! Egyébként az idei oktatásba már nem lehet bevezetni, mert jegyzetet kell hozzá írni, példaprogramokat, stb.. Meg persze a tantervet is át kell írni valamelyest. Szóval csak jövő szeptemberben kezdenék élesben használni, de jó lenne, ha kb. májusban már kész lenne! Szóval idő még van bőven! CSak azért kérem a véleményeket, mert nem akarok elkezdeni megvalósítani olyan ötletet, amelyik nem is kivitelezhető! Van ötleted arra, hogy kijelezzem a PC és az SP értékét? Az annyira szép lenne
> Az elképzelés az az lenne, hogy egy 44780 lcd-n látszódjon
> az éppen lenyomott hex szám, aztán amikor lenyomja a # gombot, > akkor íródjanak be a memóriába a begépelt hex-ák és a proci > hajtsa végre a programot! > Van ötleted arra, hogy kijelezzem a PC és az SP értékét? Tehat akkor neked tulajdonkeppen egy fejleszto kitt kellene: http://en.wikipedia.org/wiki/Microprocessor_development_board Ez ugye tulajdonkeppen nem mas, mint a proci tappal, minimalis (de bovitheto) kornyezettel, es egy beegetett monitor programmal. Lassan feltalajuk a 8080-hoz valo TK-80-at: http://www.old-computers.com/museum/computer.asp?st=1&c=405 www.youtube.com/watch?v=2OCUoFyenzw Vagy a 8085-hoz az SDK-85-ot: http://www.chookfest.net/computers/SDK-85.html Ehhez meg konyv is van: ITT Ha sikerulne szerezni hasznaltan egy ilyet, vagy utanepiteni, akkor legalabbvalami irodalom is lenne hozza, nem csak a sajat jegyzet...
En azert meg mindig nagyon el tudnek kepzelni
16 nyolcas DIL kapcsolot egymas alatt, valamint nyolc LED-et es egy nyomogombot (na jo, esetleg meg egy piezo zummerrol lehet szo)... Kellene az egesz kutyuhoz durvan egy 8085 egy 16-os multiplexer, egy nyolcas latch a vegen LEDek es ellenallasok, 7805 es 128 SMD dioda, egy felhuzo ellenallas letra, nyolc Schmidt trigger, egy kvarc. Az egeszet meg lehetne csinalni egyoldalas nyakra alul a DIL kapcsolok laban felallitva a diodak, huzallal megalkotva az adatbuszt... A nyak fakaretre csavarozva (alul is lezarva!) 9V-os dugasztappal meghajtva. Tanulok kockas papirra leirjak az utasitasokat, majd melle a tablazatbol kikeresik a gepi kodot (hexa), vegul atvaltjak binarisba es beallitjak a kapcsolokon. Gombot megnyomjak, es orulnek (vagy nem Te pedig egy het alatt elkeszited az egeszet Vagy tobb honapos munkat beleolsz es attol sem lesznek sokkal okosabban a tanulok...
Hmmm, milyen szép hosszú linket sikerült találni a neten
Bezzeg az URL gombot nem találtuk meg...
Szia!
8080-nal kár szívni, kell neki egy halom táp (ha jól emlékszem +/-5V és +12V), kell hozzá spéci rendszervezérlő IC-k, meg egy csomó körítés, hogy életre keltsd. A 8085 sokkal jobb választás, egy +5V-os tápról megy, egy halom dolog benne van, ami a 8080-ban, kód szinten kompatibilis a 8080-nal, az a néhány opkód van benne extra utasításokra felhasználva, amit eredetileg nem definiáltak a 8080-ban. Esetleg lehet még Z80 is, amellé tehetsz akár dinamikus RAM-ot is, kód szinten ő is kompatibilis a 8080-nal, de a "kódlukak" máshogy vannak kihasználva benne. Egy ilyen mikrogépet öszerakva nem értem, minek a PIC. Tenni kell bele valami EPROM-félét, akár egy flasht, amibe be kell programozni egy kis monitorprogit, ami kezeli a billentyűzetet és a kijelzőt, lehet vele memóriát listázni és írni hexában, programot futtatni. Ezzel aztán lehet hexában programozni, futtatni, az eredményeket nézegetni.
Épp a múltkor, lomoláskor került a kezembe a kb. 22 évvel ezelőtt készített 8085-ös mikrogépem deszka alapja A 10 éves fiam meg rácsodálkozott, hogy az mi, és röhögött, amikor azt mondtam neki, hogy az első mikroszámítógépem, amit összeraktam magamnak.
Szóval semmi nincs már meg belőle, csak az alaplemez, a billentyűzet", meg a kijelzőpanel a foglalatokkal. Billentyűzetnek két 6 billentyűs modellvasút-váltópultot használtam, ami 12 billentyű, ebből egy shift, így a hexa számjegyek 8 billentyűn elfértek. A maradékok meg a különböző üzemmódokhoz kellettek. Kijelzőnek 6db TIL311 volt beépítve, 4 a címet, 2 az adatot mutatta hexában, volt egy kis zsebrádióhangszóró is felragasztva a falapra, meg az egyik oldalon egy hard reset mikrokapcsoló. Maga a gép próbapanelon volt összerakva, volt benne a 8085 mellett egy 8155-ös port+RAM IC, egy EPROM a primitív monitorprogrammal, egy címlatch a párhuzamos elérésű EPROM miatt (a 8155 a multiplexelt A/D vonalakat használja, ahhoz nem kellett latch), meg némi címdekódolás. A kis mütyür programok (zenélő és hasonló egyszerűségek) írására meg bőven elég volt az a 256 byte RAM, ami a 8155-ben lakott. Szerintem egy ilyet ma is össze lehetne rakni nem túl nagy munkával (a fiam legalábbis fellelkesült, hogy ő szeretné látni, milyen is volt ez a cucc). Az biztos, hogy a mai fiatalok el sem tudják képzelni, mi miken tanultuk akkoriban a számítógépek és a programozás alapjait.
Sziasztok! Arra lennék kiváncsi hogy egy gépi ciklusban lehet e több érték a címbuszon illetve több érték az adatbuszon?(8080 mikroprocesszor)
Nekem van egy ilyen mikro gépem egy diplomata táskába építve, 7 szegmenses kijelzőn mutatja a hexa cimet és egy16-os billentyűmátrixon lehet bepötyögni a hexa kódokat. Egyik legféltettebb kincsem, orosz 8080 van benne és tud 1k-s Epromot is írni
Van egy másik hasonló gépem is, abban Z80 van, Nebuló2 volt a neve, azt talán könnyebb lenne utánna építeni ugyan azt a célt szolgálná.... Bővebben: Link
Most olvastam végig a topicot. (Csak nemrég találtam rá az oldalra...)
Kíváncsi vagyok, hogy mi lett a dologból! Egyébként én a következőként oldanám meg: 8080 és körítése úgy, ahogy a leírásában szerepel, egy kivétellel. EPROM helyett RAMból felépített szimulált EPROM. (A proci csak olvasni tudja.) Busz meghajtó IC-kkel megoldani a programozási lehetőséget. Programozás: Címzéshez számláló (előre lép-hátra lép-nulláz) és/vagy megfelelő számú kapcsoló a bitenkénti beállításhoz. Mellette LED sor és/vagy hétszegmenses kijelző mutatja az aktuális értéket. Adathoz két hexa-kódkapcsoló (2 db. 16 állású kapcsoló) és/vagy 8 db. kapcsoló, mellette 8 db. LED + hétszegmenses kijelző. Alapból a RAM olvasásra van állítva, a kijelző a beállított címen lévő értéket mutatja, így bármikor visszaolvasható. Egy gombnyomásra a kapcsolókon beállított érték átíródik. Amikor az összes címre beírtuk az adatokat, átkapcsoljuk programozásról 8080-ra. Könnyen megoldható, hogy ekkor a kijelzők azt mutassák, ahonnan (cím) és amit (adat) a 8080 olvas. Ha lépésenkénti végrehajtás lehetséges a 8080-nál, akkor könnyebb a hibakeresés. Ha ilyen nincs, akkor is felfedezhető egy végtelen ciklus, mert a címek szűk tartománya ismétlődik. Nincs benne sem PIC (vagy ATMEL ), sem PC.
Sziasztok! Találtam egy 8080 - as áramkörre alapuló valamit (kép) ,Típusa TESLA pmi 80 .Nem tudom mi ez, mire lehetne használni .
Szerintetek érdemes vele foglalkozni vagy bontsam szét?
Szia!
A kereső segített:Oldmachines |
Bejelentkezés
Hirdetés |