Fórum témák
» Több friss téma |
Sziasztok
Egy 3,6V-os,240mAó-s gombakkut kellene töltenem.Valaki tudna adni egy kapcsolást, ami megfelel hozzá? Köszönöm a segítséget.
Szia !
Itt LI-ion akku témában értekezünk, az általad keresett töltőt itt keresd. Bővebben: Link Ha jól gondolom 3 cellás nimh gombelem pack töltését szeretnéd megoldani. A linken automata töltő rajza van, csak a töltőáramot és a feszültségszinteket kell módosítanod.
Szia
Szerintem jó helyen vagyok, mert ami nekem kell, az egy li-ion gombakku, pontosan LIR2032. Ez 1db gombakku.
Pedig vannak akik telefon akkuból szedett vezérlőkkel töltenek kisebb pakkokat.
Ha senkinek nincs jobb ötlete...
A LIR2032 35mA körüli töltőáramot szeretne. Attól függ, hogy mennyire intenzíven lesz használva az akku, meg lehet próbálni az MCP73812-t 27k-33k programozó ellenállással. Az adatlapjában ott van minden, ami kellhet, NYÁK terv is.
Az a baj, hogy telefonok akkuiban található elektronika nem töltésvezérlő, hanem védőáramkör. Azért rakják bele, hogy ne robbanjon, ne gyulladjon meg durva kezelés esetén.
En is szetszedtem egy akkut, es nagyon meglepodtem, hogy nem balanceres modon tolti a laptop. Es nem valami gagyirol van szo, hanem toshiba laptop-rol. Egyertelmu, hogy a gyartok szandekosan csinaljak, hogy hamarabb tonkremenjenek a draga akkumlatorok. Mert arra nincs mas ok, hogy ilyen draga berendezesekbol kisporoljanak, egy filleres aramkort. Nevetseges, egy 25 ezer forintos repulogep modellhez, termeszetesen balanceres tolto van, egy 120-150 ezres szamitogepnel, aminek csak az akuja 20-25 ezer, ott meg siman sorba kotik cellakat, aztan lesz ami lesz. Ez a tervezett elavulas vitathatatlan esete.
Idézet: „Es nem valami gagyirol van szo, hanem toshiba laptop-rol.” Én, mint évtizedes felhasználójuk, nem mernék ilyen optimista kijelentést tenni róluk... Az általad tapasztaltak pedig meg is erősítenek az érzéseimben.
Sziasztok!
Van egy Dimarson DM-NS109-es GPS-em, amit csak hordozható videolejátszónak használok, mert arra még tökéletes. Jelenleg egy Samsung Corby mobilból kiszedett gyári Li-ion akku hajtja(1 órát lehet vele használni teljes töltéssel), de mostanában már nem bírja az egy órát. Mennyire terhelné meg a készülék töltő áramkörét két ilyen akku párhuzamos használata? Előfordulhat, hogy tönkremenne emiatt? A két akku kapacitása együtt úgy 1600 mAh lenne. Ha nem egyforma a két akku kapacitása, akkor is feltölti mind a kettőt maximumra, vagy csak a kisebb akku szintjéig töltené mindkettőt? A válaszokat előre is köszönöm.
A jó töltőt túlterhelni nem tudod, mert a kimenete áramkorlátos, annyit áramot ad, amennyit az eredeti akkuhoz optimális. Ha nagyobb a csereakku kapacitása, akkor legfeljebb lassabban fog töltődni.
Az akkuk párhuzamos kötésénél óvatosan kell eljárni, csak teljesen feltöltött, azonos állapotú cellákat szabad összekötni...
Hali!
Szerintem működhet. A töltők áramkorlátosak, vagyis nem terheli túl a 3 akksi töltése, csak hosszabb ideig tart. Annyi szépséghibája lehet hogy vannak töltők, amik az időt is figyelik és adott idő eltelte után lekapcsolnak (vagyis 2* kell tölteni )...
Nem kötnék több akkut párhuzamba, inkább keresnék egy nagyobb kapacitású akkut. Elég sok telefonban van manapság már 1500mAh-s akku is. A töltőnek pedig nem lesz baja, csak több ideig fogja tölteni az akkut. Egyszer egy hibás akku helyére egy laptop akku cellát kötöttem, ami 2400mAh-s volt, az eredeti meg 900mAh.
Írtátok hogy a telefonakksiban benne van a töltésvezérlő,eddig nem hittem el!
Most megint olvastam,erre szétszedtem egy akksit,és valóban! Durva hogy ekkorában is elfér egy töltésvezérlő A kérdésem az lenne,hogy 3 bemenet van rajta,gondolom a harmadik(középső) Egy hőérzékelő lehet. Hogy tudnám az akksit napelemről tölteni telefon nélkül? Ez kivitelezhető? Mert vannak nagyobb vezérlés nélküli celláim,és így tudnék ingyen építeni nekik töltőt. Ezt az elektronikát szeretném felhasználni töltéshez,van még egy ugyan,ilyenem,egyszerre tudnék 2 akksit tölteni. A hozzászólás módosítva: Máj 23, 2013
Az nem töltésvezérlő csak egy mélykisülés és túláramvédő kapcsolás. A töltőrész a telefonban van.
Vagy még azt tudnám elképzelni,hogy a középső érintkezőn lehet tölteni,a szélsőn levenni az áramot.
A negatív az közös,kimértem. Az biztos,hogy kifelé direkt jön az áram,mert szoktam "bikázni" ha túlmerül.Pár másodperc elég,és már tölthető is. Régi telefonoknál bevált módszer,ha túlmerül az akksi.
A telefon akkukban nem töltésvezérlő van.
A benne lévő elektronika csak arra hivatott hogy a teljes lemerítést megakadályozza ami a LI-ION LI-PO akkuk meghibásodásához vezet. Ezen kívűl korlátozza a túl nagy töltőáram kialakulását a töltőáram periódikus és időarányos megszakításával . Midezek az akkuk védelmét szolgálják, nem korrekt ezen védelmek felhasználása töltésvezérlés céljára.
Hát akkor ezt buktam,pedig jó megoldás lehetett volna
Pont a telefont akartam kikerülni!
Nem fontos a telefon töltőjét használnod, egy cellára jobbnál jobb cél ic.-k kaphatók.
Bővebben: Link A hozzászólás módosítva: Máj 23, 2013
Na szétszedtem egy telefon akksit,a cella kivezetéseket kihoztam .
Csináltam egy csatlakozó adaptert az akksiból Kívülről bármilyen 4,2V-os cellát rákötök,a telefon tölti,mintha a saját akksija lenne. Természetesen a töltöttségi szintet is jelzi! Már csak be kellene dobozolni,és van egy intelligens li-ion töltőm Persze telefonként is használható töltő lenne belőle! Csak kipróbáltam,nem hagyott nyugodni a dolog. Még egy kérdés: Ha csinálok egy olyan dokkolót hogy belemegy 6 db akksi párhuzamosítva,tönkre teheti a telefon töltőjét? Nem mintha nagy kár lenne érte... Így egyszerre lehetne több akksit tölteni,igaz hosszabb idő alatt.
A telefonok töltőáramköre az eredeti akkuhoz 'valószínűleg optimális'* értékre limitálja a töltőáramot - több párhuzamosan kötött akkutól nem megy tönkre. A probléma az áramelosztással kezdődik, ha nem egyformák az akkuk, akkor egymás között cserélnek töltést, feleslegesen.
*: Az utóbi évek tapasztalata alapján feltételezem hogy ez alatt azt kell érteni, hogy a cella tönkremenetelét a garanciális idő + 24 óra környékére tervezik. A hozzászólás módosítva: Máj 26, 2013
Sziasztok
Egy kicsit tanácstalan vagyok, remélem ti tudtok segíteni, mert akku-ban nem vagyok jártas. Tervezek egy lámpát, amibe van egy PIC kontroller, ez vezérel 3db. 14,5mA-rel működő LED-et. Az áramkör 5V-os szabványos telefontöltőről működik, de azért egy 3,3V-os stab IC-t beraktam a PIC elé. Viszont szeretném ezt az áramkört akku-ról is működtetni. Beszereztem 2db. 16340-es CR123 méretű 3,7V-os akkut, mivel csak méretileg ezek férnek be a lámpába. Egyenként 1000mA-ek. Ezeket párhuzamosan szeretném kötni, hogy hosszabb ideig működjön az áramkör. Olvastam, hogy ezt nem ajánljátok, de nagyobb nem fér el. Töltés közben nem szeretném, hogy ki keljen venni az akksikat a lámpából, hanem úgy, mint a telefonoknál működés közben is lehessen tölteni. Itt olvastam a MCP73831 IC-ről és a megépített töltőáramkörökről. De nem tudom felrajzolni, az én esetemben a sémát, ezért szeretném ha ebben segítenétek. Hogyan csináljam? Építsem meg a MCP-s töltőt., ennek adjak 5V-os tápot, és a kimenetére kapcsoljam Akksival párhuzamosan az áramkörömet stab IC nélkül? Így, ha nem kap tápot az akksiról működik. És mi lesz a másik akkuval? Hogyan oldjam meg ezt a feladatot, mások hogyan csinálják?
A két akkut kötheted párhuzamosan, de fontos, hogy azonos töltöttségi állapotban legyenek.
A stabilizátor (ugye LDO?) maradjon az áramkörben, az adatlapban említett szűrőkondenzátort ne felejtsd el a kimenetére kötni. Az MCP7838x kimenetére mehet a két akku, párhuzamosan. Arra az LDO, arra pedig a PIC és körítése.
Köszönöm a válaszod, igen LDO-s stab. IC. Viszont, lehet én vagyok a béna, de a gugli barátunk MCP7838 típust nem ad ki. 7383-ra gondolsz? Most, hogy megerősítettél, kicsit itt . Jól látom, ha áramkört is működtetni akarok a töltőről, akkor a 73831/2 nem elég hanem a 73832 kell?
Bővebben: Link
Ott az adatlapjuk is. Az is benne van, hogy mi a különbség közöttük (neked valószínűleg mindegy, azt vedd, amelyiket egyszerűbb beszerezni). A hozzászólás módosítva: Máj 26, 2013
Sasszemed van, kiszúrtad, hogy elgépeltem. Te írtad jól a típusszámot, 73831 vagy 73832 kell. A kettő funkcionálisan azonos, a töltöttségi állapot kijelzésében különböznek.
A telefon töltővel vigyázz, kis terhelésnél a leadott feszültség 7V fölött is lehet.
Akkor nekifogok...., köszönöm a segítségeteket, majd beszámolok....
Segítséget kérnék, tisztelettel... Imax B6 töltőmre rádugtam a balancer kábelt is, amikor az akkut tölteni akartam. Azóta nem balanszol.
Videóra vettem, mit csinál. Az első cella feszültségét leejti 0v-ra s hibaüzenettel leáll a folyamat. (A videót kissé meg kell vágjam, látom max 2 Mb-nyi tölthető fel.) Korábbi hozzászólásaitokban láttam utalást hasonló bajságra : http://www.hobbielektronika.hu/forum/topic_1310.html?pg=36 Gábor A hozzászólás módosítva: Máj 28, 2013
Szétszedném és átforrasztanám a balanszcsatlakozó forrasztásait. Ha már szét van szedve, akkor a nagyáramú kimeneti csatlakozókat is megküldeném némi forrasztóónnal. Hallottam már hibás forrasztás miatti hasonló hibáról.
Köszönöm, megpróbálom.
Erről a fórumról hallottatok? http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=827821&page=13 |
Bejelentkezés
Hirdetés |