Fórum témák
» Több friss téma |
Köszi a választ.
Az eredeti alkatrészek árára tekintettel az OPAMP egy MCP606-I/P lett, a feszültség-referencia IC pedig egy LM385, szóval ez megkerülhetetlen volt, mivel több ezer forintot nem adnék ki értük. (és kizárólag Ebay-en megtalálhatóak..) Az új "zéner" áramára (~15uA) tekintettel arányosan változtattam az R3 és R4-en. Egyébként nagyban értem az áramkör működését (habár ez a referencia IC-s megoldás most új számomra), csak most nincsenek kéznél megaohm fölötti ellenállások és a költséghatékonyság végett inkább csak a feltétlenül szükséges értékűekből vennék, illetve bonyolult dolgokat számolgatni nem nagyon szeretek.. ugyanis ahonnan van a rajz, van képlet is, csak nem magyaráz el semmit, így szintén nekem kéne kitalálnom hogy mi micsoda... Szóval akkor maradjunk az R5 módosításánál ha azt volna a legcélszerűbb. A 3V lockout feszültséget változatlanul hagyva, mondjuk 3,1-3,5V-ig állíthatóra szeretném a hiszterézist megoldani, például egy potméterrel. Ehhez tudnál felvázolni egy egyszerű képletet? (Na nem a potméterhez, hanem csak az R5 kiszámolásához.)
Hello! Ezt nem lehet egy egyszerű képletben felvázolni, mert számítgatni kell. De kapásból látok egy gondot. A választott zéner feszültsége 2,46V és ehhez még hozzájönne az R4 feszültségesése. Az IC adatlapján a "Common Mode Input Range: VDD-1,1V". Vagy is a 3,1V tápfesz mellett a bementi feszültség nem léphetné túl, a 2V feszültséget. Ami jelenleg 2,5V körüli értékű.
Egyébként meg mérd meg az aksidat, hogy ha terhelés esetén 3V-nál leveszed a terhelést, hova megy fel a feszültség..
LM385-ből ez a kiszemelt típus: link
Jó hogy említetted a műveleti erősítő bemeneti feszültség tartományát, én erre nem is figyeltem... Remélem 1,5V körül még nem lesz gond. Az akku egy öreg darab, MCP1653 már oszcillált vele, melynek hiszterézise 117mV. Átmenetileg ez az akku lesz használva és inkább egy ilyenhez fogom beállítani a rendszert mint egy szuper cellához.
Sziasztok,
A következőben kérném a segítségetek. Adott egy raspberry pi egy mcp4725 DAC. De mivel 3,3v-on van használva, emiatt az analog jel is ekkora lesz. Ezt a jelet kellene háromszorosra erősíteni. Sajnos ilyenirányú ismereteim elég hiányosak Van egy bss138 is, de úgy nézem analogra nem használható, vagy mégis? Egy 0-10v vezérlőjelű belimo motor meghajtása lenne a cél. Mint itt, csak ez egy komplett eszköz: Bővebben: Link Tudnátok benne segíteni? köszönöm A hozzászólás módosítva: Feb 11, 2015
Hello!
Az érthető, hogy 0..3,3V-ot 0..10V-ra szeretnéd erősíteni. Csak azt nem írtad, mekkora lesz a terhelés. Maga a motor, vagy csak a 0..10V feszültségre van szükséged. Mert ha 12V tápfeszültséged van, és csak a feszültség kell, akkor egy LM358-al neminvertáló módban meg lehet oldani az erősítést. (Ennek 12V tápfesz mellett, kb. 10V lesz a maximális kimeneti feszültsége.) Ha pedig áramra is szükség van, megoldható pld. így ezen módon. Mindössze a táp 12V és a visszacsatoló ellenállásokat kell 2:1 arányba beállítani. (Pld. R4 20kohm és R5 10kohm.) Akkor az erősítés 3-szoros lesz, a 3,3V-ra meg így 10V. Egy fet, az csak egy tranyó, azzal a bementi jellel arányosan erősíteni még nemigazán lehet. A hozzászólás módosítva: Feb 11, 2015
Hello! Én egyébként "fejre fordítanám" a kapcsolást, mert nem igazán szép, hogy a refrencia alá feszültségeket adunk. Plusz, így nagyjából függetlenné lehet tenni a kapcsolási pontot és a hiszterézist. És annak változtatására nem változik a kapcsolási érték. Szóval valahogy így..
Nem lenne egyszerűbb ablak komparátort használni, mint a hiszterézissel bajlódni? A hisztrézis amúgy sem arra való, hanem a biztonságos gyors átbillenés elősegítésére.
Ez remek lett, köszi!
Kútfőből? A potival mekkora hiszterézis állítható így be? Még pár kérdés: Egyébként mi történik a komparátorral ha túl nagy bemenetet kapna, tönkremenne? Illetve ezt tapasztalatból tudod hogy 2V-ig még működőképes?
Hello! Ablakkomparátor után RS tároló kell, vagy abból kialakított tároló, mint itt tettem.
De itt a kis fogyasztás, és az egyszerűség a fontos. Végül is a hiszterézist mindegy hogy mire használjuk, attól még hiszterézis.
Hogy mitől megy tönkre, nem az üzemmódtól függ, hanem hogy túllépjük-e az adatlap maximális értékeit. Tapasztalatból nem tudhatok semmit, mert nincs ilyen alkatrészeim.
Egyébként a potival, kb. akkora hiszterézis állítható be, amekkorát szerettél volna.
Nem az üzemmódra gondoltam.
Én úgy láttam hogy túlléptük a megengedett 1,1V-ot már 1,37V-tal, illetve most is 1,25-tel. Vagy valamit elnézek? Látom az absolute maximum ratings-nél hogy -1-től +1V-ig írja, de itt nincsenek negatív feszültségek ha jól gondolom.
Nem nézted meg az adatlapot? Írtam, hogy a "Common Mode Input Range" paraméter mutatja meg, milyen bementi feszültség tartományban tudja teljesíteni az OPA a megadott paramétereit.
Ez VSS – 0.3.. VDD – 1.1 tartományban igaz. Vagy is bemeneti feszültség tartománya függ a tápfeszültség értékétől is. A VSS-0,3V azt mutatja, hogy a bement elérheti negatív oldalon a tápot (itt ez a GND). Sőt akár alá is mehetne 0,3V-al. A "VDD – 1.1V" azt mutatja, hogy a bementi feszültség a pozitív értékéénél kisebbnek kell lenni a plusz tápfeszültségnél, 1,1V-al. Vagy is 3V táp esetén ez maximum 1,9V-ot jelent.Re mivel a refrencia 1,24V értékű, az nagyobb mint az 1,1V és nem tudja a bement megközelíteni annyira a tápot. A komparátor átváltása mindig akkor van, mikor a két bemenet azonos feszültsége van. Ha meg átbillent, és cseppet több, akkor sincs baj, csak már kilép a CMRR tartományából. Amúgy bebillent komparátor esetén és maximális hiszterézis emellett, is 1,09V-ra fogja a bement megközelíteni a tápot..
Igen, néztem, de az imént az abszolút maximum értékeket figyeltem.
De így már értem, köszi!
Üdvözletem!
A mellékelt képen látható hogy egy műveleti erősítőt felhasználva a szív impulzusokat lehet mérni. Azonban nem találtam itthon csak NE5532 tőt. Minimum 100X-os erősítésre van szükségem. Kipróbáltam és nem működik ezzel a kapcsolással, mit változtassak rajta? Tápfeszt 12-30V ig próbáltam A hozzászólás módosítva: Feb 12, 2015
Hello! Ez messze nem oly egyszerű probléma mint elsőre látszik. Nagy impedanciás kis offset feszültségű erősítő kell, kimunkált kapcsolással. De mivel életveszélyes kísérletezés, az embert összekötni bármely hálózati készülékkel, a helyedben hanyagolnám a témát..
Milyen műveleti erősítőt ajánlana, és milyen kapcsolással. A tápját megoldanám valamilyen elem/akummulátor megoldással.
Per pillanat csak azon megy/menne. Mobil telefon mikrofon bemenete.
Nem tudom honnan származik a rajzod, de a műveleti erősítődnek nincs beállítva a munkapontja. A rajz szerint oda áll be, ahová neki tetszik. A másik, nem invertáló bemenetre is kívánkozik valamilyen ellenállás, egy valamilyen referencia feszültségre, elvileg lehetne a föld is, de akkor olyan erősítőt kell használni, amelyik nem reteszelődik.
Hogyan lehetne megoldani, hogy működő képes legyen?
Használd a leírásban szereplő alkatrészeket úgy ahogy ott van, ha utánépítesz. Ha változtatsz, sajna meg kell tanulni a műveleti erősítők működését, de legalább hasonlítsd össze a két műveleti erősítő adatlapját, és nézd meg, miben különböznek.
Jótékonyan hatna egy 1 kohm -os ellenállás a földre a + neminvertáló bemenetről. De ez sem biztos, hogy segítene, mert a bemeneti ellenállás drasztikusan lecsökkenne, de próbát megér.
Milyen ICt ajánlana ami mondjuk beszerezhető és ide jó lenne?
Mielőtt végképp letennél róla, amit azért melegen ajánlok, olvasd el mire jutott vele egyik fórumtársunk.
Valószínű hogy felhagyok vele. Egy oszcilloszkóp bővítési lehetőségét akartam megcsinálni, de úgy néz ki más kell néznem. Esetleg valamilyen ötlet?
Helló ismét!
Ez egy napelemhez tervezett alkonyatkapcsoló akarna lenni, ehhez a meglévő akkuvédő kapcsolását szerkesztettem át. A P1-gyel lehetne beállítani a nem fix referenciát, az akku töltöttségétől függően. A napelem 0~1V közötti értéke jelentené az alkonyatot. Ha alacsonyabb az akku töltöttségi szintje, nagyobb sötétség kéne a kimenet átváltásához. A napelem akár 6V leadására is képes, így a Z1 az opamp bemenetét védené a túl nagy feszültségtől. Én egy 1,4V-os Z diódára gondoltam, nem tudom hogy ez volna-e a legideálisabb erre a célra. Osztó nélkül gondoltam a napelem feszültségének bekötését, így egyszerűbb lenne a beállítás. A visszacsatolás értékét nem számolgattam, a gyakorlatban 100mV hiszterézis valószínűleg megfelelő lesz. Ha bármi nem lenne jó, szóljatok! A hozzászólás módosítva: Feb 17, 2015
Hello!
- Csak hogy ez nem fog adni hiszterézist, mert a visszacsatolás nem pozitív, hanem negatív. - Az 1,4V-os zéner pedig nem jó egy 1Mohm-al, mert az ilyen kis áramot messze a könyökfeszültsége alatt is átengedi.
Szia!
Igen, most látom én is hogy negatív... 1,4V-os zéner helyett szerinted mit volna célszerű betenni? A minimális fogyasztás lényeges.
Egy sima diódát kel tenni a 3-as és a 7-es láb közé. (Katód a 7-es felé)..
Értem, bár ebből nem lesz baja az opamp-nak hogy a táp fölé megy az egyik lábán a fesz?
|
Bejelentkezés
Hirdetés |