Fórum témák
» Több friss téma |
Olyan időalapot állíts, ahol csak másfél periódus látszik. Akkor látod a fel, és lefutó éleket is. Már ha nincs túl nagy különbség a periódus, és a fel lefutó élek ideje között.
Etm kolegának írjátok, mert én most nem mérek semmit. Egyébként igazad van. Ha elég nagy/kicsi az időalap akkor látni az éleket is. Mostanában már csak digitálissal méregetek.
Azt tudom! De nem láttam semmit,csak egy vízszintes teltvonalat a kijelzőn. Akkor ezek szerint nincs is ott órajel?A szkóp 10 MHz-ig mér. Ezen a frekin sem volt jel. Olyan volt mintha csak egy papír laphoz érintettem volna csak a mérő szondát. Vagyis semmi.
A hozzászólás módosítva: Máj 25, 2015
OK, csak zavar, hogy mindenki aki a szkóphoz nyúl, ezt a hülye kerítést nézegeti, pedig ez nem mond semmit, vagy legalábbis nem sokat.
Ha a legnagyobb érzékenységű állásban nem látsz semmit, akkor ott nincs is semmi. Órajelnek legalább 3 Vcc -nak kell lenni, ha nincs szinkronban, akkor is elég vastag a vonal. Kattogtasd csak az Y erősítő csillapítóját.
Állítgasd az időalapot. Hátha széthúzod a "kerítést".
Első lépésként mindenki a kerítést fogja... Sokan mikor meglátják ámuldoznak. Ha még előtte szkópot nemláttak.
A fel-le futó él sebességétől függ, hogy az mennyire látszik. Ha gyors nem látszik, minél lassabb, annál erősebben látszik. Mindez viszonyítva az eltérítési sebességhez "Time/Div".
Ha vízszintes szakaszok -vonal- sem voltak, akkor a V/Div, Time/Div, vagy triggerszint potival megtalálható a jel. Vagy bemeneti AC-DC-GND kapcsoló GND állásában hozd középre a vonalat, ezután AC vagy DC bemeneti csatolás -ne GND. Mérőfej hegyét érintsd meg ujjal, brumm 50Hz hullámosságnak kell lenni. Ebből látni, hogy jel bemegy a szkópba. A hozzászólás módosítva: Máj 25, 2015
Köszönöm a válaszokat! Ma már nem ,de reggel megpróbálom megtalálni a jelet.Ehhez 10 MHz és 5 Volt/div elegendő?
Ha az órajeled max 100 kHz -nél nem sokkal nagyobb, akkor igen. Ha TTL jeleket nézel, akkor lehet, hogy a fel lefutást nem fogod látni.
A hozzászólás módosítva: Máj 25, 2015
Mit is akarsz mérni? Az 5V elég szerintem. A 10Mega nem biztos.
2V/Div, és 10MHz -től lefelé próbálgasd. Valamit mindenképpen látni kell, abból tudni mit merre kapcsolj. Először egyenes vonal, utána tapintod fejet a mérendő pontra.
A hozzászólás módosítva: Máj 25, 2015
Meg akarom mérni egy 74HC164-es IC 8-as lábán az órajelet. Ez egy kijelzőn van.Jelet az említett lábon nem láttam szkóppal,de érdekes módon az IC pedig hibátlanul teszi a dolgát.Működik. Állítólag ott órajelet kellene látnom.
Akkor csak tekergesd a szkópodat, látnod kellene. Ha mást nem, a kerítést biztosan. Nézd meg a kimeneteit, ott kisebb a frekvencia
A hozzászólás módosítva: Máj 25, 2015
Szia!
Célszerű lenne frekvencia mérővel ellenőrizni van e órajel.
Ha a szkopon nem lát semmit, akkor vajon mit mérhet a frekvenciamérövel?
( olyan rossz szkop nincs, ami nem mutat semmit ott ahol jel van . ). A hozzászólás módosítva: Máj 26, 2015
Egy TTL áramkörön még mezei voltméterrel is kellene tudnod valamit mérni ( ha ott valamilyen jel van), szoval vagy rossz a szkopod ( szonda) vagy nem jol tekered.
Minden mérés elött jo szokás hozzáérni a 7-s (8) lábhoz a GND, majd a 14 (16) lábhoz ahol a Vcc van, csak hogy lásd hol vannak ezek a szintek a képernyön. Szerencsére a TTL kapcsolásokban más szint nem fordulhat elö, csak a jel formája változhat.
Sziasztok mesterek! Nem akarok hűjének látszani,de akárhogy is próbálom megtalálni azt az órajelet, nincs. Konkrétan a 8-as lábon sehova nem tér ki függőlegesen a szkópon a csík se kHz-en,sem MHz-en. Sem 0.5V/div-en ,sem 5V/div-en. A szonda jó,mert új,és 1-1 be van kapcsolva. (állítható). Vcc lábon felugrik az egyenes vízszintes csík,egyen feszültséget mutat(mér). Tehát szonda működik,szkóp működik. A kimeneten a Led-ek jól működnek(fele világít fele nem),és ahol világít ott is csak egyenes vizszintes csíkot mér a szkóp.Ha viszont kikötöm a 8-as lábat,akkor viszont mindegyik led világít,aminek nem kellene csak a felének. Tehát reagál ráé,de sem feszt sem jelalakot nem tudok rajta mérni. Begaggyanok tőle!
A 8-as láb "CP"bemenet, ide beadni kell jelet. Ahonnan ide jön a jel, azt nézd meg. Milyen frekis az az órajel? Kapcsolásból nem derülk ki?
Ez egy elektromos bringa műszerfal kijelzőjén van led-ekkel ami jelzi az akksi töltöttségét is,és hogy hanyadik sebesség fokozatban van a motor. A 8-as lábra a motorvezérlőből kap valami jelet,amit én nem látok.Nem tudom mekkora frekis lehet.
A hozzászólás módosítva: Máj 26, 2015
Egy 10 MHz -es szkópon azért még lehet látni egy 20 MHz -es jelet, bár lehet, hogy csak a legérzékenyebb állásban. A TTL osztók általában nemigen mennek 25 MHz -es órajel felett, kivéve a nagyon gyorsakat. De a Tiéd nem ilyen.
Megpróbálhatnád a mérőfejen az 1:10 állását is, mert lehet, hogy az impulzusnak csak az alja látszik, a teteje nem, és ha nincs szinkronban lehet, hogy csak egy vonalat látsz. Azt mondod, hogy a tápra egyértelműen látszik a vonal elmozdulása. Ha ezt látod, a mérőfej jó. Az impulzusok kb. ugyanekkora amplitúdójúaknak kell lenniük. Arra a lábra téve, amik a LED -eket vezérlik, látod az impulzusokat, Elég lassúak, de azért azokat is látni kellene. A hozzászólás módosítva: Máj 26, 2015
Akkor az is gond lehet, hogy ez a vezérlőjel ritka (kis frekvenciás) keskeny impulzusokból áll. Egy egyszerű szkóppal az ilyet nagyon nehéz meglátni, megnézni. Ahhoz egy nagy fényerejű, függ erősítő késleltetésű szkóp kellene, mert csak akkor láthatnád azt az egy impulzust a képernyő elején.
A hozzászólás módosítva: Máj 26, 2015
Esetleg fel tudok tenni róla egy vissza rajzolt kapcs rajzot ha ez segít valamiben,de az alkatrészek értékeit nem tudom lemérni mert ki kellene forrasztani,ezek pedig smd-k. Én a szkóppal az órajelet a GND lábhoz viszonyítva mértem,de gondolom ezt így is kell.
Ha a 74 HC 164 IC re gondolsz, annak vizsgálatához komolyabb szkóp kellene. Az órajel csak addíg jön, amig a soros adatokat belépteti a regiszterbe, utána egy ideig nem. Legalább kétsugaras két időalapos, de jobb lenne többsugaras szkóp, Azért kell két időalapos, mert az órajel is csomagokban jön, és szinkronizálni, hogy láss is valamit, a csomagokra kellene. Ekkor viszont olyan lassú az eltérítés, hogy minden egybefolyik. Ilyenkor kell a második időalap, ahol kiválaszthatod, hogy a csomag mely részét szeretnéd tanulmányozni. Az ilyen, nem az olcsó kategóriájú szkópokban a függ erősítő jele is késleltetve van, hogy az első impulzust is tanulmányozni lehessen.
Mégjobb lenne egy nem belépő szintű digitális szkóp. A hozzászólás módosítva: Máj 26, 2015
Tényleg, szerintem is ez a helyes megfejtés, nem is gondoltam arra, hogy analógon ez nem látszik. Digihez szoktam.
etm "Normal". vagy "Single" eltérítési mód is segíthet, jó triggerszint beállítással, nagy fényerővel. A hozzászólás módosítva: Máj 26, 2015
Hát igen, minden szkopon van egy igen fontos pilács, ami mutatja, hogy müködik a trigger. Ez az alap, hogy utánna lehessen tekergetni, és "elkapni" a jelet.
Most akkor valamit nem jól csináltam,vagy ilyen szkóppal nem lehet ezt a jelet megvizsgálni?
Nem tudom milyen a szkopod, de mindegyiken van egy lámpa ( led) ami felvillan vagy világit, ha a trigger indul. Ha tehát odakötöd a szkopot a meröpontra, akkor ennek a lámpának világitania vagy villognia kell - van egy tekerö amivel a trigger érzékenységét lehet változtatni.
Ha ez bekövetkezett, akkor a trigger látja a jeleket, azaz most már csak tekergetni kell, hogy te is lásd. Feltekerni a fényeröt ( mert a tüimpulzusokat az analog müszeren nem mindig látni), majd széthuzni az idöalapot és figyelni a képernyö bal oldalát. Itt elöbb utobb látnod kell valamit.
Éppenséggel meg lehet mérni, de nagyon ügyesnek, gyakorlottnak kell lenni.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |