Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3134 / 3963
(#) RoliNyh válasza Olits hozzászólására (») Márc 3, 2018 /
 
Szerintem ezen fölösleges elmélkedned. A két forgógép forgórésze nem véletlenül tér el egymástól, és nálunk okosabb mérnökök tervezték azokat meg, úgy ahogy vannak. Innentől kezdve bármilyen módosítás csak ronthat, vagy működésképtelenné teszi a konstrukciót. Ha a póluspárok száma és elhelyezkedési szöge nem passzolnak egymáshoz, onnantól kezdve a forgórész nem fog forogni.

Találj inkább valami más elméletet (akár az elektronikában is), amin agyalhatsz, ha annyira szeretnél.
Vagy inkáb kezdd el tanulni az alapoktól, azzal talán még jobban is jársz...
(#) Olits válasza RoliNyh hozzászólására (») Márc 3, 2018 /
 
A kérdés az,hogy müködne a dolog vagy nem ?S ha nem miért nem ?
(#) gordonfreemN válasza Olits hozzászólására (») Márc 3, 2018 /
 
Idézet:

Ha a póluspárok száma és elhelyezkedési szöge nem passzolnak egymáshoz, onnantól kezdve a forgórész nem fog forogni.
(#) Olits válasza gordonfreemN hozzászólására (») Márc 3, 2018 /
 
De ha passzolnak,mert pont annyi van a forgórésznek is mint amennyi kell?
(#) c27 válasza lelkes amatőr hozzászólására (») Márc 3, 2018 /
 
Kicsit komoly az ára főleg szállítással együtt. Esetleg egy kicsit olcsóbb kategóriás nincs valahol? Olyan is jó lenne mint pl. az utánfutókon szokott lenni, csak az sajnos nem 400V-ra van tervezve, bár elvileg akár jó is lehetne.
A hozzászólás módosítva: Márc 3, 2018
(#) Stewe válasza Olits hozzászólására (») Márc 3, 2018 /
 
Ha nem tudod, mi kell ahhoz, hogy működjön, akkor hogy érthetnéd meg, miért nem működik?
Szépen kérlek keress egy topikot, ahol erről van szó. A tekercselt forgórészű csúszógyűrűs háromfázisú asszinkron motor egyébként létezik, de ott nem egy gerjesztőtekercs van a pólus öntvények között, hanem háromfázisú tekercselés a kalickákban!
(#) lelkes amatőr válasza c27 hozzászólására (») Márc 3, 2018 /
 
400 voltra alkalmasat nem nagyon találsz olcsóbbat. Kisebb feszültségre valóval meg nem szabadna játszani.
(#) gordonfreemN válasza pucuka hozzászólására (») Márc 3, 2018 /
 
A megfelelősségi nyilatkozatot szabályozó törvényi előírás annyit mond, hogy:
Bővebben: Link
idézek belőle:
Idézet:
„Műszeres vizsgálat
Ahol alkalmazhatók, a következőket kell - ajánlottan a következő sorrendben - műszeres vizsgálattal ellenőrizni:”

A kiemelt aláhúzott rész szerint egy készüléknél tehát nem szükségszerű minden ellenőrzés elvégzése, ha azt nem is lehet elvégezni.
Majd amiket felsorol, egyik sem egy ördöngős nagy dolog, megoldható feladat. Tehát ez a része, nem hinném, hogy pár tízezer ft-nál többre rúg, tekintve egy egész családi ház 200nm-ét 30e ft-ból érintésvédelmileg bevizsgálták és jegyzőkönyvezték. Magyarul jóval több mérés.
Van itt még ez is:
Bővebben: Link
Idézet:
Villamos berendezés első ellenőrzése: az MSZ HD 60364-6:2007 szerint a villamos berendezés átfogó ellenőrzését jelenti, amely tartalmazhat érintésvédelmi, tűzvédelmi és egyéb létesítésre vonatkozó előírások ellenőrzését, továbbá a beépített termékek megfelelőségének vizsgálatát is.
Fontos tisztázni a különbséget a villamos berendezés és a villamos berendezéshez csatlakoztatott szerkezetek között. Az írásvetítő, a hosszabbító, a hűtő – tehát minden olyan eszköz, gép, szerszám, gyártmány, ami dugaszolóaljzaton keresztül csatlakozik a villamos berendezéshez, az nem a része.

Tehát érintésvédelmi vizsgáltot sem kötelező alkalmazni, mert azt mondja, tartalmazhat?

Ezután következne a CE minősítés ha jól értem?
Jó lenne valami hétköznapi emberek számára is érthető útmutató, bocs a hosszú írásért.
(#) vargham válasza gordonfreemN hozzászólására (») Márc 3, 2018 /
 
Ha van minőségirányítási rendszered (pl ISO 9001), és a termék nem esik semmilyen speciális kategóriába (orvosi eszköz, jármű, stb), valamint a beszállítóid alkatrészei rendelkeznek CE megfelelőséggel, akkor a CE egy nyilatkozatot jelent, amiben kijelented, hogy megfelel az előírásoknak.
(#) gordonfreemN válasza vargham hozzászólására (») Márc 3, 2018 /
 
Na valami ilyesmire gondoltam én is, ilyen infókat találtam a neten.
Nagyon sok olyan termék van, (pl hajdu kisbojler) ami 3-4 oldalon részletezi a termék paramétereit a gyártót vagy forgalmazót meg a használati utasítást és a végén ott a CE jelölés.
(#) c27 válasza lelkes amatőr hozzászólására (») Márc 3, 2018 /
 
Valami hasonló jó lenne, de elég nevetséges ára van ezeknek a párja pont a duplája link.
Egy sima 16A-es 4 pólusú ipari csatlakozó párban kijön 2000Ft-ból, pedig nem hiszem, hogy ezeknek a kisebbeknek a gyártási költsége annyival több lenne, inkább ellenkezőleg.
Mindegy még próbálkozok hátha valaki hirdet majd kicsit olcsóbban egy megfelelőt.
A hozzászólás módosítva: Márc 3, 2018
(#) Olits válasza Stewe hozzászólására (») Márc 3, 2018 /
 
Már nem annyira fontos.
(#) gordonfreemN válasza c27 hozzászólására (») Márc 3, 2018 /
 
Sajnos ezt nem csak a felhasznált anyagmennyiség vagy bonyolultság dönti el, hanem a fogyasztott darabszám is. Ilyen ma a piac, én is vettem irtó drágán faston csatlakozót, ha kell hát kell. Ha meg nem akkor biztos van más megoldás.
(#) Stewe válasza c27 hozzászólására (») Márc 3, 2018 /
 
Ez itt párban van... és valamivel olcsóbb is.
Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Márc 3, 2018
(#) tbarath válasza amda hozzászólására (») Márc 3, 2018 /
 
Hű mekkora hülyeséget matekoztam össze tegnap, bocsánat, rámfért már az alvás.
Helyesen: "Ha a pládakvarcunk frekvenciája nem pontosan 8000 Hz, hanem egy század százalékkal eltér (7999,2 Hz vagy 8000,8 Hz), akkor az naponta 8,5 másodperc eltérést jelent a pontos időthöz képest."
(#) killbill válasza tbarath hozzászólására (») Márc 3, 2018 / 1
 
Alapvetően a kvarcok pontosságát ppm-ben szokás megadni. PPM a parts per million rövidítése. 1 ppm, az 1 milliomod rész. 30 ppm eltérés egy nap alatt : 86400 / 1000000 * 30 = 2.592 masodperc hiba. Átlagos kvarcok 30..50ppm, órakvarcok inkább 10ppm körüliek.Mi az a pládakvarc?
(#) Moderátor hozzászólása Márc 3, 2018
 
A generátor készítéssel kapcsolatos hozzászólások áthelyezve ide.
(#) tbarath válasza killbill hozzászólására (») Márc 3, 2018 /
 
Elírás, az példa kvarc akart lenni, csak nem szúrta ki a szememet. Ugyanis egy mondattal korábban ezt írtam: "Ha pl. a kvarc frekvenciája 8000 Hz".
PPM témában igazad van, de ennyire nem akartam belemenni.
(#) Olits hozzászólása Márc 3, 2018 /
 
Sziasztok.Az lenne a kérdésem,hogy az autókban hogyan állítják elő azt a nagy feszültséget a 12 voltból, ami szükséges a gyertyáknak a szikra előállítására?Úgy tudom valami gyújtótekercs segítségével,de ez most is így van, a mai korszerű autók esetében?
(#) bbalazs_ válasza Olits hozzászólására (») Márc 3, 2018 / 1
 
Igen, de nem mechanikus megszakítóval es elosztóval, hanem felvezetovel. De a trafo meg megvan...
(#) Blintux hozzászólása Márc 4, 2018 /
 
Sziasztok!
Egy olyan kapcsolást keresek, amivel megvalósítható lenne az, hogy egy kondi akkor süljön ki ha 0V-ot kap az áramkör ezért felelős része.
Gondolom 1-2 tranzisztorral, ellenállással megvalósíttató, csak nem találok ilyen kapcsolást

Tehát az egyszerűség kedvéért legyen az a szitu, hogy ha nem kap áramot ezért a kisülésért felelős áramkör egy része, akkor felvillan egy LED annyi időre még a kondi bírja.
5 voltos áramkörről beszélünk egyébként.
(#) tbarath válasza Blintux hozzászólására (») Márc 4, 2018 3 /
 
Egy mikrokontroller ADC-jével nézed a vezérlőjelet, és ha az 0 akkor kapcsolod a kisütő áramkört.
Overkill, de egyszerű és olcsó
(#) Epu2 válasza Olits hozzászólására (») Márc 4, 2018 /
 
Üdv! Messze nem. A kalitkás forgórész "tekercselése" a rövidre zárt alumínium kalitka, (akár egy kalitkás akár, kétkalitkás a motor. Az indukció miatt keletkezik benne mágneses pólus. Az állórész és a forgórészben keletkező mágnesek kölcsönhatása miatt forog a motor. A generátor állórésze gerjesztett mágnes. Hiába is gerjesztenéd fel és mint szinkron motort szeretnéd pörgetni, nem fog, mert ha megnézed a mágneses pólusokat, nem igazán követik az állórész pólusait, ferdék és nem teljes szélességűek. Nem is arra van kitalálva, hanem generátorhoz, ahol pont ez a ferde mágnespólus a kívánatos. Ezen a témán kár agyalni, mert nem lyukadsz ki vele sehová.
Ha forgórészt cserélnél egy aszinkron motorba, akkor is fontos lenne a mágneses felületek méretegyezése és a lehető legkisebb légrés. A pólusok számának eltérése alapvetően nem okozna működésképtelenséget.
(#) Epu2 válasza Blintux hozzászólására (») Márc 4, 2018 /
 
Egy integrált áramkörös csúcsegyenirányító, ami csak akkor ad kimenő impulzust, ha nulla átmenetnél van a figyelt feszültség. Az impulzus indíthatja a kisütő áramkört. A leírás nem is értem mi értelme van sütögetni kifelé egy üres kondenzátort.
(#) Blintux válasza Epu2 hozzászólására (») Márc 4, 2018 /
 
Az értelme nem is fontos, mert bonyi...
De tovább megyek kicsit hogy érthetőbb legyen.
Végül is egy gomb megnyomást kellene szimulálni.
Ha az adott vezetéken 0V van, akkor kisül a kondi, ami azt a kis áramot egy másik vezetékbe nyomja, amin egy manuálisan nyomható gomb is van, ami szintén fesz alá helyezi a vezetéket ha megnyomom, csak ezt szeretném automatizálni
(#) Rainbow15 hozzászólása Márc 4, 2018 /
 
Sziasztok

Relé funkcióját szeretném kiváltani valami "olcsóbb" megoldással. Tranzisztorral meg lehet oldani?

Mindössze annyit szeretnék, ha 3,3V feszültség létrejött valahol, akkor 2 láb legyen rövidre zárva (de ez a 2 láb legyen független a bemeneti jeltől.

Konkrétan egy Raspberry PI kimenetére szeretném tenni, ha 3,3V jelet megkapta, akkor kapcsoljon össze 2 lábat, de hatással ne legyen a Raspberry PI áramkörére. (Kb. 5-6V feszültség lenne a rövidrezárt lábaknál).
(#) kadarist válasza Rainbow15 hozzászólására (») Márc 4, 2018 /
 
Szia!
Mutasd meg a vezérelendő áramkört, azt, ahol azt a két lábat kellene összezárni.
(#) Bakman válasza Rainbow15 hozzászólására (») Márc 4, 2018 /
 
Hiányzik még pár paraméter (kapcsolandó áram, mennyi lehet a kapcsolón eső feszültség stb.) de nagy valószínűséggel egy optocsatoló elég lehet a feladatra.
(#) Rainbow15 válasza kadarist hozzászólására (») Márc 4, 2018 /
 
Egy régi Nokia 3310 gombjait szeretném működtetni. Ha jól tudom annak 3,7V az akkuja, de fogalmam sincsen mekkora feszültség van a gomboknál, ezért írtam inkább nagyobbat. Áramerősséget nem tudom. Nem tudom elég e ennyi infó.
(#) tbarath válasza Rainbow15 hozzászólására (») Márc 4, 2018 /
 
A nyomógombok nem szoktak nagy áramot felvenni, oda simán jó egy opto.
Következő: »»   3134 / 3963
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem