Fórum témák
» Több friss téma |
Sajnos a bekötést nem látom... Esetleg ha találsz adatlapot hozzá...
Nagyon-nagyon lassan tölti. A töltőáram 60mA. Valószínűleg az 5%-os élettartam miatt nem tölti.
A képen szerimtem is csak egy sima 1S védelem látható. Vagy hibásan van bekötve vagy rossz a BMS (próba erejéig ki is hagyhatod). Ha a készülék tárolja a cella adatait, akkor bukta.
Próba képpen kikötöttem a hőmérőt, tehát csak a táp vezetékek maradtak. A töltés így el sem indul, illetve az akksi élettartamát sem írja ki a készülék.
Külső töltővel fel kellene tölteni a cellákat, akkor hány %-ot mond.
Úgy van, az aksira gondolj úgy, mint egy oltári nagy értékű pufferkondenzátorra pl.
Ha nincs betáplálás, bizonyos ideig tárolja a feszültséget. Az akku nyilván tovább bírja. Az első áramkört válaszd, azt lehet táplálni napelemről, mivel nagy a bemeneti feszültségtartománya. A második áramkör csak egy sima egycellás töltő, kicsi a bemeneti feszültségtartomány, ezért napelemhez nemigen illeszthető. Esetleg még soros diódát lehet betenni az akku elé, ha este nincs töltőfeszültség, akkor az akku ne tápláljon vissza az áramkörre, ha ezt a panel nem tartalmazza. Én az IC típusát nem nagyon látom... (De szerintem ezek nagyon drágák, főleg a második ahoz képest hogy csak egy egyszerű töltő. Az elsőnek is utánna kellene nézni alaposan, mert mostanában mindenre ráírják, hogy MPPT -s, még azokra is, amik nem. Szóval olcsóbbat is találni alin, megéri keresgélni.) Viszont ez így akkor sem oldja meg az akku alulmerülés védelmét, azt is vedd számításba. A hozzászólás módosítva: Aug 22, 2021
A dióda nem fog bezavarni a töltésbe? Ezt át kellene gondolni.
Szia!
Nagyon köszönöm a részletes magyarázatot. A második, kisebb modul jobb lesz nekem, mert a kinézett napelem elég kis méretű és néhány voltot ad csak le, ez a 3,8 V - 6,0 V bemenő feszültség tartomány pont jó lesz nekem. Ebben az IC CN3058 típusú, megtaláltam az adatlapját is: CN3058 Azt írja az adatlapon, hogy ha megszűnik a bemenő feszültésg, akkor alvó módba kapcsolja magát és legfeljebb 3 uA-rel terheli az akkut. Így akkor szerintem a dióda sem fontos. Az alulmerülésre már van elképzelésem, hogyan oldjam meg a védelmet. Amit még nem igazán értek, az az, hogy hogyan tudják ezek az áramkörök a terhelt akkut a meghatározott karakterisztika szerint tölteni amikor a terhelés változhat bármikor? Az adatlapon nagyon szép ábra van a CC/CV fázisokkal, de közben folyamatosan változik a terhelés, akkor hogyan tudja a töltésvezérlő a megadott görbék szerinti áramot/feszültséget tartani az akkumulátor számára? Konkrétan egy ESP modult fogok majd üzemeltetni erről a napelemes, akkus tápról. A modul három különböző működési mód között fog kapcsolgatni, hogy minimalizáljam a fogyasztást: - 150 mA áramfelvétel - normál üzemmód - 15 mA áramfelvétel - modem alvó üzemmód és - 20 uA áramfelvétel - mély alvó mód. Most ha a CC vagy CV töltési fázis közepén kapcsolgat az ESP modul a fenti üzemmódok között, akkor azt hogyan kezeli le a töltésvezérlő vajon?
Ha kifejtenéd bővebben konkrétan mire gondolsz, meg tudnánk vitatni.
Én abból indulok ki, ha a töltő nem kap feszültséget mert sötét van, akkor az akku feszültsége rákerül a töltő kimenetére. Adatlap híján jó lenne tudni, ez okoz e problémát... Ha egy Lítium akku fel van töltve, azt illik lekapcsolni a töltő áramkörről. Már csak azért is, mert a csepptöltést sem szeretik igazán. Ha az áramkör ezt megoldja, akkor természetesen nincs gond. Ha nem, akkor lehet egy schottky dióda beépítésével jobban jár az ember. Igaz a csepptöltés kiküszöbölésére az se megoldás, de a fesz visszatáplálásra megfelelő. A töltés annyiban változik, hogy nem pont 4.2V -ra lesz feltöltve a cella, hanem 4.2V mínusz a dióda nyitófeszültség. De ha a töltőfeszültség némiképp állítható, akkor akár be lehet állítani azt is.
Azt írja Régi motoros
Idézet: „Azt írja az adatlapon, hogy ha megszűnik a bemenő feszültésg, akkor alvó módba kapcsolja magát és legfeljebb 3 uA-rel terheli az akkut. Így akkor szerintem a dióda sem fontos.”
Jó gyorsan lekezeli. Az áram és feszültségértékből számolja hol jár épp a töltés.
Áramgenerátoros üzemmódban mindegy, hogy az akkuba, vagy a terhelésbe folyik épp a delej. Ekkor a maximális áram fog folyni az akku felé, hogy annak X% -a a fogyasztóba megy nem az akksiba, azzal a töltő nemigen foglalkozik. Feszültséggenerátoros üzemmódba meg tartja a feszültséget. Ha ez terhelés miatt csökken, akkor vissza kapcsol áramgenerátoros módba. A töltés akkor fog befejeződni, ha megfelelően kis áram folyik az akku felé. Hogy ezt az átkapcsolgatást hányszor ismételgeti egész nap, az mindegy. A hozzászólás módosítva: Aug 23, 2021
Igen, de ezt még először senki nem tudta...
De ha egészen pontos akarok lenni, akkor úgy mondom, hogy a töltőáram nagy része az akkun keresztül fog folyni, mivel annak nagyságrenddel kisebb a belső ellenállása, mint a táplált áramkörnek.
A tápáram pedig az akkuból fog a fogyasztó felé haladni, nem a töltőből. Ha a töltőáram nagyobb, mint a felhasznált áram, akkor az akkut képes feltölteni. Ha kisebb, akkor szép lassacskán le fog merülni. De esetedben az a cirka 150mA tyúkfing, főleg úgy, hogy nem is folyamatos terhelésről van szó. A hozzászólás módosítva: Aug 23, 2021
Mivel a CS3058E IC (ez van a linkelt modulokon) 3,6V feszültséggel tölt a CV fázisban, a dióda jelentősen megzavarja. Például az ESP modul nem kapja meg a 3,3V volt tápfeszültségét, bizonytalan lesz a működése.
Elég furcsa ez a 3.6V-os CC fázis, valahogy olyan fából vaskarika a dolog, plusz a fizika törvényeinek is ellentmond.
Nem kell túlgondolni. A cellának se olyan fontos a CC/CV töltés, nélküle is elmegy 5-10 évet, ha betartasz néhány szabályt (szobahőmérséklet, nincs se túlmerítés, se túlterhelés).
Csak töltsed több árammal, mint amennyit kiveszel belőle és rendben lesz minden.
Mi a furcsa benne?
A LiFePO4 akkunál 3,6V a CV fázis. Nem LiIon akkuról van szó. A hozzászólás módosítva: Aug 23, 2021
Így már teljesen egyértelmű a dolog, hálásan köszönöm a részletes magyarázatot!
Igazából a táplált ESP modul túlnyomórészt mélyalvásban lesz (20 uA fogyasztás). Csak ha mérendő esemény van, alkalmanként ébred fel megjegyezni ami történt. Valamint óránként egyszer mindig felébred pár másodpercre és WIFI-n elküldi a szervernek az összegyűjtött adatokat. Bár a kiválasztott napelem elég kicsi, várhatóan napsütésben legfeljebb 100 mA-t fog majd tudni leadni, számításaim szerint így is bőven elég lesz majd az elfogyasztott energia pótlására.
Szerencsére ezzel a töltő áramkörrel nincs szükség védelemre, de ha lenne, akkor gondolom lehetne használni dióda helyett P-MOSFET-et, így minimalizálni közel nullára a feszültségesést és akkor nincs ilyen gond vele.
Üdv.
Ma meghozta a futár egy napelemes mozgásérzékelős lámpát. Kíváncsi voltam és megbontottam. Legnagyobb meglepetésemre két párhuzamosan kapcsolt 18650 aksit találtam a borítás alatt. Kiemelve feltűnt hogy kicsit könnyebb lenne a megszokottnál. Megmérve a laptopból kioperált aksit 42gr amit a lámpában találtam az 35gr. Jól sejtem hogy tárolás terén sem tud annyit? Felírat nincs.
A hiányzó felirat: 9999 mAh, illetve kantoni nyelvjárásban MaH
A laptop aksinak volt felirata az tutira minőségi volt csak hát a fiókban gurult egy ideje lekopott . Elég drága laptop törmelékből lett kibányászva. Hát nem tudom lehet megterhelem és megmérem kíváncsiságból.
lámpa A leírásban 2400mA mondanak rá. A laptop az emlékeim szerint 3000mA körüli. A hozzászólás módosítva: Aug 30, 2021
Idézet: Akkor más irányú tapasztalatom szerint 1200-as.„A leírásban 2400mA mondanak rá.” (Rendeltem 1, meg 2 és 12W-os ledeket. Mindhárom kb. fele teljesítményű volt.) De! 2 akku van benne, 2x1200=2400. Akár sorba vannak kötve, akár párhuzamosan.
Sorban van mert 5v a napelem. Cserélni fogom az aksikat. 6000mA jobban hangzik
Idézet: „De! 2 akku van benne, 2x1200=2400. Akár sorba vannak kötve, akár párhuzamosan.” Ezt gondold át újra, mert nem így van. Soros kapcsolásnál a feszültség kétszeres lesz, de a kapacitás 1200 mAh marad. Párhuzamos kapcsolásnál a kapacitás 2400 mAh lesz, de a feszültség változatlan marad.
Ez amatőr volt tőlem párhuzamos a lelke
Idézet: „Akár sorba vannak kötve, akár párhuzamosan. ” Az idézet utolsó karakterét figyeld.
Igaz, mint a 13S3P akksi 65000mAh-val, vagy még jobb, 99990mAh Persze a 3 párhuzamos cellából az egyik homokkal van teli, így tud az egész akksi 5.5Ah-t, de legalább olcsó volt, az átlag felhasználó már nyomja is az 5 csillagot, ha nehéz az akksi. Sőt, az olcsósított 67V 2A-es töltő is csak 1A-t tud (úgyse méri meg senki, és a 99990mAh-es akksi is fel lesz töltve!), a szekunder oldali diódára meg minek rakjanak egy fém lapot, el van a TO-220 tok 150fokosan is! Ez a valóság sajnos, nem tudom, nevessek vagy sírjak.
Én erre figyelek! |
Bejelentkezés
Hirdetés |