Fórum témák
» Több friss téma |
Szeretném ha 433Mhz-re irányított antennát ,hogy a kommunikáciummal ne zavarjak másokat,és nagyon engem se zavarjanak.
Legjobb volna ,ha 2 kis parabola antennás dolgot tudnék beméretezni,mert akkor mind2 dolog teljesülne 1xrre.(Jó most anniyra fokuszált jeladás nem szükséges,de azért mégse menjen a nagyvilágba.) 110dbell érzékenységet ha elérném az ,már maga volna az álom. A parabola antenna fejet nem tom megcsinálni.de sztem ilyen frekire még azért lehet csinálni házilag,de ha valaki tudna megoldást,hol lehet ilyet kapni vagy kissebb átalakítással valamit tudl az is cool lenne. Előre is thx
Szvsz. egy yagit lenne a legegyszerűbb megépíteni.
http://www.qsl.net/ik1hge/homebrew/homebrew.html Igaz ez a kívánt 110 dbi-től sehol sincs, de szerintem azt csak elírtad ;
Köszi a tipett ezzel csak aza baj hogy tul nagy.
Sokkal kisebbre gondoltam ezért is remáltem 1 parabola megoldásba esetleg. A vevőm amit használok az 110dbi-s és innen vettem a bátorságot
Háát sajnos eléggé macerás lenne parabolával megfogni és határolni a 433 terjedését ...
Majd a "terjedés" megoldja a gondodat .... Ezt feletsd el hogy majd csak pont pl.: 2134 méterre fog szólni a rádiód , ottan minden esetben megfordul és visszajön nem megy tovább . 433 Mhz-re igencsak szép nagy parabolákat kelle építeni ... kérdés a nyereség mértéke ettől függ az átmérő + a hullámhossztól sajnos. A hullámhossz 70cm 433 megán. Pl.: lessél meg 1 grid parabolid szerű antennát 5.6 vagy 2,4 Ghz re méretezve (lásd wifi távolsági linkjei) ott 10-20dB nyereségre kb.: fél - 1 méteres átmérőjű paraboloid alakzatok vannak) 2,4 GHz az ~13 cm a 5.6 GHz pedig ~ 6cm hullámhosszú . Akkor 70 cm hullámhoszra közel annyiszoros átmérő kellene ... No de létezik parabola szerű de mégse olyan forma. Ezek pl a quad elemekből épített sugárzók. Quad: mert négyzet alakú oldalanként negyed hullám h osszú drót hurok. Ami mögött 1 reflektor fal van avagy kisebb szél ellenállás végett rács. Megfelelő távolságra kell lennie mert különben nem lesz jó a talponti impedancia és adás esetén a SWR. Kb: 10 dB vagy picivel nagyobb nyereségük van Vannak biquadok is ekkor már 2 quad elemet "raknak össze" hajlítnak meg amolyan 8as alakban csúcsuknál össze érintett négyszögekre hasonlítanak és középső csúcsban vannak táplálva . Ezeknek már 13 dB nyeresége. De ezt szokták fokozni azzal hogy 2db ilyen biquadot egymással párhuzamosan kötnek akkor már elvileg 16dB körüli a nyereség. Méretben 1 quad elem Kb.: 70/4 cm oldalú négyszög. Távolsága a reflektortól ~ 10-20 cm közt ... a reflektor széle hossza legalább lambdányi 70 cm . nyilás szögük viszonylag hasonló a yagikéhoz .... több elem esetén szűkülnek ... valamelyest. De 433 megán a közüzemi nyílvános frekin nem szokás és nem is szabad DXelni !!! No meg a 433as freki nem is általános freki hanem rádióamatőrsáv ottan meg nem igazán örülnek nektek ! Igaz van 1 pici szegmens ez pedig a távírányitók csatornája 433 megán ... de itt is csak 1-10 mW a megengedett kimenő szint!!! Használd a 446MHzes szabad frekit PMR rádiók sávját !!! további antenna elméleti kérdések tisztázásához ajánlom a Rothammel : Antennakönyvet --- kb.: 3 4 féle formában megvan a neten fellelhető . GOOGLE a barátod !
1 2 link hogy képben legyél miről is regéltem
reflektor több féle lehet van rácsos lemez esetleg 1 hasonló drótváz quad elem mint a sugárzó csak a reflektor az zárt hurok , direktorok is lehetnek további hurkok "négyzetek" de ekkor már a yagi antennákhoz hasonló boom alakul ki ... quad antenna 70cm 1 quad antenna 70cm 2 quad antenna 13 cm WIFI re no ennek lemez a hátulja BI azaz kettős quad antenna 13 cm WIFI re no ennek lemez a hátulja mégegy BI azaz kettős quad antenna 13 cm WIFI re no ennek is lemez ...tulja háááát ennnyi lett volna Idézet: „Igaz van 1 pici szegmens ez pedig a távírányitók csatornája 433 megán ... de itt is csak 1-10 mW a megengedett kimenő szint!!! ” Ezt a részt szeretném meglovagolni és kb 20-30 méterre max 50. Parabola antenáknál nincs olyan ,hogy 1/4 hullám?? 70 cm nek a negyede már elég barátságos lenne. (méretre) Gondolom a fej a lényeg nem a tükör mérete , mivel az am mikrokhoz is lehetett kapni 60cm - a csillagos égig mindent. Nézegettem elég sok antennás könyvet,de 1ik sem foglalkozott parabola antenna fejekkel. Igazából azis jo lenne ha a vevőm sima bot antenna ,az adóm lenne parabola.
Szereztem pár bot antennát (gyárit) azok is különböző méretüek.
nekem annyi kéne nem szeretnék mindenfele sugározni,ezért szeretnék vmi irányt adni neki. Idézet: „ Használd a 446MHzes szabad frekit PMR rádiók sávját !!!” Ott se fognak neked örülni, ha másra használod a PMR sávot, mint amire való.
Én Telecontroli 433-as modulokat használok, PICkek közötti adatátvitelre.
A 175 mm-es drótdarabbal, nyílt terepen 80-100 méter oké. Irányított antennával próbálkozott-e már valaki. A tapasztalatai érdekelnének !
Nézzél szét antenna elméleti , méretezési és hullámterjedési irodalmak között , utána nem fogsz ennyire értetlenkedni !!!
Légyszíves szakadjál már le a 70 cm-es sávon való parabola tükör hasznlatáról 50méteres távolság esetén gondolatról Mi az a környezet ahol nem engedhető meg semmilyen egyébb mellék sugárzás 50 méteres körzetbe ? 50 méteres távolság esetén semmilyen 70 centiméteres sávban irányított antennával nem tudsz ennyire irányított hatást elérni . Ekkora hullámhosz tartományban az már inkább paravánnak kellene építeni mint óriási tükröző felület. Akkor inkább már drót koax kábel ... vagy optikai átvitel azzal sokkal jobban tudsz fókuszálni irányított jelet 50 méteren belül.
Szerintem dbi-t ne írjál, mert az dBi és az relatív érték, izotropikus antennára vonatkoztatva. Itt semmi értelme. 433 megán meg nem jó "garázdálkodnod", van elég zavaró dolog arrafelé. Talán éppen szkennerez egy amatőr és rádszáll ( ), kinyom, stb...
mgy: biztos sokkal jobb lesz irányítottal, erre mérget vehetsz...
Parabola antennákat leginkább csak néhány cm-es mm-es hullámhosszú jelek esetén lehet eredményesen használni!
Az parabola fejek méretezéséhez leginkább a csőtápvonalak, üregrezonátor és egyéb mikróhullámú rendszertechnikai elemekkel való megismerkedése után próbáljál meg foglalkozni.Nem kevés és egyszerű elméleti és gyakorlati információ tömeg ez ! AM mikró és egyébb égi mikróhullámú tányérok parabolák üzemi hullámhossza ~ 3 cm 10-12GHz körüli . Ez már "közelebb" van a fényszerű terjedési módhoz ezért lehet kényelmesebben parabolákkal fókuszálni és így kedvezőbb irányhatást elérni mikróhullámú jelek esetén. Mindkettő lényeges fej is tükör is Tükör átmérő , tipusa (offset , cassegrain , stb.) adja meg a nyereséget a fej és a benne lévő erősítő zajszámával mit tud ebből a nyereségből hasznosítani amit a tükör mérete ad. No megint csak több fogalmat kellett egymás melléállítanom mint zajszám , erősítés ...stb ... tehát nem egyszerű probléma kör ez. Jobban nem is bonyolódnék bele . De jelenleg a 433 mega és 70 cm körüli hullámhossz tartomány érdekel 50 méteren belül. Vevőd körsugárzó és adód irányított akkor intenzívebb jelet fogsz kapni a vevődön mert van nyeresége az adónak antennától. A vevődnek nincs nyeresége se védettsége mert minden irányból vesz.(igaz léteznek nyereséges körsugárzó antennák is nem 0 vagy -3dB sek hanem akár plusz 8 - 9 dB) De ha mindkét eszközön van irányított antenna akkor dupla a nyereséged(2 egyforma esetén) pontosabban a 2 antenna nyereségének összege. Ezenkívül létezik a hátra sugárzási csillapítása az irányított antennáknak. Ez adó oldalon kíméli a mögötte lévő területet ennyivel kisebb energia áramlik a hátsó térrészbe, Vevő oldalon segít a hátulról érkező zavar jelek csillapításában. Mindezt az paramétert a sima dipolhoz képést adják meg. De sajnos ez a hatás 50 méteren belül megint kevésbé érzékelhető esetleg akkor, ha zajhatár környékű minimális jeleket kell feldolgozni. Mert a hátra sugárzási csillapítás kb.: 20-30 dB körül van igaz ez antenna tipusa kivitele válogatja .
Igen jobb lehet a nyereségből adódó erősítés végett.
Csak lehet hogy éppen ronthatsz is vele. Adó oldalon talán kisebb lehet a gond vevő oldalon macerásabb. Itt gondolok arra , hogy milyen be/ki meneti impedanciával rendelkezne az eszközök. Adó elvileg 50 ohm mivel negyed hullámú bot sugárzót tételezünk fel. (az ideálistól ez is jelentősen eltérhet.) Ugyanez vevő oldalon még bonyolultabb mert attól függ hogy a vevő bemenete milyen impedanciát képvisel. 50 ohm ? Biztos ? Antannám talpponti impedanciája mennyi ? 50 / 300/ 240 / X ohm ?!?! Ezt érezheted szőrszálhasogatásnak részemről, de sajnos a lényeg itt van. Igaz itt nincs akkora energia amiből a jelentős állóhullám esetén adó végfokozata megsűljön de rosszabb lesz az átvitel. Sajnos akkkora a jelek szintje , hogy ezt átlagos otthoni körülmények közt nem tudod mérni érzékelni. De még jobb laborban is elég macerás ekkora jelszinteket illesztéseket vizsgálni. A gyakorlati mérés tapasztalat sokat segít 2szál drót mint kör sugárzóval tudott pl.: 50 métert ... ráraktam irányított antennát akkor meg 200m is vígan megy de ez csak mindig akkor derül ki ha kipróbálod és "ideálisak" a körülmények ... nincs zavarás ... stb ...
Nem tekintem szőrszálhasogatásnak...
Dolgozok azon a frekin... Idézet: „Nézegettem elég sok antennás könyvet,de 1ik sem foglalkozott” Akkor belőlük kiderülhetett számodra, hogy yagik esetében : nyereség növelés ---> direktorok beépítés ---> boom hossz növekedés --->>> hosszú antenna . Neked meg éppen rövid kicsi antenna kell. Ezért ajánlottam a quadot igaz kicsit terjedelemsebb X Y irányban mint a yagi reflektor eleme mert az csak pl.: X irányú. De sokkal rövidebb Z irányba a yagikhoz viszonítva. Ugyanakkorra nyereség eléréséhez elég kb.: 5öd-10ed akkora Z irányú méret mint yagi esetén. Pl.: 10 dB nyereségű yagi boomja méter feletti 8 - 10 elemből álló építmény . Quad esetében meg kb.: 10-20 cm re van a sugárzó a faltól (ez mint Z paraméter)... najó a fal(X,Y paraméter) meg kicsit szélesebb meg magasabb mint a reflektor 1 szál csöve.
Köszönöm a kimeritő választ ,de igazából mgy hozzászolásához csatlakoznék.
Nekem is PIC adatátvitel,Telekontrolli ,csak aza baj AM ,de már mind1. Nem hatalmas távolságokrol van szó,igazábol 173 cm drotdarab is untig megfelel az 50m távolság áthidalására,csak azt szeretném,hogy lehetöleg irányba adjak. Ezért nem szeretnék hatalmas yagi antennákat rászerelni 10 ft os nagyságu áramkörömre
Nyugodtan megcsinálhatod bármelyik antennát ( yagi v. quad ), csak nyerhetsz vele irányítottság és nyereség szempontjából is. Az a lényeg, hogy az illesztés oké legyen ; szimm., aszimm. és az impedancia, akkor nem lesz gond.
nem szeretnék hatalmas yagi antennákat rászerelni 10 ft os nagyságu áramkörömre Gondolom, nem futkározni akarsz velük... és akkor az 1 Ft-os cuccot szereld az antenna háta mögé.. Többszáz métert is nyerhetsz, ha mindent jól állítasz be. Zavarok ellen meg variálhattok a polarizációval.
Csak kérdezném hogy miért nem jó a rádiós cucc helyett valami optikai ?
Egy lézerpointerel ezen 433-as moduloknál nagyobb távolság hidalható át. Lehet hogy nem lehet készen kapni? naés.. de talán olcsóbban kijön, és nagyobb átviteli sebességre is képes és biztos nem zavar/zavarsz mást.. pic1 -> meghajtó -> lézerpointer ... lencse -> optotranyó -> erősítő+st -> pic2 valószínű sokszáz méterig jól menne.. Ezenkivül legális is és nem fog feljelenteni senki ellentétben a 433-as modulok antennárakötése amúgyis törvénytelen és hamar belebukhatsz..
Miért jönne ki olcsóbban ?
Mechanika a felfogatásra, lencse, fókuszálás, pozíció eltalálása, érzékelők illesztése, esztétikailag is nézzen ki valahogy, stb. (egyébként a lézer is veszélyes üzem) Szerintem wazsi is abban gondolkozik, hogy - a PICkjeivel csinál valamit - egy lábról közvetelenül meghajtja a Telecontrollit - a vevő Telecontrolli meghajt egy másik PICket - a másik PICkel pedig az csinál amit akar Ez nálam is, és szerintem nála tökéletesen bejött (50-100 méter). Nem antennaelméletekre lennénk kiváncsiak, csak arra, hogy valaki próbálkozott-e már egyszerű körsugárzóval, vagy quad-dal, és mik a tapasztalatai. Mi nem rádióamatörök vagyunk, csak felhasználók. Elfogadom sőt igénylem a gyakorlati tapasztalataikat, de ezt a tanácsok közt, csak antennaelméleti fejtegetéseket olvastam. Ezeket bármely "antennakönyvből" el tudjuk mi is olvasni ! A gyakorlati tapasztalat !!!!! ?????
Válaszoltam neked, igaz, hogy nem fél oldalban ( ), csak egy mondatban :#247117.
Nálam más a power és a távolság, de ez nem érdekes neked; a lényeg az, hogy amit egyszerű körsugárzóval nem érek el, nem hallok, azt pl. 3 elemes yagival vidáman megcsinálom. Ha csak arra hagyatkozol, amit az iránykarakterisztikákból látsz, már elég. A többi csak szubjektív dolog.... a lényeg a #247163-ban.
Az lenne a kérdésem hogy lehet akkor meglévő bot antennát irányitottá tenni???
Vmi bumerángot láttam már alászerelni ,és akkor volt vmi irányitottsága,de nem kielégitő. Szval nem szeretnék a világürből befogni jeleket vagy egyébb extrém dolgokat csinálni ,csak 1xüen vmi kis antennával 1 irányba sugározni ,kb max 50 métere. Akkor inkább adtam volna neki 2 vasgolyót mint a "szőkéknek" de félek , hogy még így is elronthatja őket ... no comment ! Idézet: „Az egy teljesen,és minden irányba sugárzó,semmi!Ezek csak vételre jók,ekkora frekin!” Ugy látszik sajna itt is csak a szájkarate m1. Nagyon sok gyári cucc m1 ezen a frekin ami bot antenna,és "adó".(pl modellezés ) Csak 1 kicsit utána kell nézni,ha már kiakarom oktatni a másikat ne mondjak "valótlant". A másik nem antenna készítésről szeretnék lediplomázni,baromira nem érdekel mijjen antennát használnak bárkik is. Engem 1edül az érdekelt volna ha vki csinált volna ilyet (és kizárolag ez) akkor ossza meg a tapasztalatait. És nem azt hogy nem lehet megcsinálni. Érdekes mgy 1ből megértette ugy látszik nincs azon a magas szakmai pulpituson,hogy ne értse meg 1xü halandó szavait. Ja amugy megvettem 1 boltba 8700 ft volt irányitott 433 mz antenna ,és jol is müxik.
Sziasztok!
Esetleg ha valaki mégis építeni szeretne ilyen antennát, és a saját tervezés helyett "megelékszik" a mások által már megtervezett és bemért konstrukciókkal, akkor ajánlom ezt az oldalt: http://www.mydarc.de/dk7zb/start1.htm Itt több frekvenciára is lehet találni antennát részletes építési leírással. ÜDV Ferkógyerek
Sziasztok!
Esetleg nincs valakinek egy kalkulátora ami Frekit beírve megmondaná, hogy milyen méretekkel kell elkészíteni a biquadot? Vagy ha esetleg valaki le tudná írni, hogy mi alapján lehet ezeket kiszámolni, azt nagyon megköszönném. (méreteken a reflektor méretet, a quad méretét, a reflektortól való távolságot értem) Hullámhossz számolása frekiből az már megy. Előre is köszi! üdv!
Szia!
Igen ezt én is megtaláltam, de sajna nekem nem ehhez a verzióhoz kellene. De azért köszönöm a segítséget!!!
Ezen a 433Mhz-s cikkekkel kapcsolatban lenne egy fontos kérdésem.
A TX-4MSIL BC-NBK párossal mutatta be topi ennek a kommunikációnak a rejtelmeit, de egy dologról nem esett szó. Ha több adóm és több vevőm van a redszerben, akkor mi gátolja meg hogy adja a jelet mindegyik mindegyiknek ? Vagy ha ez több ilyen egységgel minenképp csak káoszba torkollana, akkor mit ajánlotok milyen rádiós eszközöket érdemes hazsnálni, ami ilyesféle egyszerűségű, de gond nélkül tud benne üzemelni 12 darab egy légtéreben.
A QUAD antennák lényege , hogy az egy egész hullámú hurok antenna . Csak négyszögesítették az Impedancia viszonyok javítása érdekében és egyébb kedvező paraméterek miatt .
Tehát 1 1 oldala pontosan 1/4 lambda hosszú. No ehhez hozzá a jön rövidülési tényező is mert az hurok anyagának átmérője befolyásolja a tényleges fizikai hosszát az antennáknak Létezik az elektromos hossz fogalma ami eltér a fizikai hossztól ezért kell használni 1 szorzófaktort mint rövidülési tényező. Reflektort is szeretnél mögé ? Milyen frekire szánod ?
Minden eszköznek ( itt minimum adó-vevő párnak ) kell egyedi azonosító.
Itt elég egy sorszám ( 0..11, 4 bit ), máshol hívójel, IP-cím, MAC-cím szokás. Olyan adatot ( csomagot ) kell kiküldeni, ami tartalmazza a cél és a forrás címét is ( itt az adó-vevő pár címe elég ). A vevőbe olyan program kell, ami a nem neki szóló csomagot figyelmen kívül hagyja. Szokás olyan kapcsolást faragni, ahol a cím kódkapcsolóval beállítható ( adónál és vevőnél egyaránt ). Vagy egyedileg fordított program kell minden eszközbe. [célcíme|forráscíme|adat|ellenőrszőszámhakell]
Szia!
Köszi a választ! Így egyre közelebb jutok ahhoz, hogy megértsem ezt az egész "antennás" dolgot. Szóval személy szerint 2 dolog érdekel most engem. Egyik, hogy a wifimnek megnöveljem a hatótávolságát. (ezzel kapcsolatban több dologgal is kisérletezgetek egyenlőre kevesebb sikerrel, de nem adtam még fel) Másik dolog pedig a PMR-em hatótávolságának kibővítése (ami tudom, hogy nem egészen legális, de nagy odafigyeléssel a többiek iránt, nem zavarni őket stb...) Ja és harmadik dolognak még idetenném a tanulást. Érdekel ez a dolog és igyekszem minnél többet megtudni róla. Ami hálistennek a segítőkész emberkékkel (pl TE is) megy is. Reflektort azt szeretnék mögé. Ennek nagysága számít vmit? Ha nem teszek akkor milyen következményei lesznek? Freki az a 2,4GHz meg a 446MHz. Esetleg rövidülési tényező értékét tudok valahol találni a neten? Válaszod előre is köszönöm! üdv! |
Bejelentkezés
Hirdetés |