Fórum témák
» Több friss téma |
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal! - Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni! - És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lehet, hogy boltban álltak sokat mire használatba került. Én C/10 töltést kisütést szoktam új akkunál kétszer, ezalatt derül ki, hogy jó ha kb.: 60-70%-os. Nem sikerül "feléleszteni". Van jó automata töltő-kisütőm.
Sziasztok.
! Autóelektronikában a generátorok mind külső gerjesztésűek? Van itt egy generátor nálam és nem találok rajta gerjesztő kivezetést, csak a töltésvisszajelző lámpát. Lehet hogy kalickás?
Nem lehet, hogy a töltésvisszajelző lámpán keresztül kapja a gerjesztést?
Szia! Az autógenerátor a gerjesztéssel szabályozza a feszültséget. A szabályzó benne van a generátorban, a szénkefetartóval egybeépítve. Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Nov 8, 2022
De lehet, csak akkor a kínyai lelkem miért nem írja ezt is oda? Csak annyit ír a bauoduin motor könyve, hogy az egy visszajelzőlámpa. Ezért arra gondoltam, hogy akkor csak nem gerjesztés, mert akkor azt írta volna.
Reloop, ez is jó, akkor végül is a gondolatmenet jó volt, nincs kivezetve a gerjesztés, bent megoldja magának. Köszi szépen!
Jó reggelt! Régebbi tipusú NiCd akkuval szerelt 14 V-os Skil csavarbehajtóhoz milyen egyszerű töltöáramkört lehetne építeni. ? Valaki tudna erről információt adni?
Sziasztok!
Olyan kérdésem lenne, hogy hang frekvenciás erősítő bemenetei kondenzátor hogy kell bekötni. Azaz a kondi pozitív lába a külső jelforrás felé nézz, vagy a erősítő felé? Ahány kapcsolás annyi bekötés i mód. Van erre valamilyen ökolszabály vagy valami hasonló? Segítséget válaszokat előre is köszönöm.
Hello! Az egyszerű szabály az, hogy úgy kell bekötni, hogy melyik oldalon magasabb a + feszültség, oda az elkó pozitívját. De ezt vagy a rajz alapján, vagy méréssel lehet eldönteni.
Alapesetben a bemeneten 0V feszültség van és ehhez képest kell mérni/nézni a z erősítő első fokozatának polaritását. Ha pedig nem erre gondoltál, hanem polarizálatlan kondin bekötését, akkor azon van egy csík, ami a külső fegyverzet bekötését jelzi. Akkor pedig úgy célszerű, hogy ezt a kivezetést az alacsonyabb impedanciájú pont felé kötjük be. Ez általában a bemenet felöli rész lesz, ha az egy másik erősítő fokozat kimenete felől jön, tehát annak a kimeneti impedanciája egy nagyságrenddel kisebb mint az azt követő fokozat bemeneti impedanciája. Oka pedig az, hogy a kívülről jövő zavarjel, a kisebb ellenálláson kisebb zavarfeszültséget hoz létre.
Ok, köszönöm!
Erősítő bemenet ,rca aljzat utáni (be)csatoló kondira gondoltam.
Nagyjából hány wattot lehet kihozni az ETD39 ferritmagból.
Pontosabban, ETD39 N87 van írva.
Nehéz kérdés.
Mi lenne az optimális? Én olyan 40 kilohertz -re gondoltam.
Ajánlok egy kis olvasnivalót: Bővebben: Link
Idézet: „ETD 39 core half Material: GL87/N87 AL value 195, air gap: 1mm Preferred frequency range: up to 500kHz” Mondjuk ez inkább trafós téma lassanként. A hozzászólás módosítva: Nov 9, 2022
Sziasztok !
Van egy erősítő ami meg adta magát. Be sem kapcsol. Szét szedve egyenlőre nem találok semmi égési felületet. GBU 808 dióda híd mérésnél Multiméterrel (csipogóval ) a - , + csipog. Lehet ezzel baj?
Elolvastam Köszönöm szépen.
Én abból indultam ki, hogy trafólemezzel készült trafóknál összefüggést véltem felfedezni a keresztmetszet és a teljesítmény között. De hát a cikkből kiderül, hogy magasabb frekvenciákon ez már nem igaz.
***
Túlzás nélkül állíthatom, hogy néhány dologban profi vagyok, de az elektronika nem tartozik ezen területek közé. Nincsen ugyan jelentősége, de ezek olyan vasak, hogy nincsen légrés. *** A hozzászólás módosítva: Nov 10, 2022
Moderátor által szerkesztve
Nagyobb keresztmetszetű trafó átalában nagyobb teljesítményre képes. Azonban az átvihető teljesítmény nem kizárólag a kersztmetszettől függ (hanem csak közvetetten) ezért nehéz rá használható képletet felírni. Persze gyakorlati tapasztalatokból vett adatok alapján - adott vasmagtípushoz, lehet képletet kitalálni - de ez nem egy egzakt dolog, inkább afféle saccolás.
Csak a példa kedvéért, két fizikailag tejesen egyforma trafó esetén, ha az egyik lényegesen jobb minőségű vasmaggal készül, akkor az nagyobb teljesítményre lehet alkalmas - ha a méretezésekor a jobb paramétereit figyelembe vesszük.
Az imént is az lett volna a kérdésem lényege, ha egyáltalán volt neki, hogy nagyjából mekkora teljesítményt lehet várni tőle.
Tíz watt, száz watt, vagy több.
Kiforrasztott diódahídnál kellene mérni a továbbmenő + - ponton van-e zárlat. Lehet pufferelkó hiba is. ha így rendben van akkor a greatz lesz zárlatos.
Ki forrasztottam! Úgy nem zárlatos A panelon mérve a + - t ott zárlat van. Puffer kondi az fölötte a két nagy kondi?
Parancsolj: (hosszas TDK (ferroxcube), Epcos adatlapok böngészése után)
100 - 200 W 100 KHz -ig Azért halkan megjegyzem, megint feltettél egy kérdést, amire elég bonyolult a válasz. Függ a ferrit anyagtól, (N87), a légréstől is. Az említett katalógusokban elég sok időt lehet böngészéssel eltölteni. A hozzászólás módosítva: Nov 9, 2022
Attól függ mekkora frekvencián, milyen kapcsolásban, mekkora hatásfokkal, milyen huzallal tekercselve, mekkora hőmérsékleten, mekkora feszültség és áramtartományban üzemeltetve, milyen elválasztást kell biztosítania (pl. primer szekunder közötti szigetelés), milyen körülmények között, állandó vagy szakaszos üzemben... és még biztos kihagytam pár dolgot.
Ha mindenképpen egy számot szeretnél kapni, akkor: n*100W, ahol n=0,5 - 10 között a körülményektől függően. (Pl. ventilátoros hűtéssel akár 2x annyit bírhat mint nélküle.)
Akkor nem olvastál egy sorral lentebb a forgalmazónál:
Idézet: „Please see our table under "technics": CLICK here (Which core for which power...?)” *** A hozzászólás módosítva: Nov 10, 2022
Moderátor által szerkesztve
Igen, azok a puffer kondenzátorok. A felette levő két szürke, Q3 Q4 alkatrész lesz valószínüleg halott.
Egyébként ez 50Hz-es trafókkal is így van ám. Van egy trafóm ami mondjuk 95W teljesítményt tud a szekunderén leadni, és mondjuk 100W-ot vesz fel (5W a veszteség, 95% a hatásfok). Fogom a trafót és belerakom egy olajteknőbe, trafóólaj, hűtőradiátor, stb.
Máris terhelhetem kb. a duplájával, mondjuk 190W-al, de a vesztesége 5W helyett legalább 20...25W lesz (vagy akár több), a hűtés ezt megoldja, de a hatásfok 95% helyett csak 88...90% Ha az extra hűtés nem lenne akkor túlmelegedne, ill. leégne a trafó. Egykori munkahelyemen az 1MW-os olajtrafók vesztesége, teljes terhelésen 3kW. Ez soknak tűnik, de mekkora hatásfokot is jelent ez? A hozzászólás módosítva: Nov 9, 2022
Köszönöm!
Tovább haladva,ki forrasztottam a két puffer kondenzátort ,vissza forrasztottam a dióda hidat és most mérve a dióda híd + - on ugyan úgy zárlatos.
Akkor marad a Q3-4, illetve a vezérlője is halott lehet.
Nővéremnek hála van több 4x18W-os fénycső világító testem. A terv szerint egy csövet akartam működtetni a garázsban. Adott két fojtó tekercs és egy fázis kondi az alábbi adatokkal. Soha nem értettem a fázis javításhoz így a kondi és a tekercs értékében sem vagyok biztos, hogy mekkorának kell lenni.
Szia! A panel azon része ahol a zárlatot észlelted egy kapcsoló üzemű tápegység. Megfelelő eszközök és tapasztalat hiányában agyon is vághat. Nem kezdőknek való feladat.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |