Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3861 / 3963
(#) bbalazs_ válasza Abukodonozo hozzászólására (») Jún 15, 2023 / 1
 
Szerintem a külső gerjesztés.
(#) bitmixer hozzászólása Jún 15, 2023 /
 
Sziasztok!
Egy félhíd-kapcsolásban szeretném a FET-eket hardveresen is megvédeni az esetleges összenyitástól. Programban elvileg nem fordulhatna elő, de az ördög nem alszik. Azt szeretném kérdezni a listatársaktól, hogy egy-egy pár tized ohmos közönséges ellenállással megoldható-e a dolog, vagy esetleg FR, azaz biztosíték-ellenállással. Attól tartok, hogy bármilyen méretezés esetén sem lenne a védelem elég gyors... Szívesen venném a véleményeket, estleg tapasztalatokat. Előre is köszönöm!
(#) hal111 hozzászólása Jún 15, 2023 /
 
Üdvözlet!

Nem biztos, hogy jó helyen kérdezek, de ide is illik a kérdésem. Adott egy gyári, autó központizár, ami nem működik távirányítóval, ennek az oka maga az UHC modul hibája, de az újraélesztése drága mulatság, ezért kicsit gondolkodtam.

Van a beltér világításnál egy külön gomb, ami működteti a zárakat, egy sima mikrokapcsoló szerepében. Ezzel van két variációm, az egyik az, hogy egy mikrokapcsolót kivezetek innét a vezetőoldali ajtó zárjához, és így a kulcsot használva lehetne működtetni. A másik tervem az, hogy egy univerzális központizárat iktassak be, és annak a távirányítójával működtessem. Itt jön a problémám, hogy vajon miképp tudnám rákötni adott esetben a kp. zár motorjait működtető kábelt, már ha lehetséges valahogy "átkonvertálni azt a 12V-ot amit kiad?"

Kicsit parasztos megoldásnak látom, hogy egy külön dobozba beleépítem az egyik hozzá való patront, ami egy mikrokapcsoló előtt "suhan" el nyitáskor, és záráskor, ahhoz hozzáérve.
(#) pipi válasza bitmixer hozzászólására (») Jún 15, 2023 / 1
 
Driver IC-k nem szimpatikusak, amik garantált holtidőt is adnak?
https://www.google.com/search?q=half+bridge+driver+circuit&clie...el=t24
https://www.hestore.hu/search.php?q=f%C3%A9l+h%C3%ADd
A hozzászólás módosítva: Jún 15, 2023
(#) Udvari Zsombor válasza hal111 hozzászólására (») Jún 16, 2023 /
 
Idézet:
„Itt jön a problémám, hogy vajon miképp tudnám rákötni adott esetben a kp. zár motorjait működtető kábelt, már ha lehetséges valahogy "átkonvertálni azt a 12V-ot amit kiad?"”
Esetleg 12V kapcsolófeszültségű relére kötöd az univerzális központizár modul motorokat működtető kábelét, amivel addig lenne meghúzva a relé, míg feszültséget ad a "motoroknak", ami akkor rövidre zárná az utastéri mikrokapcsoló szükséges lábait, így szimulálva egy gombnyomást...
(#) hal111 válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Jún 16, 2023 /
 
Köszönöm válaszod! Azóta keresgéltem, és finomítottam a módszeren. Találtam 12v / 433MHz vevőt távval, ami tanítható pillanat kapcsolásra is. Itt azt nem tudom, hogy a 12v-os kimenetét hogyan tudnám mikrokapcsoló nyomást szimulálni.
(#) proli007 válasza hal111 hozzászólására (») Jún 16, 2023 /
 
Hello! Nem érthető amit kérdezel. Ennek a vevőnek a kimenetén nem 12V van, hanem egy relé. Azt bekötöd a mikrókapcsolód helyett (vagy azzal párhuzamosan), pillanat kapcsolásra programozod és kész vagy.
(#) Udvari Zsombor válasza hal111 hozzászólására (») Jún 17, 2023 /
 
A modul kimenete egy relé, ezt párhuzamosan bevezetékeled az utastéri mikrokapcsoló lábaira, amiket így a modulban lévő relé fog összezárni, mint ha te nyomkodnád a gombot ‒ ezzel a modullal még sokkal egyszerűbben is jársz, csupán a vevő egység tápellátását kell megoldanod az autó 12V-járól.
(#) hal111 válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Jún 17, 2023 /
 
Köszönöm mindkettőtöknek, azt hittem ez a bemeneti 12V-ot továbbitja, és ez szakítható meg a távirányítóval, de akkor ez lesz a legegyszerűbb megoldás a problémámra úgy látszik.
(#) Fidel hozzászólása Jún 17, 2023 /
 
Sziasztok!
Vettem egy fotocellás kisállat kaput.
De nem tudom megtanítani az állatokat, hogy időben húzzanak a helyükre, ezért mindig kizárja őket a kapu.

A panelen nincs állítási lehetőség és a két IC-ből az egyiken felirat sincsen.
Egy kis motort teker, ütközésig, majd pár mp után lekapcsol.
Van benne egy kis fotovoltaikus elem, ami az IC-k 1-es lábára van rákötve egy 205 jelű ellenálláson keresztül.
Mi lehet az a kis fényre lassuló alkatrész foto ellenállás, vagy fotodióda?

Valami úton módon meg kéne oldanom, hogy még kevesebb fénynél csukódjon le.
Gondolnám, hogy a 205-ös ellenállás variálásával lehetne növelni a fényérzékenységét az eszköznek.
Beraktam a panel képeket, hátha valakinek van ötlete így ránézésre!?
Bal oldalt kapja a 4,5V-os tápot, balra a motor kimenet.
IC: sa8301
A három lábú bizbasz 662K az ic oldalon, a másik olvashatatlan.
A hozzászólás módosítva: Jún 17, 2023
(#) Bakman válasza Fidel hozzászólására (») Jún 17, 2023 /
 
205 = 2 MΩ.

Talán fotódióda a konkrét fényérzékelő elem (annak tűnik). Lásd melléklet (kép a netről), talán így van a rendszerben, az ellenállással egy feszültségosztót alkot. Ha igen, akkor az ellenállás változtatásával lehet módosítani a kapcsolási ponton. Az nem tudom megmondani, hogy növelni kell-e az értéket vagy csökkenteni, mert fordított elrendezés is lehetséges.
(#) Fidel válasza Bakman hozzászólására (») Jún 17, 2023 /
 
Elvileg akkor működhet ha berakok egy helikális 1M-s potmétert, meg egy ',5M-s ellenállást.
(#) Gafly válasza Fidel hozzászólására (») Jún 17, 2023 /
 
Én az érzékelő megfelelő pozicionálásával kisérleteznék első körben.

Fajfüggő, de például annó nálunk a Felis Catus nagyjából 83 mm lecsókolbász darabonkénti kétoldali elhelyezésével, összességében negyed óra alatt megtanulta a "kisállat ajtó" rejtelmeit.
(#) Bakman válasza Fidel hozzászólására (») Jún 17, 2023 /
 
Ha nem tudod feltérképezni a kapcsolást, akkor próbálgatással kideríthető, merre kell elindulni, fel vagy le. Első lépésként a 2 MΩ-os ellenállás helyett rakj be egy fix 1 MΩ-os ellenállást és teszteld, hogy jó irányba változott-e a kapcsolási küszöb.
(#) Fidel válasza Gafly hozzászólására (») Jún 18, 2023 / 1
 
Egybe van építve, nem igazán megoldható első megközelítésben!
A macskád kolbászra megy, ezek meg sötétedésre, és csak két lábuk van, nem túl eszesek!
(#) Suba53 válasza Fidel hozzászólására (») Jún 18, 2023 /
 
Pont a napokban járt a fejemben, hogy valami hasonlót kéne applikálni a macsek számára.
De én olyasmiben gondolkodtam, hogy valamiféle RFID csip egy nyakörvbe, és ha az ajtó közelében kolbászol, akkor az nyit, majd ha elhagyja a környezetet, akkor zár.
Még nem böngésztem a felhozatalt ezen a téren.
(#) szs válasza Suba53 hozzászólására (») Jún 18, 2023 / 1
 
Lehet, lehet...
A mi Cirmosunkkal mégiscsak úgy szoktuk: hangjával jelzi, hogy szeretne csavarogni. Kiengedem. Megjelenik az ablakban, és hangjelzést ad: beengedem. Szépen néu, amikor májat ebédelek/vacsorázok: hogyne kapna.
Itt, tanyán nem elektronikázzuk az állatkákat

Nagyon off, tudom, azért tettem offba.
(#) Suba53 válasza szs hozzászólására (») Jún 18, 2023 /
 
Morcos lennék, ha éjjelente, a legjobb álmom közben szólna, hogy éppen egerészni vágyik, vagy menne bulizni a bandával.
Amúgy is a mi macsekunk a pincét lakja, ott van neki vágva kis bejárat, de gyakran látjuk, hogy idegen macskák is bejárnak megzabbintani a kajáját. Azt meg nem akarjuk, hogy hosszabb távon ide szokjanak.
A hozzászólás módosítva: Jún 18, 2023
(#) kadarist válasza Suba53 hozzászólására (») Jún 18, 2023 /
 
Van ilyen RFID-s cicaajtó, lehet kapni.
A hozzászólás módosítva: Jún 18, 2023
(#) Suba53 válasza kadarist hozzászólására (») Jún 18, 2023 /
 
Köszi, rákerestem, és valóban eléggé kulturált kivitelben kapható.
És az ára sem olyan eget rengető. Elemes kivitel.
De szerintem egy kis barkácsolással simán lehet adapterről üzemeltetni.
(#) Gafly válasza Suba53 hozzászólására (») Jún 18, 2023 /
 
Kijárós macskába különben sem árt, ha van chip.
Ne legyen rá szükség, de mondjuk ha elüti egy autó, akkor az állatorvos tudja kinek kell szólni.
Macskaajtónál meg a biztonság nem annyira lényeges szerintem, talán az is elég, hogy van benne chip vagy nincsen. Nem tartom valós kockázatnak, hogy az összes éhenkórász szomszéd macska chip-elve van.
Technikailag jó kérdés, hogy hogyan lehet érzékelni magának a chip-nek a meglétét, valami nagyon primitív módszerrel.
(#) Gafly válasza Gafly hozzászólására (») Jún 18, 2023 /
 
A fene enné meg őket, 132 Euróért nem fogom megvenni a vonatkozó szabványt.
(#) Gafly válasza Gafly hozzászólására (») Jún 18, 2023 /
 
(#) szs válasza Gafly hozzászólására (») Jún 18, 2023 /
 
Határtalanul boldog vagyok. Teljesen egyetértek, hogy beültetett chipek kellenek az állatokba.
Az is boldoggá fog tenni, amikor a nyugdíjasokba lesz kötelező. Mindenki egytért majd, aki nem nyugdíjas. Pláne, ha a jogosítványukat is megvonják. (de mérges vagyok e dumától)
Meg amikor csak a dunántúliakba. Hiszen mi nem vagyunk dunántúliak.
Csak (ha nem szólunk), amikor ránk kerül a sor, már nem lesz, ki szóljon.

Az én nagymamám be tudta terelni a csirkét esténként.
-Pityke-pityke! Pí-pi-pi-pi!
Aki állatot tart...
(#) Suba53 válasza Gafly hozzászólására (») Jún 18, 2023 /
 
Minden csipnek egyedi kódja van. És az ajtót programozni lehet, hogy csak azt a csipet engedje be, a többit nem. Valamint a csiptelen jószágoknak a nyakába lehet akasztani egy bilétát amiben van csip, így a bilétát is be lehet engedni. Így a csipes éhenkórászok ugyanúgy éhenkórászok maradnak, mint a csiptelenek.
(#) Suba53 válasza Gafly hozzászólására (») Jún 18, 2023 /
 
Nézted a 87. oldalon az alsó egyenleteket? Elszúrták az egyiknek a nevezőjét!
Micsoda férc munka!
(#) Gafly válasza Suba53 hozzászólására (») Jún 18, 2023 /
 
125 kHz-el meggerjesztjük a macskát, ha vevőtekercsben indukált feszültség burkológörbéje kb. 500 Hz-el hullámzik, akkor van benne chip, és bejöhet kajálni.
(#) proli007 válasza Gafly hozzászólására (») Jún 19, 2023 / 6
 
Ha jó a chipset, eheti a chips-et.
(#) Fidel válasza Suba53 hozzászólására (») Jún 19, 2023 / 1
 
Reed relé, a macska nyakára meg egy hangszóró mágnes. Nem hiszem, hogy sok macska járkál így felétek! Nem kell túlbonyolítani.
(#) Fidel hozzászólása Jún 19, 2023 /
 
Még azt szeretném megoldani valahogyan, hogy a három darab AA elem helyére akku kerüljön egy kis napelemmel.
A legegyszerűbb az lenne, ha nimh akkukat raknék bele, de ezek töltését nem tudom mivel lehetne egyszerűen megoldani?
Vagy li ion cella a hozzá tartozó kis töltő panellel.
Mi történik, ha a nimh cellákat rakom erre a panelre, tudja az kezelni ezeket a cellákat?
Következő: »»   3861 / 3963
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem