Fórum témák
» Több friss téma |
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd!
I. A helyes tápfeszültségek megléte.
II. A kimeneten van-e egyenfeszültség.
Élesztés.
Szia!
Abba a 4X40W-ba a szomszéd ház hősugárzója is benne van! Bőven elég a 100VA-es trafó! Sokkal lényegesebb az egyenirányítás utáni nyers feszültség! Ezek az IC-k 12-15V-ra készültek, és nem igazán szeretik a túlfeszültséget!
hellósztok
a tda 8920 mien ic?? mennyit lehet kihozni belőle?? ugy olvastam lehet hidalni. valami kapcsolás nincs róla??
Szia!
Én is igy gondolom! De szerintem nem lesz semmi baja 17 volton sem meg ha terhelve akkor ugyis lemegy 16ra! szóval jövő héten szrzek egy IC-t aztán összedobom!
Szia!
Azt a 17V-ot csak akkor hidd el, ha mérted!
Tudja valaki hogy hogyan lehet damping faktort mérni egy végfokon?
Sziasztok
Mit lehet tenni hogy lejebb menjen a fesz? stabilizálni kellene vagy mit? Mondjatok valami kapcsolást a hétvégén összedobom a tápot! trafó greatz 10000µF kondi aztán megmérem mit mutat jövő héten kapom meg az IC-t addig megoldom a tápkérdést!
PeTi !
Nem kell lejjebb vinned a tápot. Ha tényleg 12VAC a trafó, akkor jó lesz. De hinni - miként rég mondottak - a templomban kell. Az elektronikában mindent mérünk, semmit sem hiszünk. Ok ? P.
Sziasztok!
Ezt az egyesítő kapcsolást szeretném használni egy mélynyomó jelének kialakításához. az lenne a kérdésem, hogy ezt a kapcsolást hova kell kötni? Az erősítő kimenetére, vagy a bejövő jelhez(pl.: mp3) ? Köszi
attól függ mire van kötve.. erősitő hajtja gondolom a mélyet, annak mien bemeneti szint kell?
Sziasztok!
Építek egy sztereó TDA2003-ast... A nyákom már megvan eszerint Csináltam... Csak azt nem értem hogy mi a csudának kellenek oda olyan óriási kondik? (2200µF és 4700uF) Nézegettem egy jó pár rajzot és azon max 1000µF-ot láttam. Most akkor a nyák valami miatt hibás? Vagy valami másfajta rajz lehet? Sajnos kapcsrajzot erről nem találtam.. Lehet hogy bebuktam a nyákokkal, és csinálhatok újakat? üdv! UI.: Most nézem mert ezelőtt másik linken néztem ezt de nem találom.. Ami át van húzva a beültetési rajzon és a felsorolásban "noting" van azt nem kel berakni?
Szia!
Szerintem ez jó úgy ahogy van 4700-as nincs rajta, a 2200-as pedig kell.Ezeknél az ícés végfokoknál komolyan kell venni a nyákon lévő puffernek tűnő kondit, nem szabad elhagyni és az értéke is betartandó.
Akkor a 4700µF-ost be sem teszem..
Nem mondtam hogy nem karom betartani az előírtakat hanem máshol máshogyan láttam.. üdv! Köszönöm! UI.: Valaki nem tudná megmondani hogy az IC-s és a kis tranyós végfokoknál miért kell kicsatoló kondi? Sajnos nem tudom hogy mi célt szolgál..
A panelen amit mutattál nincs 4700uF, csak 470uF.
A 2200µF-tól függetlenül, a diódahíd után kell pufferkondi! Oda már teheted a 4700µF-ot.A szimpla tápos erősítőknél van kicsatoló kondi, az egyenfeszt (féltápfesz) választja le a kimenetről.Jobban megnézve a Te paneleden a C1 a kicsatoló kondi.(2200µF/25V)
Na basszus...már én is kezdek belekeveredni, de már nem tudtam módosítani
Tehát kibogarásztam a panelen, hogy a 2200µF a kicsatoló kondi, nem a tápágban van! 4700µF-ot nem látok rajta, de a graetz-híd után az jó lesz puffernek, sőt többet is beletehetsz
Szia!
Köszönöm a fáradozásokat.. Tehát akkor: - 2200µF a kicsatoló kondi... - a panelen nincsen 4700uF - A tápágban pufferként teszek LEGALÁBB 4700µF-ot.. Így jól gondolom? üdv! Idézet: „A kicsatoló kondinál,ugyanez a helyzet,mennyi a kimenő áram,hogy a kondi fedezni tudja a veszteségmentes illesztést.Itt is A-ként jó az 1500 uf ...” Itt azert ugy erzem kicsit santit a dolog. Csak 1 peldaval had szemleltessem: van egy kis teljesitmenyu erositod, mondjuk csak 4W-os max. kimeno teljesitmennyel (azert 4W mert konnyu vele szamolni ). 4ohmos terhelesen akkor max. 1A-es aram folyik a terhelesen es a kicsatolo kondin is. Mivel azt irtad, hogy A-enkent eleg az 1500µF akkor a peldankban elegendo ugyanekkora kondit hasznalni kicsatolonak. Azonban a kicsatolo kondi es a terheles egyutt egy felulatareszto szurot alkotnak! Konnyu kiszamolni, hogy egy 4ohm + 1500µF-os RC szuronek a hatarfrekije kb. 26Hz korul van! Ez velemenyem szerint mar magas ertek nem beszelve arrol, hogy a szakirodalomban meresekkel is bemutatjak, hogy az ilyen "kis erteku", alulmeretezett kicsatolo kondiknak a torzitasokra is milyen negativ hatasa van. En inkabb a terhelo impedancia fuggvenyeben hataroznam meg a kicsatolo kondi erteket megpedig ugy, hogy minel kisebb ez az impedancia annal nagyobb erteku kondi szukseges (vagy forditva is igaz, azaz minel magasabb a terhelo impedancia erteke annal kisebb kicsatolo kondit lehet alkalmazni). En pl. 4ohmoz min. 4700µF-os kicsatolot tennek (kicsivel tobb meg jobb is, de nem szabad tulzasokba esni!) es altalaban ehhez is szoktam viszonyitani. 8ohmos terheleshez mar jo a 4700µF-os csatolo is. Amire még figyelni kell az a kicsatolo kondi feszultseg turese! Ja meg valami: a szokasos tranzisztoros erositoknel illesztesrol semmikepp nem beszelnek (se a bemeneten se a kimeneten), legalabbis a klasszikus ertelemben vett impedancia illesztesrol! Ha nem igy gondoltad, akkor elnezest, nem szoltam
Szia!
Ez igazán elgondolkodtató amit írtál, Köszönöm neked az effajta felvilágosítást.. De hogy van ez? 4 Ohm min 4700µF 8 Ohm 4700µF ? (te írtad, vagy csak belekeveredtél)? Az én terhelésem 8.9 és 9 Ohm - lesz. köbzoli: Én már elő is szedtem 2X 4700µF-os puffernek valót Akkor csak 1-et fogok beletenni.. A kondik jó öreg "MM" nevet viselik magukon és még azt hogy "1981 10" Attól hogy ilyen régiek nem kel larra gondolnotok hogy ki vannak száradva.. SOHASEM voltak MÉG használva.. Egy pincében álltak kb 20 évet.. Megformáztam őket és vetekszenek egy új kondival.. Csak én gondolom így? Szerintem ezek a kondik még "üzembiztosabbak" mint a mostaniak? (Ugye bár most már mindent hamisítanak.. ) üdv!
A régi elkókat bőven mérték. Nem volt általában ráírva, de +50%!!!!, és -10% volt a tűrésük. Tehát egy 1000 mikrós kondi lehetett 1455 mikró is, meg 910 mikró is pl. A kondik legnagyobb ellensége a meleg. (Ha megfigyelsz 1-2 TV-t, a NYÁK-on ott található a kondik mellett egy jó pár Wattos ellenállást is elhelyeznek, hogy "fűtse azt szét". A "beépített hibagenerátor" így néz ki.)
A ( Ohm -hoz tartozó értéket eltévesztette. Idézet: „Szerintem ezek a kondik még "üzembiztosabbak" mint a mostaniak?” Ha kérdésnek szántad. Ez akkor derül ki, ha van kapacitásmérő műszered, ill. speckó multid ami tud ebben a tartományban mérni. És egy ESR mérő sem árt. Egyébként a most kapható nagy kapacitású (G-luxon)elko-k kapacitását mértem, és pimaszul pontosak. :yes:
Az orosz elkók ESR-re mind kuka (a vadi újak is). Talán a fekete fóliás Made In Rossia talán már nem, de az alu ház, + sárgásfehér epoxigyanta alj, az biztos). Nem merném rátenni a vagyonomat a régi MM kondikra sem.
Csatoló kondikat nem áramerősségre méretezünk , az impedancia viszonyok határozzák meg az értékét !
Szia!
Én mértem az LCF mérőmmel (6800µF ig tud mérni) de kiakasztotta... ESR mérőm meg sajnos nincsen.. De majd készítek.. Régebben akartam de hanyagoltam... üdv
Akkor is az impedancia határozza meg a kondi értékét , akár TDA akár LM , vagy bármi más .
Ne keverjünk bele áramokat , ez nem tápegység .. Csak zavart okozhatunk megértésében . Idézet: „De hogy van ez? 4 Ω min 4700ľF 8 Ω 4700ľF ? (te írtad, vagy csak belekeveredtél)?” Nem keveredtem bele. 4 ohmos terheleshez min. 4700µF-os kondit hasznalnek, de inkabb nagyobbat, 8ohmos terheleshez pedig eleg a 4700µF is fuggetlenul attol, hogy mekkora az erosito teljesitmenye. Egyebkent kicsatolo kondis erositoket igen nagy teljesitmenyekre nem is keszitenek, ezek a kisebb teljesitmenyu erositoknel fordulnak elo igy en nem aggodnek tulsagosan a nagy aramok miatt. Persze kisebb teljesitmenyu erositobol is ki lehet szedni nagy aramokat ha a terheles alacsony impedancias (es az erosito birja), de akkor oda ertelem szeruen nagyobb kicsatolokondi is kell hogy az also hatarfreki es torzitasok megfeleloen alacsony erteken maradjanak
Sziasztok! Épitettem egy 80wattos conduktor erősitöt. Szerintetek az megoldható hogy kocsiban használjam mert eredetileg házba való egy 150VA 2x20V trafóval? Szerintetek lehetne tenni a kocsiba is csak más táppal vagy ez hülyeség?
Súlyos tévedésben élsz ezen a téren!
A kimeneten lévő csatoló kondenzátor értéke NEM FÜGG sem a kimenő teljesítménytől, sem attól milyen osztályban működnek a végfok erősítő eszközei! 3 dolog alapján kell méretezni a kondenzátort. A kívánt alsó határfrekvencia, és a terhelő impedancia. A harmadik dolog pedig a tápfeszültség mértéke. Az első kettőről lamalas írt, a harmadik pedig az alkalmazott tápfesztől függ. Az, hogy az adott IC-nél 1000u volt a "gyár ajánlása" az csak annyit jelent, hogy az alsó határfrekvenciát magasabbra vették. Értelemszerűen a frekvenciamenetet meghatározó kondenzátorok növelésével alacsonyabbra szorítható az alsó töréspont. Idézet: „Szándékosan írtam illesztést,a kicsatoló kondinál,ne legyen félre érthető.” Megis az lett ... en pl. meg mindig nem ertem milyen illesztesrol van szo? Idézet: „Az 1 A max kimeneti áramra,igen erős túlzás a 4700 uf szerintem” Ugy gondolom nem teljesen erted amit irtam. A kicsatolo kondi erteke nem a max. kimeneti aramtol kellene hogy fuggjon, hanem inkabb az also hatarfreki szabja meg az erteket illetve ezzel egyutt a terheles. Egyebkent a ket dolog osszefugg pontosan a kapacitas frekvenciafuggo termeszete miatt, de az en korabbi peldam pont egy kicsit sarkitott lett, hogy erzekeltessem nem a max. aram nagysaga hanem az also hatarfreki szabja meg az erteket. Idézet: „Persze más a gyerek fekvése,ha 20 W-os erősítőnk van,és ne adj isten még A osztályú is.” Miert is lenne mas? Tegyuk fel, hogy van egy A osztalyu erositonk (egyebkent a kicsatolo kondinak teljesen mindegy, hogy A v. AB osztalyu az erosito) ami 32ohmos terhelesre tud 20W-ot leadni. Ekkor egy 1000µF-os kicsatolo kondi is tokeletesen eleg, mert az also hatarfreki kb. 5Hz korul lesz. Az en elobbi peldamban pedig pont a forditottja volt, hogy egy kis teljesitmenyu erositohoz nagyobb kondi kellett, hogy alacsonyan tartsuk az also hatarfrekit mert a terheles alacsony impedancias volt. Nem szeretnek olyan vitakba belemenni, hogy marpedig az 5Hz-es also hatarfrekinek nincs ertelme. Elmeletileg nincs, hiszen a zenei anyagokban nem szokott ilyen alacsony frekis jel elofordulni illetve ezt amugy sem tudna egyetlen szokasos (hagyomanyos) hangsugarzo sem lesugarozni es nem is hallanank, csak max. ereznenk. Azonban nem is az a cel az ilyen also hatarfrekivel, hogy halljuk is az ilyen hangokat hanem az egeszseges tulmeretezes amit egy jol mukodo erositonel erdemes minden szinten "elkovetni". Ha igy tervezed es keszited az erositodet (es nem a hataron dolgozik minden), akkor biztos lehetsz benne hogy teljesiteni fogja az elvart kovetelmenyeket es tartaleka is marad ha szukseges. |
Bejelentkezés
Hirdetés |