Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » TDA7293 végerősítő
 
Témaindító: m.joco, idő: Szept 12, 2007
Témakörök:
Lapozás: OK   4 / 75
(#) Andreas89 hozzászólása Dec 7, 2008 /
 
ezt már megépitette valaki?? ha igen mien lett?? és nyákrajza nincsen hozzá?? előre is köszönöm a válaszokat!!

Kép.jpg
    
(#) gb197 válasza Andreas89 hozzászólására (») Dec 7, 2008 /
 
Szia.
Számtalanszor raktam össze a kapcsolást, még penge nyákom is van hozzá(2 layer-es, 70 mikronra felerősítve). A tökéletes nyáktervet a tda 7294 topikban tettem közzé. A kapcsolás nagyon király, redkívűl jó hangja van, majdnem a legjobb ic-s kapcsolás amivel valaha találkoztam!
(#) Andreas89 válasza gb197 hozzászólására (») Dec 7, 2008 /
 
Hány voltról hajtod? táp puffere mennyi? mien tápot ajánlasz, és valami komolyabbat lehet tudni róla? - mire kell vigyázni meg ilyenek! -
Köszönöm!
(#) Bassmester válasza gb197 hozzászólására (») Dec 7, 2008 /
 
Szia!
A 7293 hidalva milyen lehet PA célra? Mennyire megbízható? 7294 hidat már csináltam szubvégfoknak, az eddig ígéretesnek bizonyult, de intenziv 8-10 órás használatnak még nem volt kitéve. Szerinted egy jól megépített ícés véggel ki lehet állni haknizni? Vagy azért jó ha van tartalékban végfok? Egy ismerősnek van egy Solton nevű 1U magas kis végfoka, 7294 + 1 pár tranyó van benne csatornánként, de egyszer már elszállt neki, nem egyértelmű okból :no:
Szóval vannak aggályaim az ícés végekkel szemben, ezért is vagyok kíváncsi minél több véleményre, tapasztalatra.
(#) gb197 válasza Andreas89 hozzászólására (») Dec 7, 2008 /
 
Amire vigyázni kell: -1: az ic-t jól el kell szigetelni a hűtőbordától, mivel negatív tápon van. -2: aki közel +- 50 V körüli tápról használja, az tegyen + laposvas lefogatót a plasztik házra, ugyanis az ic ilyen tápnál eléggé melegszik. Célszerű mindenképpen a szűrőkondit és a diódákat a nyákra feltenni, ha nincs rajta, el kell szeparálni a powergnd-t és a signalgnd-t.

nyák01.JPG
    
(#) gb197 válasza Bassmester hozzászólására (») Dec 7, 2008 /
 
Bassmester!
Azt gondolom, a hídkapcsolás célja a teljesítmény megnövelése (4X) , de első lépcsőben a 93-as ic-nél a kimenő áramot kell megnövelni, - mint tudjuk 10 A körül limitál – , 20 vagy 30 A-ra , az ic-k párhuzamos (PP) mester- szolga üzemével, utána lehet gondolkodni a hídkapcsoláson, ami csatornánként 4 v. 6 ic. Egyébként szerintem megfelelő tervezéssel nagyobb teljesítményt is ki lehet csalni belőle (150-200W).
(#) Kovidivi válasza Bassmester hozzászólására (») Dec 8, 2008 /
 
Az én TDA7294-em azt hiszem +-25 voltról hajtva, simán kibírt több percen át tartó rövidzárat is. semmi baja nem lett. Ez egy nagyon jó tapasztalat vele kapcsolatban.
(#) anonym1s hozzászólása Dec 21, 2008 /
 
Hidalt TDA7293 birna a 2 x 35v-os trafot? Abbol 49,5v lenne es adtalap szerint 50v-ot bir, csak azt nem tudom hogy hid uzemben is ugyanaz e a helyzet.

Ja, tudna adni valaki egy jol mukodo hidalt nyakrajzot 7293-hoz? Sajna en nem ertek a tervezeshez, es 7293-hoz nem talaltam, csak 7294-hez.
(#) Dj TSM válasza anonym1s hozzászólására (») Dec 21, 2008 /
 
Szerintem kibirna a 49,5 voltot mert az abszolutt maximum ertek az +-60 volton van,lehet hidalni is ilyen tapfeszen de 8 ohm ala semmi keppen nemszabad menni.Hidba ugyanugy lehet kotni mint a TDA7294 et,mert a lab kiosztasa ugyan az,viszont paralerben mar mas nyak lap kell,mert ott mar van buffer driver es a slave ba kotott ic-t ez hajtja.
(#) gb197 válasza anonym1s hozzászólására (») Dec 21, 2008 /
 
Szia.
Nekem van a 7293-hoz nyákom, de az nem hídüzemű, hanem 2 db ic párhuzamosan van kapcsolva, mivel ez az ic egyedülállóan tudja ezt a funkciót.
Egyébkén tudnál egy értelmes okot mondani mi szükség van a hídkapcsolásra ?
Tudomásul kellene venni, hogy adott tápnál ugyan a teljesítmény 4X-es lesz, de az ic max kimenő árama marad 10A, ez pedig kevés. :yes:
(#) anonym1s válasza gb197 hozzászólására (») Dec 22, 2008 /
 
Termeszetesen a nagyobb teljesitmeny miatt.
Ha no a teljesitmenye, akkor miert baj ha 10A marad a kimeno aram? Meg mihez keves az?
(#) gb197 válasza anonym1s hozzászólására (») Dec 22, 2008 /
 
A növekvő kimenő teljesímény növekvő kimenő áramot okoz. Tehát ha a hagdobozod 8 vagy 16 ohm semmi gond, de 4 ohmnál már kevés csak a hídkapcsolás, ott + meg kell duplázni az ic-ket, ez csatornánkén 4 db ic. Nem is számoltunk azzal a ténnyel, hogy a hangdoboz impedanciája a névleges érték alá is sülyedhet. :yes:
(#) anonym1s hozzászólása Dec 23, 2008 /
 
Akkor oke, mert 8 Ω-os a hangfalam
Viszont valamit nem ertek. Ha a novekvo kimeno teljesitmeny novekvo kimeno aramot okoz, es az ic max kimeno arama 10A, akkor a 10A-hez tartozo teljesitmenynel tobbet nem lehet kihozni belole, igy van? Akkor hogy lehet a kimeno teljesitmeny 4szeres, ha a 4szeres teljesitmenyhez keves a 10A?
(#) Carter válasza anonym1s hozzászólására (») Dec 23, 2008 /
 
Úgy lehet 4szeres hogy hídkapcsolásban (2ic) csak +-25V lehet a tápfesz és min. 8 ohm terhelés.
És ekkor ad négyszeres teljesítményt az egy ic 8ohm +-25V esethez képest
(#) gb197 válasza Carter hozzászólására (») Dec 23, 2008 /
 
Igen, ez a nagy igazság. :yes:
Már csak azt nem értem, miért ugrik itt a forumon mindenki a hídra. Mert hogy az úgy jól cseng, mivel a 2 ic-vel felépített kapcsolásnak 16 ohmon látom értelmét, egyébként felesleges.
(#) anonym1s hozzászólása Dec 23, 2008 /
 
Tehat akkor 25v tapfeszultsegnel adja le a maximalis 10A aramot es onnantol hiaba novelem a tapfeszultseget, a kimeno aram akkor is 10A marad, ami keves valamihez, csak meg nem tudom mihez keves
(#) lapose válasza anonym1s hozzászólására (») Dec 24, 2008 /
 
Szia!

Sajnos 10A csak púder, van a katalógusnak egy lényeges sora, mégpedig ez:
ISC Current Limiter Threshold: 6.5 A
E szerint 6,5A felett már működésbe lép az áramhatároló, és durván nő az erősítő torzítása!

Számoljunk egy kicsit!
Ha 6,5A a csúcsáram akkor az effektív értéke Ieff.=Icsúcs/gyök2=4,596A
Ha 8ohmos a hangfalunk, akkor a hangszórón lévő feszültség effektív értéke: Ueff=Rt*Ieff=36,769V
A teljesítmény pedig: Ueff*Ieff=169W
A hangszórón lévő csúcsfeszültség: Ucsúcs=Icsúcs*Rt=52V
Ha ehhez hozzászámoljuk a veszteségeket akkor láthatjuk, hogy a teljes teljesítménykivéthez(169W), kb. +-60V-os tápfesz kell 8 ohm-on!
Ez viszont az abszolult határértéke az IC-nek, nem tanácsos a közelében sem járatni az IC-t!
Mit lehet csinálni?! Hidalni!
Ha hidaljuk az IC-t, elég fele feszültség(+-30V), ráadásul a disszipáció eloszlik a két IC közt!
Ha tehát a hidaljuk a TDA7293-unkat +-30V-ról, 8 ohmos hangszóróval járatjuk, akkor kivehetjük az IC-ből a maximumot: kb. 160-170W-ot, maximum 1% torzítás mellett!

TDA.gif
    
(#) anonym1s válasza lapose hozzászólására (») Dec 27, 2008 /
 
Kossz a kimerito magyarazatot! Mostmar ertem mihez keves a (10 helyett) 6.5A. Illetve nem is keves az, mert a max 50v-al behelyettesitve a kimeno teljesitmeny 157w 6.25A-nel ami a 6.5 hatar alatt van.
Azert az nem olyan rossz szerintem
Na es hidalva is lehet hasznalni 50v-rol?
(#) lapose válasza anonym1s hozzászólására (») Dec 27, 2008 /
 
Szia!

Hidalva csak akkor érdemes ilyen nagy feszültségről járatni, ha 16 ohm-os hangszóróval akarod használni!
Egyébként fölösleges a nagyobb feszültség, mert a torzítatlan teljesítmény nem lesz nagyobb, viszont a disszipáció nagymértékben meg fog nőni!
(#) gb197 hozzászólása Dec 28, 2008 /
 
Sziasztok.
Most találtam a 3 párhuzamosan kapcsolt 7293 ic Linn által készített erősítő rajzát. Én már 2 ic-vel építettem ilyet, de ez a kapcsolás akár 2 ohmra is tud dolgozni, a hangja pedig nagyon jó.
Mindenkinek ajánlom, többre mentek vele, mint a hídas változattal.
(#) gb197 válasza gb197 hozzászólására (») Dec 28, 2008 /
 
Itt a rajz...
(#) hapro válasza gb197 hozzászólására (») Dec 28, 2008 /
 
köszi
(#) Andreas89 válasza gb197 hozzászólására (») Dec 28, 2008 /
 
Hello
Mien teljesítményt visz el? valami adatlapja ennek a kapcsolásnak nincs? mekkora a torzítása??
(#) gb197 válasza Andreas89 hozzászólására (») Dec 28, 2008 /
 
That's how the PI7293 - Parallel Inverting TDA7293 came about. The amp uses 3 TDA7293 per channel. By using a 35vac transformer to run at 49vdc, it can provide 100w into 8ohm, or 200w into 4ohm. It is also possible to provide an seperate inverted signal into another PI7293 to bridge 2 PI7293 amps
(#) ptesza válasza gb197 hozzászólására (») Dec 28, 2008 /
 
Hát igen igen ,az bizonyos dióda itt is szerepel!
(#) gb197 válasza ptesza hozzászólására (») Dec 28, 2008 /
 
Nállam nincs kihasználva ezek a funkciók, ezért nem használom. Akkor kell ha vezérlés funkció be van kötve, ami nem rossz, ugyanis felesleges a trafó primer körét megszakítani kapcsolóval. Semmi gondom nem volt evvel kapcsolással, éveken át ment kikapcsolás nélkül.
(#) Andreas89 válasza gb197 hozzászólására (») Dec 28, 2008 /
 
Köszi!
Akkor +-49volton 8ohm 100w 4ohm 200w és birná a 2 ohmot akkor ott már lenne teljesítmény
(#) gb197 válasza Andreas89 hozzászólására (») Dec 28, 2008 /
 
Elviekben a duplája, de ott már nem biztos, hogy a megfelelő kimenőáram is rendelkezésre áll. A lényeg viszont az, annál jobb minél kisebb impedanciára tud dolgozni. Az én teoriám pedig az, annál jobb, minél nagyobb a hangfal impedancia, és itt nem az összesorosított hagfalra gondolok, hanem a 16 ohmos hangszóróra pl. :yes:
(#) Kovidivi válasza gb197 hozzászólására (») Dec 28, 2008 /
 
Belinkelhetted volna az eredeti oldalt is. 3db párhuzamosított TDA7293.
(#) Góré88 hozzászólása Dec 28, 2008 /
 
Csá mindenkinek nekem is volna egy kapcsim félig meddig én tervezgettem, de nekem tutira bevált. Sajnos képeket nem tudok mutatni mert ezt már nagyon régen használtam. Ha valakinek tetszik dobja össze nem bánja meg

tda7293.jpg
    
Következő: »»   4 / 75
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem