Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Ki mit épített?
 
Témaindító: Dióda, idő: Jan 26, 2006
Ez a téma ha úgy tetszik a mi "kiállítótermünk", nem pedig a ki mit csinált volna másképpen, mások helyett, és legfőképpen nem javítós téma. Minden készüléknek van saját témája, ott kell kitárgyalni a részleteket!
FONTOS! A kapcsolási rajzok keresésére is van saját téma, ott keressetek rajzokat!
Lapozás: OK   377 / 1679
(#) zoly15 válasza speccy hozzászólására (») Feb 24, 2009 /
 
Valóban szép munka!
Gratulálok!
uli : AZ UPS trafója jó hálózati trafónak?
Én azt hitem hogy magasabb frekvenciára van
Nekem is van egy rossz UPS-em ami 375W-o...
DE jó hogy írtatok erről...


Üdv!
(#) speccy válasza zoly15 hozzászólására (») Feb 24, 2009 /
 
Ez a UPS amit szétszedtem úgy működött, hogy egyben a trafó töltötte közvetlen a hálózatról az akkut, áramszünet esetén meg ez állította elő a 230-at is. Szerintem ez a darab 50Hz- re van méretezve.
(#) Topi válasza zoly15 hozzászólására (») Feb 24, 2009 /
 
Idézet:
„uli : AZ UPS trafója jó hálózati trafónak?
Én azt hitem hogy magasabb frekvenciára van”


Elméletben igen, gyakorlatban nem.
Első ok: A kifejezetten inverternek szánt trafókat általában fordítva tekerik. Én is tekertettem még tavaly egy 2kW-os toroidot, aminél direkt kértem, hogy a primer tekercs kívül legyen. Ez fontos, ugyanis a primer oldalnak hülni kell, lefelé transzformálással ellentétben itt ez melegedhet.
A UPS-ben gondolom az EI magos trafót is részben ennek figyelembevételével tekerték / primer oldalra nem tekertek mást.

Az elgondolás jó, hogy a UPS magasabb frekvenciával működne. Elektronikailag be is bizonyítható, hogy magasabb frekvencián jobb hatásfok érhető el inverternél, ám ha mondjuk 200Hz-el kapcsolnák primer oldalon (12V) akkor bizony a kimenő 230V is 200Hz-es lenne. Így ezért ezt nem célszerű... hálózati eszközöket amiket hajtanál róla 50-60Hz-re méretezték. Ugyan vannak olyan eszközök, amik minden gond nélkül elviselnének többszáz Hz-es válótáramot is, de erre UPS-t gyártani nem gyártanak.
Továbbá: A számítógépes és az olcsóbb szünetmentes tápegységek, nem színuszos inverterek. Mint tudjuk, isszonyatos jelformákat produkál, nagy terhelés alatt egy négyszögjellel hajtott induktivitás / trafó.
Efölött, ezzel a trafóval például a négyszögjelekből eredő tranziensek olyan mértékűek lennének más frekvencián hogy rendkívül lerontaná a hatásfokot, és a teljesítmény tetemes része nem hasznos munkára fordítódna.
(#) zoly15 válasza Topi hozzászólására (») Feb 24, 2009 /
 
Köszi a felvilágosítást!
Amikor rájöttem hogy már az "elmezavar" elmúlt nála rádugtam a labortápomat a hálózati trafónak nem igazán 50Hz ez hangja volt szinte sípolt

Üdv!
(#) uli válasza zoly15 hozzászólására (») Feb 24, 2009 /
 
Én is így tudtam, eddig ezért pihent a helyén... ÉS azt hittem Ő ebből csinált lab. tápot, ezért kérdeztem rá. De akkor inkább hagyom, ha nem erre való.
No de most Topi, kicsit összezavartál a négyszögjelekkel. Azt értem, hogy kívül van a primer, azt is, hogy 200 Hz-et nem szereti minden termék, de a négyszögjelekkel összezavartál.
Értem, hogy nem szép jelalakot produkál nagy terhelés esetén, de erre az infóra nekem most nincs is igazán szükségem nem? Ugyanis ha szinuszos 50 Hz-ről üzemeltetem, akkor engem a csúnya négyszögjelek nem igazán foglalkoztanak nem? No már magamat is összezavarom. Lényeg: Használhatom az ups-em trafóját úgymond hagyományosan? (Primerrre rákötöm a 230VAC-t, és a szekunder oldalon lévő feszt pedig használom amire akarom-> pl labortáp, erősítő stb)
Kössz: uli
(#) speccy válasza uli hozzászólására (») Feb 24, 2009 /
 
Ezt most igazából én sem értem. A UPS-em trafója ei magos, de a primer van belül és a sekunder kívül. Ezen kívül pedig ez a trafó látta el az akku töltésének feladatát is, ott pedig pont fordítva működött, mint az inverteres módban. Áramszünet esetén egyszerűen a primer részt egy relé átkapcsolta a kimenetre, és az inverter elektronikája pedig meghajtotta a sekundert. Egyébként én már többször is használtam ezt a trafót más célokra is, és semmi különbséget nem tapasztaltam. Viszont a labortápban nem ez van, hanem egy erősítő trafója, mivel ez össz csak 2X7.5V ot ad le, ami kevés volt nekem, mert 30V os tápot szerettem volna.
A négyszögjelekről:
Azoka az inverter rész elektronikája miatt keletkeznek, de ez egy jobbfajta UPS volt újkorában, így ennél fel és lefutó élek voltak, hogy jobban hasonlítson a sinusra.
Tehát én úgy gondolom, hogy simán használható, legalábbis ez a trafó.
De javítsatok ki, ha tévedek.
(#) Topi válasza speccy hozzászólására (») Feb 24, 2009 /
 
Használható persze, csak mondtam, hogy nem többszáz Hz-re tervezett. És ebből következett a négyszögjeles következtetés. Ennek úgymond folyománya volt a túlzott mértékű tranziensek miatti rosszabb hatásfok.
(#) speccy válasza Topi hozzászólására (») Feb 24, 2009 /
 
Köszönöm, így már világos. Én is erre gondoltam, csak kicsit félreértettem a válaszodat...
(#) aderka hozzászólása Feb 25, 2009 /
 
Szevasztok!

Utánépítettem a HE-n is megtalálható LED Shine Discofényt. A terv az saját, és a kapcsoláson is módosítani kelett, mert a honlapon lévő hibás. Bedobozolva ugyan még nincs, de képet kaptok róla.

üdv: aderka
(#) Szebence válasza aderka hozzászólására (») Feb 25, 2009 /
 
Szia!

Szép lett, de szerintem az a kábel amit hagytál neki az nagyon rövid... A honlapon lévő nem hibás, mert én 2 éve azt építettem meg és tökéletesen működött, amíg szét nem szedtem a ledek miatt
(#) aderka válasza Szebence hozzászólására (») Feb 25, 2009 /
 
Hibás, mert az LPT port /strobe lábát használja.. D0-D7 ig kell használni, és a GND-t.
Ez ideiglenes megoldás. Ha be lesz dobozolva és kezdek is vele valamit, akkor majd megoldom.
(#) Szebence válasza aderka hozzászólására (») Feb 25, 2009 /
 
Már nem emlékszem mi az a D0-D7, de gondolom, hogy az LPT-nek hanyas portjain menjen a jel.. És ott a az első ledet a 2-es érintkezőre kell kötni, az utolsót meg a 9-re. (Ha jól emlékszem) De majd du jön egy srác aki megcsinálta, majd ő alátámasztja vagy megcáfolja az állításom.
(#) aderka hozzászólása Feb 25, 2009 /
 
Itt jól mondod . a 2-es lábtól a 9-es lábig kell bekötni az LPT port polusait. De a rajzon az 1-es lábtol van bekötve az pediglen a /strobe. Szóval hibás a rajz.

üdv: aderka
(#) Szebence válasza aderka hozzászólására (») Feb 25, 2009 /
 
Jah, oké, erre már nem emlékeztem
(#) Action2K válasza Szebence hozzászólására (») Feb 25, 2009 /
 
Sziasztok! Ugyan én nem építette ezt meg, de sok más LPT-t.
A D-D7 az LPT port 8 adatbitje. a lábak, ahogy mondod, 2-9.
(#) sound.man válasza aderka hozzászólására (») Feb 25, 2009 /
 
Szép lett. Ezt én is megépítettem, csak én optocsatolókkal és próbapanelen. Jó kis fény csak nekem kicsi a lencsém hozzá mert csak 6centis... Majd még kell szereznem egy kb 10 cm-s lencsét és úgy már jó lesz. Amúgy nem rossz kis fény.
(#) llaci56 válasza Action2K hozzászólására (») Feb 25, 2009 /
 
ÉN nem építetteM
Ő nem építette
...

Na, majd ezt még átvesszük.
(#) Fery hozzászólása Feb 25, 2009 /
 
Sógorommal terveztünk PIC-hez egy fejlesztő panelt. Sikerült a legfontosabbakat feltenni rá, bár ahogy elkezdtük használni, kiderült, hogy pár dolog még hiányzik róla. Ami viszont van : USB, RX-TX kivezetés RS --232-höz, infra bemenet, 1-wire, 24cxx memoria, DS 1307-es Óra IC, 4x4-es mátrix keyboard, nyomógombok, minden porton LED, tranyóval hajtva melyek nyitott kollektoros kivezetése is használható, LCD kijelző csatlakoztatási lehetőség, táp, stb... Alapból 16F877, 18F4520,4550-es PIC-hez jó de mivel Textool foglalattal szereltük, adaptereket lehet hozzá késziteni, nagyon sokféle PIC-hez. Bár alig készült el, már készül a következő ennél sokkal fejlettebb panel is...
(#) SALáta válasza Fery hozzászólására (») Feb 25, 2009 /
 
Nagyon szép, ez már gyári minőség! Tátva maradt a szám, és a szemem is majd kiesett.
Gratulálok hozzá!
(#) Fery válasza SALáta hozzászólására (») Feb 25, 2009 /
 
Köszi, de attól nagyon messze van...bár a nyákot valóban gyártattuk, csak a tervezést és a beültetést csináltuk mi, mivel majdnem A4-es méret otthon kicsit nyügös egy ekkora nyákot legyártani, föleg vasalva, ugyanis foto eljárásra nem vagyok felkészülve.
(#) bbalazs_ válasza Fery hozzászólására (») Feb 25, 2009 /
 
Ezek a precizios aljzatok alkalmatlanok probapanelhez.
Negyszer-otszor beledugsz valamit es aztan ugy kitagul, hogy lotyog benne a tuske.
Jobb a negyzetes keresztmetszetu, aranyozott (mint a vinyoknal).
Egysorosnal kulonosen.
Egyebkent szep munka.
(#) gtk válasza Fery hozzászólására (») Feb 25, 2009 /
 
Nagyon jol nez ki!
A DIP kapcsolok funkcioit gondolom dokumentaltad
(#) vtnagy hozzászólása Feb 25, 2009 /
 
Sziasztok!
Elkészítettem egy basszusra villogót.
A kapcsolási rajzot proli007 tervezte meg számomra, ezért sok köszönet érte!

A kivitelezés SMD alkatrészekből lett megoldva, a csatlakozók és az elektrolit kondik azok furat szereltek.
Túl sok hozzáfűznivalóm nincs, szépen működik, teszi a dolgát.
A vezérlőpanel NyÁK-ján kicsit módosítanom kellett marás után, mert egy kis hiba felett átcsúsztam, de annyira nem látványos szerintem a javítása.
(Az SMD alkatrészek beforrasztását még kell gyakorolnom,meg a NyÁK vágását, de azért alakul az eddigiekhez képest)

A szobámban sajnos nem tudok rendes fényviszonyokat teremteni, ezért elnézést a képek minőségéért.
(#) Ballage válasza vtnagy hozzászólására (») Feb 25, 2009 /
 
Görbe vezetősávok... Na, ilyet sem láttam még kimaratva... De jól néz ki, gratula!
(#) vtnagy válasza Ballage hozzászólására (») Feb 25, 2009 /
 
Köszi

A LED-ek elrendezéséhez szerintem ez illett a legjobban.
Élőben nagyon jól néz ki a kimart panel
Csak sajnos meg kellett válnom tőle, mert nem magamnak készült
(#) Doncso válasza Fery hozzászólására (») Feb 25, 2009 /
 
Iszonyat komoly lett!! GRATI!!!
(#) kaqkk válasza Ballage hozzászólására (») Feb 25, 2009 /
 
A" görbe " és az íves két külön dolog , de nekem is
tetszik.
(#) Ballage válasza kaqkk hozzászólására (») Feb 25, 2009 /
 
Kössön belém! Havas Henrikkel!
(#) kaqkk válasza Ballage hozzászólására (») Feb 25, 2009 /
 
Igazad van ez nem a nyelvészeti fórum nem sértésnek szántam
(#) Ballage válasza kaqkk hozzászólására (») Feb 25, 2009 /
 
Nem is annak vettem. Amúgy meg tényleg nem helyes ide a "görbe" szó, de már nap vége van és lazulok...
Következő: »»   377 / 1679
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem