Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » PIC - Miértek, hogyanok haladóknak
Igen, ez lenne az. Már régebben is szükségem volt egy Basik fordítóra, de valami miatt nem sikerült használni azokat, csak ezt az Oshonsoft-osat.
A Picbasic-et még mindig nem sikerül integrálnom az MPLab-ba. Valami "Language Tool"-t kellene kiválasztanom, de nem szerepel a listában Picbasic. Most pedig kíváncsiságból újra megpróbáltam Topi cikkében (Nulláról a robotokig) említett "PICBasic Proton Lite"-ot, sikerült telepíteni, és ezen kívül még egy rakat másik hibát ír. Ez tényleg azért van, mert rossz fordítót használok? Duplicate Declaration 'CMCON'
Variable 'B1' not found
Variable 'FLAG' not found
Variable 'B0' not found
Misplaced or Incorrect 'NEXT". Also check its corresponding FOR Command
Igen, minden jel arra mutat, hogy a fordítók nem kompatibilisek. Ez a C-knél is így van sajnos, vagy nem sajnos. Mindenképpen a belinkelt fordítót kéne beüzemelni szerintem.
A "PICBasic Proton Lite" hibaüzeneteiből úgy tűnik, hogy ennél a fordítónál előre kell deklarálni a változókat, valamint néhány változónév foglalt(CMCON). A PICBASIC fordító hasonlóan működhet, mint a VisualBasic, miszerint nem kell előre deklarálni változókat.
Ha nem akarsz debugolni nem kell beintegrálni az mplab alá. Lefordítod a basic fordítóval és beírod a hexet a pic-be.
A basic annyira egyszerű, hogy ott egyébként debugra sok igény nincs is, és annyira magas szintű, hogy az időzítésekkel egyébként sem tudsz játszani, mert ki tudja milyen kódot fordít egy egy sor alá. Ha már mindenképpel basic-el akarsz programozni, akkor ezt ajánlom. Bővebben: Link Ebben van szimulátor is sajnos nem kompatibilis a icd-je a mikrochipessel, de ennek a cégnek a c-jét csak barátságos c-nek hívom, a helpje kapcsolási rajzokat tartalmaz egy egy alkalmazáshoz, szóval szerintem ezek a termékek sokkal programozó barátabbak mint a microchip eszközök. Persze ehhez is lehet icd debuggert kapni, csak itthon még nem láttam ilyet.
Viszont ezt a sort nem értem:
Miután előtte a b1 változó egyáltalán nem szerepel, így még ha nem is kéne deklarálni a típusát, értéket kéne adni neki, hacsak nem valami fordítóspecifikus fenntartott szimbólum, de ez megint a fordító egyediségéhez vezet vissza. Idézet: „Ha már mindenképpel basic-el akarsz programozni, akkor ezt ajánlom.” Ha figyelmesen olvasod a nyitó problémát, akkor nem programozni akar, hanem egy fájlt lefordítani. Ezért egy sokadik fordítót ajánlani nem túl szerencsés dolog... Idézet: „Viszont ezt a sort nem értem:” Lehet, hogy a b1 bináris 1-et jelent, csak a fordító nem érti? Valószínű...
Tényleg, most látom csak, hogy elfelejtettem telepíteni a "Micro Code Studio"-t, ami ebben a Picbasic demo csomagban volt. Ezt most pótoltam, de újabb hiányosság állt elő: nem tudok 12F629-et kiválasztani a programban, csak 12F683-at, utána pedig 16F-ek vannak. Gondolom a demo átka...
Müszi
Használj zaj és zavarmentes stabilizált tápegységet a +5V-nak. Valamint a 100nF-os hidegítő kerámia kondenzátort ne feledd minél közelebb forrasztani a PIC táp lábaihoz.
A hozzászólásaidra nem igazán tudok mit reagálni, mert mint az már gondolom feltűnt, így is alig értek a PIC-ekhez, a programozásuk pedig... Az az 1-2 dolog, amit változtatni szeretnék, még talán menne.
Mindenesetre akkor már biztosan ezek miatt említi a PICBASIC-et...
Egyet lehetne próbálni, hogy a hibás soroknál a jelenleg működő fordító szintaktikája szerint módosítani.
Tehát a hiányolt változókat deklarálni kéne.(Symbol b0=0 ?) A b1-et talán egyszerűen 1-nek írni (Symbol flag=1) A CMCON- elől a symbolt levenni. (CMCON=$19) Egy próbát megér... (Én egyébként nem használok basic fordítót, így nem tudom kipróbálni, bár nem sok idő telepíteni, ha nem menne, esetleg teszek egy próbát...)
Nem igazán látok javulást.
A másik meg az, hogy oldalt a "Code Explorer"-ben 16F628A szerepel. Ír olyat a súgóban (vagyis a limitációknál), hogy 4 eszköz közül választhatnék, de nem tudok sehol sem. Meg ott is csak 12F675 szerepel. Megköszönném, ha pár percet rászánnál a próbára, de nem erőltetem.
Ha nem tudod kiválasztani a PIC típusát, akkor az végkép nem jó! Próbáld megoldani ezeket a beállításokat, esetleg a PICBASIC telepítését addig...
Csak késő este lesz időm, de lehet, hogy csak holnap délután... Idézet: „Nem igazán látok javulást. A másik meg az, hogy oldalt a "Code Explorer"-ben 16F628A szerepel. Ír olyat a súgóban (vagyis a limitációknál), hogy 4 eszköz közül választhatnék, de nem tudok sehol sem. Meg ott is csak 12F675 szerepel.” Lehet azert mert demo valtozatot hasznalsz? Olyanokat keress amugy, hogy "Options" vagy "Build options" vagy "Project settings". Itt amugy kevesen (ha egyaltalan) foglalkoznak Basic-kel -- lehet jobban jarnal ha a PICBASIC forumjan kerdezoskodnel ezugyben vagy ha irnal annak az illetonek aki azt a projectet tervezte amit epiteni szeretnel.
Nálam van egy picbasic pro de az sem fordítja le.
Nos akkor ezzel (sajnos) meg is oldódott a probléma. Kár vele az időt fecsérelni.
Írni fogok a készítőnek, gondolom fog tudni segíteni. Köszönöm, hogy időt szántatok rám!
Szia Vicsys!
A tapegysegem szurt, es stabilizalt. Szinte biztosnak erzem, hogy a hiba a programban van. udv
Szia!
A panelba 16F84A-t tettem, hiszen a rajzon is az van.... udv
Vagy a verzió nem nem jó, vagy lehet hogy hiányzik még valami. Írj nekik hátha tudnak valami okosat mondani. A picbasic pro most 41.000Ft a chipcad-nél, az a legújabb verzió, lehet hogy azzal menne.
Ami nálam van az 2.50B
A 12V is stabilizált?
Itt a feszültég ha túl magas (nagyobb mint 16-17V) az összes szegmens világít, ha meg nem elég nagy, nem tudja őket bekapcsolni. Üdv. P István
Szia!
A tapfesz 24 V, mert az IV-12-es csovem, csak akkor vilagit normalis fenyerovel. udv
Megmentettél egy felesleges tortúrától, köszönöm!
Hát ez baj...
A PIC kimenetén (mivel nem "open collector"-os) 0 vagy 5 V van. Ezért a 200/10 k Ohm fesz osztón 24 vagy 19 V van, ami folyamatosan nyitva tartja a tranzisztort. Talán a 10 k Ohm-kat kellene csökkenteni valahol 4-5 k Ohm környékére, a 24 V miatt elég kritikus a megfelelő értéket eltalálni. Üdv. P István
Koszonom, a valaszt, amint hazaerek, intezkedek.
udv
Sziasztok!
Az MPLAB-al lenne egy kis gondom. Egy C fájlt szerettem volna fordítani az MPLAB-al, át is állítottam CCS C compiler for PIC12/14/16/18 eszközre, de a fordítás után hibaüzenetet kapok, hogy a "kiválasztott compiler PCM nincs telepitve a gépemre" Tudna valaki segíteni, hogy mi a hiba? Mi ez a PCM? Hol találom? Köszi előre is!
A tranyó bétájától függően akár folyamatosan is nyitva lehetnek. Valószínű egy jobb bétájú tranyót használsz, ezért világít az összes, ill. a már említett feszültség eltérés is ezt okozza. Igazából ez a megoldás nem korrekt, mert a PIC lábain áram folyik a belső diódákon keresztül az 5V táp felé. (nemrég pont azon aggódtunk, hogy a 3,3V-os PIC kimenetét a MAX232 belső 400k-s 5V-ra felhúzó ellenállása tönkreteheti-e. Szerintem nem, mint ahogy itt sem megy tönkre a nagyobb fesztől, mert az áram kicsi marad, és a feszültség nem emelkedik 5V fölé.)
A korrekt megoldás egy-egy NPN tranyó lenne, mint ahogy az égető áramkörökben is látható a Vpp vezérléseknél. De előbb próbáld ki a többiektől kapott instrukciókat, mert végül is működhet a dolog, annak ellenére, hogy a tranyó soha nem zár le teljesen...
Rögtön lenne egy olyan kérdésem, hogy a fájl biztosan CCS-ben íródott?
A CCS -t külön fel kell telepíteni, az nincs benne az MPLAB telepítő állományában. Azt nem tudom, hogy beépülhet-e az MPLAB alá, de az alapján amit írsz, igen... Idézet: „Mi ez a PCM? Hol találom?” Ahhoz, hogy valamit találj, előbb keresni kellene: :google: Bővebben: Link Az MPLAB is tartalmaz egy "korlátozott" CCS fordítót (CCS jelöléssel PCB, de az csak 12 bit hosszú utasításokkal operáló PIC-ekhez jó.) Azon kívül, hogy fel telepítetted-e az MPLAB telepítésekor (akár útólag is) ezt a PCB változatot, azt is tudni kellene, hogy milyen PIC-re akartál fordítani! (Valószínű, hogy olyat, amihez ez kevés lesz.) A PCM (14 bites opkód) és PCH (16 bites opkód) változat beépül az MPLAB-be, inkább onnan, mint a saját szerkesztőjével használható. Idézet: „Mi ez a PCM? Hol találom?” A CCS PIC Compiler topikban minden szükséges információt megtalálsz...
Kipróbáltam a barátságosbasic-et (Micro basic) amiről itt szó volt, soros kommunikáció ami jön az megy vissza 6 sor.
Nagyon barátságos. |
Bejelentkezés
Hirdetés |