Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Nagyfeszültség sorkimenő trafóval
 
Témaindító: (Felhasználó 1306), idő: Márc 1, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   19 / 97
(#) ferzoo hozzászólása Aug 30, 2009 /
 
A régebben elkészült ionizátor,általam leírt nf.áramkörrel működik hónapok óta napi 24órában.Szagokat cigi füstöt bekapcs.után percek alatt szűri ki a szobában.Mivel allergiás vagyok parlagfű stb.+említem 1-2mikronos polleneket,és 10-100mikronos porokat is hatékonyan feltölti, majd odavonzza a króm-acél porgyűjtő tálcához.A tálcát gyűjtőlemezt 2hetente szoktam lemosni,szennyeződéseket eltávolítani.Nincs ventilátor +zaj,nem kell hepa szűrőt se cserélni.Mugu 3020-as is így működik.Képeket ez látható.
(#) ferzoo hozzászólása Aug 30, 2009 /
 
Ionszél hatása 40-60-70cm.röl is érződik.
(#) ekkold válasza ferzoo hozzászólására (») Aug 30, 2009 /
 
Hűű, nagyon tetszik! Csinálnál még pár fotót arról, hogy hogyan épül fel ez az ionizátor meg a porgyűjtő rész? Lehet, hogy én is összedobnék valami hasonlót!
Mekkora az áramfelvétel 7,5kV-ról?
(#) ferzoo válasza ekkold hozzászólására (») Aug 30, 2009 /
 
Az ionizátor 1 panel,nf.trafóval 12V=röl működik.A nf.tekercs ugyanúgy van +tekerve, mint 1régi sztv.sorkimenője.2,5KV~áll.elő a szekunder ezután 3db.HV-dióda 3szorozza 8,7KV=ra.Az ionizátor szerelvény rákapcsolásakor U/üzemi,beáll.7,5KV-ra.A koronázó elektródok/csúcsok 18db.8,5cm.sárgaréz pálcából készültek.A végei mint hegyes ceruza néznek ki.A csúcsok rozsdamentes lapos vasra vannak csavarozva,4es saruval csatlakoztatva -neg.kimenetre.A gyűjtőlemez /krom-inox 1mm.+kimenetre jön,teljesen kivan szigetelve 5mm.textil bakelitre csavarozva távtartókon áll.A lemez 28x20,5cm.méretű,átfúrva 18 helyen.A csúcsokon leadott ionáram 0,02mA körül van.El vannak osztva majd 680Kohm./2W.R-sal összekötve 1pontra.A negatív koronakisülésről gondolom hallottál már,a neten olvashatsz róla,mert ez is így működik.Teszek fel +képet ha lesz időm,porgyűjtőről,furatokról is.
(#) ferzoo válasza ekkold hozzászólására (») Aug 30, 2009 /
 
Ez az áramkör hajtja meg.
(#) ekkold válasza ferzoo hozzászólására (») Aug 30, 2009 /
 
Köszi a képet!
Tehát a képen a jobb oldalon látszó csúcs van a negatívra kapcsolva, és a balra levő lukacsos "előlap" a pozitív? Jól értem, hogy akkor sem a negatív, sem a pozitív pont nincs földelve, illetve a 12V-al összekötve?
Szivesen megnéznék több fotót is!
A pálcák és a furatok átmérője mekkora?
Az előlap lemez, és a csúcsok hegye között mekkora a távolság?
Valószinüleg a nagyfesz lenne a kisebb gond, főleg a mechanikai kialakítás érdekelne.
Olvastam máshol is, hogy dohányfüst, por, és egyéb allergének ellen is hatásos lehet - jó lenne kipróbálni.
(#) ferzoo válasza ekkold hozzászólására (») Aug 31, 2009 /
 
Enyém 12,6V-ról 0,58Amp.fogyaszt,ez /magas fokozat/alacsony fok.nál 3,3ohm/5W r-en kapja a tápot,ekkor 0,55A áramfelvétele van.Az R-s +ágban 2Voltot vesz le,a panelon látszik.Nincs földelve a gyáriak sincsenek,bár találkoztam olyan ESP porleválasztó leírással,ahol ki emelik a gyűjtőelektród/lemez földelését.A porszemcsék +feltöltődése/portértöltés,majd feltapadás utáni töltés elvesztése miatt.Sokat kísérleteztem,igy is jól működik.Hozzáérek a lemezhez pillanatnyi sercegést érzek,mint amikor a TV.képernyő elé teszed a kezed.Ha földelve lenne,vagy 12V tápra kötném 1-ik pontját hamar +rázna,mivel igy zárodna az ák.Pl.én kezem egyik pont,föld a másik pont.Igy viszont csak akkor rázhat meg,ha +kimenetet -negatívval pl.másik kézzel érintem.
(#) ferzoo válasza ekkold hozzászólására (») Aug 31, 2009 /
 
A csúcsok -negatívra vannak kapcsolva,3as réz hegg.pálcából készültek. Meg csinálhatod 4es-böl is,igaz így több munka lesz vele.A lemez +ra megy,lukak 8mm.méretűek.Csúcsok +lemez közti táv kb.7-7,65mm.Ezt úgy állíts be,hogy parányi méretű kerek kék pont látszódjon, sötétben,kb.1mm.oldalról pici ív/halk sistergés.A nf.ne legyen több 7,2-7,6KV-nál,a káros ózon termelés elkerülése miatt.Ez ugyanis 4-5óra után fejfájást,szem-kötőhártya ingerlését okozhatja.A laposvasakat rendesen ki kell szigetelni,a bakelit/lemez közt is legyen 3réteg 0,10-es préselt papír,pl.prespán.Felfogató 4es furatok szig.gyűrűkkel vannak ellátva,ide jönnek 3as csavarok.A képeken látszik ez.
(#) tápos hozzászólása Szept 4, 2009 /
 
Sziasztok!
Új vagyok itt,ezért előre is bocsika ha hülyeséget csináltam!
Megcsináltam egy sorkimenő kapcsolást egy 2n3055-ös tranyóval,a primer kört megtekertem a vasmagra,működik is,kb,1 cm-es ívet húz,de SZAGGATVA!
Az lenne a kérdésem:hogy,hogy kell kötni vagy mi a baj hogy szaggat?Miért nem folyamatos az ív?
Köszönöm a segítséget!
(#) ferzoo válasza tápos hozzászólására (») Szept 5, 2009 /
 
Javaslom használj inkább kapcsi tranzisztort,a 2N3055-nek nem túl nagy az erősítése ráadásul elég lassú is nem impulzus üzemre való.Gondolom melegszik rendesen,+jó nagy az áram felvétele 3-4A ezért szaggat be.A primer menetszámot növeld meg,miután tranyot kicserélted.
(#) tápos hozzászólása Szept 5, 2009 /
 
Melegszik rendesen,tönkre is ment,hiába tettem rá hűtőbordát.A menetszámot meg variálgattam mert 1-2 menet különbség nagyon sokat számít,és még nem tudtam az ideálisat megcsinálni!
De milyen tranzisztort használjak?
Köszönöm a segítséget!
(#) Collector válasza tápos hozzászólására (») Szept 5, 2009 /
 
Inkább felejtsd el ezt a konstrukciót, és építsd meg ezt :
Bővebben: Link
De csak akkor kezdj bele, ha van elég combos tápegységed.
(#) tápos hozzászólása Szept 5, 2009 /
 
max számítógép tápegységem van!
(#) ferzoo válasza tápos hozzászólására (») Szept 6, 2009 /
 
Nos nem tudom mihez kell neked a cucc,de 12-16V-ról 1Amp.nál többet nem vehet fel 1ilyen kis teljesítményű Tr.ill.áramkör.Ha van 1,4A/12V tápod az bőven elég a kísérletezéshez.Építs +az előző oldalakon leadott, 555-ös ic.vel BUT18A,val működő kapcsolást.Nagyon egyszerű 4-500Ft.ból kijön,az impulzusok frekvenciáját széles határok közt állíthatod,1Hz-15-20-36KHz ig is.A 2-6lábra kapcsolt kondenzátor értékének +változtatásával.Persze a trafót neked kell megtekerni,más nem fogja.A primer menetszám nálam 30menet 2X0,55mm.huzalból,biffilárisan tekerve.A primer 2300T.0,16mm.Cu-z ból.Ez 3-4KV~ot ad diódákkal lehet 3Xni,5Xni szükség szerint.A sorkimenő nem igazán jó mert benne van a kaszkád sokszorozó,+feszt.ad ki változtatni már nem tudod.A kimeneti árama is csekély.Amennyiben a vasmag másik szárára tekered a huzalt,elég rossz hatásfokkal dolgozik a trafó, szekunder alig ad le valamit.Az 5menet 2X5menet nagyon kevés a vas átmágnesezéséhez,ráadásul a tranyó +sűl,rövid időn belül a nagy áramok miatt.
(#) tápos válasza ferzoo hozzászólására (») Szept 6, 2009 /
 
Köszönöm a segítséget mindenkinek!
Csak egy kicsit játszadozni akarok,meg van egy Tesla tekercsem,az mikro sütő trafóval van hajtva,gondoltam rá hogy átvariálom sorkimenőre!
(#) tápos hozzászólása Szept 8, 2009 /
 
Sikerült megoldanom a problémám!2N3055-ös tranyót használok ismét,ua. a kapcsolás mint előzőleg! Nem jöttem rá mi volt a probléma!
Már nem szaggat és van kb. 1-2 cm-es ív! Csak néha nem tudom miért nem akar semmit csinálni! Szerintem a vezetékekkel van valami galiba!
(#) moha21 válasza tápos hozzászólására (») Okt 20, 2009 /
 
Ha nem a zvs drivert használod, hanem a "sima" 2n3055-öst, akkor próbáljd ki a irfp250n-t vagy valami hasonló fet-et (monitorból is lehet bontani) 25-30V kell neki meg kicsit nagyobb ellenállás,nomeg a FET-nek aktív hűtés( de az a 2n3055-nek is kell), sokkal jobban működik és lehet nyúzni 1 órán át is mondjuk. Én 40V-ról hajtom nem mértem mennyi áramot vehet fel( nem olyan sokat), olyan 2-3m-es körzetben simán hazavág,bezavar elektronikát és hatalmas ionszele van( mozgatja a gatyát rajtam.
Ez 30V 400ma mellett:Bővebben: Link
(#) ferzoo válasza moha21 hozzászólására (») Okt 25, 2009 /
 
Na ez aztán termeli az ózont rendesen,én is csináltam hasonlót 16V-ról ment,és nem kellett ventivel hűteni.Az Irf-Irfpe fetek sokat bírnak 5x8cm.X2,5cm bordákkal ellátott hűtéssel tartósan működnek.Persze rectifier nf.diódát Drain Source közé nem árt betenni.
(#) Sanyesz5 hozzászólása Dec 10, 2009 /
 
Hali
Ezt tegnap készítettem,ma kicsit tuningoltam,nekem tetszik:

ZVS

Működik mint indukciós hevítő,de azon még finomítani kell.
(#) Collector válasza Sanyesz5 hozzászólására (») Dec 10, 2009 /
 
Jó lett.
(#) laposag hozzászólása Dec 14, 2009 /
 
Sziasztok!
Szeretnék építeni egy készüléket,amivel nagyfrekvenciát és nagyfeszültséget(kb.:10-20 kV-ot) tudnék előállítani (egyenfesz). 12V-ról szeretném működtetni. A feszültségszintet jó volna szabályozni. Esetleg a frekvenciát is.
Ha valaki tudna segíteni,nagyon megköszönném.
Előre is köszönöm mindenkinek
(#) foxi63 válasza laposag hozzászólására (») Dec 14, 2009 /
 
mégis mi a nagyfrekvencia nálad??
(#) ati101 válasza laposag hozzászólására (») Dec 14, 2009 /
 
10-50 Khz körül szoktak járni a nagyfeszütséget előállító tápok. Miért akarod a frekit változtatni? A nagyfeszt sokszorozóval lehet előállítani, az sem derül ki, hogy egyen vagy váltót akarsz előállítani, no meg a terhelése is kérdéses. Ezeket csak kis terheléssel lehet igénybevenni lásd szkópok gyorsító feszültsége ,TV (képcsöves) nagyfesz!
(#) nagy_david1 válasza laposag hozzászólására (») Dec 14, 2009 /
 
Legegyszerűbb talán 555-el és egy autó gyújtótrafóval, de szerintem pár téma már van erről. Gyújtótrafóval el lehet érni ezt a feszültséget, nem szükséges TV sorkimenő trafó vagy feszültségsoxorozó kaszkádok.
(#) tungsram hozzászólása Dec 14, 2009 /
 
Egyáltalán mire akarod használni mert ha hülyeségre akkor ennek nem itt a helye. Lásd sokkoló.....
(#) ferzoo válasza laposag hozzászólására (») Dec 14, 2009 /
 
Gyújtó trafó nem nyerő,mert 400Hz felett rossz a hatásfoka,ráadásul sipol is.
Lakásba állandó üzemre alkalmatlan.
Marad a Tv.sorkimenő tr.ez 10-17KHz ig jó általában,3-4Kv-ot tud 12-15V-ról.
Ezt +sokszorozod 3db.Hv-diódával,kaszkádkapcsolásban és +van 12KV/dc.fesz.g.
Legjobb +oldás 555 Ic.vel kapcsolóüzemben kapcs.tranzisztorral,záróüzemben előállítani,saját készítésű trafóval.
Ezt már ionizátor,és nagyfesz.sorkimenővel topicban tárgyaltuk,rajz leírás is van hozzá.
(#) laposag válasza ferzoo hozzászólására (») Dec 15, 2009 /
 
Helló..
Köszi az ötletet. A kapcsolási rajzban nem tudnál segíteni?? Nagyon megköszönném.
Előre is köszi...
(#) doomkiller hozzászólása Dec 16, 2009 /
 
sziasztok megcsináltam a nagyfeszültségű trafómat, a mellékelt kép szerint. Tegnap este kikapcsoltam, ma reggel kapcsolnám be és nem indul a következő tranzisztorokkal próbálkoztam sikertelenül: 2db 2SC4242; BU2225AF; 2db d13007k. kicseréltem az ellenállásokat is meg a primer és a visszacsatoló tekercset is, led-el megnéztem nem e szakadt a szekunder, égett a led ugyhogy szerintem nem, és PFC- 300w -os táprol hajtom az egészet, kipróbáltam 1 másikkkal is az 420w-os és azzal sem ment. a valaki tudna segiteni előre megkösszönném.
(#) doomkiller hozzászólása Dec 16, 2009 /
 
Bocsi elfelejtettem odairni hogy eddig d13007k-s tranzisztorral hajtottam.
(#) Collector válasza doomkiller hozzászólására (») Dec 16, 2009 /
 
Mérj rá a nagyfesz kimenetre ellenállásmérővel (kikapcsolt állapotban).
Következő: »»   19 / 97
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem