Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   61 / 3970
(#) csikosgabi hozzászólása Dec 30, 2006 /
 
Sziasztok.Eddig nem építettem tekercses áramköröket,
de most szeretnék építeni egy tápot.Csak azt szeretném megkérdezni a tekercs mértékegysége az a pl.:150uH
Arról az uH-ról mondjatok el mindent hogy kell kiejteni váltások stb.
Köszi csikosgabi
(#) Balázs válasza csikosgabi hozzászólására (») Dec 30, 2006 /
 
Mértékegysége a Henry. Átváltások pedig a normál prefixumok szerint értelemszerűen:

1H=1000mH=1000 000uH

Az induktivitás akkor 1H, ha 1A áramerősségváltozás 1s alatt 1V feszt indukál.
(#) huhuu hozzászólása Dec 30, 2006 /
 
Sziasztok!

van egy video és sztereo audio jelem(ami , ebből akarok csinálni antenna jelet(tévéhez)
Már kitermeltem egy videóbol egy kis antennás fémdobozt, amin van 6 láb és ezek vannak ráírva:
V G A MB G BB

Melyikbe kössem a jeleket és a feszültséget?
Az nem gond, ha a hang monó, ja és az oldalán a doboznak van egy rca csati amiből egy rövid kábel ment egy másik fémdobozba....

előre is köszönöm a segítséget
(#) Squall hozzászólása Dec 30, 2006 /
 
Boldog új esztendőt előre is mindenkinek!
Lenne nméhány kérdésem:
Nincs valakinek olyan programja ami próbalapra tervez nyákrajzot mert még nem engedik, hogy NYÁKot marassak.
Lesz-e majd folytatva a kezdőknek szóló cikksorozat és az alapkapcsolások?
Ja és az is jó lenne ha valaki a forrasztásról írna ha nem túl nagy kérés.( Nem a pákákról hanem magáról a forrasztásról a gyakorlati forrasztásról ezt hogy kell azt hogy kell általában...)
Előre is köszönöm a válaszokat.
És még egyszer kellemes ünnepeket.
(#) Müszi válasza Squall hozzászólására (») Dec 30, 2006 /
 
"Nincs valakinek olyan programja ami próbalapra tervez nyákrajzot mert még nem engedik, hogy NYÁKot marassak."
Én úgy javasolnám, hogy rendes nyáktervezőben megtervezed a nyákod (pl.: sprint layout) és behuzalozod a próbanyákot a rajzolat szerint.
(#) tams hozzászólása Dec 30, 2006 /
 
Üdv!
Az lenne a kérdésem, hogy az optocsatólókban ugye egy LED világít meg egy érzékelőt és a led fényerejével lehet vezérelni mondjuk egy triakot. Azt szeretném tudni, hogy ha digitális potméterrel akarom, ami a DS1669 akkor azt hogy tudom megoldani hogy a LED-et egy 10K-s értékre aludjon ki teljesen?vagy működik simán? Csak mert ha több K-s ellenállást kapcsolunk akkor a Led már rég nem világít nem?
http://www.freeweb.hu/bss/index.php?id=58&searchtext=f%E9nyer%F5&c1=1
Ezt szeretném DS1669-essel vezérelni.
Boldog Új évet minden fórumozónak!
(#) tams válasza Squall hozzászólására (») Dec 31, 2006 /
 
Üdv!
A forrasztást próbáld minnél rövidebbre fogni, minél kevesbb hőt adj át az alkatrésznek.
Mindíg a passzív elemeket forrasztjuk be először(ellenálás, kondenzátor) aztán az aktívakat(Dioda tranzisztor, ic) Az utóbbiak kifejezetten érzékenyek a hőre, sok forrasztásra. Mondjuk a hőt elvezetheted, ha egy csipesszal ráfogsz az alkatrész lábára(ha van elég kezed )
Ja és az ICknél ha lehet főleg eleinte használj foglalatot, annak nem árt a hő.
fényes, zsíros, szennyezett felületre nehéz forrasztani, azért a nyákot ha kimarattad akkor mindeknépp csiszold át és utánna ne tapicskold túlságosan.
Van aki híg sósavval szokta megtisztítani az elszennyeződött, korrodeálódott alkatrészeket, habár én ilyet még nem csináltam, inkább kicseréltem a vezetéket.
hirtelen ennyi
(#) Squall hozzászólása Dec 31, 2006 /
 
Köszönöm szépen a segítségeket!
(#) Squall hozzászólása Dec 31, 2006 /
 
Bejejeztem ma reggel a tda 2030as erösítőt.
Rákötöttem próbaképpen egy régi adapterre + előtte még utánamértem az adapternek hogy minden oké-e rákötöttem a próbahangfalat amit a garázsból szerváltam és búgott. Most meg megnéztem a scannerem adapterével mert ez elég komolynak tőnik meg nagy is úgyhogy gondolom ebbe nagyobb szűrés van ezzel is búg igaz kevésbé. Tudna valaki segíteni vagy ez normális?
Az adapter adatai: Input:230~50Hz 82mA
Output: 12.0V -- ... 800mA 9.6 VA (mondjuk a műszer kimenőnek 16 Voltot mért)
(#) Dudus válasza Squall hozzászólására (») Dec 31, 2006 /
 
Szerintem nagyon szűretlen a tápod. Próbálj meg egy nagy elektrolit kondenzátort rárakni egy kis 100nF-ssal együtt. Ha ettől nem lesz jobb, akkor nézd meg a nyákodat, mert lehet, hogy nem jól tervezted (földhurok).
(#) csikosgabi válasza Balázs hozzászólására (») Dec 31, 2006 /
 
köszi szépen!!!!!!!!!!!
(#) KeserűCukor hozzászólása Dec 31, 2006 /
 
Divx-es asztali dvd-nél mi a szerepe az ac3 dekodernek?!
Fontos?
THX:
---ZoLee---
(#) szabi83 válasza KeserűCukor hozzászólására (») Dec 31, 2006 /
 
fontos..

ac3-ban van az 5.1, hangsávonként, de 1 filében.

vagy mi

üdv
(#) Dudus válasza szabi83 hozzászólására (») Dec 31, 2006 /
 
Az AC3 esetében ne beszéljünk file-ról mert megtévesztő. Ez jelenthet egy CODEC - et (Audio Codec 3), ami 6 db. diszkrét csatornát kódol ( nem azonos sávszélességgel pl. a Basszusnak kisebb is elég ) egyetlen stream (jelfolyam) -be. És azt a fizikai "protokollt" ami az átvitelt meghatározza. ( Lehet optikai vagy asszimetrikus RCA)

Egy DVD lejátszó, amiben van AC3 kimenet, ott folyamatosan "sugározza" az AC3 frame-eket, amiket egy alkalmas dekóder visszabont csatornákra dekódol és analóg kimeneteken előállít.

Ha a dekóder benne van a gépben, akkor analóg RCA kimenetekre kirakja a csatornákat és elég egy 6 csatornás erősítőt venned vagy csinálnod. A beépített dekóder paraméterei gyakran messze elmaradnak a profi erősítőkbe építettől.
(#) kopasz hozzászólása Jan 1, 2007 /
 
peace!

van egy olyan problémám, hogy:
van egy hi-fim 8 ohmos hangfalakra, és van is most hozzá kettő videoton, de azok nem az enyémek, ígyhát most szereztem helyettük egy másik párt csak 4 ohm.
a kérdés, hogy mit lehet ilyenkor csinálni?

az első gondolatom az volt, hogy bekötök mindegyik elé valami szép nagy mondjuk 30w-os 4 ohmos ellenállást.

a második az, hogy nem csinálok semmit, használom így, hiszen mi baja lehetne a hangfalnak, ha ő maga 100/140w-os, és beleprüntyög egy 14w-os végfok. most azért így felvetődött bennem, hogy lehet, hogy ez magának a végfoknak fáj, hogy 4 ohm van a végén...

szóval, ha tudtok segítsetek, és nemcsak a gyakorlati megoldás érdekelne, hanem az elmélet is. mi, minek, hogyan, miért...

előre is köszi!
(#) gtk válasza kopasz hozzászólására (») Jan 1, 2007 /
 
Jol irtad
Idézet:
„...lehet, hogy ez magának a végfoknak fáj, hogy 4 ohm van a végén...”

(#) gtk válasza Dudus hozzászólására (») Jan 1, 2007 /
 
Idézet:
„...nézd meg a nyákodat, mert lehet, hogy nem jól tervezted (földhurok).”


Mi az a foldhurok?
(#) Balu hozzászólása Jan 1, 2007 /
 
[quote]Földelési hurok
Ha egy nagyfrekvenciás elektronikus készülékben a földelésre kerülő pontokat nem egyesítik egy közös földelő vezetékkel, a készülékvázon belüli földelési hurkok alakulhatnak ki, melyek károsan befolyásolják a készülék működését (búgás, interferencia). [quote]
szerintem ez az... hobbielektronika/lexikon
(#) kopasz válasza gtk hozzászólására (») Jan 1, 2007 /
 
és akkor ezt kifejtenéd, hogy miért fáj neki, és hogy akkor mi lehetne megoldás?
(#) gtk válasza kopasz hozzászólására (») Jan 1, 2007 /
 
Szerintem egy 30-40W/4Ohm ellenallas savonkent szuksegszeru megoldast nyujthat.
Vagy csinalj vasmag nelkuli 4Ohmos tekercset sacc/kb 1mm-es huzalbol
(#) gtk válasza Balu hozzászólására (») Jan 1, 2007 /
 
Koszi
(#) szabi83 válasza gtk hozzászólására (») Jan 1, 2007 /
 
vasmag nélkül tekercs...
tudod mi lesz az? egy hangváltó

:no: megoldás

milyen aza 14W??
TDA2030??

annak mehet a 4 ohm.

üdv
(#) kopasz hozzászólása Jan 1, 2007 /
 
nemnem
valamilyen stk, 2-szer 14w-os iccc.
mingyá megnézem....

tehát stk4362.
de akkor valaki elmagyarázná, hogy miért is nem jó ez a végfoknak, meg hogy van ez. csakhogy értsem is, mert érdekel.
(#) kopasz válasza kopasz hozzászólására (») Jan 1, 2007 /
 
jóvan, én is nézegetek, csak 2-szer 10w. http://www.audiolabga.com/pdf/STK4362.pdf ez az.
(#) gtk válasza Balázs hozzászólására (») Jan 1, 2007 /
 
Szia!
re #56512

De pl. huzalvastagsag,cso atmero,menetszam stb . ezekbol hogy jon ki a megfelelo Henry?
(#) gtk válasza szabi83 hozzászólására (») Jan 1, 2007 /
 
Arra gondolsz hogy szuro lesz?
(#) Balázs válasza gtk hozzászólására (») Jan 1, 2007 /
 
Nem olyan egyszerű!

L=(u0*ur*N^2*A)/l

L: Induktivitás
A: Tekercs keresztmetszete
u0: vákuum permeabilitása (u0=1,26*10^-6)
ur: relatív permeabilitás (ur=1; ha a tekercs légmagos)
N: Menetszám
l: Hosszúság
(#) KeserűCukor hozzászólása Jan 2, 2007 /
 
Hi
Jézuska hozott egy 5.1-es hangfalszettet, beépített erősítővel, és egy dvd-t, ami azonban csak 2 csatornás
Nos én néztem már 5.1-eseket, divixeseket, de nem mindegyikben van ac3 dekoder. Ha ilyen hangkodolásu filmet nézek, akkor nem lesz hang? vagy csak stereo? A hangfalszetten van egy ac3 gomb, amit ha benyomok, akkor a sima stereo szól minden hangfalon... Most akkor ez elég így? vagy vegyem meg az ac3 dekoderes dvd-t?
JAh és az USB kulcs illetve kártyaolvaso lényeges?
AZ usb-re lehet vinyót kötni, ha vezsek olyan kábelt, ami usb-re alakítja?
THX:
---ZoLee---
(#) Dudus válasza KeserűCukor hozzászólására (») Jan 2, 2007 /
 
Gratulálok a jézuskának

Ha van koax kimenete, akkor csak a beépített dekóder 2 csatornás (downmix) a koaxon kijön minden.

Az AC3-gomb benyomásakor, ha a koax vagy az optika be van kötve szólnia kéne mindegyik csatornának, kivéve ha Dolby DTS-ben vagy Dolby Digital egyéb elfajzott változataiban van kódolva a hang és az erősítőd dekódere csak Dolby Digital-t tud.

Az USB-re nem lehet "vinyót" kötni, kábel ilyen meg pláne nincs, ellenben vannak olyan SATA ill PATA vezérlők, amik USB portra illesztik az eszközödet.

Próbálj pontos(abb)an fogalmazni!

Mi az az USB Kulcs és kártyaolvasó, miben van, mire akarod használni??

Picit közérthetőbben fogalmazz, lassíts!
(#) kopasz hozzászólása Jan 2, 2007 /
 
hoil!
akkor valaki tudna nekem segíteni meg magyarázni valamennyit ebben a 4ohm 8ohm témában a végfokoknál.
és akkor az úgy jó, hogyha csatornánként sorosan egy-egy nagyteljesítményű 4 ohmos ellenállást berakok?
Következő: »»   61 / 3970
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem