Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektromos rovarölő
 
Témaindító: Peti_85, idő: Jún 19, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   6 / 16
(#) B.Panther hozzászólása Júl 6, 2010 /
 
Sziasztok.
Megcsináltam a 7 lépcsős Villárd féle feszültséglépcsőmet.
Most spec olyan 1200V-om van, kicsike árammal, mert kicsik a kondik.
Ellenben a szúnyogok szépen "odatapadnak", és szépen "kislángon" megsüti őket. A baj csak annyi, h. iszonyt bbüdös, mint amikor a szőrzet/haj ég meg.
De működik

A hozzászólások fölösleges színezése kerülendő, kivettem.
-- kobold
(#) potyo válasza B.Panther hozzászólására (») Júl 6, 2010 /
 
Végül milyen fényt használtál?
(#) B.Panther válasza potyo hozzászólására (») Júl 6, 2010 /
 
egyelőre csak ledek vannak bent (kék & fehér), de élesbe még nem ment, én dobtam neki oda egy kézzel elkapott dögöt
szóval élesben még nem sikerült kipróbálni, mert tegnap este lett csak beüzemelve, és sajna kapásból egy viharral kezdtünk--> sajna azt az egy szúnyogot is úgy kelett vadászni.... egyszerűen felszívódtak.... szóval a ledek megbízhatóságával még várnék
(#) sniperx válasza katona.t hozzászólására (») Júl 7, 2010 /
 
Szia!
Nem nekem szólt, de sajnos van némi tapasztalatom ezekkel.
Ez a sima E27 izzó nem igazán vonzza a szúnyogokat, lakásban jó, ha 10-ből 1-et elkap.
A T5 UV csövek sokkal jobban működnek.
Anno vagy 20 éve olaszból hoztunk T5 8W csővel szerelt lámpát, itthon nem is lehetett még kapni. Nyaralás közben vált szükségessé odakint és "ellestük" a helyiektől, hogy ilyen kell.
Itthon még évekig működött, de egyszer elszállt benne valami, kompletten összeégett az elektronikája és kidobtuk.
Itthon vettünk egy ilyen kék izzós csodát, ami a linkeden is szerepel. Na, az szinte semmit nem ér, ahogy írtam is.
Aztán műtét következett: az izzó helyére beműtöttem egy T5 8W csövet és lőn csoda: így már dolgozik!
(#) sniperx válasza B.Panther hozzászólására (») Júl 7, 2010 /
 
Konkrétan mekkora értékű alkatrészekkel dolgoztál?
A végére nem lenne érdemes feldobni egy egyenirányítást és utána egy kondit? Így lenne egy puffer neki, amit töltene a sokszorozó.

Már régóta gondolkodom egy nagyobb megépítésén, de a nagyfesz rács elkészítésére nincs ötletem. Esztétikus is legyen, működjön is... Erre valakinek ötlet?
(#) sniperx válasza FREDDI hozzászólására (») Júl 7, 2010 / 1
 
Valami ehhez hasonlón agyalok.
A megoldási ötlet:
UV csöves, nagyfesz rácsos szúnyogirtó kombinálva a CO2-vel. Ezt nem palackkal érném el, az nem túl biztonságos lakásban. Akkor marad az akvárium technika: cukros vízbe élesztő és mehet.
Ezt sima 2l pet palackban meg lehet csinálni, a keletkező gázt a kupakon keresztül egy 6-os benzincsővel vihetem a lámpához. (kupak kifúr, cső bele, kis sziló a széléhez, hogy tutin tömítsen)
Így lesz CO2, lesz meleg (fénycső kb. kézmeleg), lesz vízpára, lesz UV, valamint a háza fekete, így a szín is stimmel.
Hatékonyság majd kiderül.
(#) B.Panther válasza sniperx hozzászólására (») Júl 7, 2010 1 /
 
Szia, kicsivel , mert előszőr, amikor itt a topicok között utánnaolvastam a Villardnak, akkor vk. az értékekre azt írta, h. minden kondinak és diódának tudnia kell a végső feszt...., aztán miközben még olvasgattam (ekkor már megvettem a cuccot hozzá) kiderült, hogy csak (az én szavaimmal élve) "léptet", azaz, mindig csak hozzáad, és elég csak a léptetési értéket tudnia.
Ez első prototípus uszkve 3kV-os diódákkal és kondikkal (5x4.7 nF/lépcső, aztán 3x, 2x a vége felé) épült.
Most amivel készülök, az egy 555-ös IC által megszaggatott 3A-es tranyóval hajtott 12/230V-os trafó, 1A diódákból és 400V/224nF kondikból megépített szivargyújtóról üzemeltethető szúnyiírtó lesz ... ha sikerül, akkor dobok fel képet.... meg vm. kapcsolásit is, de szerintem össze tudjátok rakni akár csukott szemmel is, lévén, h. szerintem én vagyok az egyik legamatőrebb a topicon

apropó nagyfeszzrács.
én most balsafából csináltam a keretet (előnye, h. puha, akár kicsit erősebb húzással a vezeték belevágja magát a fába, és könnyű is, hátránya, természetesen, hogy gyenge. - praktikerben kapható)
esetleg ha keményebb fában gondolkozol, és lehet a 2.-nak én is ezt fogom váléasztani, akkor kis kézigéppel, v. erősebb tapétavágóval, késsel az oszlopok oldala elég szépen bevagdosható a drót tartása végett.... remélem tudtam adni vm. ötletalapot
szép napot,
B.Panther
(#) Stewe válasza sniperx hozzászólására (») Júl 7, 2010 /
 
Én 4db 200mm hosszú, 12 mm széles üvegszálas műgyantalapot (NYÁK) használtam, 1,2mm-es hegesztőhuzalból készült a két spirál (réz bevonat miatt viszonylag jól forrasztható), furatokba volt fűzve, és forrszemeken rögzítve. Nagyon kulturált lett, talán ezért lophatták el....
(#) VIM válasza Stewe hozzászólására (») Júl 7, 2010 /
 
Igazad van! Már romlik a szemem. Pedig nagyítóval néztem és mégsem láttam tisztán a színt, pedig kellene látnom. Amit én lilának néztem az valójában barna. A többi az stimmel. Így 1.5M és 100K az értékek. :peace:
(#) sniperx válasza B.Panther hozzászólására (») Júl 7, 2010 /
 
Nem hozzám szól a kérdés, de tudok segíteni.
Hogy miért?
Mert ismerősnek tűnt a cucc a fényképek alapján és szétszedtem a régi lámpánkat, ami erre hasonlított.
Nos, konkrétan ennek a testvére volt, ugyanezzel a panellel, ugyanezzel az izzóval.
Az a furcsa, hogy nálunk ez a fényforrás egyszerűen nem vonzotta a szúnyogokat beltéri használatnál.
Szóval a kondik: a 3db 47n (630V), a C4 viszont 100n!
Ez még a fényképen is látszik, ha jól megnézitek. (2. és 4. kép)
A kondikon a jelölések: C1-C3: 473K és C4: 104K.
A 100n nálam már kicserélődött nagyobbra (470n), ez ugyanis a rácson lévő pufferkondi.
(#) sniperx válasza B.Panther hozzászólására (») Júl 7, 2010 /
 
Amúgy kicsit körbetúrva itt a fórumon, fent is van ennek a cuccnak a kapcsolása.
Szúnyogirtó sch
(#) sniperx válasza Stewe hozzászólására (») Júl 7, 2010 /
 
A nagyfesz rácsnál mennyi volt a huzalok közti távolság nálad?
(#) Stewe válasza sniperx hozzászólására (») Júl 8, 2010 /
 
6 mm-esre csináltam (vagyis két egymásba helyezett 12mm emelkedésű kettős spirál) talán túl szűknek tűnik, de nekem csak 550- 600V-om volt, biztos akartam benne lenni, hogy átüt, ha át akar bújni közötte a jószág.
Kísérletezni kell
(#) sniperx hozzászólása Júl 8, 2010 /
 
A belinkelt rajzot elnézve viszont nem értem, miért nem száll el a 630V-os kondi a végén.
Ott elvileg 3x230V-nak kellene lennie, nem?
(#) nooy hozzászólása Júl 8, 2010 /
 
Ha jól sejtem az olyan 500-600volt még nem elég arra, hogy csattanjon és ízekre szedje a szúnyogot, inkább csak csendben megsütögeti, és lehullik az aljára. Kinek mi a tapasztalata? Háznak meg egyszerűség kedvéjért kell venni egy 2eft-os csapdát és átalakítani az elektronikát, így esztétikus és kulturált lesz a végeredmény.
(#) B.Panther hozzászólása Júl 8, 2010 /
 
Most meg fogtok kövezni. Szerintem Teslatekercset neki.
Esztétikus, rács sem kell hozzá, és még belépődíjat is lehet szedni (csak ne legyen túl nagy a freki, bár a szúnyog elég "vékony" jószág, lehet nagy freekivek is megsülne(skin effektusra gondolok itt))
(#) Stewe válasza B.Panther hozzászólására (») Júl 8, 2010 /
 
Van tesla tekercses topik, egész apró méretben is építhető... (attól még megkövezhetünk) de a tesla tekercs villamos terében hogy viselkedne egy izzólámpa vagy egy LED csokor?
(#) B.Panther hozzászólása Júl 8, 2010 /
 
Sziasztok.
Keresztkérdés.
Csináltam 555-tel 23,4 Hz-es 21 ms-es kitöltéssel 12-14 volt szaggatást egy 3A-es tranzisztor meghajtásával, amire egy 12/230-as trafó van rákötve 12->230
A kérdésem a köv lenne. Mivel ez a kicsike egy négyszögjelet generál nekem, szerencsétlen multiméterem megzavarodik.... mérés nélkül mennyire bízhatok meg a trafóban? (megj.: a trafó 230/2x6 1VA, és a 2x6V sorba lett kötve)
a segítségeteket előre is köszi :yes:
(#) B.Panther válasza B.Panther hozzászólására (») Júl 8, 2010 /
 
Azthiszem megvan.... ez a gaz 2x230-at nyomott....(a boltban zavartak meg/vertek át) a 400V-os kondik szerencse, h. kibírták.... , mert a gyök3x460=796....., akkor ezért zavarodott meg a műszer (apropó, azóta haza is vágtam v. 1800-2000V-tal... azóta elfelejt bekapcsolni... seképsehang)
de heuréka, működik, csak senki ne fogja meg , majd ha a rács meglesz, dobok fel képet mindenről, ha egyáltalán valakit érdekel...
szép napot
B.Panther
(#) Stewe válasza B.Panther hozzászólására (») Júl 8, 2010 /
 
Az egyetlen biztos megoldás kölcsönkérni egy szkópot, és osztó-mérőfejjel megnézni a primer és a szekunder tekercs feszültségét jelalakját. Bízni... semmiben! A szekunder oldal (ami eddig 230V -os primer volt) szigetelése sem biztos, hogy elviseli a az indukálódó feszültséget, amit nem csak a menetszám-áttétel befolyásol, hanem a primer oldal önindukciója, és még néhány fontos apróság is. Pusztán elméleti szempontból a 6V -os tekercseket inkább páthuzamosan kellene összekötni, az indukálódó feszültség akkor lenne nagyobb.
(#) sniperx válasza nooy hozzászólására (») Júl 8, 2010 /
 
Nem hangos, nagyot csattanós, de bőven halálos rájuk.
Inkább az odacsalogatással szokott a probléma lenni, nem a nagyfesz ráccsal.
(#) sniperx hozzászólása Júl 9, 2010 /
 
Mondjuk a rácsra felpakolható kondit nem egyszerű beszerezni, ha 1000V fölé megyünk a fesszel és legalább 1-2µF kellene... Ilyet hol lehet beszerezni?
Az emlegetett 7-8kV-os trafóra valami beszerzési forrás esetleg...?
(#) Juszuffe hozzászólása Júl 9, 2010 /
 
Szerintem ha már fesz indukálásrol van szó, egy egyszerű miltivibrátorra lemg lehet szaggatn ia 12 voltot egy autó gyújtó trafójának. Ami igen tekintélyes magas feszültséget tud létrehozni. Nem egyszer csapot már meg javítás során ilyen ... Szakmai ártalom
Üdv
(#) Stewe válasza Juszuffe hozzászólására (») Júl 9, 2010 /
 
Akkor azt is tudod, hogy az a feszültség egyszerűen áthúz 8-10 mm távolságról, itt pedig
nem folyamatos ív kell, csak nagy feszültség készenlétben. Egy gyújtótekercs teljesítménye hatalmas,
túl nagy lenne az áramfelvétel is, csak hálózati táplálásról mehetne.
(#) Juszuffe válasza Stewe hozzászólására (») Júl 9, 2010 /
 
mondjuk ez is igaz . Bár egy simson vagy pannónia trafója nem húz túl nagy szikrát onnan tudom, hogy szoktam ilyeneket tekercselni. Csak mint ötlet vetettem fel . Villanypásztort is lehet autó trafóbol készíteni
(#) sniperx válasza Stewe hozzászólására (») Júl 9, 2010 /
 
Ha 12V betáplálásról beszélünk, akkor nem rossz ötlet a villanyparaszt sem alapnak. Van a villanypásztoros topicban egy frankón működő megoldás Cavalier jóvoltából. Az inverter után kell csak módosítani.
Nem kell bele az autó trafó és a kisütőkör. (diak-triak)
Akkor kapsz egy kb 3-400V-ra töltött kondit a végén, amire felteszel egy Villard fokozatot és máris ott a 7-800V, vagy akár több is. Kondi a végére puffernek a rácsra és kész a mű.
Nem eszik sokat a kapcsolás, 1-2W max.
(#) sniperx válasza sniperx hozzászólására (») Júl 10, 2010 /
 
Bocs, töltött kondi természetesen nincs, mert egyenirányítás sincs. Szóval az inverter kimenetére megy a Villard, majd utána a kondi.

230V hálózati működésűt gondoltam építeni, valami ilyen formában. Ebben elvileg meg van oldva a leválasztás is a hálózatról, kicsit fel is van húzva a fesz a Villard előtt, így szerintem elég ütős lenne.
Trafók hozzá:

T1
T2

Vélemények?
(#) NBalage hozzászólása Júl 12, 2010 /
 
Sziasztok
Nálam is kibírhatatlan ami van néha a szúnyogokkal...:S
Én ennek a kapcsolásnak álltam neki itt
Köztudottan valahogy sohasem jön össze a legegyszerűbb kapcsolás
De remélem működőképes lesz. Olyan 1-2KV-ra akarom felhúzni, illetve olyan cca:17Voltról fog menni.
B.
(#) NBalage válasza sniperx hozzászólására (») Júl 12, 2010 /
 
hát ha jól számoltam akkor kb 1500V fele lesz a rácson a feszültség.(ha négyszerezi a feszültséget ez a villard)
Ill sztem a 2Wattos trafókat valamivel nagyobbra érdemes lehet lecserélni. Csak a 2Mohm-on 1,2Watt fog elkolbászolni, főleg ha még szúnyogot is sütögetsz rajta)
(#) sniperx válasza NBalage hozzászólására (») Júl 13, 2010 /
 
Azon az ellenálláson még lehet változtatni, szerintem nagyobbra cserélem majd arányosan, hogy kisebb legyen az árama. (500V-os rácson 1,2M a kisütő ellenállás)
Trafó ügyben csak az elv volt a lényeg, tehát hogy dobok a feszre ott is.
2000V-os impulzuskondit találtam max normális árban és méretben, ami 1µF körüli. (vagy sorolok 3 db 630-ast, azokból nem gond a nagyobb sem)
Következő: »»   6 / 16
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem