Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   139 / 966
(#) ötfelezős válasza fulcsii hozzászólására (») Máj 17, 2011 /
 
Bocsánat, az MSZ 1600 kimúltával... A leválasztást nem kell a készülékhez kötni (bár éppen lehet), lehet az áramkörben is és lehet csoportosan is leválasztani.
(#) abubabu válasza ötfelezős hozzászólására (») Máj 17, 2011 /
 
Én már jártam úgy hogy,hibaelhárításnál,kismegszakító lekapcsolva,mégis kaptam egy pofont a dugaljtól!
Elosztóban fordítva volt kötve.
Szabvány ide -oda,nem árt a kétpólusú megszakítás.
(#) fulcsii válasza ötfelezős hozzászólására (») Máj 18, 2011 /
 
Ne haragudjál meg, de meg kérdezhetem, miért nem kell?
És melyik szabvány szerint nem?
(#) zoli_varga hozzászólása Máj 18, 2011 /
 
Na rákérdezek az EBF es és ÉVF es kollégáknál hogy is van ez és melyik szabvány szerint. Holnap vagy azután jelentkezem.
(#) ötfelezős válasza fulcsii hozzászólására (») Máj 18, 2011 /
 
Hát, hogy miért nem kell, arra én nem tudok választ adni, és linket sem merek adni, mert letolnak, ha nem jól csinálom, de ma kötelező előírás az OTSZ, és érvényes szabvány a 2364-460, és ezek szerint jó csoportosan is. Erről az érintésvédelmi munkabizottság 2009. októberi emlékeztetője szól, ami a neten megkereshető.

Mondjuk én ezzel nem értek egyet, de egy-két hónapja nagyon leugatott itt pár topictárs, hogy az áramkörönként külön cső, amit én szükségesnek tartok, az az MSZ 2364 szerint már nem kötelező, így aztán most néha emlékeztetek az MSz 2364-re.
(#) ötfelezős válasza abubabu hozzászólására (») Máj 18, 2011 /
 
Azért erre két dolgot is lehetne mondani, ez pedig a következő három:
1. A szakmához hozzátartozik a végzett munka ellenőrzése, nem is beszélve a felülvizsgálatokról.
2. A kétpólusú kapcsoló is orosz rulett, egyéb biztonsági intézkedések hiányában, nem?
3. Mint feljebb olvasható, én sem tartom jónak a könnyítéseket.
(#) fulcsii válasza ötfelezős hozzászólására (») Máj 19, 2011 /
 
Msz HD 60364 ami ma forgalomban lévő szabvány!
A szabvány betartása nem kötelező, de ajánlott! Ha betartod a szabványt, van esélyed, hogy megússzad a börtönt, ha baj van! És nem mindegy, hogy tűzvédelmi, vagy érintésvédelmi szempontból mi az előírás!

Az OTSZ 8/2009 szerint lakóházban tűzvédelmi leválasztásnak megfelel az áramszolgáltatói automata!

De helyhez kötött készülékeknek leválasztás kötelező!
Ez azt jelenti, a fázis és a nulla vezetőt is meg kell szakítani! És az Á.V.K. erre nem alkalmas! Viszont hogy leválasztó kapcsolóval, vagy dugvillával csinálod, az mindegy, ha a dugvillán átfolyó áram nem nagyobb 10A- nél! Klíma, gázkazán, hűtő, mosógép mind mind le választandó!

És a KLÉSZ betartása a kötelező, mert az rendelet!
(#) karaszbandi válasza fulcsii hozzászólására (») Máj 19, 2011 /
 
Egy biztos. Aki csavarhúzót tud fogni a kezébe, az azt hiszi magáról, hogy villanyszerelő!
A villanyszerelő, aki kijárta az iskolát, és nem képezte tovább magát az is azt hiszi magáról, hogy villanyszerelő. Elég szomorú ez a helyzet. Csak a véletlennek köszönhető az, hogy nem történnek halálos villamos balesetek. (nem a közlekedésben). A legszomorúbb az, hogy az elvégzett munka után nem végeztetnek felülvizsgálatot. És ez nemcsak magán területen van így, hanem cégeknél is. Ha netán igen, akkor csak érintésvédelmet kérnek, mert a villanyász még azzal sincs tisztában sokszor, hogy milyen felülvizsgálatokat és milyen időközönként KELLENE elvégezni! A sok otthoni kontárról nem is beszélve.

Mégegy fontos dolog a tisztelt nagyérdeműnek!

***
Tehát aki megkülömbözteti az otthoni és a céges kivitelezést, az inkább kerülje a villanyt, meg aki ilyennel akar szereltetni, az inkább ne tegye!

* Nem kiabálunk a fórumozókkal !
(#) ötfelezős válasza fulcsii hozzászólására (») Máj 19, 2011 /
 
Msz HD 60364 ami ma forgalomban lévő szabvány!Nos, ez nem annyira megtehető kijelentés, de nem cifráznám, csak: MSZ HD 60364-ben ma reggeli állapot szerint még nincs 460-as lap. MSZ 2364-460-2002 viszont érvényes magyar szabvány.
De helyhez kötött készülékeknek leválasztás kötelező! Volt az MSZ 1600 1. lapjának 3.1.2. pontja szerint.
Ez azt jelenti, a fázis és a nulla vezetőt is meg kell szakítani!
Akkor, mikor az MSZ 1600 érvényben volt, azt jelentette.
És az Á.V.K. erre nem alkalmas! Viszont hogy leválasztó kapcsolóval, vagy dugvillával csinálod, az mindegy, ha a dugvillán átfolyó áram nem nagyobb 10A- nél! Klíma, gázkazán, hűtő, mosógép mind mind le választandó! És a KLÉSZ betartása a kötelező, mert az rendelet!
Ezeket nem vágom, miért írtad nekem.
(#) enree válasza fulcsii hozzászólására (») Máj 19, 2011 /
 
Sziasztok!
Csak olvasgattam itt a szabályokat, ezek szerint tele van az ország szabálytalanul üzemelő készülékekkel;
magyarul minden split klíma beltéri egysége mellett kellene leni egy konnektornak, amibe a jószág be van dugva, vagy teljesen külön betápról kellene neki menni, ami egy többáramkörös, erre a célra alkalmas kapcsolóval megszakítható, jól értem?
(#) karaszbandi válasza enree hozzászólására (») Máj 19, 2011 /
 
Sajnos nagyon jól látod a helyzetet!
Ezért írtam az előzőekben azt, hogy sokan azt hiszik magukról, hogy villanyszerelők!

Addig, míg a magánházaknál nem lesz hatóságilag kötelező a felülvizsgálat, addig ez a helyzet. A szomszéd traktoros is be tudja kötni című előadás!
Addig nincs baj, amíg nincs.
(#) fulcsii válasza enree hozzászólására (») Máj 19, 2011 /
 
Azt kell érteni, hogy leválaszthatónak kell lennie! Tehát vagy kihúzod a konektorból, fázist nullát megszakítva, vagy kapcsolót építenek be és a fázist nullát megszakítják! Ez a lényeg!
(#) fulcsii válasza ötfelezős hozzászólására (») Máj 19, 2011 /
 
És az Á.V.K. erre nem alkalmas! Viszont hogy leválasztó kapcsolóval, vagy dugvillával csinálod, az mindegy, ha a dugvillán átfolyó áram nem nagyobb 10A- nél! Klíma, gázkazán, hűtő, mosógép mind mind le választandó! És a KLÉSZ betartása a kötelező, mert az rendelet!
Ezeket nem vágom, miért írtad nekem.

Ezeket igazából mindenkinek írtam!

De ha bánt akkor senkinek!
Azt hiszem törlöm magam innen, semmi értelme!

Na visz lát!
(#) VIM válasza karaszbandi hozzászólására (») Máj 19, 2011 /
 
Szia!
Idézet:
„Innentől kezdve mindenki úgy szereli a villanyt, ahogy akarja. HA ez jobb, akkor áldásom rá!”

:worship: Köszönjük szépen, hogy megengeded!
...mert Te minden mást, amihez nincs szakképzettséged és jogosítványod, csakis szakemberrel végezteted.
(#) proba válasza enree hozzászólására (») Máj 19, 2011 /
 
Hát igazából ez a tulaj jól felfogott érdeke is.Ha füstöl a klíma /bármi szerkezet ,a laikus csak kettőt tud tenni szakszerűen : megnyomja a power off gombot (hurrá) vagy esetleg kihúzza a konnektorból (ha teheti ,mert van),és a lakás többi részét használja tovább.
(#) fulcsii válasza (») Máj 19, 2011 /
 
Hát pontosan itt a gond!
Próbáljuk az USEREKET a normális kerékcsapásba terelni, ne okozzanak problémát sem maguknak, sem másoknak!
Csak vannak olyan hozzászólók, akik nem akarnak bizonyos dolgokat felvállani és próbáljuk őket is jó irányba terelni!
(#) kispalsz hozzászólása Máj 25, 2011 /
 
Sziasztok!

Abban kérném a segítségeteket, hogy hogyan lehetne megoldani azt, 12 volt egyenáramú eszközöket csatlakoztassak valamilyen szépen kinéző kábelcsatornában elhelyezett aljzatba. Legrand DLP kábelcsatorna rendszer kerülne kiépítésre ebbe kéne valahogy belevarázsolni a 12 Volt, I= 1 A, egyenáramú hálózatot.
Forrasztgatni nem akarok, kész boltban megvásárolható megoldás kéne.

Ami eddig eszembe jutott:


1) ha lenne olyan szerelhető "konektor" , ami a szünetmentesek hátulján lévő IEC csatlakozókra hasonlít, akkor az jó lenne. De nem találtam ilyet.

2) ha a lenne olyan a fenti csatornarendszerbe illő "angol" típusú konnektoraljzat, talán az is jó lenne. Ilyet se találtam még.

3) RCA, jack dugókat én kizárnám, félek, hogy ki-behúzás esetén összezárja az áramkört. Abban sem vagyok biztos, hogy az 1A átmenne rajta tartósan. Átmenne?

4) Ha lenne egyenáramú konnektor az még jobb lenne

Mezei 2P Konnektorral is meg lehetne oldani, ha nem tartanék a felhasználóktól, hogy rosszul dugják be. Szóval ez nem valami szimpi.

UTP, Telefonkábelt én ( ilyen irányú tapasztalat nélkül) de kizártam az 1 A miatt.

Tudtok segíteni? Épített már valaki ki egyenáramú hálózatit? Milyen aljzatokat használtatok?
(#) karaszbandi válasza kispalsz hozzászólására (») Máj 25, 2011 /
 
Keress rá a LEGRAND-nál a 078760 cikkszámra.
Ez egy DLP-be rakható Mozaik szerelvény. Egy nagyteljesítményű hangszóró csatlakozó aljzat. Ezt nem keverik össze és 2,5-ös dróttal köthető!
(#) proba válasza kispalsz hozzászólására (») Máj 25, 2011 /
 
(#) pucuka válasza kispalsz hozzászólására (») Máj 25, 2011 /
 
Szerintem ha egy ilyet beleoperálsz valamelyik Legrand antenna, vagy telefoncsatlakozóba, az eredeti helyére, megfelelően megoldottad a problémát. Régen voltak törpefeszültségű csatlakozók, kontaktánál, olyan is amit nem lehetett fordítva bedugni. azt lehetett ilyen célra feliratozva használni. Ez a csatlakozó viszont CE szabványú 12 V os egyenfeszültségű csatlakozó, találkoztam már (lakókocsiban) tisztességes falonkívüli aljzattal
(#) ötfelezős válasza zoli_varga hozzászólására (») Máj 25, 2011 /
 
Holnap vagy azután jelentkezem.
Érdeklődéssel várom.
(#) ego2 válasza proba hozzászólására (») Máj 25, 2011 /
 
Ez ám a retro! Ilyen még van kereskedelmi forgalomban?
(#) kispalsz válasza proba hozzászólására (») Máj 25, 2011 /
 
Még akár jó is lehet, holnap dobok is nekik egy e-mailt, hogy oldalról hogy néz ki ez a cucc. Hogyan tudnám rögzíteni a kábelcsatornára, a program mosaic rendszerbe

Közben találtam náluk kevésbé retrot, csak kétes ennek is az esztétikus rögzíése:

dugvilla GW60064
(#) kispalsz válasza kispalsz hozzászólására (») Máj 25, 2011 /
 
Bár azért ez kicsit már ágyúval verébre kategória, a felhasználást illetően, méretileg kevésbé ipari kell majd.
(#) karaszbandi válasza kispalsz hozzászólására (») Máj 25, 2011 /
 
Azt nem nézted, amit írtam?
Azt nem kell faragni, mert Mozaik cucc!
(#) kispalsz válasza karaszbandi hozzászólására (») Máj 25, 2011 /
 
Átsiklottam felette, azóta is googleztam.

A Tied nagyon jónak tűnik, csak nagyon drágának is. 12-13k egy csatlakozó egyik feléért kicsit sok.

Még arra gondoltam, hogy fogom az UK-s Mozaikos konnektort és azokat bekötöm a 12 voltos hálózatra.
Elvben a magyar 220 voltos eszközöket abba a konnektorba sehogy sem lehet bedugni. És fordítva sem.
Jól tudom?
(#) rockersrac válasza kispalsz hozzászólására (») Máj 25, 2011 /
 
Bocsánat, ha hülyeséget kérdezek, de mi lenne, ha IEC csatlakozókat használnál? Azokat sem lehet fordítva bedugni! :hide:
(#) pucuka válasza rockersrac hozzászólására (») Máj 25, 2011 /
 
De összekeverhető. Biztos jól mutatna ha valaki bedugná a 230 -ba, nomeg az érintésvédelem is.
(#) zoli_varga válasza ötfelezős hozzászólására (») Máj 26, 2011 /
 
Remélem ma este már le tudom írni. Sajnos azóta nem találkoztam senkivel
(#) soma01 hozzászólása Máj 26, 2011 /
 
Sziasztok!
Szeretném a segítségeteket kérni a következő probléma megoldásában.
Van egy családi ház 32-es auto.biztositékkal és ÉV relével (a méretlen ágon). A házban valami sokszor levágja az év relét, ez a mosogép pl. De van, hogy a mosógép nem is megy, éjszaka van és mégis lemegy többször. Nagyon szabálytalan a dolog, de a mosogép szinte mindig ki tudja végezni. Szerintem van egy állandó szivárgás valahol. A kérdés, hogy ezt hogyan lehet megmérni és mivel? Szigetelés vizsgálót ajánlottak már, de azzal nem tudom mit kell mérni, pontosabban milyen érték a rossz ill. jó. Sima multiméterem van 20 mega ohm-ig. Az ÉV relé 30mA-nél kapcsol le (már volt cserélve, azt hittük az a rossz), de szerintem van egy állandó 10, 15 , X nagyságú szivárgás és a mosógép csak rátesz egy kicsit és eléri a leoldási határt és puff. Szóval mit csináljak következőnek?
Következő: »»   139 / 966
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem