Fórum témák
» Több friss téma |
Sziasztok!
pedig sokkal egyszerűbb --abban az ágban van a Wickmann bizti -esetleg kapcsoló is. ime ;
Hello! Köszönöm, hogy sokan elgondolkodtak a problémán, de amint látom, a többség "fizikai" (nem elektronikai) megoldást javasol. Én is maradok a nem szimmetrikus aljzat-dugó párnál, amit fali aljzat hiányában barkácsolni kell. Itt nem illik részletezni, miért szükséges a fix fázis ág, de megjegyzem, hogy a programozható aljzatok rendszerint csak az egyik vezetőt kapcsolgatják, és ha ez nem a fázis vezető, abból adódhatnak problémák. Proli007-nek abban igaza van, hogy egészségesebb megoldás a kisfeszültségű akvárium fűtés, ezt így is tervezem, 24 V 160VA toroid trafóról lesz táplálva. Mindannyiotoknak kellemes vasárnap estét!
Éppen ez a rajz sem részletezi, csak mint ~230V. Miért is részletezné? Teljesen mindegy.
A "Wickmann" egy márkanév, nem biztosító típus. Olyan, mint a Hilti fúró. A hozzászólás módosítva: Feb 9, 2020
Nem, nem kell barkácsolni. Létezik Magyaroszágon is megoldás a kérdésre.
IEC 309-1 alj és dugó. Ipari 220as csatlakozó a beceneve.
Alapból lenne egy kérdésem. Miért akarsz más csatlakozást? Hisz azért elég ritkán költözik egy akvárium A-ból B-be. Ha meg költözik, ott is ki kell építened az "egyedi" dugvillát. Ha a fix helyén megjelölöd, hogy helyes, kihúz, visszadug ott a jel, örül. Vagy akkor még jobb, minek kihúzni, egy kapcsoló ami megszakítja a nullát és fázist is, és kész.
A hozzászólás módosítva: Feb 9, 2020
Kettős szigetelésű erendezések egy részénél a test és az egyik csatlakozó közötti kondenzátor okoz ilyen gondot. Amúgy biztos nem egyedi probléma, mert egyes ups gyártók az optos megoldást beleépítették a szerkezetükbe
Sziasztok
Nem vagyok nagy villanyász. Vettem egy 75-ben épült házat... Arra lettem figyelmes,hogy fázis és földközött nem lehet mérni 230v-ot. Meg néztem,hogy szét-e választva a pen vezető de nincs semmi. Simán van egy szonda a földben és arról megy a földelés. Ez most milyen rendszer? Sima nulla jön be?
Mennyit lehet mérni? Hol van az a ház? Könnyen lehet, hogy TT rendszer van, ott nincs összekötve a védőföld és a nulla (sőt, tilos is).
Nem hinném, hogy Pest-alsón (Bugyi) még TT hálózat van. Viszont, ha épp dombosabb részen van a ház, akár 10 m-es földelőszonda is elkel. Lesz ott még alumínium vezeték is. Jártam pár házban ~30 évvel ezelőtt.
Idézet: „Arra lettem figyelmes,hogy fázis és földközött nem lehet mérni 230v-ot.” Ámbár nem értek hozzá, de szerintem ez így nem jó (valamennyit kellene azért)...
Eltaláltátok bugyin van a ház .
Akkor itt most milyen hálózat is van? Fi relét így be lehet köttetni? A hozzászólás módosítva: Feb 11, 2020
Be lehet csak nem sok értelme van, amíg a földelés (és minden más) nincs rendesen megcsinálva, lemérve, hogy biztosan jó-e vagy sem.
A hozzászólás módosítva: Feb 11, 2020
Szia!
75 ben még kalákában épitkeztek , "ajándék anyaggal " (mi került a munka helyen ) Egy környékbeli villanyszerelő , s mindent megnézni (dobozok , dugaljak, ) esetleg egy felújitás. S igy máris jó lessz még 30 évig is.
Ezt erősen vitatnám. Lesz néhány szituáció, amikor nem működik a védelem megelőző jelleggel. Ilyen például a testzárlatos készülék esete. De amint áram folyik el bárhová a hálózaton kívülre, a Fi relé leold (előbb-utóbb a föld felé, csak nem a helyi földelésen keresztül). Ha adott esetben nem tud elfolyni, akkor (jelentősebb, veszélyes) áramütésről sem lehet beszélni (a fázis-nulla vagy fázis-fázis közé kapcsolódást kivéve - de az ellen pont nem véd a Fi relé). Mint kiegészítő életvédelmi megoldás, földelés nélkül is működik a Fi relé. Háztartásban bármilyen ellenjavallatot nehéz lenne összehozni.
A hozzászólás módosítva: Feb 11, 2020
Mit vitatsz? Nem azt írtam hogy nulla, hanem azt, hogy nem sok értelme van. Ugyanakkor gyanítható, hogy más problémák is vannak ott és nem szerettem volna azt sugallni (hamis biztonságérzetet kelteni), hogy egy Fi-relé bekötése a rendszerbe már elég a boldogsághoz.
Több mint a semmi de messze nem elég.
Bőven van értelme. Hiányzó földelés esetén a hibára nem feltétlenül old le annak létrejöttekor (megelőző jelleg), de amint utat talál az áram a föld felé, leold. Meglévő földelés mellett (és minden más is szabványos és szabályos), hibára leoldás csak az I. év. osztályú készülékeknél várható. Meglévő, gyenge földeléssel már működik. A többi szituációt (pl. II. év. oszt.) kevésbé befolyásolja a földelés léte és minősége.
Természetesen (szándékosan) nem helyettesíti az elsődleges védelmeket, de mint kiegészítő védelem, az értelme nem kérdőjelezhető meg. A kérdező problémáját és a Fi relével kapcsolatos kérdését külön lehet választani. A probléma sürgősen megoldandó, a Fi relé ettől függetlenül beköthető (erősen ajánlott), de nem megoldás a problémára (csak a normális, szabványos földelés), viszont a biztonságot a javításig is növeli (javítás után még jobban). A hozzászólás módosítva: Feb 11, 2020
Egy, itt a fórumon rendszeresen felmerülő téma:
Bővebben: Link
Ez megint egy olyan "értelmes" dolog. Sosem értettem miért lenne az az emberi test számára jó, ha a műanyag kádat még valahogy belecitálnák az EPH-ba. A csapból folyó vízre ugye nem kerülhet fázis. Ha mégis, akkor nekem a műanyag kádban ülve nyilván az a jobb, ha abban nincs semmi fém, mert a kád szigetel, az áram útja az elfolyó (emésztő/csatorna) felé vezet, annak minden ellenállásával együtt. Ha meg van ott az elfolyóban egy EPH bilincs, akkor meg arra, azaz jóval nagyobb esélyem van az áramütésre.
Sziasztok,
Az lenne a kerdesem,hogy szeretnek hazakuldeni az USA-bol fali lampat,illetve 1 mennyezeti lampat,ami ertelem szeruen 110v-rol mukodik. A kerdesem,hogy bonyolult-e atvezetekelni 220v-ra? Illetve egyaltalan megoldhato? Mit kell benne kicserelni pl. az ego foglalatot,vezeteket(vastagabbra)? Koszonettel,Gabor
A vezetéke az vastagabb mint Magyarországon.
Nem írtad milyen bele való izzó foglalata, fénykép az égőről, foglalatról. A hullám menet az szabványos, E14, E27 A hozzászólás módosítva: Feb 14, 2020
Azt mondod, hogy ""ere vastagabb", szigetelése "véknyabb"?
Ezek meglevő lámpák, vagy most szándékozol megvenni? Arrafelé létezik 220V hálózati feszültség is. Ha most akarod megvenni, akkor 220V-os kivitelt kérj.
Speciális zsinórmenet, Edison-menet.
Szerintem egyik se, ugyanaz. 250 V-ra van vezetékezve. Egy lámpatestnél nem a felvett áramerősségre van méretezve a vezeték, a termelt hő a mérvadó.
Az izzo tipusa A19(E26) ez van az izzora irva. De erdekes,hogy a LED-es izzokra az van irva,hogy 120v es kuldtem haza Magyarorszagra kiprobalni betekertek es mukodik,nem verte ki.
Akkor miert irjak ra a dobozara,hogy 120v,ha 220v-on is mukodik? Szoval itt az USA-ban talan 14-es meretu vezeteket hasznalnak lampahoz,akkor azt nem kell atvezetekelni,siman ralehet kotni a 220v-ra vagy valamit azert ki kell cserelni benne? Az izzo foglalalt hagyomanyos E27-es!? Egyebkent ezek meglevo lampak mar. A valaszokat elore is koszonom!
Az E26-os menet 120V-ra készül, a felénk használatos E27 230V-ra. AZ E26-os foglalatba nem mennek bele az Európában kapható, E27-es menetű fényforrások, fordítva bele lehet tekerni (a menetemelkedés csak minimálisan tér el).
Ami ott 14-es vezeték, azt itt 2mm2-esnek ismerjük, a keresztmetszet bőven elég lenne, továbbra is kérdés a szigetelése. A kisebb fogyasztók vezetékét eléggé a minimumra méretezik, névleg 300V-ra szigetelt H03VV (tartozék/beépített) kábel az elterjedt, ha ott is hasonló elvet követnek, akkor ide nem lesz jó. Ha egy készüléket vagy akár fényforrást 120V-ra méreteztek, az egyes esetekben takarhat univerzális, 230V-on is működő elektronikát. Sok (kínai) LED meghajtó 80-250V közötti feszültségre készül (de pl. sok telefontöltő is ilyen). Ugyanakkor a névleg 120V-osnak eladott teljes készülék szigetelése nem feltétlenül alkalmas 230V-ra, nem az európai szabványok szerint tesztelték.
Hali!
Nálunk is kapni ilyeneket például itt, és ezek 230 voltosak, plusz van garancia... A hozzászólás módosítva: Feb 15, 2020
Koszi,de nekem ezek az izzok ingyen vannak,a hazakuldese pedig nem problema. Az ANRO-tol majd csak led vezerlot szeretnek rendelni.
Koszonom a reszletes valaszt. Van pl. egy IKEA-s allolampa,ami szinten kerdeses akkor ,hogy hogyan lett gyartva,milyen szigetelessel.
Illetve van nekem 4db. fali lampa,ami nagyon szep voros rez ,amit viszon mindenkeppen szeretnek Magyarorszagon hasznalni,de azt ki tudja megmondani,hogy hasznalhato-e? Gondolom egy hozzaerto villanyszerelo megtudja mondani ranezesre,vagy nem ilyen egyszeru?
Ha esetleg olyan formáról van szó amit nem találsz Magyarországon vagy az EU-ban máshol (emberi áron), akkor foglalat és vezeték cserével akár át is lehet alakítani. A vezeték cseréje általában nem probléma (de akár a rajta lévő is jó lehet), a foglalat hasonló méretű, csak a rögzítése kérdéses.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |