Fórum témák
» Több friss téma |
4094 ic-ből feszültség függően jön ki az áram elvileg, tehát ha nagyobb áramot szeretnél akkor egyszerűen megemeled a feszt 5V-ról 10V ra pl ekkor 5mA-ről felmegy az áram 20mA-re.
Értem, köszi. Nekem 5V-ról ment (és most is ennyiről megy), ez lehetett a kevés.
Az enyém így néz ki jelenleg Bővebben: Link 5V-ról.
Nekem annyi a bajom vele, hogy sehol nem találok nagy átfogású log előerősítőt hozzá.
Jól néz ki. Szerintem Proli007 rajzol neked, ha megkéred. Amúgy tárolt minta alapján nem lehetne megoldani?
Köszönöm a bizalmat, de én nem vagyok ebben olyan biztos, mint Te.
Egy diszkrét elemekből felépített logaritmikus erősítő beállítása/működése meglehetősen kritikus. Nem véletlen, hogy Analog-Device, komplett IC-ket gyárt ilyen célra, ismereteim szerint elég ritka madár, borsos áron. Pld.. Minden estre definiálni kell a bementi tartomány igényét, és az szerint választani eszközt/módszert. Mert ha valamiben mikrokontroller működik, akkor célszerű a logaritmikus értéket számítással meghatározni. Ha az AD felbontása ehhez túl kicsi lenne, akkor lehet két különböző érzékenységű előfokozat, és ha az egyik túlvezérelt már, akkor a kisebb erősítésű fokozat digitális értékét figyelembe véve számolni..
Akkor egyszerűbb lehet egy táblázatból kiolvasni minden led-hez tartozó letárolt dB értéket. Ehhez elég lenne a Te mérőerősítőd is. De állítólag gyors uC kell hozzá....
Bővebben: Link
A linken az lm3914/3915/3916 közötti különbségből is jól látszik, hogy a logaritmikus karakterisztikájú a sokkal halkabb hangokra is jelez illeszkedve a halláshoz. Minél több LED-ed van, erre annál jobban szükség lehet. És mivel az AD konverter csak 10 bites, (1023 egység) ami kicsi lenne logaritmus karakterisztikához érték alapján számoltatni, így a log erősítő a legjobb megoldás erre, de lehet hogy csak én szerintem.
Attol is függ mennyi LEDEt akarsz meghajtani. 10-12 darabbal aligha tudsz 20 dB-nél nagyobb dinamikát kijelezni. 5-6 darab kell csak a +/- 3 dB-l tartományhoz ( ami az egész müszerben a legfontosabb tartomány), a többit meg izlés és feladat szerint el kell osztani.
Ezt, ha nagyon akarod, akkor meg lehet oldani egy mezei ellenállás osztoval is ( mint a nevezett IC-kben is). Ha joval több LEDed van akkor érdemes a log erösitökön vagy processzorokon rágodni.
Megtaláltam amit kerestem. Bővebben: Link
Itt a tökéletes példa, hogy miért kell log erősítő. Stage Line VU 800 logaritmusos American Audio Active DBM lineáris
Nekem csak 24 led van. Elég lenne nekem olyan kijelzés, mint a gyári magnókon.
A hozzászólás módosítva: Ápr 24, 2018
Hát igen söt a cim is elég félrevezetö, mert a VU méter az ilyen müszerek családjának csak egyetlen tagja ( rádásul a legbonyolultabb).
Szinte azt lehet mondani, hogy ahány ház annyi szokás. Ismerek olyan profi müszert aminek 10 skálája van és azokhoz megfelelö kijelzési algoritmus. Otthoni használatra szinte kielégitö egy jol bekalibrált csucs indikátor ( peak meter - ami valoszinü, hogy ugy mutatna mint a DBM müszer a linken). Minden máshoz rengeteg egyébb dolog kell, hogy az a valosághoz közeli értékeket mutasson. Azon a linken sem lineáris az also müszer, csak ugy néz ki. Egy lineáris müszernek legalább 60 dB átfogás kell ami az jelentené, hogy egy klasszikus AC voltmérön 1000V-s fokozatban 1 V-s osztások lennének azaz ugyanezt LED-l megcsinálni 1000 LED-t jelentene, ha minden voltot ki akarnál mérni.
A számolás aránylag egyszerü.
A 0 dB körül ki szoktak jelezni minden dB-t azaz +/-3 dB =7 LED Sok esetben kijelzik a + 6 dB. (Dupla tulvezérlés) (8 LED) Lefelé szabad a vásár a maradék 12 LEDet felosztod logaritmikusan 3 dB-nként. -6 -9 -12 -15 -18 -21 -24 -27 Ez ad 27+6=33 dB dinamikai átfogást.
Uhh, akkor megmaradok a szakmámnál. Seprű, lapát.
Olyat kell megépíteni változtatás nélkül, amit már valaki megépített és működik is. És még így is ejthetünk benne hibát.
A hozzászólás módosítva: Dec 28, 2018
Figyeld az indító hozzászólás dátumát! Nekem is lassan esett le Ne kemislas sane settle.
Ilyen az április. Először nem tudtam, hogy sírjak vagy nevessek, vagy a falat kaparjam kínomban.
Sziasztok!
Adnátok linket,hol lehet vu-métereket kapni,lehet rosszul keresem de nem nagyon találok boltot. Köszönöm!
Köszi!Ja azt elfelejtettem beirni,hogy "mutató müszeresre"gondoltam.
Még ebben segitenél?Bizonyos külföldi oldalon sok van,én inkább itthon vennék. Köszönöm a fáradozásod.
Szevasz!
Akad azért. https://www.arportal.hu/kereses/vu_m%c3%a9ter.html Van ott voltmérő is, nekem akkuhoz kellene. https://www.ebay.com/itm/DC-0-15A-85C1-Class-2-5-Analog-Amp-Panel-M...030409 Üdv: StMiklos
Vettem egy JTX 32 típusú RGB zenei ritmus lámpát, itt található a lapja:
https://www.temu.com/hu/1-db-rgb-zenei-ritmus-l%C3%A1mpa-dekorat%C3...2.html Lényegében egy hangfrekvenciával működtetett VU méter. Ezt szeretném DC VU méterre alakítani. Itt a NYÁK képe. Gyaníthatóan a mikrofontól balra lehet valahol beleavatkozni, na de hol és hogyan, kinek van ismerete, elképzelése?
Az azt jelenti, hogy nem hangfrekvenciával kívánom a világító sávot mozgatni, hanem egyenfeszültséggel. Pl: Ube= 0 V az első LED világít, Ube= 5V mind a 32 világít, közben meg arányosan. Nem hang vizualizálására kívánom felhasználni, hanem egy gázszelep helyezt visszajelző potméterének a a csúszkaállását mutgatni. Jelenleg is van egy sokkal kisebb felosztású LED sorom, de nem elég finom. Ezért vettem ezt, de ez kereskedelmi termék, barkácsolásra kevésbé alkalmas.
Hello! A nyákon így távolból elég nehéz eligazodni, de az azért látszik (nem meglepő módon) hogy a mikrofon után váltakozóáramú erősítő fokozat van. A végén valahol egyenirányítás van, de a lényeg, hogy az egyenirányított feszültség vélhetően a soklábú mikrokontrolerre jut át.
Ezt a pontot kell megkeresni és oda kell becsatolni a DC feszültségedet. Tehát kell keresni a kontrolleren olyan pontot, ami az erősítő fokozat felől jön, és a mikrofont ért hangerővel arányos DC feszültség van. |
Bejelentkezés
Hirdetés |