Fórum témák

» Több friss téma
Cikkek » Akkuőr, töltő és kisütő funkcióval
Akkuőr, töltő és kisütő funkcióval
Szerző: dolfin, idő: Ápr 21, 2010, Olvasva: 39830, Oldal olvasási idő: kb. 3 perc
Lapozás: OK   3 / 5

A képen látható a kapcsolás részei:

A mérő:

A mérőt egy 16F716 típusú PIC vezérli. 2db AD converter mér. A feszültséget egy 0.4048-as szorzójú feszültségosztón keresztül méri a PIC, így 12.35V-ig képes mérni. (Ez igény szerint módosítható). A hőmérsékletet egy LM35DZ típusú lineáris hődetektor végzi. Közbe van iktatva egy műveleti erősítő ami a kapott feszültséget a 10x-ére szorozza, hogy nagyobb felbontással lehessen detektálni. Hátránya hogy csak 50 fokig képes mérni, de mivel itt NiMH és NiCd aksikat akarunk használni, ez bőven elég, mert ezek az aksik a 45 fok feletti hőmérsékletet nem szeretik.

A kapott digitális jelet, átalakítás nélkül UART-on keresztül küldi a COM porton keresztül a számítógépnek. Erre szolgál a MAX232N IC.

A töltő

A töltő független a PIC-től. A PIC egy relét képes meghúzni vagy elengedni, programtól függően, a relé pedig a töltő kapcsolást látja el árammal, ezen keresztül képes a PIC beavatkozni a töltésbe. A kapcsoláson lévő Jumper-rel lehet váltani, hogy a relé melyik állásában legyen zárt az áramkör.

A feszültséget egy 317-es IC szolgáltatja. A feszültséget egy 5K-s potméterrel lehet beállítani. A töltéshez be kell állítani az áramerősséget is. Ezt ebben a kapcsolásban, a két bal szélső sorkapocsba bekötött ellenállással lehet. Én 1 Ohm-os 15W-os ellenállást használok. Ekkor kb 1A-el tölt.

A töltéshez fontos, hogy polaritáshelyesen kössük az akkumulátort, és az se árt ha egy jó nagy hűtőborda is kerül a 317-esre. A képen látható hűtőborda csak illusztráció

A kisütő

A kisütő szintén független a kapcsolás többi elemétől, csupán a relé az amivel szabályozható. Szintén egy jumperrel választható ki, hogy a relé melyik állásánál működjön a kisütő.

A kisütő működése: A kisütés egy BD139-es típusú NPN tranzisztoron történik. Ez 1.5A-t bír ki. A bázisára a feszültség egy potméteren, biztonsági ellenálláson és egy 3.9V-os Zener diódán keresztül jut. Ha a feszültség a nyitó feszültség alá esik a tranzisztoron, a kisütés befejeződik. Az lekapcsolási áramot beállíthatjuk a 2K-s potméteren. Kisütés közben a Led világít.

A lekapcsolási feszültséget úgy állíthatjuk be, hogy ha rákötünk egy áramgenerátort (használhatjuk akár a mellette lévő töltő kapcsolást is, amin beállítjuk a kívánt feszültséget) és arra állítjuk a potmétert amikor a LED már csak igen halványan világít. (Teljesen lekapcsolni a tranzisztor miatt nem lehet, de ebben az állapotban csak néhány 10mA folyik át a kapcsoláson, ami bővel elég arra, hogy levegyük róla az akksit)

A kisütő áramot a két középső sorkapocsba kötött ellenállással lehet beállítani. Én egy 7.2V-os NiMH akku pack kisütésére használom, ekkor 15 Ohm-os 10W-os ellenállással, 0.5A a kisütő áram.

Miért integráltam össze ezeket?

Mind a kisütés mind a töltés vezérlésére használható a PIC-es kapcsolás. A kisütőnek önálló leállító funkciója is van, de ha a PIC-el együtt használjuk, az akkuk kezelése még biztonságosabb lehet, illetve a PC-s csatlakozás miatt folyamatosan lehet követni az akkuk kapacitásának változását.

A kapcsoláshoz tartozik egy PC-s program is. Úgy tervezem hogy a kapcsolás önmagában is képes lesz a Delta-peak és/vagy a hőmérséklet változás érzékelésére,  de ezt majd az újabb PIC program fogja tartalmazni.

A kapcsolás alján helyet kapott két mikro nyomó gomb is, ami jól jön ha PC-től független program kerül a PIC-be a későbbiek folyamán. (nyomógomb elhelyezhető a nyáklap tetején is, ekkor az SMD forrasztás helyett ki kell fúrni a nyáklapot)

Megjegyzés:

Sokan a fórumban kérdezték, hogy hogyan lehet jó termikus kapcsolatot létesíteni az akku és a hőérzékelő között. Én ezt kétféle módon értem el:

Vágtam egy kis lukat az akkupack fóliájára (ami összetartja az cellákat) és oda dugtam be az LM35-öt vagy a detektort egyszerűen egy kis szigetelőszalag darabbal az akku közepére ragasztottam.

Mindkét megoldás kielégítő és meglepően jó eredményt hozott. De ezt majd a grafikonokból láthatjátok.


A cikk még nem ért véget, lapozz!
Következő: »»   3 / 5
Értékeléshez bejelentkezés szükséges!
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem