Fórum témák

» Több friss téma
Cikkek » AT-s PC táp átalakítása szimmetrikus feszültségű labortápnak
AT-s PC táp átalakítása szimmetrikus feszültségű labortápnak
Szerző: Amarton, idő: Jún 26, 2009, Olvasva: 118453, Oldal olvasási idő: kb. 2 perc
Lapozás: OK   7 / 8

Befejezés:

Remélem a cikk segíteni fog az átalakításban. Mint azt a bevezetőben említettem, ezek a módszerek nem csak az utánépítésben segítenek, hanem gondolatébresztésre is szolgálnak. A közzétett forráskódok és kapcsolási rajzok is a továbbfejlesztést segítik. Nem mintha ez a változat nem lenne kielégítő, de mint mindent, ezt is tovább lehet fejleszteni. Én sem állok meg, hanem a jövőben is fejlesztem és tökéletesítem a tápegységeket. Ha valakinek vannak ötletei, akkor azokat várom a PC táp átalakítás topikban.

 

Tippek:

Ne feledjük, hogy a feszültségfigyelés a +12V-os ágban van. Csak a negatív ágat ne használjuk, mert itt nincs feszültség-utánhúzás. Terhelésre itt leeshet a feszültség pár V-ot. Általában a pozitív ágat fogjuk terhelni. A negatívot csak akkor, ha valamilyen erősítőt kapcsolunk rá, de ilyenkor úgyis terhelődik a pozitív ág is, így megmarad a szimmetriánk.

Mivel nagyon ritka a két egyforma tápegység, ezért az itt leírtak bizonyos típusoknál eltérhetnek. Ha 5V-ra van szükségünk, akkor azt a TL494 14-es lábáról levehetjük, de innen csak 1-2 mA nyerhető. Ha olyan feszültségre van szükségünk, amit tudunk stabilizáni és az értéke nem változik, akkor a TL494 12-es lábáról levehetjük. Sok tápegységben itt is eltérés mutatkozik. Van olyan, amit 100-200 mA-rel is lehet terhelni, valamelyik pedig még a 70 mA-t sem bírja (ezért kell a háttérvilágítós LCD panel fogyasztását is csökkenteni).

Ha a segédtápunk izmosabb fajta, akkor rakhatunk be kétáramkörös relét, amivel a kimenetet tudjuk ki-be kapcsolni és egy LED-del annak állapotát visszajeleztetni.

A másik probléma a ventilátor meghajtása. Ezt úgy oldottam meg, hogy a segédtápot egy 7812-vel 12V-on stabilizáltam. Ide beraktam egy NE555-öt, ahol beállítottam 50%-os négyszögjelet. Erről van a ventilátor meghajtva. Állandó, lassú sebességgel forog.

Másik lehetőség, hogy az AT táp 12V-os ágába forrasztjuk a ventilátor vezetékét. A hátránya az, hogy kis feszültségen a ventilátor egyáltalán nem forog. Nagy feszültségen meg elég nagy fordulaton és hangosan.

Az is megoldás lehet, hogy egy saját segédtápot építünk be, ahonnan a kiegészítő áramköröket hajtjuk meg.

Ha a kontrol-paneles megoldást akarjuk megépíteni, figyeljünk rá, hogy az árammérő söntöket itt nem a GND-hez kell kötni, hanem 2 db-ot párhuzamosan kötünk, majd beforrasztjuk azt az AT panel 12V-os helyére! Majd ugyanúgy két darabot párhuzamosan kötünk, és ezeket beforrasztjuk a -12V-os helyre. A söntöknek a másik fele lesz a kimenet, amiket kössünk biztosítékra. A söntök értéke továbbra is 0,1 Ohm.

A potméterekhez az 5V-ot vagy a kontrol-panel stabilizált 5V-járól szedjük le, vagy a TL494 14-es lábáról.

 

Az utolsó részhez azért nem írtam költségeket, mert ezek már erősen változhatnak, ki milyen LCD kijelzőt szerez be, milyen PIC-kel építi meg, tud-e beszerezni INA193-at, stb. A költségek még így is csak tized részét adják egy boltban vásárolt hasonló tudású táp árának.

 

Kevés füstöt és sok sikert kívánok az átalakításhoz! Innen az összes fájlt le lehet tölteni.

 

Képek a következő oldalon!


A cikk még nem ért véget, lapozz!
Következő: »»   7 / 8
Értékeléshez bejelentkezés szükséges!
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem