Fórum témák

» Több friss téma
Cikkek » Készítsünk Deprez órát!
Készítsünk Deprez órát!
Szerző: Gafly, idő: Feb 1, 2014, Olvasva: 14857, Oldal olvasási idő: kb. 1 perc
Lapozás: OK   4 / 13

A Deprez műszerrel kapcsolatban tisztázzunk pár fogalmat.

Ki az a Deprez? Francia fizikus/mérnök (Marcel Deprez (lásd hivatkozások)) volt, ahogy én tudom. Nevét ejtsd: "Döpré".

Műszerrel kapcsolatban állandómágneses, forgótekercses alapműszerként használom ezt a kifejezést ebben a cikkben.

  • Állandómágneses: A műszertáblán fejjel lefelé álló nagy "U" szimbólum jelöli (egyben beleértve azt is, hogy egyenáram kell neki, nem váltakozó áram).
  • Forgótekercses: Ez a fejre állított "U" betű két szára között lévő "vonalka" jelöli.
  • Alapműszer: Nehéz szakszerűen megfogalmazni. Maradjunk annyiban, hogy a Deprez műszer forgótekercse van kivezetve. Ha sönt (shunt, aki nem egy ember) van rajta, akkor árammérő, ha előtét ellenállás, akkor feszültségmérő. Tipikusan néhányszor 10...100 uA egyenáram hatására tér végállásba.

Számunkra igazán lényeges paramétere az, hogy mekkora áram hatására áll be végkitérésre. Vannak szokásos értékek, esetetekben valószínűleg nagyságrendileg 100 uA várható. Az előfordulhat, hogy a műszer házába van beépítve már a sönt vagy előtét ellenállás. Azt kiiktatva előáll az alapműszer...

Vigyázat! Alapműszert NEM mérünk digitális multiméter szakadás vizsgáló (értsd "csipogó") funkciójával, mert mechanikusan károsodhat a mérőmű a kapott pofontól (pofon: alapműszer sokkal érzékenyebb mint az az áram, amivel a multiméter ellenállást mér...).


A cikk még nem ért véget, lapozz!
Következő: »»   4 / 13
Értékeléshez bejelentkezés szükséges!
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem